Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Penny Dreadful | 2014-2016
csfd  imdb
tvůrce: John Logan
režie: J.A. Bayona
hrají: Eva Green, Timothy Dalton, Josh Hartnett, Rory Kinnear, Harry Treadaway

Penny Dreadful: Koukat nebo nekoukat?


ikona
Spooner
Naplňuje jedna z nejnadějnějších letošních novinek vysoká očekávání? 

Od hororové novinky Penny Dreadful měla většina diváků dosti vysoká očekávání a není se ani čemu divit. Když totiž za projektem stojí oscarový režisér Sam Mendes se svým parťákem z bondovky Skyfall, Johnem Loganem, a do převyprávění klasických hororových příběhů si seženou i hodně šťavnaté obsazení, nic jiného než atmosférická lahůdka se vlastně neočekává. Dobrou zprávou tedy je, že nový hit stanice Showtime své sliby zatím plní. I když asi není úplně pro každého.

Po řemeslné stránce je zde vše stále v tom nejlepším pořádku. Atmosféra má sice do klasických hororů daleko, přenesení legend žánru do Viktoriánského Londýna však tvůrci vytěžují na jedničku a u některých scén vám nebude zrovna příjemně. Režie umí i přes pomalejší tempo přichystat nejeden silný moment, výprava je na poměry stanice Showtime na špičkové úrovni a hudba je až nebezpečně návyková. Kapitolou samou pro sebe je pak samozřejmě nabušené obsazení. Josh Hartnett sice v posledních epizodách trpí malinkým upozaděním, Timothy Dalton je ale chodící továrnou na charisma a ani ostatní méně známé tváře se zde neztratí. No a pak je tu samozřejmě Eva Green. Ta z bezkonkurenčně nejzajímavějšího charakteru, tajemné Vanessy Ives, vyždímává naprosté maximum. Umí tak na jednu stranu opět dokonale poškádlit mužskou fantasii, ale zároveň podat jeden ze svých nejlepších dosavadních výkonů. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se letos konečně dočkala nějaké nominace.

Po režijní a řemeslné stránce se tedy seriál řadí skoro až k televizní špičce. Z té jí ovšem malinko sráží nedopečený scénář, který tvůrcům v jistých situacích podráží nohy. Zasazení známých postav do dobového Londýna se sice scénáristům dosti povedlo a umí si celkem hrát se známými atributy a narážkami. Dějové linky se ovšem kupředu sunou možná až příliš pomalu a v některých liniích to skoro vypadá, že tvůrci přesně nevědí, co chtějí vyprávět. Kromě proklatě zajímavé zápletky okolo hledání Malcomovy dcerky tu tedy zůstává ne příliš fungující Frankensteinová linií či svůdný Dorian Gray. To se bohužel podepisuje také na postavách, jež kromě ústřední trojice diváka zatím příliš nezajímají. Penny Dreadful má tedy i přes své výtečné zpracování rozhodně na čem zapracovat. I přesto se však jedná o jednu z nejvýraznějších novinek letošního roku, kterou si, pokud přijmete pravidla hry, začnete v pozdějších epizodách dosti užívat.

Proč dát Penny Dreadful šanci:

 • Výtečné televizní zpracování známých hororových charakterů
 • Eva Green v nejlepší formě
 • Špičková atmosféra

Proč dát od Penny Dreadful ruce pryč:

 • Nevyrovnaný scénář
 • Pomalejší tempo a režijní styl nemusí sednout každému

Pokud se vám Penny Dreadful líbí, zkuste také:

 • American Horror Story – Další hororový hit s velmi specifickou atmosférou
 • Dracula – Již zrušený seriál NBC vám ukáže, jak by takové převyprávění hororové legendy vypadat nemělo.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace