Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Osada | 2021
csfd  
tvůrce: Petr Kolečko
režie: Radek Bajgar, Jan Bártek
hrají: Martin Myšička, Pavla Beretová, Ivana Chýlková, Radek Holub, Jana Plodková, Tomáš Hanák

Osada: Pilot


ikona
Spooner
Česká televizeOsadaPetr Kolečko
Servíruje známý autor další pecku na úrovni Mostu! a Okresního přeboru, nebo tentokrát střílí vedle?  

Petr Kolečko bez debat patří mezi nejvyhledávanější české scenáristy současnosti. Zároveň ovšem divák často neví, jaké kvality od jeho kousků může čekat. Když spojí síly se skvělým režisérem, dokáží z toho vzniknout velké seriálové pecky či hity typu Okresní přebor, Most!, Trpaslík nebo Lajna. Zároveň ale umí vyplodit scénáře k filmovým podprůměrnostem typu Bajkeři či jeho režijnímu debutu Přes prsty. Jeho nový seriál Osada se mohl velmi snadno vklínit do oné první chválenější kategorie. Novinka zaměřující se na fenomén českého chatařství mu totiž dávala hezký materiál k tomu, dělat si legraci z typických českých vlastností, u nichž mohl snadno prodat svůj často trefný smysl pro humor a cit pro hlášky. Na režii se navíc podílel Radek Bajgar, jenž má za sebou např. úspěšnou Teorii tygra a poctivé řemeslo dodat rozhodně umí. A navrch tu máme poměrně hvězdné a slibné obsazení. I přesto nám však první díl nabídl nefalšovanou nudu a promarněnou příležitost v jednom.

Podíváme se tak do chatařské oblasti v Záhoří, kde se za teplého počasí sjedou chataři ze všech koutů republiky, aby zde zažili vytouženou pohodu. A máme tu samozřejmě hromadu roztodivných charakterů. Je tu Pražák a ajťák David se svou manželkou, který toho ale moc neumí a všechny aktivity včetně sekání dříví či rybaření se učí na YouTube, dále tu máme spisovatelku brakových románů s dcerou, milionářskou rodinku, jež si ovšem před ostatními hraje na chudáky, či jednoho Čechoameričana, A v neposlední řadě je tu horlivý Roubal, který prošel výcvikem aktivních záloh, takže všechno ví a všechno zná a rád by se stal tamním náčelníkem. A tato nesourodá skupinka bude zažívat nejrůznější trampoty a snažit se spolu co nejlépe vycházet.

Seriál by si pak chtěl evidentně dělat srandu z klasické české nátury, být panoptikem typických povah a postaviček, ale zároveň být i divácky lidový a spoléhat na vděčné a úderné hlášky. Jenže úvodní epizoda selhává v podstatě ve všech těchto snahách a divák z ní má bohužel pocit, že tentokrát se Kolečko ani moc nesnažil. Postavy jsou tu naprostými karikaturami, které nejen, že jsou ve většině případů nesympatické a divák neví, proč by měl jejich příhody sledovat, ale navíc jsou často jen chodícími klišé naplňujícími do puntíku ohranou škatulku.

Policista musí být tupý machr, ajťák nešikovný a trochu naivní trouba, Čechoameričan je v podstatě parodií a ukázky na další díl naznačují, že ani v zobrazení židovského chataře se autoři s nápady moc nepředřeli. A radši se ani nerozepíšu o Roubalovi s tváří Radka Holuba, jenž si svou roli sice užívá, jeho postava už je však tak přepálená, až vám občas leze spíš na nervy. Známé herecké obsazení si pak bez problémů odehraje svoje a zejména sympatická dvojice Myšička/Beretová zachraňuje mnohé. I kvůli tomu má ovšem divák pocit, že se tvůrci spoléhali spíše na prověřené tváře, než aby si dali práci s poctivě napsanými charaktery.

Hlášky jsou pak prvoplánové a někdy působí dojmem, že s nimi Kolečko opravdu nestrávil moc času a ani režie toho příliš nezachraňuje. Tady se jede spíše řemeslná rutina, která sice ničím vyloženě nenaštve, ale nápady se v ní nehýří, moc se toho v ní nestane a kdyby se stopáž zkrátila na svižnější a divácky stravitelnější půlhodinku, vlastně by to projektu jen prospělo. V mnoha vtipných pokusech vyznívá Osada spíše křečovitě a pokusy o znázornění typických českých vlastností se zatím míjí účinkem. A je to škoda. Všichni totiž víme, že Kolečkův potenciál je v nejlepší formě a se správným tvůrčím týmem opravdu vysoký. Osada ovšem odstartovala jako až příliš prvoplánový a ničím objevný kousek, jenž nemá moc čím zaujmout a z diváka vyprchá první díl až nečekaně rychle.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar4/10

Spooner

Výlet do chatařské oblasti plné různorodých charakterů, kde všichni hledají pohodu, ale budou zažívat kromě radostí i strasti. Petr Kolečko však tentokrát dodává nijak nápaditý scénář s přepálenými karikaturami, které vás i přes sympatické obsazení nemají čím zaujmout. Stejně jako samotná Osada.


Hodnocení čtenářů

  • avatar1/10

    Taylor

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace