Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Mr. Inbetween | 2018-2021
csfd  imdb
tvůrce: Scott Ryan
režie: Nash Edgerton
hrají: Scott Ryan, Damon Herriman, Justin Rosniak, Brooke Satchwell, Chika Yasumura

Mr. Inbetween: 3. řada


ikona
Redakce
fxmr. inbetween
Díváme se na jednu neprávem zapadlou pecku, kterou se rozhodně vyplatí dohnat. 

* * * Recenzi pro vás sepsal uživatel AndyKaufman* * * 

Většinu seriálů mám nakoukanou díky doporučení z filmových diskuzí nebo hledání v databázových žebříčcích. Jednoho dne mi ale YouTube algoritmy doporučily několikaminutový sestřih chlápka, který zmlátí kohokoliv, kdo se křivě podívá na jeho dceru. Ten chlápek se jmenuje Ray Shoesmith a mlátí lidi za peníze, vlastně nejenom to. Za peníze udělá cokoliv, na co nikdo jiný nemá žaludek nebo schopnosti. “Inbetween” znamená v překladu prostředník, což je v podstatě Rayova profese. Když je potřeba, tak vystupuje v roli Wolfa z Pulp Fiction a zahladí stopy po zpackané vraždě, jindy dohlídne na předávku drog nebo dělá vyhazovače na větších akcích a ohání se přitom schopnostmi jako John Wick z maloměsta. V podstatě by se mohlo jednat o další prequel k Breaking Bad, kde by byl Mike hlavní postavou a jmenovalo by se to Better Call Mike. A Ray vypadá přesně jako o 20 let mladší Mike, akorát se na rozdíl od něj občas usměje, ironicky a pak jsou trable. 

Hlavní herec i tvůrce seriálu Scott Ryan vymyslel postavu bývalého vojáka a hitmana Raye před 22 lety jako svůj studentský projekt a od té doby se filmařsky prakticky nevěnoval ničemu jinému. Veřejně Ray zprostředkoval svůj první monokl ve filmu The Magician v roce 2005 a je to za 3 tisíce dolarů fajn mockumentary nezávislárna. Pak se dlouhá léta nedařilo seriálové pokračování udat žádné stanici, např s HBO to padlo kvůli požadavku na přeobsazení hlavního herce. No, ještě že tak. Na seriálovou premiéru Raye jsme si museli počkat dlouhých třináct let a poděkovat stanici FX za volnou tvůrčí ruku. Zajímavostí je, že režisérem seriálu je Nash Edgerton, což jak jméno napovídá, je brácha slavnějšího herce Joela.

 

Podobně jako další pecka od FX It's Always Sunny in Philadelphia je seriál přiznaně přízemní a nízkorozpočtový. Své přednosti má totiž úplně jinde. Jediný známější ksicht v seriálu je Rayův šéf Damon Herriman, jehož si můžete pamatovat třeba z Justified, kde hrál podobnýho šmejda.  Mr. Inbetween je také z podobného těsta jako Barry od HBO, kde také sledujeme každodenní život zabijáka se smyslem pro černý humor. Hrozně rád bych proto napsal, že je seriál generační výpověď, protože tak vypadá, ale snad je proboha takových lidí mezi námi minimum! Tvůrčím způsobem těží z kontrastu každodenního Rayova života s jeho profesí a v prvních dvou řadách jsme tak mohli sledovat, jak zakopal za městem mrtvolu a hned odjel řešit problémy své dcery do školky. V hlavě mi utkvěla úvodní pasáž, kde shodí neplatiče ze zábradlí a v další scéně zachraňuje ve sprše berušku. 

Nejde tu ani tak o děj, jako spíš o atmosféru a způsob, jakým ústřední problem solver přistupuje k řešení prekérních situací. Všechno dělá po svém a střílí víc sarkastických hlášek než kulek. Jeho okolí bohužel trpí vrozeným kreténismem, který se projevuje v tendencích Raye podrážet, což nikdy není dobrý nápad. Ray je sice v práci profík, ale v osobním životě dobrák a rád dává druhé šance pitomcům, kteří mají asi nejblíže k jeho definici přátel. Jedním z nejsilnějších témat seriálu je jeho vztah s dcerou, pro niž by udělal cokoliv a taky to několikrát udělá. Upřímně jsem zde pak nečekal silnou romantickou linku, i Ray má však své potřeby. Nechci spoilerovat, ale párkrát mě seriál právě v této linii emocionálně rozsekal a to jsem skoro stejný tvrďák!

Třetí řada se v úvodu nevyhne tradičnímu seriálovému klišé a začínáme ve vězení. Naštěstí to trvá jen chvíli a nejsou tu tradiční úvodní oplétačky se šikanou či zvykáním si, protože má za mřížemi Ray snad ještě větší respekt než venku. Poté, co už není za katrem, začne Ray skládat účty a sáhne si při tom fyzicky i psychicky na dno. Do třetí řady se nám po pauze ve druhé vrací právě ona romantická linka a tentokrát ještě možná osudovější. Ostatně, sám tvůrce sérii popisuje jako “romantic black comedy,“ No nevím, nechtěl bych mít jeho vztahové zkušenosti. Bohužel už bylo dopředu jasné, že je třetí řada finální, tak se tu nevyhneme melancholii. A musím přiznat, že poetiku má závěr parádní a některé zasněné záběry budu mít dlouho v hlavě. Scott Ryan je v roli jako neherec velmi autentický a já doufám, že se při natáčení moc nevěnoval metodickému herectví a cvičně zakopával maximálně pytle s pískem. Ale abych si zahrál na Rimsyho, tak je často vidět, že sledujeme projekci vztahu tvůrce s jeho otcem nebo bratrem. 

Pokud pro vás není zárukou kvality 98 % spokojených diváků na Rottenech, tak dejte Rayovi šanci kvůli jeho ujetému smyslu pro humor a schopnosti nenechat si srát na hlavu nikdy a od nikoho. Já si tuhle kratší desetihodinovou jednohubku užil a budu rád, když se skromný počet hodnocení na ČSFD konečně trochu rozmnoží. 

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Redakce

Neprávem přehlížená drsná jednohubka o řešiči problémů došla do svého finále a je ještě osudovější, emotivnější a drsnější než dřív. Dejte tedy správně autentickému Scottu Ryanovi a jeho parádní postavě konečně šanci.


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    AndyKaufman

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace