Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Podfukáři | Hustle | 2004-2012
csfd  imdb
hrají: Adrian Lester, Marc Warren, Robert Vaughn, Stephen Campbell Moore

Podfukáři:


ikona
Mr. Hlad
Bacha na prachy! Parta nejlepších londýnských podvodníků vyráží poosmé do terénu.  

Ačkoliv britské seriály mívají obvykle mnohem méně epizod než ty zámořské, dožít se osmi sezón je i tady docela velký úspěch. Podfukářům se to povedlo a jejich tvůrci si řekli, že už to stačí. Poslední díl seriálu byl odvysílán před pár dny a my si budeme muset ještě nejspíš hodně dlouho počkat na to, než se v bedně zase objeví takhle dokonale sehraná a pohodová parta.

Osmá a závěrečná sezóna rozhodně neudělala těm předchozím ostudu a její hrdinové odešli do seriálového důchodu se ctí a vztyčenou hlavou. Ani tentokrát nedošlo k žádným změnám  v obsazení a sehrané partě pořád šéfuje profík Mickey Stone, záda mu kryje všehoschopný Ash Morgan, o zkušenost se dělí veterán Albert Stoller a mladá krev v podobě sourozenců Emmy a Seana Kennedyových je už natolik zajetá, že tenhle stroj na podfuky jednoduše šlape jako hodinky. A to je paradoxně hlavní nevýhoda téhle série a nespíš i důvod, proč seriál končí.

Tvůrci Podfukářů používali v téměř všech epizodách stejný mustr. Parta si najde cíl, což je obvykle bohatý parchant, jemuž všechny ty problémy divák přeje, rozhodne se ho obrat o peníze, párkrát se to zkomplikuje a nakonec to celé dopadne dobře. Tenhle koncept fungoval výtečně a funguje i teď, problém je, že nic moc nového už se do něj dosadit nedá. Někteří hrdinové byli vyměněni, pár nepovedených podrazů už jsme také viděli, ale pořád jde v podstatě o to samé a člověk se v posledních epizodách nemohl ubránit pocitu, že Podfukáři už jedou tak trochu na setrvačník. Ačkoliv je tedy i osmá řada pohodová, úsměvná, chytrá a dobře vypointovaná, je dobře, že devátá nebude. Už i tady byla občas cítit jistá scénáristická bezradnost (koho sakra zajímá, že se Ash a Eddie hádají o tom, kde se hraje nejlepší fotbal) a i ti největší fandové si museli přiznat, že tenhle seriál to nejlepší už nabídnout stačil.

Pořád je to ale nesmírně pohodová podívaná, ve které se sází na starosvětskou eleganci, chytrost a skvělé herce. I tentokrát je zábavné sledovat, jak Mickey a jeho parta dělají blbce z arogantních obchodníků se zlatem, namyšlených televizních hvězd nebo sadistických milionářů. Jen je prostě od začátku jasné, že kdyby vznikaly další epizody, už by se nejspíš nevyškrábaly výš než tam, kde je právě tahle série. Už není z čeho brát. A tak je vlastně dobře, že Podfukáři dokázali odejít ze scény tak, že si zachovaly všechny své kvality a nestaly se zbytečně natahovaným seriálem, jehož tvůrci netuší, co mají s postavami dělat. Bylo to důstojné rozloučení.

Aktuální druhou sezónu, v níž jsou Podfukáři na vrcholu svých sil, můžete sledovat každou středu okolo půl jedenácté večer na ČT1.

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Radousek

 • avatar7/10

  Vardant

 • avatar7/10

  podzimator

 • avatar8/10

  Solomont

Podfukáři: 5. sezóna


ikona
k0C0UR
 

Je zpět - a tentokrát opravdu můžete říct, že „je zpět“. Mickey Stone opustil seriál na konci třetí série a roční pauza mu neskutečně prospěla. Pětka pod jeho vedením je skvělou upomínkou na staré dobré časy, která sice nedosahuje lehkosti  a švihu prvních dvou sérií, ale je zcela důstojným pokračováním, kde se v omezených podmínkách dělá opravdové maximum. Na pátou sezónu seriálu, kde každý díl musí být napínavý a originální, je to vskutku obdivuhodný výkon.

Ze seriálu se vypařili Danny a Stacie a přibylo sourozenecké duo Emma a Sean. Nástup na scénu měli perfektní a dali jasně najevo, že místo v Mickeyho partě si zaslouží. Postupem série se ukazuje, že Sean hraje místy druhé až třetí housle, ale Emma jako náhrada za Stacie funguje obdivuhodně (i když je jenom z 90% taková kočka :-). Nové postavy sice neotevírají nové možnosti podvodů („skills“ nemají výrazně odlišné od minulých postav), zato uvnitř party to začíná příjemně vřít. Očekávané pletky Mickeyho a Emmy přivádějí jejího bratra k šílenství (opatrovnické pudy jsou opatrovnické pudy) a počínaje hned druhým dílem se jejich flirty začnou příjemně linout všemi příběhy s jemnou ironií na rtech i opravdu jiskřivým průběhem.

Scénáře samotných podvodů jsou naopak největší slabinou páté série. Až příliš často už se stává, že tvůrci svého diváka vodí za nos normálním průběhem věcí až do poslední vteřiny, kde se všechno najednou „geniálně“ rozlouskne – trochu to připomíná celou třetí sérii, která na tomhle schématu také víceméně stavěla. Ne že by to pořád nemělo šmrnc (jsou to Podfukáři!), ale vždycky mi přišlo mnohem zábavnější sledovat, jak se všechno stihlo na poslední vteřinu a jak rafinovaně proběhla nějaká výměna. V pětce Podfukářů už se příliš často jede na samozřejmost kolem věcí, které zase tak samozřejmé nejsou a náhodu, která už je až moc náhodná na to, abyste ji jakýmkoliv způsobem věřili (demolice vs. žáby). Stále je tu však patero šarmantních herců (Robert Vaughn ve svých 77 to tam pořád ještě má), kteří dokážou ošálit i tenhle stav věcí a nezkazit zábavu, za kterou jejich divák přišel. Prodat své obligátní „con is on“, při kterém mrazí v celém těle až do konečků prstů.

I přes mírně klesající tendencí neznám jiný seriál, který by si držel kvalitativní laťku stále tak vysoko i přes neustálé čachry v obsazení a změny v sehraném týmu. Vždycky si říkám „bez XY už to nebude ono“ a hle – ono je to pořád ono a pořád stejně dráždivé a zábavné. Tak zase přibližně za rok – a prosím, vraťte nám Dannyho!

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

k0C0UR

Podfukáři: 4. sezóna


ikona
Mr. Hlad
 

Britští Podfukáři mají za sebou úspěšně čtvrtou sezónu a i když se na první pohled změnili, ve skutečnosti ta změna není zas tak podstatná. Každopádně pokud člověk už tuhle londýnskou bandu zná, musí ho okamžitě překvapit jeden podstatný fakt. Šéf party Mickey Stone je pryč. Největší herecká hvězda Adrian Lester se rozhodl dát si od seriálu pauzu a pokusit se o výraznější úspěch u filmu. Ale popravdě – zas tak moc to nevadí. Ne že by Lester nechyběl, ale scénáristé se s jeho absencí vyrovnali víc než dobře. Na uvolněné místo vůdce bandy totiž okamžitě nastupuje Danny Blue, ze kterého během tří předchozích sérií vyrostl profesionální podvodník a sebevědomý frajírek z prvních dílů je už téměř pryč. Ale když něco funguje, proč to měnit? Tenhle frajírek je zkrátka potřeba a do týmu tak přichází nová krev.

Mladík Billy je úplně stejný, jako Danny v první sezóně. Mladý, egoistický, ukecaný ale zatraceně schopný a šikovný. Ale že by se historie opakovala se říct nedá. Tvůrci si sice neodpustili pár pomrknutí na diváka, „který ví,“ ale čtvrtá série Podfukáři rozhodně nestojí na tom, že by se opakovalo to, co už známe z předchozích dílů. Naopak se podařilo dostat ze scénářů nešvár, díky kterému já osobně považuji předchozí řadu za nejslabší. Už se nestává, že by divákům tvůrci zatajili pár důležitých skutečností a tahali ho tak celou dobu za nos. Teď už se zase hraje fér. Při sledování posledních dílů Podfukářů většinou člověk ví, co se bude dít (protože zná plán), jak se to bude dít (protože zná postavy) a ví, že když to náhodou nebude fungovat tak, jak má, tahle banda se z toho nakonec stejně vykecá.

To, co dělá tenhle seriál tak zábavným, tady zkrátka zůstalo. Největší hvězda si sice dala pauzu, ale Ashley Walters je sympaťák, který do týmu zapadl prakticky okamžitě. A i když je pro tvůrce Podfukářů asi dost těžké vymýšlet stále nové a originální zápletky a člověk má občas pocit, že to, co sleduje, už někde viděl, pořád tu je dost zábavných nápadů, které mu nedovolí odskočit si během sledování seriálu udělat si kafe. Trávit čas s touhle partou je zkrátka pořád velmi příjemné. Dokonce bych řekl, že mnohem příjemnější, než být potřetí ve společnosti George Clooneyho a dalších hvězd.

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

Podfukáři: 1. - 3. sezóna


ikona
k0C0UR
 

V životě neuměli nic jiného než podvody a tak si z toho udělali živnost. Mickey, Danny, Stacie, Ash a veterán Albert. Čtveřice pohodových Britů plus jeden Američan s elegancí Britům velmi blízkou (Alberta hraje Robert Vaughn aka Lee ze Sedmi statečných). Dokonalý tým, obsahující všechny profesní i jinak potřebné elementy pro dokonalý podvod – hlavní mozek, lehce roztržitého, ale jinak šikovného kapsáře, svůdnou brunetu po třicítce, chlapíka přes technická udělátka a postaršího mentora, který rozdává životní moudra. Svižné vyprávění s tématickými vsuvkami, dílčími podvůdky pro vyšperkování větších, zajímavou vizuální stylizací (jedna z postav si řekne, že chce udělat podvod ve starém stylu a následující pětiminutovka je hozena do černobílého retra) a velmi dynamickým střihem zatraktivňuje už tak přitažlivé téma do úhledného balíčku, z nějž nekonečnými proudy čiší pohoda a radost z práce. Úsporná režie a za všech okolností nápaditý scénář, jen velmi poskrovnu řešící vztahy mimo podfukářskou výseč, tvoří jasnou volbu pro všechny, které jen svrbí prsty při pomyšlení na balíček karet či osvětlenou bránu casina. Tvůrci seriálu navíc hodně milují filmy a nezřídka prošpikovávají jednotlivé epizody tunou odkazů. Hned celý první díl vzdává hold legendárnímu Podrazu, jehož remakem se nakonec ukáže být… Nechme sitcomy o rodinných starostech, akční hry s teroristy a seriály o špionáži, Americe. Britská vlna má potenciál v lehkosti, eleganci a umírněným hereckým projevům. Všechna pro vzhledem k látce, kterou Podfukáři rozvíjejí. Nalaďte si někdy ve čtvrtek večer kanál ČT1, ať sami vidíte, jak to téhle skvadře v rytmu dráždivého jazzu sviští. A pospíchejte, seriál má to i přes trojku v kolonce „počet sérií“ pouhých 18 dílů.

Verdikt

avatar9/10

k0C0UR

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace