Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Reboot | ReBoot | 1994
csfd  imdb
tvůrce: Gavin Blair, Ian Pearson
režie: Dick Zondag, Steve Ball
hrají: Kathleen Barr, Gary Chalk, Michael Benyaer, Paul Dobson, Jesse Moss, Tony Jay

Reboot: Uživatel připojen!


ikona
Davies182
Jak by to nejspíš vypadalo uvnitř vašeho počítače, kdyby si žil svým vlastním křemíkovým životem?  

(krutě se dlouze záporácky směje) Neříkejte, že jste to čekali. Každý druhý tu pravidelně volá po prsaté Pamele z pitomoučké Pobřežní hlídky, takže trochu vychladneme. Místo toho uděláme otočku o sto osmdesát stupňů, a to rovnou do virtuálního světa. Pamatujete si na barevné Mainframe City, Bar u Dot a nezbedného CGI psíka Frisketa? Spoléhám na to. A napadlo by vás, že už to od první epizody bude více než dvacet let? Neopovažuji se předem odhadovat, kolik nám dnešní "kult" vygeneruje hejtů v diskuzi, to vážně ne – jen se budu snažit rozepsat o tom, proč sem dle mého Reboot dokonale zapadá.

Upřímně už si dnes vlastně ani nevzpomenu, zdalipak jsme se u nás s oblíbeným – kompletně na počítači generovaným – animákem setkávali na stanici Supermax či konkurenční Nově, ale nevadí. Možná se někdo ozve. Co si ovšem pamatuji velice živě je, jaká byla s Bobem, Dot a malým Enzem v sobotu a neděli brzy ráno ohromná legrace, a že jsem kvůli pětidenním pauzám ve všední dny o to víc nenáviděl školu. Mít před dvěma dekádami vysokorychlostní internet jako dnes, sjela by omladina České republiky všechny čtyři sezóny za pár dní. Co přesně kdysi dělalo z dnes už téměř nekoukatelného Rebootu návykovou záležitost?

V tomto fikaně napsaném seriálu totiž už před lety fungovalo všechno to, co dnes máme rádi na mnoha jeho filmových následovnících. Ať už se jedná o trilogii Toy Story, Matrix anebo Raubíře Ralfa, styčné body s Rebootem v nich najdete na tolika místech, že snad ani nelze mluvit o náhodě. Nezdá se mi přitom, že bychom se někdy z úst produkčních v Pixaru, Warner Bros. nebo Disneyho společnosti doslechli o skutečnosti, že je historicky první ryze CGI animák inspiroval k vlastním epickým příběhům. Kanaďané z Mainframe Entertainment si tu nicméně zaslouženě připsali obrovský zářez, když dokázali pobláznit statisíce dětí v několika zemích. Reboot se dočkal vlastní řady hraček a comicsů, a dokonce se plánovaly i celovečeráky. A to není všechno!

V počítačové skříni ukryté Mainframe City se dělí na několik sektorů. Je tu obchodní čtvrť, průmyslová zóna, rozlehlý levitující park a také obytná část, mezi jejíž obyvatele se počítá jak střední třída, tak i místní zbohatlíci. Křemíkové město si obyčejně žije svým vlastním životem, a strážce č. 452, Bob, toho většinu času nemá moc na práci. Po rutinní šichtě si proto sem tam skočí na drink do kamarádčina baru, kde pokecá s Dotiným bráškou Enzem, a potom vyhlíží nový úsvit. Žádná idylka ale netrvá věčně. Pro naši metropoli končí zářná budoucnost pokaždé, když se "uživatel", tj. majitel počítače, rozhodne zapnout svůj přístroj a spustit libovolnou aplikaci. Chraň Bůh, aby aktivoval nějakou hru!

Opravovat a chránitVšechno, co se odehrává na monitoru uživatele, má určitou spojitost s chováním jednotlivých programů a naopak. V mozku počítače se děje pokaždé něco jiného. Zjednodušeně by se dal celý proces popsat zhruba tak, že pokud si na svém PC zapnete jakoukoli gamesu, svými vítězstvími v jednotlivých levelech postupně přitěžujete obyvatelům Mainframe City. Něco jako kdyby ožila zrůda z Alien: Isolation a začala dělat bordel v Dotině baru. Přibližně. Městští strážci se pak řídí heslem "opravovat a chránit" a v podstatě se neustále snaží, aby se počítač nepřehříval a vše fungovalo tak, jak má. Nic z výše popsaného vám ale nedojde když jste desetiletý capart – to až mnohem později si jeden uvědomí, jakou měl Reboot vymakanou premisu.

Na svou dobu ucházející animace se v následujících sezónách seriálu o dost vylepšila, a z dvacetiminutové show se záhy stala živoucí ukázka výkonnosti tehdejších strojů. Dot Matrix často zavírala bar, aby mohla (musela!) s Enzem bojovat po Bobově boku. Vzhůru do létajícího auta! Dočkali jsme se desítek památných epizod. Nejen, že se téměř každá stylizovala do podoby té které hry, již zrovna uživatel smažil – nepolevoval totiž ani svěží přísun arcipadouchů a různých monster, kterým kraloval zákeřný Megabajt. Napětí se dalo v osmačtyřiceti krátkých epizodách krájet, exotická prostředí se střídala s železnou pravidelností. Dokonce i strhující cliffhangery si zde užily svých několik minut slávy.

Tak už si vzpomínáte? Na ono nikdy nekončící barevné dobrodružství, pohlcující počítačovou choreografii akčních scén a sympatické živoucí programy, se kterými byla radost každé ráno vstávat? Taky jste chtěli Dot za ženu? A vyměnit vašeho psa za nového z kusů žluto-červeného plechu? Pokud se zasněně probouzíte z pamětnické nostalgie, máme pro vás aktuálně jednu úžasnou zprávu: Reboot se totiž vrátí. Animační společnost Rainmaker se celkem nedávno konečně dohodla s produkční vysílací firmou Corus Entertainment, a kuchtí spolu sequel s názvem ReBoot: The Guardian Code. Tady máte první plakát. Jestli to celé bude alespoň z poloviny tak dobré, jako epický TRON: Uprising, čekají nás v bedně velké věci.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace