Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Resident Alien | 2021
csfd  imdb
tvůrce: Chris Sheridan
hrají: Alan Tudyk, Sara Tomko, Corey Reynolds, Alice Wetterlund, Levi Fiehler, Judah Prehn, Elizabeth Bowen, Meredith Garretson

Resident Alien: 1. - 3. řada


ikona
Diego.Dorlan
Alan TudykMimozemšťanResident AlienSyfyUFO
Ztřeštěný mimozemšťan s tváří Alana Tudyka se snaží zapadnout mezi obyvatele malého městečka, zatímco pracuje na své důležité misi, která ovšem musí každou chvíli ustoupit místním problémům. 

Resident Alien je seriál z produkce stanice Syfy. Ti z vás, kteří nás čtou již dlouho, jistě ví, že tvorba této stanice v našich očích většinou nepatří mezi seriály, které se pak začátkem roku objevují v našich výročních žebříčcích. Nicméně okolnosti a a znovu shlédnutí Tuckera a Dalea vs. Zlo mě vedly k tomu, abych tento seriál s Alanem Tudykem v hlavní roli vyzkoušel a již v úvodu musím říct, že jsem po úvodních několika dílech byl mile překvapený.

Mimozemšťan Harry (jeho lidské jméno) ztroskotá na zemi během své velmi důležité mise, která měla vést ke zkáze lidstva. Musí tedy trochu změnit plány a než najde trosky své lodi, tak se rozhodne maskovat mezi lidmi. Díky své schopnosti molekulární transformace se přestrojí za jednoho z místních obyvatel, který rozhodně nedostal možnost protestoval, a pomalu ale jistě prohledává krajinu, aby se mohl vrátit ke své misi. Další komplikace ovšem nastává, když jej osloví starosta města a místní šerif, zda by jim pomohl s vyšetřením těla jejich předchozího doktora, jelikož člověk, za kterého se náš mimozemšťan převlékl, byl také doktorem. Pomalu se tak rozjíždí nejen odkrývání pravdy o této události, ale také proces, během kterého Harry pomalu ale jistě poznává potenciál lidské rasy - třeba pizzu či koláč.

Resident Alien je primárně komediálním seriálem, přičemž většina humoru vychází z role Alana Tudyka. Ten je ovšem v roli mimozemšťana naprosto geniální a vytváří tak mnoho prostoru pro ostatní postavy, kdy reagují na jeho výmysly nebo hasí jeho průšvihy. Harry je oproti lidem na trochu vyšší příčce evolučního žebříčku a je v podstatě nejgeniálnějším živočichem na zemi. Když se tak ujme role místního doktora (slovní hříčka v názvu seriálu), tak mu stačí internet k tomu, aby byl efektivním doktorem zapadlého městečka Patience. Seriál se vyznačuje poměrně černým a nekompromisním humorem, který dává do kontrastu lidské vnímání světa s tím Harryho.

Díky své zdánlivé transformaci v člověka se tak Harry, jehož druh je v galaxii známý tím, že nemá emoce, začíná učit hodně o tomto aspektu lidské existence, což pro mě bylo jednoznačně to nejvtipnější. Když totiž mimozemšťan sedí v budce místní restaurace a zajídá své pocity s tím, že jemu se přece nic nemůže stát, když je o tolik lepší než lidi, tak jsem byl málem v křečích. Dekonstrukce lidské psychiky je zde často velmi prvoplánová, ať už se jedná o Harryho nebo další postavy, ale ve většině případů je velmi upřímná a je znát evidentní snaha o to, najít rovnováhu mezi humorem a upřímnými lidskými momenty. V tomto ohledu je Harrymu nejblíže Asta, která s ním pracuje jako zdravotní sestra a je jednou z mála postav, která ví, kdo Harry doopravdy je.

Na druhé straně je ovšem třeba D’Arcy, která by mohla být také zajímavou postavou, kdyby se skrz ni někdo ze scenáristického týmu evidentně nesnažil léčit své životní trable. V tomto ohledu seriál občas trochu skřípe, ale osobně to vnímám jako drobnou vadu na kráse, kterou jsem byl schopný brát s rezervou. Je to ovšem přesně kvůli těmto slabším aspektům, kdy se mi těžko hledá finální hodnocení pro seriál, protože podobné situace nejsou úplně zanedbatelné. Na druhou stranu mi ovšem nepřijde, že by zásadně ubíraly seriálu na celkových kvalitách. Je tak poměrně snadné přidat či ubrat bod, dle vaší tolerance vůči tomuto stylu narativu.

Seriál využívá jak epizodické zápletky, které se vyřeší během daného dílu, tak příběh s přesahem celých sérií. Třetí řada například výrazně rozšiřuje naše povědomí o tom, co leží a odehrává se mimo naši planetu, kdežto druhá se mnohem více zabývala Harryho konkrétním rozpoložením a vyrovnáváním se s tím, že s každým dalším dnem se u něho projevuje víc a víc lidských vlastností. Druhá řada je o několik dílů delší než ostatní a bylo trochu znát, že místy zde bylo více výplně než substance, ale i v těchto dílech se najde nespočet zábavných věcí, které diváka potěší.

Resident Alien pravděpodobně nebude tím nejlepším seriálem, který uvidíte, ale jednoznačně se jedná o zábavný seriál, u kterého se budete bavit ať už skvělým výkonem Alana Tudyka, zajímavými zápletkami či lidskými příběhy, které umí zatahat za ty správné emocionální nitky, byť to někdy je poněkud okaté. Každý díl ovšem uteče velmi rychle a vždy jsem se těšil, až se budu moci znovu posadit k televizi a dát si další.

---

Autor: Jakub Kratochvíl
Foto: Syfy

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (1)

Verdikt

avatar7/10

Diego.Dorlan

Resident Alien je velmi zábavný seriál, který vyniká zejména černým humorem, šílenými situacemi a velmi lidským přístupem k postavám. Občas umí být tento lidský aspekt poněkud vyumělkovaný a prvoplánový, ale v každém dílu najdete nespočet zábavných situací, které Vás nejen vtáhnou do děje, ale také vzbudí zvědavost o širším světě, který leží nejen mimo malé zapadlé městečko Patience, ale také za hranicemi naší planety.


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    max452

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace