Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Pluk mizerů | SAS: Rogue Heroes | 2022-?
csfd  imdb
tvůrce: Steven Knight
hrají: Connor Swindells, Jack O'Connell, Alfie Allen, Dominic West, Sofia Boutella

Pluk mizerů: 1. řada


ikona
Spooner
bbcpluk mizerůrogue heroessteven knight
Aneb jak jít a zabít fašisty za nepřátelskou linií. 

Britského tvůrce Stevena Knighta mám dost rád, protože když má dobrý den, dokáže vytvořit opravdu výborné a napínavé scénáře se skvělým vývojem postav a předělat je do atmosférické a velmi stylové podívané. Typickým příkladem budiž asi největší hit Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu. Ty sice letos zakončil bohužel nejslabší řadou, diváci i přesto s napětím očekávali jeho ostrovní novinku, s níž se vydal opět do zcela jiného žánru. A i jeho válečný výlet se proměnil v (jak jinak) jednu z nejstylovějších a nejnářezovějších seriálových jízd roku.

Tentokrát s ním tedy zavítáme do druhé světové války, konkrétně do Afriky, kde se podíváme na zrod a následné řádění neotřelé vojenské jednotky SAS. Ta se tajně vydávala daleko za nepřátelskou linii, kde bojovala proti fašistické ofenzívě tak, že napadala jejich letiště či jiné základy a ničila důležitá letadla, kamiony atd. A často za sebou nechávali hromadu mrtvol a hráli tak trochu proti pravidlům. Není proto asi žádné překvapení, že tato jednotka byla složená z těch největších magorů a drsňáků, kteří se nebáli hodně ušpinit ruce a armáda si s nimi často jinak nevěděla rady. A byl mezi nimi i ambiciózní velitel a hlava celé operace David Stirling, precizní Jock Lewes a zejména totální psychopat Paddy Mayne.

Už od prvních minut pak musí být každému jasné, že přísní zastánci historie budou zase trochu brblat. 99 % diváků to ale bude naprosto jedno. Neuvěřitelný válečný příběh je totiž parádně stylizovaným a moderně pojatým kouskem, který v prvních epizodách vypadá, jak kdyby vypadl z produkce Guye Ritchieho (ten se toto téma ve filmové podobě paradoxně také chystá). I když se poté malinko zvolní, tak seriál neztrácí nic ze svého svižného střihu, dravého tempa, efektní grafiky a výtečného vizuálu, který ždíme výpravu a pořád nepříliš okoukané prostředí Afriky za druhé světové na maximum. 

Zejména se však jedná o prvotřídní chlapáckou podívanou s vydatnou porcí výrazných postav, kdy budete fandit nejen ústřední trojici, ale také zdánlivě obyčejným pěšákům. I vedlejší postavy jsou totiž na minimálním prostoru perfektně vykresleny a plní svůj účel na jedničku. Hlavní trojice však přeci jenom hraje prim. Connor Swindells ze Sexuální výchovu ukazuje až nečekané charisma, Alfie Allen se ze stínu Theona ze Hry o trůny dostává poměrně snadno a nejvíce pozornosti na sebe samozřejmě přitahuje bezkonkurenční Jack O´Connell, který si svého magora Paddyho absolutně vychutnává a divák si ho ihned naprosto zamiluje. A to i přesto, že by nám pravděpodobně rozbil držku na potkání. K sehranému obsazení si přidejte ještě standardně dobrého Dominica Westa a osudovou ženu v podání půvabné Sofie Boutelly a máme tady ansámbl, jemuž se opravdu nedá nic vytknout.

Což se dá téměř říct také o scénáři, jenž servíruje pořádně nekompromisní podívanou, kterou ovšem šikovně dávkuje cynickým humorem. Příběh sice v půlce po parádním seznámení s postavami malinko zvolní, i přesto ovšem s charaktery stále výtečně pracuje, posouvá je vpřed a navíc dokáže několikrát pořádně překvapit a odpravit hrdiny, od nichž byste tak brzký odchod ze scény nečekali. Akčních scén tu pak není mnoho, scénář i režie s nimi ale pracují velmi nápaditě, efektivně a dokáží v nich budovat napětí do posledního výstřelu. No a nesmíme zapomenout také na skvělý rockový soundtrack, jenž přidává stylovosti a nářezovosti jednotlivých scén další body k dobru a za nějž by si jeho tvůrce zasloužil přidat plat.

Steven Knight to prostě zase dokázal a i v jiném prostředí nám zvládl naservírovat správně moderní a naspeedovanou žánrovku s výtečnými charaktery, jež si ihned zamilujete. Možná mi zde chyběla sekvence, která by mě vyloženě posadila na zadek a je škoda, že v závěru už se spíše chystala půda pro další sérii. I tak se ale jedná o jednu z nejsvižnějších a zároveň nejvíc oddychových novinek roku, jež nabízí pořádnou dávku testosteronu i správně špinavého zážitku. Doufám, že druhá řada bude odklepnuta brzo a my se přídavku dočkáme co nejdřív.

--- 

Autor: Milan Rozšafný
Foto: BBC 

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Svěží válečná stylovka o drsné jednotce bojující za druhé světové válce za nepřátelskou linií, která vás svým moderním zpracováním a skvělou bandou sympatických hrdinů hned na začátků chytne a už nepustí. Prosím již brzy druhou řadu a co nejvíc rolí pro božího Jacka O´Connella.


Hodnocení redakce

 • avatar9/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  acheron

 • avatar9/10

  milian

 • avatar8/10

  slord

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace