Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Obleva | Odwilż | 2022
csfd  imdb
tvůrce: Marta Szymanek, Piotr Szymanek
režie: Xawery Żuławski
hrají: Katarzyna Wajda, Bartłomiej Kotschedoff, Cezary Łukaszewicz, Juliusz Chrząstowski, Sebastian Fabijański

Obleva: Minisérie


ikona
TedGeorge
hbo maxobleva
Temné stíny nad Štětínem. 

Ranní obloha nad Štětínem je mlhavá a temná. Ani stopa po sympatických červáncích, které by člověka donutily otevřít oči a těšit se na nový den. Na řece Odře v kulichu podřimuje ztrápená policejní vyšetřovatelka Zawieja. Znovu se jí zdá o tragické smrti manžela, jenž vyšetřoval špičky organizovaného zločinu a prokuratura chce jeho případ zamést pod podlahu jako sebevraždu. Náhle ji probudí policejní vysílačka. Je sedm hodin ráno a detektivka musí (jako každé ráno) vrátit na noc zapůjčenou policejní bárku. 

Nastartuje motor a vydá se nejprve směrem k domovu, kde už v pelechu očekává maminčin budíček Hana, které se stýská po tatínkovi. Ten stejný večer vyjíždí brilantní vyšetřovatelka s kolegou k nálezu torza ženy. Policisté brzy zjišťují, že zesnulá chvíli před mordem porodila dítě, jež není nikde k nalezení. Ještě větší šok pro ně však nastane, když se ukáže, že oběť trestného činu je dcera policejního prokurátora. Hraje se o každou hodinu a pro policistku se zapeklitý případ stává posedlostí.

Tak, právě jsem vám popsal atmosférický začátek šestidílné polské minisérie a vy už asi tušíte, že Obleva nebude žádná veselá podívaná. HBO Max si u našich sousedů objednalo temnou a depresí skrz na skrz prolezlou kriminálku, která si bere za vzor vděčný skandinávský materiál, reprezentovaný nejprve dánským Zločinem a později především celosvětově populární Sagou Noren v Mostu, po níž nejenom redaktoři MovieZone pojmenovávají své domácí miláčky. Obleva si od svých severských předchůdců vypůjčuje hodně, ale naštěstí si drží svůj vlastní polský ksicht a představuje jednu z nejsilnějších a nejzajímavějších seriálových hrdinek za poslední roky. 

Katarzyna Wajda jako Zawieja vyloženě září a na její (nikoliv prvoplánově atraktivní) zrzce stojí celá minisérie. Má toho na talíři hodně, protože kromě již nastíněného traumatu ze skonu manžela a nového mordu musí být introvertní postava, která naštěstí příliš nepije a nesouloží s každým na potkání, oporou dceři školkou povinné. Tu většinou hlídá její unavený děda, protože ambiciózní žena zároveň musí a chce fungovat v policejním sboru, jenž je povoláván do akce především ve večerních hodinách. 

Na první pohled nezní balancování mezi složitým rodinným životem maminky a policistky, a čím dál zamotanějším případem zrovna lákavě, ale režisér Xawery Żuławski naštěstí dobře věděl, co dělá. Sociální téma, akcentované i několika „vedlejšími“ postavami, nestaví zbytečně do popředí, ale chytře s ním pracuje. Diváka pak vyloženě nezahlcuje traumatem policistky, která musí v ulicích „zlého“ města sledovat horkou stopu, zároveň však ví, že doma na ni netrpělivě čeká děcko. S nejednoznačnou a ve všech smyslech slova civilní Zawiejou budete navzdory občasným hluchým momentům dýchat.  

Co se technické stránky týče, nelze nic vytknout. Peníze od bohaté HBO jsou vidět na každém kroku a vy si velmi rychle zvyknete na hnusné reálie industriálního města ležícího na hranicích s Německem. Kamera si vyloženě libuje v nočních ulicích vylidněného města, a když už dojde na automobilovou honičku nebo pronásledování podezřelého, je vše přehledné a stříhá se s citem.  

Některých klišé z ranku zbytečných cliffhangerů na konci epizod nebo naznačené milostné linky s kolegou se sice dočkáte, ale s populárními berličkami se naštěstí šetří. Nejsilnější je seriál v jiných momentech. Mám na mysli třeba nenápadnou scénu na hřbitově, kde se to hlavní odehrává jakoby mimochodem v pozadí. Když si po pár vteřinách spolu s hlavní hrdinkou uvědomíte, co se sakra právě stalo, bude vám tuhnout krev v žilách a já si vážně nevzpomínám na lepší zapojení kriminálního případu do zdánlivě nesouvisející osobní linky.

Schválně se snažím být tajnosnubný a nespoileruji, neodpustím si ovšem závěrečné postesknutí. Poslední díl sice poskytne odpověď na nejpalčivější otázky „kdo a proč“, ale katarze je to snad až příliš tuctová a vzhledem ke kvalitám předchozích dílů vlastně neuspokojivá. Obleva byla rozehrána do mnohem větší šíře a rozpletení některých příběhových linek je překvapivě lajdácké. Byť mě tedy závěr nutí snížit hodnocení, nic to nemění na faktu, že se Poláci předvedli v plné polní, minisérie má světové parametry a já bych si další případ ze Štětína pustil klidně už zítra. Není co řešit, nažhavte HBO Max.

---
Autor: Jiří Pospíšil
Foto: HBO Max

Verdikt

avatar8/10

TedGeorge

Ve Štětíně je nalezena mrtvá žena, která chvíli před smrtí porodila dítě. Policistka, kterou sžírají vzpomínky na tragicky zesnulého manžela, bojuje s časem, protože vrah má pravděpodobně v držení stále dýchající novorozeně. Atmosférická polská kriminálka navazuje na skandinávskou školu a nabízí napínavý příběh, který povyšuje o level výše skvěle napsaná postava hraná přesvědčivou Katarzynou Wajda.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace