Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Parks and Recreation | 2009-2015
csfd  imdb
tvůrce: Greg Daniels, Michael Schur
hrají: Amy Poehler, Chris Pratt, Aziz Ansari, Aubrey Plaza, Nick Offerman, Rob Lowe, Adam Scott

Parks and Recreation: Recenze


ikona
do_Od
nbcparksseriál
Příliš dlouho přehlížený poklad televizní zábavy se konečně dočkal své recenze. Stojí městečko Pawnee za návštěvu? 

Na tuto chvíli jsem se neskutečně těšil. Kdo už má za sebou, ví - kdo ne, teprve zjistí. V momentě, kdy jsem dokoukal finále sedmé řady a seriálu musel dát nadobro sbohem, jsem také věděl. Věděl jsem, že potřebuji kapesník. Spousty kapesníků. Taky mi ale bylo jasné, že seriál nemůžu nechat prostě jen tak odejít. Na to jsem si ho za tu krátkou dobu až příliš zamiloval. Musel jsem se s ním nějakým způsobem rozloučit a co je lepšího, než od srdíčka psaná recenze, ohlížející se zpět na sedm úžasných let, jednoho z nejzábavnějších sitcomů všech dob. Tak pojďte se mnou a společně se podíváme na to, proč mám pocit, že mají "parks and rec" potenciál stát se i vaší srdcovkou.

 

A začneme nejlépe hezky od začátku. Vítejte v městečku Pawnee, Indiana. Založeno roku 1817, zaniklo v roce 1818 z důvodů hladomoru, korupce a kupě dalších problémů. Opět založeno, tentokrát už napořád, v roce 1819. Pawnee, taky známé jako Paříž Ameriky, oplývá skvělou historií. Původně se na tomto místě nacházel indiánský kmen Wamapoke. Během sedmidenní bitvy byl však náčelník Wakote sto třikrát postřelen a umřel. A i přesto, že obě strany bojovali statečně, kmen Wamapoke neměl žádné zbraně a prohrál. Ale už dost historie, píše se rok 2009 a my začínáme sledovat osudy několika sympatických úředníků v originálně pojatém „mockumentary“ sitcomu (=fiktivní události natočené dokumentárním stylem za účelem vytvoření parodie) s názvem Parks and Recreation.

Seznamte se s hlavní hrdinkou jménem Leslie Knope. Leslie je zapálená, emancipovaná a lehce obsesivní žena středního věku, která je rozhodnutá zasvětit svojí kariéru práci ve federálním úřadu. Amy Poehler, která Leslie v seriálu ztvárnila, můžete znát například i díky moderování posledních ročníků Zlatých Glóbů, kterými diváky provázela spolu s Tinou Fey. Z počátku by se mohlo zdát, že její postava nemá příliš co nabídnout. Opak je však pravdou a někdy v polovině druhé řady už jí naprosto přiznaně zbožňujete a fandíte, často i proto, že je vlastně jedinou postavou, která zvládá přemýšlet, jako racionální člověk. Absurdita vět, názorů, lidí či vůbec celých situací, totiž v Parks and Recreation nezná mezí. Je to zákeřná a mocná zbraň, kterou se ale kupodivu daří scénáristům správně využívat po celých sedm řad – co víc, čím déle s ní pracují, tím je to lepší!

 

Ano, je to jeden z těch mála vzácných případů, kdy má nějaký seriál rostoucí tendenci, co se kvalit týče. Ať už mluvíme o kvalitě humoru, či kvalitě posouvání příběhu. Na nějaké emoce v první řadě můžete klidně zapomenout. Smích? Jistě. Slzy ale přijdou později. A je to i díky nim, proč se vaše vnímání postupem času změní z nenápadné oddechovky, na vlastně fajn dramedii. Jistě, základem je a bude parodie – parodie všeho možného, od utlačování menšin, přes rovnoprávnost mužů až k super combo „večeře na snídani“ burgerům. Geekové obzvlášť zajásají. Desítky odkazů a narážek na slavné a kultovní filmy, knihy či komiksy vás budou bavit a hřát zároveň. Nejpamátnější a pro mě zároveň nejepičtější scéna potom přijde ve 14. epizodě 6. řady, protože když hrajete hru o trůny, buď zvítězíte – nebo zemřete! To mi připomíná, Bůh žehnej originálnímu znění!

Velkým plusem je rozhodně diversita postav. Hlavní parta je tak rozmanitá a „jiná“ od většiny jejich seriálových Přátel, že se až jeden diví, kde na ně tvůrci vůbec přišli. Tak například legendární Ron Swanson – asi nejtvrdší chlap, jakého jste kdy viděli. Znáte ten obrázek, kde se chlapi holí sekerami? Tak ty by si Ron Swanson dal k snídani. O to vtipnější pak jsou jeho souboje na život a na smrt s jeho ex-manželkami, všechny shodně pojmenovanými Tammy. V seriálu tuto postavu ztvárnil borec Nick Offerman. Dalším příkladem je můj velký oblíbenec, Chris Traeger, kterého si zahrál sympaťák a hezoun Rob Lowe. Ten se narodil se vzácnou krevní poruchou a doktoři mu předpověděli pouze tři týdny života. On však přežil a dnes je doslova (tenhle vtip oceníte až časem) ten nejpozitivnější člověk na planetě. Doktoři věří, že první člověk, který se dožije sto padesáti let, už se narodil. Chris Traeger má za to, že on je tím člověkem. No nemilujte ho.

Skvělý je i systém „záporáků.“ Ano, Parks and Recreation mají své vlastní univerzum záporáků! Město se slogany jako „První v přátelství, čtvrtí v obezitě“ či „Vítejte, němečtí vojáci“ je ostatně pro zlá a škodolibá individua perfektním místem pro život. Ať už se jedná o člena městské rady, který je i soukromým zubařem, vydělávajícím na špatné hygieně celého města nebo zlou fast foodovou korporaci, kterou lidé totálně zbožňují, díky jejich šílené závislosti na cukru. Tyhle entity tu zkrátka jsou a vy nikdy nevíte, odkud přijde další podpásovka. Ono totiž život perspektivního politika, usilujícího o dobro svého města, není vůbec jednoduchý. Obzvlášť, když jste jediný racionálně uvažující člověk v širokém okolí. Střet s realitou je v seriálu zobrazený s grácií, humorem ale i špetkou pravdy. Demokracie je super. Je ale pouze super do té doby, kdy s vámi ostatní souhlasí. Pak je to boj. A ne každá bitva nutně končí vítězstvím.

Krása celého seriálu spočívá právě ve chvílích, kdy postavy něčeho dosáhnou. Takovým chvílím totiž předchází dlouhá řada neúspěchů. Občas vám je postav dokonce skutečně líto ale ve finále – ve finále to za to stojí. Ta radost, to nadšení, když to pak vyjde. Je to parádní pocit. A v Parks and Recreation ho zažijete často, ať už během malých momentů, které vás z čista jasna zaskočí, aniž by jste to čekali nebo momentů velkých, na které netrpělivě čekáte třeba několik epizod a pak jsou stejně větší a emocionálnější, než jste si vůbec byli schopni představit.

 

Na závěr se musím přiznat, na seriál mě odkázal můj dobrý kamarád a nebýt jeho, nejspíš bych se k němu nikdy nedostal. A byla by to sakra velká škoda. Z počátku to trvá, i mně to trvalo. Druhou řadu jsem dlouho, dlouho odkládal. Musíte mi ale věřit, za těch několik hodin života vám to opravdu stojí a myslím, že kdo se k seriálu nakonec odhodlá, rozhodně nebude litovat. Čestné slovo. A jestli existuje jedno poselství, které si lze odnést jak ze samotného seriálu, tak i této recenze – je to tohle: Obklopte se dobrými lidmi a staňte se výbornými přáteli. Nikdy totiž nevíte, jaký další skvělý seriál vám doporučí. 

Verdikt

avatar10/10

do_Od


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    hroubek

  • avatar10/10

    vimanzen

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace