Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Mr. Robot | 2015-?
csfd  imdb
tvůrce: Sam Esmail
hrají: Rami Malek, Christian Slater, Michael Gill, Carly Chaikin, Portia Doubleday

Mr. Robot: 1. sezóna


ikona
Davies182
Tak jaký je? Prubnuli jsme konečně Zlatým glóbem oceněné sci-fi drama a přinášíme očekávanou recenzi!  

Nejspíš o tom plno z vás bude podezřívavě pochybovat, tahle recenze ale vážně nevznikla v reakci na nedávné Zlaté Glóby. Nepočkali jsme si líně na vítěze nejlepšího dramatu za rok 2015, nezapnuli Netflix a neřekli si: „Tak, a teď teprve je konečně ta správná chvíle!“. Ne, opravdu to nijak takhle nebylo. Maratón chváleného thrilleru Mr. Robot byl totiž minimálně mou osobou plánován dlouho nazpět, ale znáte to. Plány! Shodou okolností jsem se tudíž k seriálu dostal až o minulém víkendu během jediné bindž-vočingové neděle. Nuže? Jaký ten nezbedný hacker Malek tedy je?

Četl jsem před nějakou dobou výstižné pojednání o tom, jaké faktory ovlivňují subjektivní divácké názory. Vězte tedy, že se naše individuální hodnocení nejen seriálů, ale pochopitelně i filmů – a třeba i her a knih – odvíjejí od třech základních faktorů: jakou zrovna máte náladu, jaká byla vaše očekávání, a jaký máte vkus neboli preference. Vkus je záměrně až na posledním místě, a tato myšlenka rozhodně stojí za zamyšlení. Proč o ní ale píši? Od Mr. Robot jsem žádné zázraky nečekal (fakt) a náladu jsem měl v neděli bájovou (páč víkend). Přesto mi 1. řada nesedla. Já ale na(ne)štěstí okamžitě věděl, proč.

Vyplatí se divákovi víkendový maratón?V souvislosti se seriálem lze na internetu dohledat jedno poměrně viditelné heslo. Tím je vskutku nenápadné #fsociety. A protože jsem zrovna strašně ukecanej, tak bych si na tomto místě dovolil bez spoilerů osvětlit, co vlastně takové nevinné slovíčko ve světě Esmailova génia, tedy tvůrce show, znamená. S fsociety se hrozně dobře machruje. Mrknete na seriál, a budete jej najednou mít neustále na jazyku. Připadat si drsně, rebelsky a osvíceně. Magické fsociety totiž znamená, že se vám příčí konzumní společnost (ale nevíte to). Že opovrhujete svazujícími mantinely sociálního behaviorismu (ale nerozumíte jim). Nesnášíte komerci (je moc barevná). Jste hrdý geek ale nepřiznaný hipster (cože, nikdy?!). Ale hlavně že toužíte po revoluci. Chytnout se s ostatními za nos a společně zachránit skrz naskrz prohnilý a mocipány utlačovaný svět.

Kdykoliv musím do článku narobouvávat kecy o politice, nenávidím se za to. Za prvé jí úplně nerozumím, za druhé se všem při zmínění o ní dozajista protáčejí panenky a za třetí... je to prostě pitomá politika. Jenomže u sepisování dojmů z Mr. Robot by bylo hodně težké se podobnému tématu zcela vyhnout – zvlášť když je jím tento prodchnutý od úvodního monologu až po závěrečnou scénu. A tak tu tedy nakonec chtě nechtě musím uvést následující: seriál se bude pravděpodobněji více líbit všem těm, kteří spíše než k pravici tíhnou k poněkud levicovějším názorům. Nejen zákeřný kapitalismus zde totiž dostává těžce na prdel. Tak. Uf. Je to za náma, jedeme dál.

Tvůrce Glóbem oceněné show Sam Esmail bude určitě fajn člověk. O tom žádná. Jen se holt mohl při psaní hackerského scénáře trochu více krotit. Naši penězmi řízenou společnost zde totiž osobitě vykreslil jako rezolutně úpadkovou. Kterou je nyní nutno bez prodlení sabotovat. Hodit ji za hlavu a vrátit se zpátky do jeskyní, kde budou všichni šťastní, zdraví, a nebudou řešit podobné hovadiny jako jsou hypotéka, hladomor v Africe nebo třeba trestuhodně vydělávající marvelovky. Umně skrývaná filozofická linka „prachy jsou špatné“ se táhne napříč všemi epizodami a je vidět, že tu někdo chtěl hrozně nahlas něco říci. Což se mu i povedlo... Jenže to celé strašně ruší!

Seriál hodně baví, až příliš ale nutí k polemizování nad politikouTo se má tak. Mr. Robot je skvělým špionážním thrillerem, říznutým existenciálním dramatem. Je v něm akce, napětí i povedené twisty. Splašil hned dva výborného herce do hlavních rolí. Má neopakovatelný, šmakózně temný vizuál. Dá často vzpomenout na Dextera, páč Elliot taky rád chytá zlé lidi – akorát že přes fejsbůk. Seriál holt baví a baví hodně, protože se neustále hýbe kupředu. Navíc se v něm objevují bez přehánění čtyři největší televizní buchty za rok 2015 (zapomeňte na náš lednový žebříček), přičemž tu každá z nich dostane poměrně hodně prostoru. K čemu je ale zmlsanému divákovi po všech stránkách mistrovsky odvedený kus práce, když za ní stojí člověk s takto do očí bijícími osobními názory, vyhraněnými ad absurdum?

Jsem ochoten odpustit mému nedělnímu maratónu mnohé. Ale zdaleka ne vše. Ústřední zvrat, který chtěl být táákhle moc bububu až v samotném infarktovém finále, lze odhadnout už během pilotu. Komorní kulisy a děj jsou sem tam na škodu a prostředí se mění asi tak často, jako v Redfordově dramatické one-man-show Vše je ztraceno. Postav tu navíc také není zrovna mnoho, a možná i právě proto občas dialogy znějí (a leckteré vypjaté momentky vypadají), jako by je vymýšlelo dítě školkou povinné. Cítil jsem se pobaveně, někdy ale bohužel i trapně. U Dextera – finále nefinále – jsem alespoň nikdy nepochyboval nad zabijákovým chováním a morálním kodexem, zde ovšem ano. Když už se tedy nelze vyhnout onomu srovnávání.

Kvalitní příběh se pozná podle toho, zdali vás vývoj prezentovaných událostí donutí přemýšlet. Což se Mr. Robotovi (hezky česky) rozhodně upřít nedá. Nicméně stále platí, že u televize by se asi člověk měl i stejným dílem bavit, ne jen stále dokolečka dumat nad nesmrtelností politického chrousta. Až si budu chtít v duchu zapolemizovat nad skomírající světovou ekonomikou, koupím si raději vysokoškolská skripta. Obávám se, že ten Zlatý glób byl vlastně jen cenou za odvážnou myšlenku, nikoli provedení.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar6/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    ZAJDA.

Mr. Robot: Pilot


ikona
do_Od
Stanice USA představuje svůj nový kousek. Stojí hackerská agitka za lepší společnost za to?  

Asi každý z nás si jednou za čas říká, jaké by to bylo, kdybychom žili v tak trochu jiném světě. Světě podle našich představ. Některé jsou neškodné, jako třeba fantazie o tom, že vysoká škola by vás měla perfektně připravit k vykonávání vašeho budoucího povolání a nic víc. Pak jsou tu ale taky jiné představy, mnohem reálnější. A nebezpečnější. Komunismus, radikální formy náboženství, náboženství obecně, domácí distribuce zahraničních filmů pouze s dabingem, internetové diskuze bez možnosti zakrývání spoilerů a další.  No a tu a tam potom v médiích slýcháme o jednotlivých pokusech tyto představy šířit, aplikovat je do naší reality a následně jimi ubližovat společnosti jako takové. Příkladem budiž Edward Snowden. Jedinec, který otřásl systémem. Ať už v dobrém či špatném slova smyslu, jeho činy měly určitý vliv na naší společnost. No a teď si představte, že by vznikl seriál o někom podobném, jenom mnohem chytřejším a tím pádem ještě nebezpečnějším. Seznamte se s Elliotem.

 

Elliot je takový online Batman. Internet je jeho Gotham. Jeho Batmobilem jsou dva monitory, které pravděpodobně pohání sakra nadupaný systém. Až se člověk diví, že místo hackování majitelů dětských pornografických stránek raději nevěnuje čas novému Zaklínači. Elliot ale stejně jako Bruce Wayne nevyrůstal v úplně normální rodině. Matka ho nejspíš opustila, otec mu určitě umřel a on navíc, už tak velký chudák, ještě od mala trpí mírnou verzí sociální úzkostné poruchy. Co to je? Řekněme, že s programováním mu to zkrátka jde o něco lépe, než s lidmi. Jako ochránce nevinných, vlastně v jeho verzi spíše naivních, působí pouze v noci. Přes den je obyčejným IT technikem v jedné IT sekuriťácké společnosti. Jinými slovy pomáhá bránit jiné firmy před síťovými útoky. K jeho smůle, největším takovým klientem je brutální E-Corp, v celém názvu Evil Corp. Konglomerát vlastnící až sedmdesát procent veškerého světového majetku. Nebo něco takového. Tahle část byla trochu matoucí. Pointa je, že Elliot je nenávidí. Nenávidí, co představují. A nenávidí společnost, protože je vůči těmto věcem slepá. 

A teď jsem tak trochu narazil na první problém. Ne každý totiž něco takového bude chtít slyšet. Ano, pravda skutečně bolí. Na pravdu se ale vždycky dá nahlížet z více úhlů a proto první věc, kterou je třeba před sledováním tohohle seriálu udělat, je si udržet otevřenou mysl. Každý vnímáme svět jinak a je důležité toto respektovat. Já jsem navíc obzvlášť citlivý, co se mých názorů týče. Bývám proto háklivý k filmům nebo seriálům, které se mi snaží jejich způsob vnímání světa vnutit. Taková Fontána je pro mě neředěné zlo! O to překvapivější je, že Mr. Robot i přes svůj vyhraněný námět zvládá tyto představy posílat dál, aniž by mi cokoliv strkal pod nos. Pouze ukazuje. Ukazuje tyto představy očima někoho, kdo si vlastně sám není stoprocentně jistý, co je správné a co špatné. Hlubší přemýšlení už nechává na vás. Važte si toho. Po technické stránce potom seriál vypadá tak, jak byste od lidi pohybujících se v IT prostředí čekali. Spousta příkazových řádků, kancelářských buněk, paranoidních cest metrem nebo jízd na ruském kole. Na rozdíl od většiny americké produkce zabývající se hackováním to všechno ale vypadá podstatně autentičtěji. A kde byste si snad nebyli jistí, tam vás podrží velice přesní herci v čele s vynikajícím Rami Malekem. 

Atmosférou je Mr. Robot velmi komorní a vyprávěním možná trochu pomalý. Podstatné je, že to zde funguje. Vzhledem k otázkám, které si budete (nebo byste si měli) klást, je tempo naprosto odpovídající. A na té kombinaci je něco chytlavého. Do budoucna bych navíc neměl strach, že by se snad tvůrci báli dupnout na plyn. Ostatně takový Dexter taktéž nezačínal kdovíjak zběsilým tempem. Vůbec, těch podobností s naším oblíbeným sériovým vrahem je tu vlastně mnohem víc. Hlavní postava vás bude taktéž provádět dějem pomocí vnitřního monologu. Přidejte vnitřní poruchu, CDčka namísto vzorků krve, chuť konat dobro i za cenu konání zla a fakt, že časem určitě taky někdo umře no a máte tu vlastně docela slušnou náhradu. A náznaky drogové závislosti spolu se schizofrenií pro mě osobně zasunuly háček ještě o kus dál.

 

Mr. Robot rozhodně není a snad ani nebude seriálem pro každého. Je tematicky bohatý, bohužel (nebo bohudík) to schovává pod rouškou nudnějšího vizuálu, čímž vytváří dojem něčeho skutečného. Spousta lidí ale sleduje seriály a filmy, aby se realitě vyhnuli. V tom případě tahle věc určitě nebude pro vás. Troufám si ale tvrdit, že pakliže nesklouzne do vod plných klišé, tvůrci ještě zapracují na vedlejších postavách a udělají něco s tím otrhaným Christianem Slaterem, jehož Ra’s al Ghulovská přítomnost je asi to jediné, co mě ze sledování trochu vytahovalo, mohla by se tu pro zbylé diváky zrodit nečekaná bomba. Přistupujte proto velmi opatrně. Pilot mě osobně dost oslovil, byl velice dobře provedený a proto taky dostal tak vysoké hodnocení, jakmile si ale někdo v diskuzi bude stěžovat, že mu to utrhlo všechny končetiny a chce je po mě zpátky, byli jste varováni!

Verdikt

avatar8/10

do_Od

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace