Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Prehistorická planeta | Prehistoric Planet | 2022
csfd  imdb
režie: Andrew R. Jones
hrají: David Attenborough

Prehistorická planeta: Minisérie


ikona
tomasmy
Apple TV+David AttenboroughHans ZimmerPrehistoric PlanetPrehistorická planeta
Putování pro novou generaci. 

V dětství jsem měl velkou řadu oblíbených filmů, jež jsem na kazetách omílal téměř den co den. A pokud šlo o seriály, favorit byl jenom jeden  Putování s dinosaury. Tenhle legendární dokumentární cyklus BBC a jeho volná pokračování o pravěkých zvířatech a monstrech (z nichž ani jeden z nich na kráse a atraktivnosti mimochodem přiliš neztratil) formoval mou lásku k těmto fascinujícím tvorům. A přirozeně jsem nebyl ani zdaleka jediný. Jenže to všechno je už nějaký ten pátek, přesněji téměř čtvrtstoletí, a za tu dobu se mnohé změnilo  jednak efekty a jednak i samotné poznatky o ptačích příbuzných. A tak po dvou dekádách opět nastal čas ovlivnit další generaci dětí. Je ale Prehistorická planeta dobrým influencerem? 

Je. Neřeknu vám ale, jestli je lepší než Putování, to si musí každý rozhodnout sám. Mé srdce bude navždy patřit Putování, ale kdo vyroste na tomhle, nebude ho s těmi pravěkými efekty chtít ani vidět. Oba seriály mají svá pro i proti, jejich cílová skupina je téměř neomezená, ale jak moc si jsou opravdu podobné? 

Nová série je sice produkcí Apple TV+, výrazně na ní ale spolupracovali též lidé od BBC. Komentáře se pak ujal sir David Attenborough a také tentokrát je průvodní slovo žijící legendy zasvěcené, nadšené a strhující, radost z poslechu navíc přinese ještě i fenomenální hudba Hanse Zimmera (tato další žijící legenda skládá melodie pro Attenboroughovy dokumenty již nějaký ten pátek). Radost ze sledování pak nabízí prakticky všechno ostatní. Vizuál je skutečně ohromující, fascinující animace nabízí skvostné záběry a každý z nich stojí za to, abyste si s ním vytapetovali veškeré stěny. Nebo je alespoň sledovali na co největší obrazovce. 

Zatímco Putování popisovalo dinousauří éru od počátků až k jejich zkáze a ukazovalo jejich "osobní životy", nový jablíčkový dokument se zaměřuje především na to, jak tehdejší vládci planety žili a přežívali v jednom období na různých místech, jak je ostatně u podobných dokumentů zvykem. Postupně tak na diváka čeká pět tematických epizod (pobřeží, pouště, sladké vody, ledové světy a lesy). A pokud před dvaceti lety platilo, že dinosauři byli jako živí, zde to platí minimálně dvakrát, protože iluze reality je skutečně dokonalá, což je ostatně dáno i tím, že jsou naanimováni do záběrů skutečně přírody  a zapadají do nich naprosto fantasticky. Hvězdy jako tyranosaurus, tarbosaurus nebo mosasaurus samozřejmě nescházejí, stejně tak ani nějaká ta jejich životní dramata. 

Tenhle projekt je vlastně tradiční dokument o přírodě ze současnosti (pod slovem tradiční rozumím kvality BBC). Vynikající kamera, napínavé záběry a neméně dramatická hudba se tady báječně doplňují a všechno funguje tak, jak to čekáte všude, jen ne v dokumentu o dinosaurech. Tvůrci si s animací skutečně vyhráli  neschází hromada detailů ani tradiční zvířecí hrátky s kamerou, kdy pro zvířata představuje něco neznámého a čas od času si jí všimnou. Tenhle fotorealismus by skutečně nejlépe vynikl v kině, ale parádní zážitek je to téměř na jakékoliv obrazovce. To, že je to (na 99 %) fikce, je samozřejmě úplně jedno, ale to, že dokument užívá současné názvy kontinentů, už trochu zamrzí, zvlášť když na něm spolupracují takové kapacity. Takže obsahově to sice možná šlo udělat lépe (ale to jen opravdu, pokud se v tom chcete nějak víc rýpat), ale po formální stránce je tahle série naprosto bezkonkureční. A pokud někdy zestárne, rozhodně jí to potrvá mnohem déle než jejímu předchůdci. Já jsem nadšený. Děti budou taky.  

---

Autor: Tomáš Mysliveček 
Zdroj: Apple TV+

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (1)

Verdikt

avatar9/10

tomasmy

Attenborough, Hans Zimmer, BBC, reálná příroda, možnosti současné animace, dinosauři. Ne, tady se v zásadě nemohlo pokazit vůbec nic. Prehistorická planeta je další dokumentární masterclass a je úplně jedno, že o dávno vyhynulých tvorech. Stejně to nepoznáte.


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    max452

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace