Mentalista: Úvod 6. řady
15:00 | 13.10.2013 |
Rozjela se poslední kapitola v případu Red John. Ne, Mentalista ještě nekončí, jen Bruno Heller se konečně rozhodl, že by mohl ukončit tohle šestileté vyšetřování a konečně nám odhalí identitu vraha libujícího si v krvavých smajlících. Podle Hellera se bude jednat o neskutečně napínavou sérii a možné bude prý takřka všechno. To jsou skutečně skvělé zprávy, alespoň pro ty, kteří u Mentalisty vydrželi, je jen škoda, že podobné finále nepřišlo o nějaký ten rok dřív. Na tom už teď ale nezáleží, jediná podstatná věc je, aby se šestá sezóna Mentalisty soustředila pouze na Red Johna, vyšetřování ostatních případů by mělo být odsunuto na vedlejší kolej. Podaří se to tvůrcům? Anebo se opět dočkáme epizodních zápletek lehce říznutých Red Johnem?
Honba za vrahem rodiny Patricka Janea nikdy nebyla zrovna nejsilnější stránkou Mentalisty, což je trošku divné, protože je to hlavní příběhová linie, ale vzhledem k tendencím seriálu se na ni nikdy nekladl příliš velký důraz. Už jsem to psal několikrát a napíšu to znovu. Je to škoda. Epizodních detektivek máme více než dost, Mentalista mohl nahustit své putování do pár sezón, případně každou řadu (nebo každou druhou) přijít s jiným záporákem. Nevadí. Co se stalo, stalo se. Teď tu však máme poslední řadu, ve které se bude vyskytovat Red John a vypadá to, že podle všech indicií to bude jízda a máme se prý na co těšit, protože nás čeká nejedno překvapení. Že by to mělo co dočinění s odchodem Owaina Yeomana (Rigsby) a Amandy Righetti (Grace) ke konci řady? Nechme se překvapit.
Dostali jsme sedm podezřelých, ti z nás, kteří mají čas a dostatečný zájem, se můžou podívat na starší díly, jestli tam náhodou nebude nějaké vodítko, které by na tu či onu postavu ukázalo – samozřejmě za předpokladu, že tvůrci měli identitu Red Johna vymyšlenou už od začátku. Nám ostatním zbývá druhá možnost: pokusit se odhalit Red Johna z chování podezřelých v nadcházejících epizodách. To však nebude jen tak, protože nám to tvůrci znepříjemní tím, že se každý z finální sedmičky bude chovat podezřele, což je trošku trapný tah, ale budiž, nějak to budeme muset přežít.
Teď ale k úvodnímu dílu. Ten se drží klasického schématu Mentalisty, kdy CBI jede vyšetřovat případ, Patrick Jane a Teresa Lisbon během toho ještě stíhají řešit, jak dostat Red Johna. Což spočívá v až neuvěřitelně jednoduchém napíchnutí telefonů všech sedmi podezřelých – Grace je tak buď extrémně šikovná, nebo extrémně falešná (anebo si to scénáristé představují jak Hurvínek válku). A zatímco Lisbon se aktivně snaží zjistit, kdo ze sedmičky je tím pravým Red Johnem, Jane volí spíše pasivní přístup a čeká... a čeká... až mu jeho úhlavní nepřítel zase trochu napoví. Je pak škoda, že než se dostaví napínavý závěr epizody, musíme přetrpět další z průměrných případů, které už nikoho nezajímají a které by měly okamžitě skončit, protože teď nám jde jen o Red Johna.
Dvě věci mě na úvodním dílu šesté řady Mentalisty trošku zaujaly. Tou první je již několikrát zmiňované lpění na výplních v podobě epizodních případů. Druhá věc, která mě dokonce překvapila, je, že si už můžeme jednoho podezřelého odškrtnout a že Teresa Lisbon se teď asi moc bavit nebude. Mentalista by potřeboval větší tah na branku a pořádný koule, aby se nebál přijít s nečekanými zvraty a možná i sem tam nějakou tu postavu odpravit. Uvidíme, jestli se Bruno Heller odváží k nějakým razantním krokům, protože v jednom rozhovoru sliboval, že Red John bude odhalen ještě než skončí sezóna a že to nebude zbytečně natahovat. Tak uvidíme.
Verdikt
Dr.Z
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 7/10
Ravenous
Mentalista: 5. série
13:00 | 16.05.2013 |
Další rok je za námi a po pěti letech jsme jen o málo moudřejší v tom, kdo se skrývá za přezdívkou Red John. Bruno Heller se možná vsadil s tvůrci Jak jsem potkal vaši matku a stejně jako oni v posledních sezónách zapomněli, že nějakou matku vůbec hledají, tak i Heller a jeho kolegové z Mentalisty kašlou na Janeovo hledání po vrahovi tajemnějším než hrad v Karpatech. Ne, já vím, to je moc přísné, jenže to se jen projevuje moje frustrace s tímto seriálem, kterým mám jinak velmi rád a těším se na každý jeho nový díl. A to všechno píšu s vědomím, že zatím poslední série přinesla řadu nových stop a dokonce už máme i podezřelé(ho).
Pátá řada byla více než jiné věnována honbě za Red Johnem. Patrick Jane se skamarádil s Lorelei, která měla k vrahovi s oblibou v krvavých smajlících hodně blízko, ale stejně jako v předchozích setkáních s Johnovými poskoky jsme se od ní dozvěděli pouze drobnosti typu „potřásl sis s ním rukou“. Na podobné nápovědy od tvůrců už jsme zvyklí, ale zdálo by se, že po pěti letech už bychom totožnost tohohle sériového vraha opředeného aurou nadpřirozenosti mohli znát. Opět jsme sice o něco blíže k jeho odhalení, ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že tohle natahování, kdy z celé série je jen pár dílů věnovaných pátrání po Red Johnovi, je už zbytečně dlouhé. On už je vůbec problém v samotném pojetí seriálů, jenž stojí na pomezí samostatných epizod a jakéhosi souvislého příběhu. Tahle rozpolcenost nedělá Mentalistovi moc dobře a byl bych daleko radši, kdybychom se buď každý týden díval na jiný případ, nebo by šlo o jedno kontinuální vyšetřování.
Přes všechny ty vycpávkové díly, někdy zajímavé, jindy méně, a přes Janeovo pátrání, se tvůrci stihli trochu věnovat i dalším postavám. Rigsby konečně vyřešil vztah s Grace Van Pelt, žádnou velkou romantiku ale nečekejte. Na pomyslnou křížovou výpravu se tentokrát vydala i Teresa Lisbon, která si dala za úkol dost za mříže multimilionáře a vraha Tommyho Volkera. Na ocet tak zůstal pouze Cho. Sice se v jednom díle znovu mihla jeho oblíbená prostitutka Summer, ale to bylo asi tak vše. Ve výsledku je to ale stejně jedno. V Mentalistovi se na tohle stejně moc nehrálo a nehraje, vše se točí pouze kolem vyšetřování jednotlivých případů. To má, jak už to tak bývá, své klady a zápory. Výhodou je fakt, že i když jste seriál přestali sledovat třeba už po druhé sezóně, tak při návratu do té páté vám v podstatě nic nebrání. Vše totiž zůstalo při starém. Ano, pár zásadních událostí se odehrálo, ale na těch postavách to stejně nepoznáte, nijak je to neovlivnilo, alespoň ne nijak zásadně.
Přes veškerou kritiku nebyla pátá řada vůbec špatná, pár zajímavých dílů se objevilo. Ať už to byl hned ten druhý, kde si Jane šlehnul čaj a musel se vypořádat se svou mrtvou dcerou, za zmínku rozhodně stojí i jubilejní stá epizoda, ve kterém jsme se podívali na to, jak se Patrick Jane dostal do CBI a jak se se všemi seznámil. K těm lepším určitě patřilo i pátrání J. J. LaRoche po jeho záhadné krabičce se suvenýrem. Ovšem ani tentokrát se to neobešlo bez hluchých míst a nudných dílů jako byly například Red Lacquer Nail Polish nebo Days of Wine and Roses – a to si na některé už ani nemůžu vzpomenout. Je to prostě jedno z rizik vyplývající ze stavby na více méně samostatných dílech.
Jestliže před nás bylo ve finále předloženo sedm fotografií, mezi nimiž se opravdu skrývá Red John, nezbývá než doufat, že se od září vydáme s Patrickem Janem na hon za jako úhlavním nepřítelem a tvůrci si už pro nás nepřipravují žádné další trapné kličky, úkroky stranou a další všemožné natahování. Dost bylo vaty a vycpávky, dost bylo odkládání nevyhnutelného, nemůžu být snad jediný, kdo chce alespoň jednu řadu Mentalisty, ve které se primárně půjde po nejnebezpečnějším sériovém vrahovi a ne po biolozích vraždících kvůli motýlům a pěstitelích lékařské marihuany, kteří si chtějí přivydělat. Jsem však realista, takže pokud nám takhle dlouho trvalo se jen přiblížit k identitě Red Johna, příští řada nám v tom lepším případě pouze řekne, kdo z těch sedmi podezřelých to skutečně je a na závěrečný střet Janea a Johna si budeme muset počkat do sezóny s pořadovým číslem sedm.
Verdikt
Dr.Z
Vaše hodnocení
Mentalista: Recenze
19:11 | 12.11.2008 |
V praxi to znamená, že spolu s vyšetřovateli dorazí na místo činu a už jen podle něj dokáže během pár minut pochopit, co se tu vlastně odehrálo. A nejen to, Patrickovi stačí prohodit pár slov se svědky, aby měl občas hned jasno i v tom, kdo onen zločin spáchal. Policista se vedle něj samozřejmě cítí zbytečný jak vidlička vedle talíře s polévkou... s řešením případů to ale naštěstí nikdy není tak jednoduché. Patrick možná má svůj tip na toho, kdo mohl zločin spáchat, pořád ale potřebuje důkazy. Potřebuje přijít na kloub tomu, co a jak zločinec dělal a co ho k tomu vedlo. Prostě ho musí nachytat na švestkách. A tady začíná ta pravá zábava.
Vyšetřování v Mentalist se nezabývá žádnými kriminalistickými postupy, naopak - seriál všechen svůj kapitál vkládá do Patricka. Postavy policistů tu tedy opravdu působí jako doplněk - musí tu být, aby se měl Patrick na koho vytahovat, aby měl s kým přijít na scénu a aby si měl ve chvilkách volna z koho dělat legraci. Jakmile ale dojde na řešení případů, krade si pro sebe Patrick veškerou pozornost. Jeho rychlé odhady, spojování nitek a hlavně vyslýchání svědků jsou pokaždé nadmíru zábavné. Patrick sice není neomylný, takže občas udělá nějakou tu chybičku, většinou ji ale napraví dřív, než si jí kdokoliv všimne (nebo jí dokonce obrátí ve vlastní prospěch).
Jeho prozíravost a způsob, jakým manipuluje se svědky (nebo se samotnými policisty), jsou zkrátka neodolatelné. Ačkoliv si občas možná budete říkat, že tohle už je trochu moc. Třeba v okamžiku, kdy Patrick zhypnotizuje jednoho ze svědků, aby mu během příštího sezení řekl pravdu. Prostě takové zbytečné okamžiky, kdy je Patrickova schopnost využita jako příliš zjevná scenáristická klička. Naštěstí většinu škobrtnutí zachraňuje obsazení - i policejní vyšetřovatelé jako hlavní přicmrndávači v čele s Robin Tunney (Annie z Vertical Limit) jsou obsazení a zahraní výborně. Všimněte si hlavně Owaina Yeomana, ten je letos skoro všude: v pilotu Sarah Connor Chronicles si střihnul Terminátora, v Generation Kill seržanta Kochera. Pořád je to ale jenom přicmrndávání.
Všechnu pozornost na sebe strhává neuvěřitelný Simon Baker. Jeho charizmatu odoláte jen stěží a Mentalist se těžko opouští hlavně díky němu. Patricka si oblíbíte hned. Jeho charakteristika pak sedí i na celý seriál: je zábavný, hravý a ve své podstatě velmi jednoduchý. Hlavní dějová linie, kterou hned po pilotu opouští (tedy hledání smajlíkového vraha), je sice vážná a trochu smutná, zbytek seriálu ale scénáristé hrají na mnohem veselejší notu. Mentalist je jednoduše dobrá oddechovka s bezva hlavní postavou, která má malinko temnou minulost - trochu jako Charlie v Life. Pokud jste tedy přesycení kopou CSI a tajemných seriálů se zápletkou zamotanou jak tkaničky od bot, Mentalist by vám mohl sednout.
Verdikt
st39.6
Vaše hodnocení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry