Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Prokletá | Cursed | 2020
csfd  imdb
režie: Frank Miller, Tom Wheeler
hrají: Katherine Langford, Peter Mullan, Gustaf Skarsgård, Devon Terrell

Prokletá: 1. série


ikona
Diego.Dorlan
Co jsme říkali na artušovskou legendu v novém hávu? 
Prokletá měla epické trailery a jelikož se počítám mezi fanoušky artušovské legendy, tak jsem se pochopitelně těšil. Potom ovšem přišly první reakce diváků a naše vlastní první dojmy níže. To vše pro mě bylo velkým zklamáním. Stále jsem si ovšem říkal, že seriál třeba nabídne alespoň něco zajímavého, byť v provedení to možná nebude dosahovat těch kvalit, které bych si představoval. Jak tedy dopadl střet mé optimistické představy proti kvalitě, již nám Netflix naservíroval?
 
 
V Británii probíhá tažení církve proti nelidem (Fey) a magii, která je s nimi spojená. Plačící mnich a rudě odění paladini “očišťují” zemi jednu vesnici po druhé a zdá se, že je nic nezastaví. Při útoku na jednu takovou vesnici získává Nimue od své matky meč. Její poslední přání je, aby tento meč dopravila k Merlinovi, bájnému mágovi, který je rádcem králů. Na své cestě potkává žoldáka Artuše a její činy se stávají nadějí pro celý národ Fey.

Seriál se od klasické artušovské legendy odklání hodně, ale to samozřejmě není nutně špatná věc. Někdy může nové pojetí vdechnout adaptaci život, o jakém se předtím tvůrcům ani fanouškům nezdálo. Prokletá bohužel není jedním z těchto případů. Naprostá většina původní legendy je zde otočená spíše k horšímu. Ať už se jedná o tragické dialogy, které by působily trapně i v teenagerovských seriálech či hloupé dějové linky, jež by bylo možné vyřešit o tolik snáze, než se o to pokoušejí tvůrci. 

 
Většina postav se nechová příliš konzistentně a tvůrci si je dosazují podle potřeby do určitých situací nebo rolí tak, aby jim to usnadnilo práci. Často se totiž scény začnou ubírat zajímavý směrem jen proto, aby byly vzápětí strženy do stejných, nezábavných a místy až trapných dialogů. Kdyby se toto stalo občas, tak to budu schopný přisoudit nezkušenosti nebo lhostejnosti tvůrců odvést dobrou práci, ale to bohužel není tento případ. Toto je tak bolestivým pravidlem, až jsem přesvědčený o tom, že to tvůrci udělali záměrně. A není horší pocit, než když se vám tohle stane třeba potřetí za jednu epizodu.
 
 
 
Jedinou postavou, u níž jsem neměl tendence házet popcorn na televizi byl Merlin. V ostatních případech se můj postoj nacházel někde mezi mírnou nudou a nebo silným znechucením. Produkční hodnota také velmi pokulhává u seriálu podobného kalibru. Kamera v seriálu je ovšem vcelku povedená a člověk, který hledal lokace by si určitě zasloužil pochvalu. Také se mi líbil styl animovaných přechodů mezi scénami. Tedy do té doby, než do něj byl schován jeden důležitý bod příběhu, protože se tvůrcům evidentně nechtělo ukázat jej pořádně.
 
 
 
Celkově je Prokletá opravdu velkým zklamáním. Kdyby se jednalo jen o teenagerovské béčko, na jaké jsme zvyklí, tak bych nad tím byl schopný přimhouřit oko, ale skutečnost je bohužel mnohem podlejší. Seriál se totiž tvářil jako epické fantasy a tvůrci evidentně sami viděli tento potenciál. Naprosto cíleně jím tak mávali v každé druhé scéně, aby upoutali pozornost diváků. Jenže po každé zajímavé dějové nitce, jež se tvářila, že má potenciál, je divákovi násilím vnucen nezajímavý a často i trapný dialog. Osobně tedy nemohu seriál doporučit. Myslím si, že váš čas můžete strávit lépe a zároveň silně pochybuji o tom, že je šance na spasení ve druhé sérii. Pokud se jí tedy Prokletá vůbec dočká.

Verdikt

avatar3/10

Diego.Dorlan


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  sareth

 • avatar5/10

  Tranda-lina

Prokletá: První dojmy


ikona
Spooner
Stojí nové zpracování artušovské legendy od Netflixu vůbec za pozornost?  

Fantasy seriálů zaměřených na teen publikum je čím dál více a zejména Netflix se na ně stává menším přeborníkem. Novinka Cursed ovšem vypadala na první pohled zajímavěji než třeba nedávný Dopis pro krále. Jedná se totiž o nové zpracování artušovské legendy, které se rozhodlo vydat poměrně zajímavým směrem. Adaptace knihy Toma Wheelera a comicsového guru Franka Millera (Sin City) se totiž zaměřuje na otázku, jak by to vypadalo, kdyby si mocný meč Excalibur zvolil ještě před králem Artušem za svou držitelku ženu. Netflix pak lákal na jeden ze svých potenciálních hitů léta a jednu ze zásadních novinek, od níž si dost slibuje. Upoutávky dávaly tušit, že zde se opravdu bude cílit hlavně na puberťáky a bude se jednat buď o fajn jednohubku, nebo naprosto blbinu. Bohužel, po úvodních třech epizodách máme silně nakročeno k druhé variantě.

Seriál se tedy zaměřuje na postavu Nimue, jež zde na rozdíl od slavných příběhů není Paní jezera, ale patří mezi sličný lid disponující zvláštními schopnosti. Jenže hlavní hrdinka ovládá po nehodě z dětství také černou magií a ostatními obyvateli vesnice je považována za čarodějku a vyvrhela. Nimue se rozhodne i přes naléhání matky klan sličných opustit. Vesnici ovšem napadnou rudí kněží, kteří ve jménu Boha vraždí všechny magické bytosti. Nimue se pak při útěku dostane do rukou bájný meč moci a má za úkol ho dopravit k legendárnímu kouzelníkovi Merlinovi, který však spíše než magií disponuje velkou zálibou v chlastu. Na její cestě jí pak pomůže mladý rytíř Artuš, do něhož se Nimue zakouká, a dorazí i další známé tváře z legend.

Už vám asi došlo, že tvůrci přebírají slavné příběhy velmi, ale opravdu velmi volně, a berou si je hodně po svém. A to se netýká jen ústřední role Paní jezera, ale také např. vztahů mezi jednotlivými hrdiny. Což by mi vůbec nevadilo, kdyby scénář s těmito změnami uměl šikovně a hravě pracovat. Jenže scénář Prokleté je všechno, jen ne hravý. On je vlastně ve výsledku dost pitomý. K čertu vem, že je to celé teenagersky naivní, s tím člověk i tak nějak počítal. Děj sám o sobě je však zatím dost nezajímavý a nudný, kromě úvodního dílu se zde toho vlastně dosud tolik nestalo a postavy často jen zmateně pobíhají po lese a vedou mezi sebou jalové dialogy. A chovají se přitom dost nelogicky.

Scénář tedy zatím nedokáže artušovské propriety a její variace dostatečně prodávat a ani režie toho příliš nezachraňuje. V některých sekvencích je sice vidět snaha a po vizuální stránce vypadá novinka solidně, Prokleté ovšem chybí nějaký vlastní styl, drajv a větší tah na branku. V akčních sekvencích se sice režie občas nebojí brutality (holt Frank Miller se nezapře), jinak je to ale po trikové a choreografické stránce místy docela bída. Je sice např. hezké, že se tvůrci snaží o moderní akčnější pasáž na jeden záběr. Skutečnost, že se v ní účastníci chovají jak šablonovitě načrtnuté postavy z počítačové hry, jež mají provést jeden jediný úkol a nevšímají si hlavní hrdinky, která se schovává přímo jim před očima, však podobné snahy dost podráží a ukazuje, že režie na podobné sekvence opravdu nemá.

A je to škoda, protože herecké obsazení úplně marné není a např. Merlinův charakter i jeho linka nejsou rozehrány vůbec marně. A jeho představitel Gustaf Skarsgård, jenž se po Flokim z Vikingů evidentně zaměřuje na podivíny mluvící o bozích, je také rozhodně tím nejsilnějším hereckým členem v ansámblu. Katherine Langford z 13 Reasons Why je jako hlavní hrdinka správně sympatická a veterán Peter Mullan záporáckou roli také bez problémů utáhne. Jen ten Artuš v podání Devona Terrella je zatím bohužel jen typickým seriálovým hezounkem bez špetky charismatu.

Tak nějak jsem doufal, že se z Cursed vyklube aspoň guilty pleasure blbina, již si svým zvláštním způsobem užiju. Jenže po třech dílech je to prostě jen blbina zejména pro puberťačky, jež navíc místy vypadá i překvapivě lacině a nemá fanouškům artušovských legend moc co nabídnout. Dějové změny jsou v tomto podání nezajímavé a vlastně moc nevím, proč bych se na seriál měl koukat dál. Což mě mrzí, protože jsem projektu zpočátku dost fandil a Skarsgård s Katherine Langford si kvalitní kousek zaslouží. Tady nám však fantasy pecka, jež by se snad mohla zařadit i po bok Zaklínače, nejspíš nevyroste.

Verdikt

avatar5/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  crom

 • avatar5/10

  xvladax

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace