Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ms. Marvel | 2022
csfd  imdb
tvůrce: Bisha K. Ali
hrají: Iman Vellani, Aramis Knight, Matt Lintz, Laurel Marsden, Rish Shah,

Ms. Marvel: 1. řada


ikona
Spooner
disney+marvelms. marvel
Střední škola, zvláštní schopnosti a lekce z pákistánské historie v jednom. 

Upřímně, na pákistánskou superhrdinku Ms. Marvel jsem se z letošní seriálové nabídky nových postav od Marvelu těšil asi nejméně. Kamala Khan mě nikdy zrovna moc nebrala a tvůrčí cíle udělat z novinky středoškolský teen seriál sice beru, úplně mě to však na první dobrou k televizi nepřiková. Jenže po pohodovém (i když malinko kostrbatém) začátku začala tahle puberťačka se zvláštními schopnostmi překvapovat. Ms. Marvel totiž nakonec není pouhou středoškolskou blbinou a skrývá se v ní trochu více, než se na první pohled zdá.

Ve své první polovině marvelovská novinka plní všechny sliby a je opravdu jednoduchým teen kouskem se vším všudy. Kamala se snaží za pomoci Bruna stát superhrdinkou, sžít se svými schopnostmi a do toho udržet tajemství jak před spolužáky, tak před svou rodinou v čele s přísnou maminkou. A nutno říct, že to i přes papírem šustící dialogy a pár scenáristických zaškobrtnutí šlape velmi sympaticky. Režijní duo Adil El Arbi a Bilall Fallah (třetí Mizerové) komiksovku vykopne se svižným tempem, správně oddychovým feelingem a s neskutečnou porcí vizuálních nápadů, jichž se chvíli drží i jejich režijní nástupci. Iman Vellani se navíc celkem rychle vyprofiluje ve velkou sympaťačku a hlavně uvěřitelnou začínající teen hrdinku, co zmatkuje a trochu netuší, co dělat. Pořád si ovšem zachovává i svou ztřeštěnou a geekovskou stránku.

Od třetí epizody se však od středoškolské liniie v podstatě úplně uhne, spousta vedlejších postav je odstavena na druhou kolej a ke slovu se dostane rodinná zápletka, v níž se jde překvapivě hodně daleko – až do indické a pákistánské historie. Ms. Marvel tak poměrně frazantně přehodí příběhovou výhybku a vydá se malinko nečekaným směrem. Jenže zatímco u nepovedeného Moon Knighta podobné změny vůbec nefungovaly a působily dojmem, že tvůrci nevěděli, co chtějí vlastně točit, u Ms. Marvel je situace opačná. 

Ano, pákistánská linka sice malinko ztrácí na tempu a nemá takovou osudovost, jak by si asi autoři přáli, skvěle však prohlubuje divácký vztah k hlavní postavě a šikovně pracuje rodinnou linkou. A je sympatické vidět, že jdou tvůrci jdou v muslimské stránce seriálu opravdu až na dřeň a nebojí se důležité hodiny z dějepisu, která ve výsledku komiksovce přidává nečekaný rozměr. Ani přes tuto odbočku ale seriál neztrácí svůj oddychový a teen ráz.

A když přijde finále, je z toho díky návratu úvodní režijní dvojice zase správně vtipná středoškolská blbina, která předešlé díly využila hlavně k tomu, že máte rázem rádi snad všechny vedlejší postavy. Celá druhá polovina novinky navíc nešetří akčními scénami, jež by si zasloužily lepšího střihače, nápady a zajímavé choreografie jim ovšem naštěstí nechybí. A u závěrečné epizody to platí dvojnásob. I když se pak může zdát, že Ms. Marvel ve všem chválím, do dokonalosti má ve skutečnosti stále daleko a stále se bavíme v intenzích pubertální jednohubky bez výraznějších ambicí, a to i přes poměrně výživný historický výlet.

I přes spokojenost by bylo totiž co zlepšovat. Seriálu chybí silnější a zajímavější záporák, konflikty mezi postavami se tu vyřeší v podstatě během vteřiny jednou větou a pak jsou všichni největší kámoši a scenáristé mění jistá pravidla, jak se jim to zrovna hodí. Zamrzí také postupná absence roztomilých vizuálních nápadů a pákistánská odbočka může svou mladší cílovku i přes mou spokojenost přeci jen trochu nudit. I přesto se jedná o marvelovku, která vám svou pohodovou atmosférou několikrát vykouzlí úsměv od ucha k uchu, na nic si nehraje a svými nečekanými příběhovými rozhodnutími většinou spíše mile překvapí. Ms. Marvel tedy rozhodně nekope první žánrovou ani seriálovou ligu, tyto její atributy se však musí v éře čím dál přeplácanějších komiksovek ocenit.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Disney+ 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (12)

Verdikt

avatar7/10

Spooner

Ms. Marvel je sice občas malinko jednodušší, ale i přes to svižně odsýpající teen komiksovkou se slušnou dávkou akce a výbornou hlavní hrdinkou, které budete brzy držet palce. A ve zkoumání muslimské komunity jde dál, než byste čekali. Scenáristické mušky se sice najdou a jeden z vrcholů sezóny opravdu nečekejte, letní seriálový relax ale naštěstí ano.


Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  do_Od

 • avatar7/10

  Diego.Dorlan


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  hroubek

 • avatar6/10

  Palo111

 • avatar8/10

  slord

 • avatar8/10

  Attikus

 • avatar7/10

  BigFoot

Ms. Marvel: Pilot


ikona
Spooner
Stojí první muslimská superhrdinka z MCU vůbec za pozornost? 

Marvel tento rok spoléhá na seriálové scéně na představování nových superhrdinů, kteří budou mít v dalších fázích MCU zřejmě své důležité místo. Po Moon Knightovi tak nyní přichází ještě důležitější postava, mladá Ms. Marvel, která se tak stává první muslimskou superhrdinkou. Kamala Khan má pak navíc své místo ve filmovém universu již jisté, uvidíme ji totiž po boku Captain Marvel v chystané týmovce The Marvels. Stejně jako většina hrdinů od Marvelu, i Kamala Khan se nám snaží představit se svým vlastním stylem a hraním si s konkrétním žánrem. A tentokrát se přiznaně cílí na náctileté puberťačky a ambice tedy nejsou na první pohled příliš vysoké. Dokáže seriál zaujmout i někoho, kdo už není školou povinný?

Sledujeme tak příběh 16leté Kamaly Khan, jež moc neví, co s dospíváním, ve škole patří mezi outsidery, se svými muslimskými rodiči si dvakrát nerozumí a její jedinou vášní je natáčení youtuberských videí o Avengers a zejména o Captain Marvel. Se svým nejlepším kámošem Brunem tak pořád jen kecají o Iron Manovi a spol. a jejich jedinou starostí je, jak se i přes nevoli rodičů dostat na první Avengercon. Ve věcech od babičky však Kamala nachází tajemný náramek, jenž není úplně obyčejný a dává jí speciální schopnosti.

Už od prvních vteřin je pak jasné, že tady jdou nějaké velké ambice stranou a servíruje se nám prostá teenagerská zábava se vším všudy. Režijní dvojice Adil El Arbi a Bilall Fallah (třetí Mizerové) se pak rozhodně nedrží zpátky a zejména v první polovině do nás pod tlakem hrne vizuálně přestylizovanou podívanou plnou parádních grafických nápadů, jež si hezky hrají s představivostí ústřední protagonistky a zároveň opět šikovně odkazují na svět v MCU. Po vizuální stránce se na epizodu opravdu kouká lépe, než bych čekal, díl má svižné tempo, správně cheesy feeling a Iman Vellani se profiluje jako další sympatická trefa do černého, která by mohla být mnohem zajímavější a divácky vděčnější postavou než nedávno představená America Chavez v podání Xochitl Gomez z druhého Doctora Strange.

Jenže jakmile režie se svými vizuální hříčkami zvolní a postavy se mezi sebou mají bavit, už to začíná být malinko horší. Samozřejmě, jedeme pořád v režimu odpočinkového seriálu pro náctileté, takže klišé, naivity a předvídatelných situací je tu celá řada. Jenže dialogy tu šustí papírem až příliš hlasitě, na povedené hlášky můžete zapomenout a zbytek postav se zatím představil hodně nevýrazně. Nehledě na to, že většina obsazení už působí opravdu druhořadě a jako by sem zabloudila z nějakého seriálu ze CW. Scénář navíc dosud ne úplně efektně rozpracovává lákavé motivy, např. prostředí muslimské rodiny a konflikty s přísnými rodiči. Když si vzpomenu na teenagerský kousek Tenkrát poprvé od Netflixu, kde s tímto tématem autoři vskutku umí pracovat a vymačkat z něj řadu vtipných i emotivních situací, tak zde novinka od MCU přeci jen výrazně ztrácí. To se však může v následujících dílech samozřejmě zlepšit.

Ms. Marvel se ovšem i tak představila asi přesně tak, jak tvůrci chtěli – zkrátka jako nekonfliktní bezproblémová zábava pro mladou generaci, která hezky odsýpá a u níž si starší ročníky užijí hlavně režijní nápady Arbiho a Fallaha. Můžeme seriálu vytýkat, že je vlastně tím, čím chtěl být? Asi moc ne. Prostě berte, nebo nechte být. I přesto je zde několik věcí, na kterých je do budoucích dílů potřeba zapracovat. A jednalo se zkrátka o seznamovací díl, jenž neurazí, ale ani nijak nenadchne. Seriálová povinnost pro fandy Marvelu z toho dosud nekouká, pohodová jednohubka naštěstí ano.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Disney+ 

Verdikt

avatar6/10

Spooner

První muslimská superhrdinka Kamala Khan v sympatickém podání Iman Vellani se nám představuje ve svižném pilotu a s hezkými vizuálními nápady. Bohužel tu máme ale taky řadu klišé, trošku pitomější dialogy a v některých ohledech nevyužitý potenciál. Mladá generace však bude spokojená.


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  hroubek

 • avatar6/10

  Palo111

 • avatar6/10

  Spiker

 • avatar6/10

  Attikus

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace