Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ozark | 2017-2022
csfd  imdb
tvůrce: Bill Dubuque, Mark Williams
režie: Jason Bateman
hrají: Jason Bateman, Laura Linney, Sofia Hublitz, Esai Morales, Jordana Spiro

Ozark: 1. řada


ikona
do_Od
ozarkrecenze
Jak zafungoval recept na další Breaking Bad? 

Už jste ty zvěsti určitě slyšeli. Objevil se nový Breaking Bad, jmenuje se Ozark a je podle všeho skvělý. Podobných řečí je teď plný internet, nebo alespoň jeho seriálová část, a já tu teď jsem, abych vám řekl, že ty zvěsti jsou pravé.

V novince od Netflixu hraje Jason Bateman a Laura Linney. Tedy herci, které byste zaprvé nečekali v seriálu na pokračování a zadruhé, které byste rozhodně nečekali v takovém seriálu. Bateman je takový Ben Stiller, akorát ještě větší ňouma. Jeho vážné role jsou sice většinou dobré, pořád v nich ale hraje ňoumu a pokud čekáte, že v Ozarku z něj najednou ňouma být přestane, pak máte smůlu. Jeho Marty Bird má ale naštěstí i jiné kvality, jako například vysoká inteligence a umění zachovat klid i v těch nejnapjatějších momentech. A to se hodí, protože do takových se dostává prakticky každou chvíli - koneckonců, prát špinavé peníze pro drogový kartel, aniž byste měli nějaký business, to není zrovna jednoduché.

V tom taky spočívá hlavní háček seriálu. Možná jste si toho nikdy nevšimli, čas je ale u dramat rozhodující. Čím méně ho postavy mají, tím lépe dramatická rovina funguje. Většinou jsou totiž pod tlakem a to znamená, že musí jednat. V případě Ozarku má hlavní hrdina k vyprání osm milionů, nula podniků a pár týdnů. Do téhle situace se dostal pomocí lži, kterou musí proměnit v pravdu. Během deseti epizod tak Bateman běhá od jednoho problému ke druhému a vy se prakticky nikdy nenudíte, protože se stále něco děje. 

Rodina hlavní postavy logicky hraje důležitou roli skrz celý seriál, nemusíte se však bát, scenáristům se jejich linky daří po celou dobu držet natolik zajímavé, že žádné z dětí, a dokonce ani manželka, nezačnou být nikdy otravné. Stejně tak tomu pak je i na poli zbytku "morálně zkažených" obyvatel Ozarku, mezi kterými je například rodinka typických rednecků, kteří škodí, kde to jde, nebo taky atypických rednecků, kterým tak trochu Bateman poleze do zelí, protože zde vyrábí a distribují heroin. Na první pohled klidné místo, kde nemůžete prakticky nic, se tak rychle promění v zločinem prolezlou stoku, která tvoří samozřejmě mnohem zajimavější pozadí.

Otravnost ale bohužel neplatí pro všechny. Část seriálu je věnována i straně zákona, která teda rozhodně nijak zábavná není. Hlavně ale není ani sympatická, protože tu nemáme jenom jednoho closeted FBI agenta, ale rovnou dva. Technicky to asi mělo k něčemu vést, ve finále z toho ale nebylo vůbec nic, jen plno podivných scén, potlačeného hněvu a klasického gay klišé "blbý redneck, co je tak moc chlap, až je vlastně gay". Bylo to celé fakt strašně zbytečný. O nevypointované flashbackové lince jednoho z výše zmíněných agentů pak raději ani nemluvě - tohle byl asi největší scenáristický fail, jaký jsem v seriálu takové kvality za poslední dobu viděl. Ona vůbec ta flashbacková epizoda příliš nefungovala, tímhle neduhem holt trpí většina moderních seriálů.

Naštěstí mě to ale zase tolik netrápilo, protože bokem toho je Ozark chytrou, temnou a zábavnou podívanou, která má dost chytlavý děj, plno skvělých herců a především skvělou režii. Ano, je to chladné, v podstatě tu máte jednu paletu barev a všechny tvoří odstíny modré, což působí na jednu stranu dost depresivně, na druhou má díky tomu Ozark alespoň vlastní ksicht. Kvalitativně to má k Breaking Bad daleko, to mělo ale na konci první řady i samotné Breaking Bad. Vyměňte tedy mexičany za rednecky, oranžovou za modrou, vyprahlou poušť za chladné jezero a vynikajícího Bryana Cranstona za slibného Jasona Batemana, a máte seriál, který by vás mohl velice příjemně překvapit. Potenciál je tu velký, konec zvládne být překvapivý i přes řeči o čtyřech dalších řadách a extra body pak dávám za obsazení ne jedné, ale rovnou dvou sexy blondýnek v "bratelném" věku. Hej, jsem taky jenom člověk!

Verdikt

avatar8/10

do_Od

Ozark: První dojmy


ikona
Spooner
Jak se nám zatím líbí ambiciózní drsná novinka od Netflixu a Jasona Batemana? Půjde o jednu z nečekaných pecek roku? 

Co si budeme povídat, letní televizní sezóna moc ambiciózních nových seriálů většinou nenabízí a nebýt osvědčených hitů typu Hra o trůny či Ray Donovan, panovala by v letošním létě na seriálovém poli docela nuda. Tedy nebýt Netflixu, jenž nám přeci jen pár nadějných kousků nabídne. A tím nejnadějnějším je jistojistě drsný Ozark, jenž na sebe kromě slibného obsazení lákal zejména povedenými trailery, v nichž novinka připomínala temnějšího bratříčka kultovního Breaking Bad. A po prvních zhlédnutých dílech se zdá, že právě příznivci Waltera Whitea a hutných propracovaných dramat si přijdou nejvíce na své.

 

V novince budeme sledovat zdánlivě obyčejného finančního poradce a hlavu čtyřčlenné rodiny Martyho Brydea, jenž však skrývá jedno tajemství. Se svým parťákem totiž ve skutečnosti pere peníze nebezpečnému mexickému drogovému kartelu. Situace se pak zkomplikuje ve chvíli, kdy pánové z Mexika přijdou na to, že je jeho kumpán a spol. obrali o několik milionů. Parťák a několik dalších kompliců proto ihned skončí v sudu na mrtvoly a Marty se z jisté smrti vykecá jen proto, že udělá kartelu velkou nabídku. Odstěhuje se do odlehlého městečka Ozark, kde bude moci díky svým trikům proprat kartelu mnohem více peněz. To ovšem s Mexičany a dalšími mafiány za zády nebude vůbec jednoduché. Obzvlášť, když okolo začínají čenichat také pánové z FBI. A co na krizovou situaci řekne Martyho rodina v čele s manželkou Wendy, jež svého manžela už delší dobu podvádí?

 

Podobností s legendárním Perníkovým tátou je tu pak skutečně celá řada. Máme tu evidentní důraz na vývoj hlavní postavy, která se navíc do špinavého kšeftu dostala “kvůli rodině“, atmosféru malého městečka, v tempu ani v ději se pak relativně nikam nespěchá, a dokonce i ti mafiáni a nebezpeční Mexičané působí dojmem, že sem přišli právě ze starého dobrého Albuquerque. I tady to pak zatím funguje velmi solidně i přesto, že to po scenáristické a dialogové stránce v některých momentech malinko skřípe. Ozark navíc rozhodně není žádnou lacinou kopírkou, jak by se mohli po tomto textu mnozí domnívat, ale už od začátku jde svou vlastní, dost možná ještě daleko temnější, cestou.

Režie, které se v několika dílech ujal sám Bateman, pak umí po pomalejším úvodu ve správnou chvíli brutálně šlápnout na plyn a přijít s dosti drsnými a nekompromisními momenty. A že se jimi (ani mrtvolami) na úvod opravdu nešetří. Tvůrci se pak mohou spolehnout i na výborné obsazení, i když to se v tomhle případě dalo tak trochu čekat. Laura Linney už je v podobných úlohách vlastně sázkou na jistotu a Jason Bateman si v poslední době vážné role evidentně hodně oblíbil. A také part vyčůraného Martyho mu prozatím dokonale sedí. I vedlejším charakterům není co vytknout a ani dětští herci tu dosud nejsou na zabití. Což je v dnešní seriálové produkci pořád ještě malý zázrak.

 

Úvodní díly novinky Ozark mi zkrátka udělaly skoro až nečekanou radost. Ano, ty dialogy místy ještě šustí papírem a celé je to zatím režijně možná malinko chladné, jinak ovšem není začátku moc vytknout. Pokud tedy hledáte pořádně drsné, a hlavně zatraceně hutné, drámo, v němž bude hrát prim vývoj hlavních postav, měli byste dát této novince co nejrychleji šanci. Nejlépe už při víkendovém maratónku. Snad nás tedy Bateman a spol. v dalších dílech nezklamou. Z tohoto by totiž opravdu mohla vyrůst další seriálová pecka od Netflixu. Nebo vy už snad máte dokoukáno?


Verdikt

avatar8/10

Spooner

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace