Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Percy Jackson a Olympané | Percy Jackson and the Olympians | 2023
csfd  imdb
tvůrce: Rick Riordan, Jonathan E. Steinberg
hrají: Walker Scobell, Aryan Simhadri, Leah Jeffries, Jason Mantzoukas, Toby Stephens, Lance Reddick, Lin-Manuel Miranda

Percy Jackson a Olympané : 1. řada


ikona
tomasmy
disney+Percy jacksonrick riordan
Perseus hledá Zloděje blesku. 

Co se knih a mé lásce k fantasy žánru týče, mé dětství a dospívání ovlivnily zejména dvě velké série - tou první je samozřejmě Harry Potter, tou druhou pak Percy Jackson. Tahle sága o Polokrevných, tedy dětech, jejichž rodiči jsou bůh (v tomto případě řecký) a smtelník, měla až donedávna pět základních dílů, hromadu spin-offů (Bohové Olympu) a její autor Rick Riordan postupně přicházel se sériemi, v nichž pracoval i s mytologií řeckou, egyptskou či severskou, včetně celé řady crossoverů. Bohy Olympu jsem nedočetl, a i když mě Percy Jackson vždy ohromně bavil, o literárních kvalitách páně Riordana mám jisté pochybnosti. To sem ale nepatří. Důležité je, že Percy Jackson teď chytá druhý dech - jeho samostatná dobrodružství pokračují v dalších dílech a po dvou nepovedených (i když výtečně obsazených) filmech se teď celého tohoto fantasy světa ujalo Disney+. Nepochybně proto, že čuchalo mocnou franšízu, kterou může těžit celé věky. Seriálového Percyho Jacksona se pak producentsky a částečně i scenáristicky chopil sám Rick Riordan, takže na úspěch jako by bylo zaděláno už od začátku. Protože tu ale mluvíme o Disney+, výsledek mohl být všelijaký. Jak se tedy nakonec povedla osmidílná první řada adaptující první knihu s podtitulem Zloděj blesku?

Docela dost. Hned na začátku je samozřejmě nutno poznamenat, že seriál je opravdu určen primárně pro fanoušky předlohy a další mládež, nikdo další z něj pravděpodobně nic moc mít nebude. A právě cílové skupiny (ta první obzvlášť) bude asi velmi spokojena, protože adaptace Zloděje blesku se povedla a seriál opravdu ctí svou předlohu. Pobíhá tu sice černý Zeus, který má bílé bratry a tmavou barvu pleti má možná i Athéna, ale beru to tak, že bohové můžou vypadat, jak chtějí. Dia navíc ztvárňuje nebožtík Lance Reddick, takže tyto skutečnosti lze odpustit. Je velká škoda, že Reddick v seriálu nestrávil více času a že znovu se bohužel už neobjeví. Jako Poseidon, tatík hlavního hrdiny, se objeví Toby Stephens, Herma ztvárnil Lin-Manuel Miranda, objeví se i Timothy Omundson a divák tu v průběhu osmi dílů potká i řadu dalších známých tváří, což svědčí o tom, že casting se povedl.

Spokojen jsem byl i s obsazením hlavní trojice. Walker Scobell sice není Logan Lerman, ale na Percyho se hodí, sympatická je i Leah Jeffries jako Annabeth (dcera smrtelníka a Athény a budoucí dívka hlavního hrdiny) a skvělý je i satyr Grover v podání Aryana Simhadriho, ten to navíc celé skvěle táhne, je to takový Rupert Grint Riordanova světa. A hlavní představitel - podobně jako Dan v Harrym Potterovi - se ještě může rozehrát trochu víc. Prostoru na to má dost. I tak je to ale po téhle stránce hrozně fajn, všichni tři jsou skvělí a mají spolu výbornou chemii - což je potřeba obzvlášť u Percyho a Annabeth.

Už jsem prozradil, že seriál je věrný své předloze - tou se samozřejmě line větší příběh, který vyustí v osudové velkolepé finále, ale první díl (knihy) je, jak už to tak bývá, seznamovací a - no, prostě úvodní. Po pekelné smůle a řadě nešťastných příhod dvanáctiletý Percy zjistí, že je polobůh, jeho táta, kterého nikdy nepoznal, není tak úplně smrtelník, jeho učitelka je celkem lítice, učitel kentaur a nelepší kamarád satyr, který na něj má dohlížet. Dostane se do Tábora Polokrevných (něco jako Bradavice, akorát je to letní tábor), kde si sice hned najde pár dobrých přátel, ale jinak nemá moc důvodů k radosti - jeho táta se k němu nepřihlásí a navíc je obviněn z krádeže Diova blesku, což je samozřejmě mocná zbraň, která nepatří do nepovolaných rukou. Společně s Groverem a Annabeth se tedy vydá na hrdinskou výpravu za odhalením pravého viníka - a během roadtripu po Americe čelí mnoha nebzepečenstvím, převážně v podobě bájných mytologických nestvůr a naštvaných bohů.  

Většina z osmi dílů má jen lehce přes půl hodiny, což se jeví jako naprosto ideální stopáž, do níž je román docela dobře rozdělen. Ve výsledku ale zas až tak dobře nefunguje. Ne že by byl přepáleně natahovaný, to mi nepřišlo, bohužel je to často přesně naopak - u situací, z nichž by se dalo vytěžit víc (například ze setkání s Medůzou), se příliš nezdržuje, a tam, kde by mohl pobýt o něco kratší dobu (kasino), se zdržuje celý díl. Tempo proto přesto čas od času všelijak kolísá, že by se divák ale ukousal nudou, to skutečně nehrozí. Akce tu příliš není, ale to není nikterak důležité, tvůrcům se povedla příjemná podívaná s kupou sympatických momentů - dění ve vlaku i střetnutí na Gateway Arch je vážně fajn, zato asi nejepičtější scéna první knihy (Minotaurus) se příliš nepovedla. Pokud jde o CGI, nemám příliš důvodů si stěžovat -  libovolné Marvel a DC projekty posledních tří let můžou Percymu vizuál jen závidět. Při sledování toho všeho je ale opravdu třeba mít na paměti, že cílovka tohoto seriálu je jasně daná. 

Do budoucna je určitě hodně co zlepšovat (víc akce, víc humoru), ale další díly série jsou dospělejší, akčnější, velolepější a zajímavější - podobně jako je tomu u Harryho. Podobný progres se tak dá očekávat i tady, takže bych se toho nebál. Ačkoliv asi nepřekvapím sdělením, že knížka je lepší (i co se humoru a akce týče), jsem s jejím převedením na obrazovky náramně spokojen - kéž by takhle vypadala každá adaptace. Vzhledem k rozsahu Riordanova světa tu s námi univerzum Percyho Jacksona může být v seriálové podobě ještě za deset let a k úspěšnému tažení je po první řadě zaděláno více než skvěle. Dech sice nikomu příliš nevyrazí, pro mnohé dospělé půjde navíc jen o další infantilní fantasmagorii, ale přesto je to něco, co potřebujeme - a co potřebuje i Disney+. Výsledná podoba je příjemná a Riordanova přítomnost projektu rozhodně velmi svědčí. Seriálové zpracování je důstojné své předlohy a její znalci budou jistě spokojeni. Další řada sice zatím ohlášena nebyla, ale byla by škoda nepokračovat.

---

Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: DIsney+

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

tomasmy

Důstojná adaptace fajn předlohy. Příjemná žánrová podívaná, teoreticky pro celou rodinu, ale přesto s jasnou cílovou skupinou. V tomhle případě opravdu není třeba mířit výš. Obsazení je výborné, hlavní trojice je skvělá, tempo občas maličko drhne, vizuál neurazí - výsledkem je nadprůměrný seriál, který si svou existenci snadno obhájí.


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Attikus

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace