Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Problém tří těles | 3 Body Problem | 2024
csfd  imdb
tvůrce: David Benioff, D. B. Weiss, Alexander Woo
hrají: Jovan Adepo, Liam Cunningham, Eiza González, Jess hong, Benedict Wong, Marlo Kelly, Alex Sharp, Sea Shimooka, Rosalind Chao, Saamer Usmani, Jonathan Pryce, John Bradley, Zine Tseng

Problém tří těles: 1. řada


ikona
Diego.Dorlan
3 Body ProblemD. B. WeissDavid BenioffNetflixProblém tří tělesSci-fi
Netflix přišel s dalším velkým projektem. Tentokrát se adaptuje slavné sci-fi čínského autora a seriál zasřešuje ústřední duo zodpovědné za seriálovou Hru o trůny. Co by se mohlo pokazit? 

Problém tří těles byl letos jedním z nejočekávanějších seriálů. A to nejen kvůli tomu, že tvůrci tohoto projektu se stalo ústřední duo Hry o trůny - David Benioff a D. B. Weiss, ale také díky kultovnímu postavení knižní předlohy od čínského autora Liu Cixina. Kniha byla dlouho označována jako “neadaptovatelná” a před premiérou seriálu tak mnoho lidí čekalo se zatajeným dechem na výsledek. Pojďme se tedy podívat, jak se tvůrcům povedlo přenést tuto hard sci-fi na malé obrazovky, a zda byste seriálu vůbec měli věnovat svůj čas.

Seriál se (zatím) odehrává ve dvou časových rovinách. V té první sledujeme události kulturní revoluce v šedesátých letech v Číně, kde je hlavní postavou Ye Wenjie. Ta sleduje, jak rudá garda zavraždí jejího otce a ona sama je následně poslaná do pracovního tábora, kde je nucena podílet se na ničení místních ekosystémů skrz těžbu dřeva. Nakonec se ovšem díky své akademické minulosti dostává k tajnému projektu čínské vlády, který nejen že zkoumá vesmír, ale snaží se zejména najít důkaz života jinde ve vesmíru. Ve druhé časové rovině se pohybujeme v současnosti a sledujeme primárně skupinku mladých vědců, kteří řeší podivné události, které se na Zemi dějí - pochybné výsledky z urychlovačů částic, časté sebevraždy vědců, které spojuje mysteriózní odpočet, VR headset, který je generace napřed nebo také oblohu plnou hvězd, která je najednou schopná komunikovat.

Problém tří těles začíná velmi silně, ať už totiž sledujeme události v šedesátých letech v Číně či naše hrdiny v současnosti, tak seriál má hodně háčků, kterými diváka připoutá k obrazovce a nutí ho přemýšlet, jak všechny tyto divné jevy vlastně mohou souviset, kdo za nimi stojí a jakou může mít motivaci. S průběhem času a s přibývajícími epizodami ovšem seriál tuto jiskru zájmu trochu ztrácí a přesouvá se k řešení konkrétních problémů. To je samozřejmě logický vývoj děje, ale ve druhé půlce řady, kdy už diváka netáhne tolik ten tajemný aspekt, se tvůrci mnohem více soustředí nejen na řešení konkrétních problémů, ale také na osobní pohnutky postav a jejich postoj k sice daleké, ale zdánlivě nevyhnutelné budoucnosti.

Problémem zde je do určité míry fakt, že hlavní postavy, které se nachází v Londýně, prostě nejsou jako jednotlivci příliš zajímavé. Je zde mnoho nejen morálních dilemat, ale také technických a vědeckých problémů, které lidstvo musí najednou řešit, ale u máločeho se zdržíme déle než jednu epizodu a celkový vývoj děje je pak poněkud zkratkovitý a nepříliš uspokojivý. Seriál otevírá hodně témat - lidské vztahy, strach z neznáma, starost o planetu, ale i lidské odhodlání tváří v tvář nevyhnutelnému. Nic z těchto velkých témat ovšem nezvládá rozvést do dostatečné hloubky a v důsledku toho tak nepůsobí zdaleka tak zajímavě, jak tvůrci doufali.

Další nezanedbatelný aspekt jsou lidské vztahy, ať už se totiž jedná o komunikaci mezi lidmi nebo k lidem, tak seriál má hodně témat, na něž by rád posvítil. Jak jsem již zmínil, značná část těchto velkých témat ovšem není rozpracována dostatečně uspokojivě a zejména mezilidské vztahy zde jsou asi nejméně fungujícím rovinou. Tváří v tvář existenčním otázkám pak opravdu mnoho témat ztrácí na své důležitosti, ale to není reflektováno v samotném vyprávění seriálu. Trávíme totiž hodně času s našimi hrdiny, ale ti příliš nepůsobí jako úzká skupina přátel, či starých známých, ale jako náhodná skupinka, kterou spojují pouze aktuální události. A to prostě není dobře, když seriál chce, aby nám na postavách záleželo, a snahy tvůrců o vyobrazení těchto vztahů jsou velmi chabé.

Problém tří těles se snaží říct mnoho věcí a to se mu do jisté míry daří, ale většinu témat není schopný rozvést a vykreslit dostatečně dobře. Blížící se hrozba je jednoznačně nejzajímavější dějovou linkou a skrývá mnoho potenciálu i poté, co seriál poodhalí více. V mnoha případech se ovšem rychle posouváme jinam, k mnohem méně zajímavým částem příběhu a i když jsem se v těchto pasážích nenudil, tak ke kvalitní podívané to má poměrně daleko.

Seriál také nebyl úplně levnou záležitostí a v průměru dvacetimilionový rozpočet na epizodu (v dolarech) se ve většině případů nepromění na odpovídající produkční kvalitu. Zejména CGI pasáže jsou opravdu chabé a v naprosté většině případů divák téměř “vidí” zelené plátno. Do toho pak pasáže, kde CGI je opravdu třeba, působí tak neuvěřitelně uměle, že se vlastně podivuji, jestli vůbec někdo z tvůrců viděl tyto “finální” verze některých scén.

Ve výsledku je i přes mou zvýšenou negativitu stále na co koukat a u seriálu se člověk nenudí. Nicméně do slibovaného epického sci-fi, které chce být mnohem chytřejší a zajímavější než cokoliv jiného, má seriál opravdu daleko. Ať už to jsou ploché a nepříliš zajímavé postavy, zkratkovité řešení nejen vědeckých, ale také osobních problémů či strádající produkční hodnota, tak jsme dostali místo slibovaného sci-fi eposu poměrně rutinní záležitost, která od druhé poloviny ztrácí dech a stává se mnohem méně zajímavou, než by si tvůrci zajisté přáli. Samotná premisa je ovšem tak zajímavá a zpracování tak průměrné, že jsem se krátce po shlédnutí rozhodl sáhnout po knize, protože ten potenciál zde rozhodně je.

---

Autor: Jakub Kratochvíl
Foto: Netflix

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (2)

Verdikt

avatar6/10

Diego.Dorlan

Problém tří těles srší potenciálem, který ovšem ve druhé polovině první série poněkud vyšumí. Silná a tajemná atmosféra se vytrácí a nahrazuje ji rutinní příběh, ve kterém se seriál sice snaží sdělit hodně věcí, ale téměř v ničem nejde dostatečně hluboko. Po trikové stránce příliš velký dojem také neudělá a celkově seriál nezvládá využít enormního potenciálu, který měla předloha.


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  max452

 • avatar7/10

  Palo111

 • avatar7/10

  slord

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace