Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Za hranicí | Outer range | 2022
csfd  imdb
tvůrce: Brian Watkins
režie: Jennifer Getzinger, Alonso Ruizpalacios, Amy Seimetz, Lawrence Trilling
hrají: Josh Brolin, Lewis Pullman, Imogen Poots, Lili Taylor, Tom Pelphrey, Tamara Podemski, Noah Reid, Shaun Sipos

Za hranicí: První dojmy


ikona
Jokolo
amazon primeimogen pootsjosh brolinlewis pullmanouter range
Josh Brolin našel díru v zemi v neotřelém mixu westernu a mysteriózního sci-fi. Vydá premisa na povedený seriál? 

Žádná předloha, spin-off ani remake. Amazon přichází s originálním námětem, který jeho tvůrci označují za kombinaci Lovců duchů a Yellowstone, což rozhodně můžeme označit za silné srovnání. Právě mix sci-fi a westernu by měl být hlavní devízou seriálu, jehož osm epizod nás v příštích týdnech čeká. I díky tomu často zaznívá srovnání s Westworldem, jehož první série se HBO výjimečně zdařila. Příklon k westernu je zde však markantnější. Sledujeme totiž příběh ospalého ranče, kde si žije rodinka Abbottových. Jeden ze synáčků až příliš holduje alkoholu, druhý se vyrovnává se záhadným zmizením své manželky, kovbojové ze sousední farmy se snaží získat pozemky našich hrdinů, na ranči se objeví zvláštní dívka a to vše se snaží ukočírovat zadumaná hlava klanu Josh Brolin. A aby toho nebylo málo, na svých pastvinách objeví záhadnou díru v zemi, kterou nemohl vyrobit žádný člověk.

 

Zní to trošku jako mišmaš. I přes množství dějových linek mají však první dva díly očekávaného seriálu překvapivě táhlé a soustředěné tempo, které perfektně sedne k westernové atmosféře a zarputilému Brolinovi. Pevná režie se zaměřuje spíše na budování atmosféry skrze krásné scenérie, jimiž Wyoming oplývá, než na dravé posouvání děje skrze akci. Nelze ale říct, že příběh by tu byl odsunut na vedlejší kolej. Všechny linky se daří rozehrát uspokojivě. Máme pouze tolik informací, abychom byli dostatečně napjatí a zainteresovaní v jejich dalším směřování. Zejména pak potěší ryze westernově laděná linie obou synů Brolina, jež je zdařile spojena s mysteriózní odnoží děje. Rychlý spád této části příběhu překvapivě kontrastuje s rozvláčným tempem zbytku, který nechává diváka kochat se nádhernou přírodou Wyomingu.

 

Velkou radost mně osobně dělá i Lewis Pullman. Tenhle mladík si z otcova charismatu ukousl obří sousto a přidal ještě něco navrch. Už ve Zlých časech v El Royale ukázal, že dokáže skvěle oscilovat mezi trubkou, jež se věčně tváří jako vyvoraná myš, a drsňákem, který ještě neodkryl všechno ze svého nitra. Podobnou roli předvádí i zde a padne mu jako ulitá. Josh Brolin nepřekvapivě hraje to, co vždy. Zatvrzelý a zádumčivý hrdina, který svůj text spíš bručí, než odříkává. V roli starého kovboje mu to však skvěle sedne a jeho monolog, kdy se zde s absolutní nenávistí modlí k Bohu před večeří, ve mně vyvolal příjemně nepříjemné mravenčení.

 

Prvním dvěma epizodám se tak daří načrtnout nejednoznačné vztahy, které mezi hlavními postavami panují. Vyrovnávání se s dosud nevysvětlenou ztrátou členky rodiny v těchto vztazích hraje prim a jistě půjde o událost, jež do věcí příštích zasáhne. Díky povedenému scénáři tak úvodní díly dávají nahlédnout do nitra hrdinů tak akorát, abychom poznali, že jsou dostatečně zajímavé pro utáhnutí celé série. I střídání pomalých scén sázejících na atmosféru s napínavými dějovými odbočkami, za něž by se nestyděl kdejaký áčkový thriller, drží diváka v příjemné tenzi.

 

Překvapí však to, že na první dva díly seriál odkrývá možná až příliš mnoho ze svých karet. Záhadné otázky samozřejmě zůstávají, na ty nejpalčivější z nich ale dostaneme odpovědi až překvapivě brzy a dovedu si představit, že by se s celým pojetím této otázky dalo pracovat mnohem napínavěji, klidně i v rámci celé jedné série. V tomto směru jde děj dopředu na můj vkus přespříliš rychle a jednání postav se tak může zdát zkratkovité a těžko uvěřitelné. Při každém seriálu opředeném záhadami si vzpomenu na Ztraceni a na to, jak se zde pracovalo s napětím – vršení jedné otázky za druhou, absurdní nevysvětlitelné záhady na každém kroku a na některé z nich dostaneme uspokojivé odpovědi až po několika sériích, někdy ani to ne! Zvlášť při takovém srovnání zamrzí, jak scenáristé pracují s tvorbou napětí.

I přes tyto výtky si však drží první epizody vysokou úroveň, předkládají zajímavě rozestavené postavy a načrtávají napínavé dějové linky, které perfektně pasují do propracované westernové atmosféry. Díky tomu lze Za hranicí s klidem doporučit v očekávání, co přinesou díly příští.

---

Autor: Marek Mičke

Foto: Amazon Prime

 

Verdikt

avatar8/10

Jokolo

První díly výborně kombinují westernovou atmosféru s napínavým sci.fi žánrem. Zároveň ale možná odkrývají až příliš a pocit tajemna se tak brzy vytrácí. I přesto se úvod seriálu může opřít o povedené budování dramatické linky plynoucí ze zajímavých postav. Na příští díly se můžeme těšit.


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    NevimJakejNick

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace