Ripper Street: 2. sezóna
10:00 | 31.12.2013 |
První sezóna Ripper Street patřila na poli televizních detektivek k jednomu z nejpříjemnějších překvapení posledních let. Sympatická trojice hrdinů, z nichž ani jeden nebyl bez chyb, výtečná herecká chemie a originální případy, k nimž tvůrci přistoupili velmi svérázným způsobem. Zástupci zákona z Londýna devatenáctého století totiž často museli řešit věci, které spadají spíše do naší doby. Na rozdíl od party ze CSI ale nemohou testovat DNA podezřelých a provádět podobné koniny. Na druhou stranu poctivá nakládačka od seržanta Drakea fungovala možná i lépe.
Druhá řada však přeci jen přichází s několika změnami a těžko říct, jestli jsou úplně dobré. Ačkoliv v první sezóně existoval jakýsi pojící příběh, ale byl zatlačen velmi do pozadí a opravdu se spíš v každé epizodě pátralo sólo, tentokrát je celý děj sevřenější. Dorazí nové postavy, které se objeví ve více epizodách a i s hlavní trojicí se člověk může sžít trošku víc. Tvůrci ovšem na své hrdiny nebyli zrovna hodní. Jejich osobní životy jsou více či méně v troskách, to však nestačí. Inspektor Reid, seržant Drake i kapitán Jackson budou muset rýt držkou v zemi (někteří doslova), aby vůbec přežili a nezbláznili se z toho, co si pro ně osud a scenáristé nachystali.
Naštěstí jsou všichni tři hrdinové dostatečně zajímaví na to, aby vás jejich osudy zajímaly a budete jim fandit. Druhá řada je osobnější, temnější a drsnější a vlastně moc nezáleží na tom, jestli se řeší střetnutí se zkorumpovaným policistou Shinem nebo rozpadající se vztah Jacksona a jeho přítelkyně Susan. Celé to navíc neskutečně graduje a v posledních dvou dílech je prakticky nemožné od Ripper Street odejít.
Větší prostor pro samotné hrdiny a jejich životy se však bohužel trochu podepsal na atraktivitě samotných případů. Nejsou vyloženě nudné a setkávání se s historickými osobnostmi vždycky dokáží zaujmout, ovšem pátrání po tvůrcích snuff filmů nebo bývalých Drakeových parťácích z vojny je zkrátka mnohem atraktivnější než boj s ženským gangem nebo irským teroristou. I z epizody, kdy do Londýna přijede sekta magorů, se dalo vymáčknout víc. Pořád jde ale vysoký žánrový nadprůměr. Jen by to příště chtělo malinko víc přitlačit na zajímavosti případů, klidně i na úkor studie charakterů.
Bohužel žádné „příště“ nebude. Ripper Street se třetí sezóny nedočká. Sledovanost nebyla tak vysoká, aby se vyplatilo pokračovat a je evidentní, že do druhé řady se narvalo skutečně hodně peněz. Údajně se sice tvůrci pokouší dohodnout s nějakou kabelovkou, ale víme, jak obvykle tyhle námluvy končí. Zamrzí to, protože povedených krimi seriálů, v nichž by divákovi záleželo i na postavách a zároveň by dokázaly uhranout skvělou atmosférou Londýna v době, kdy se vzpamatovával z řádění Jacka Rozparovače, moc není.
Verdikt
Mr. Hlad
Vaše hodnocení
Ripper Street: Pilot
10:30 | 02.01.2013 |
Další rok, další detektivka. Více k tomu snad napsat nejde – kdo má druhé Vánoce pokaždé, když je ohlášena nová žánrovka, v níž proslulí muži zákona řeší složité případy a vyšetřují zločince, zřejmě si novinku Ripper Street z produkce BBC náležitě užije. Je tu v podstatě všechno, kvůli čemu se žánr stále těší takové oblibě i po mnoha desetiletích recyklací, převyprávění, modernizací a kopírování stejné dějové kostry. Máme tady inteligentní policisty (zde inspektory), kteří používají netradiční vyšetřovací techniky, komplikovanou zápletku zločinu, kde není do konce jasné, jak dopadne, vyčůraného padoucha, trochu akce, trochu napětí, trochu záchran na poslední chvíli. Ale bohužel také nic zajímavého.
V podstatě bych zde mohl zkopírovat svou recenzi na Coppera, taktéž dobovou detektivku odehrávající se v devatenáctém století (jen s tím rozdílem, že v USA), která po všech stránkách řemeslně šlapala na výbornou, ale do žánru jako takového nevnášela nic nového či zábavného, jen otrocky naplňovala škatulku. Ripper Street se sice odehrává v Londýně roku 1889, místo jedné postavy zde máme tři hlavní povahově rozdílné charaktery, a zápletka se, jak už je z názvu zřejmé, otírá o divácky vděčné a známé téma vražd Jacka Rozparovače, jinak by se dalo oba počiny velmi objektivně srovnat.
A to hlavně z vizuálního hlediska. Londýn je zde opět vykreslen co nejvíce realisticky, a také velmi odpudivě, jakoby si tvůrci řekli, že když už točíme něco dobového, musí z toho být cítit deprese a temnota dané doby. Špinavé a mlhou zahalené uličky chudé čtvrti Whitechapel, stěžejního místa Rozparovačových vražd, jsou rozhodně místa, kam by nikdo nikdy ani v nejhorším snu nevstoupil. Z toho hlediska zamrzí, že se tvůrci neodhodlali trochu více přitvrdit na nekompromisnosti a brutalitě, která z se z daného tématu již sama vybízí – všechno totiž většinou proběhne velmi rychle a mimo obraz, takže pokud jste milovníci násilných krvavých scén ze Hry o trůny nebo stylizovaného Spartaca, můžete si nechat zajít chuť.
Z první epizody je navíc stále cítit jistá nerozhodnost, na jakou stranu se přiklonit. Má jít spíše o drsnou sondu do temných dob Londýna nebo o odlehčenou detektivku ve stylu Ritchieho Sherlocka Holmese? V některých případech se dokonce zdá, že se tvůrci snaží stvořit jeho seriálovou verzi – počínaje podobným fontem písma na plakátě, pokračujíce svižným smyčcovým soundtrackem, konče identickými kostýmy a scénami (nelegální bitky, kterých se jeden z inspektorů účastní). Bohužel se ale ve scénáři neurodilo tolik dialogových bonmotů a nadsázky, aby se ze Ripper Street stala zábavná dobová jednohubka, kterou oba celovečerní díly s geniálním detektivem bezpochyby byly. Obsazení je celkem sympatické (nejlepší je bezpochyby Matthew Macfadyen, kterého můžete znát například z Třech mušketýrů nebo Anny Kareniny), ale z pilotního dílu se jednotlivé charaktery zatím neprofilují dál, než na hranici jednoho povahového rysu (přemýšlivý polda, drsný polda, drzý doktor apod.).
Příslib do budoucna tak jedině dává přetrvávající dějová linka s odhalováním Jacka Rozparovače, která by se měla táhnout napříč celou osmidílnou sérií a která by snad měla oddálit nevyhnutelnou epizodní rutinu (jeden případ = jeden díl), do níž může seriál lehce sklouznout. Byla by to škoda, kdyby tak nadějné téma upadlo do stereotypního kómatu jako většina podobných kousků. A jestli se i tak stane, můžeme snít o tom, že někoho někdy napadne (třeba HBO) pro televizní účely zadaptovat Mooreův komiks Z pekla. To by byla teprve pecka!
Verdikt
mcb
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 4/10
verbst
- 9/10
pascal.kotuc
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry