Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
One Piece | 2023
csfd  imdb
tvůrce: Steven Maeda, Matt Owens
režie: Marc Jobst, Tim Southam, Josef Kubota Wladyka, Emma Sullivan
hrají: Iñaki Godoy, Emily Rudd, Makkenjú Arata, Jacob Romero, Taz Skylar, Vincent Regan, Morgan Davies

One Piece: 1. řada


ikona
Diego.Dorlan
one piece
Honba za legendárním pokladem začíná. 

Hrané adaptace mangy a anime se dlouho zdály jako jedny z těch projektů, o něž mnoho studií má zájem, ale nikdo neví, jak je správně uchopit. Stačí si vzpomenout na pár let starou adaptaci legendárního Death Note od Netflixu a člověku hned dojde, že na tomto poli zatím nikdo moc úspěch neslavil a většinou nastal spíše přesný opak. Eiičiró Oda, autor mangy One Piece, dokonce v minulosti tvrdil, že o adaptaci svého světa do hraného formátu vůbec zájem nemá. Něco se ovšem změnilo a když Netflix slíbil, že Oda bude mít značnou kontrolu nad podobou finálního produktu, tak se věci začaly hýbat vpřed. Premiéru si One Piece střihl na konci minulého měsíce a v dalších odstavcích rozebereme, zda se seriálu podařilo prolomit prokletí anime adaptací.

V seriálu sledujeme aspirujícího pirátského kapitána Luffyho, jež je na začátku cesty za svým snem - najít One Piece a stát se králem pirátů. Na své cestě potkává rozličné a velmi barvité postavy, z nichž se některé stávají členy jeho posádky a jiné oběťmi jeho ambicí. Ve světě, kde jsou vláda a piráti hledající bohatství a slávu v nekončící válce, tak sledujeme mladého ambiciózního piráta, jak čelí výzvám, hledá nová přátelství a velmi často také komplikuje život mnoha lidem kolem něj.

One Piece musel překonat mnoho překážek na cestě k širšímu úspěchu v západním světě. Manga i anime jsou snad nejpopulárnějším šónenem vůbec a nešlo tak jen o to, aby se svět One Piece zalíbil západnímu publiku, ale aby také nenaštval stávající fanoušky po celém světě. Produkce seriálu byla poměrně dlouhá a dvěma hlavními podmínkami jeho úspěchu byly dostatečné produkční hodnoty a zejména kvalitní obsazení. Po první řadě musím říct, že Netflix evidentně na seriálu nešetřil a i když hraná forma nenabízí tolik flexibility jako animace, tak se tvůrci rozhodně snažili, aby tento svět prezentovali jak nejlépe mohli.

Vtažení do světa také velmi pomohl velmi vydařený casting, zejména v případě hlavních postav. Luffyho, jakožto kapitána mladých pirátů, hraje Iñaki Godoy a Luffyho energii a charisma se mu podařilo vykreslit naprosto dokonale. Neméně chvály pak zaslouží i představitelé Zora (Mackenyu), Nami (Emily Rudd), Usoppa (Jacob Romero) a Sanjiho (Taz Skylar). Všichni zmínění mají obrovský podíl na úspěchu první řady, jelikož příběh One Piecu stojí právě na nich a svých rolí se zhostili na výbornou. Zároveň je tedy také třeba pochválit zásluhy castingových agentur, jelikož vykreslení takto nesourodých a výrazných postav byla obrovská výzva.

Samotný příběh seriálu prošel drobnými změnami, což je pochopitelné. V osmi epizodách první řady pokryjeme prvních čtyřicet čtyři epizod anime a určité odchylky jsou tak nevyhnutelné. V naprosté většině se ovšem seriál drží děje předlohy a zachovává si všechny důležité momenty, jež naše hrdiny na cestě skrz East Blue potkají. Je zde dostatek prostoru věnovat se historii všech členů Luffyho posádky a také mnoha vedlejším postavám, z nichž se mnoho v budoucnosti vrátí. Zároveň u určitých postav dochází k určitému utlumení, ať už v jejich vizuální prezentaci, tak v chování, které vykazují. V předloze jsou postavy velmi dobře napsané, ale často mají určité charakterové vlastnosti, jež mi osobně nepřirostly k srdci, a nová adaptace s těmito aspekty pracuje velmi dobře. Jako příklad bych chtěl zejména poukázat na Sanjiho, který svou náklonnost k něžnému pohlaví projevuje mnohem stravitelnějším a civilizovanějším způsobem než v předloze.

 

Seriál tak funguje skvěle ve všech klíčových rovinách. Kulisy a efekty jsou velmi kvalitní a ať už postavy tráví čas na souši nebo na moři, tak nemám pocit, že by jakýkoliv aspekt byl odfláknut. Pirátská loď Going Merry je naprosto úžasná, stejně tak mě uchvátilo zpracování jednotlivých ostrovů a Baratie, restaurace na moři, kde Luffy a spol. najdou více než jen dobré jídlo. Veškeré vizuální pozlátko je pak podložené výborným soundtrackem, za nímž stojí duo Sonya Belousova a Giona Ostinelli. Ti mají na kontě zejména soundtrack k první řadě Zaklínače a jestli se tomu seriálu nedá něco vytknout, tak je to právě hudba.

 

One Piece je zkrátka skvělou a zábavnou podívanou, nad kterou byste určitě neměli lámat hůl předem. Dobrodružství, jež slamění piráti prožívají, jsou nejen plná humoru, ale také je doprovází velká dávka emocí, které vás nenechají chladnými. Jestli Netflix potřeboval nějakou výhru v čase, kdy Stranger Things jsou daleko a většina ostatních velkých projektů má spíše sestupné tendence, tak pomyslný poklad našli právě ve One Piece. Stačí se už jen posadit před obrazovku, roztáhnout plachty a vydat se za dobrodružstvím.

---

Autor: Jakub Kratochvíl
Foto: Netflix

Verdikt

avatar8/10

Diego.Dorlan

One Piece ukazuje, že je možné velmi kvalitně, zábavně a také věrně přenést anime do hrané formy. Sympatické postavy se skvělým hlavním protagonistou představují fantastický svět pirátů ve tom nejlepším světle.


Hodnocení redakce

 • avatar9/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  slord

 • avatar9/10

  ZAJDA.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace