Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Šantaram | Shantaram | 2022
csfd  imdb
tvůrce: Steve Lightfoot, Eric Warren Singer
hrají: Charlie Hunnam, Antonia Desplat, Shubham Saraf, Elektra Kilbey, Alexander Siddig

Šantaram: První dojmy


ikona
Spooner
apple tv+Charlie Hunnamshantaramšantaram
Od motorkářů do chudých slumů. 

Charlie Hunnam měl před pár lety nadějně rozjetou kariéru. Coby drsňák Jax Teller v jednom z nejlepších seriálů dekády Zákon gangu ukázal své vysoké herecké kvality, pro ženy měl navíc dostatečný sex-appeal i charisma a zdálo se, že ho čeká slibná hollywoodská budoucnost. Jenže první Pacific Rim moc nepřesvědčil a Král Artuš od Guye Ritchieho byl i přes jeho parádní výkon obřím propadákem, jenž jeho cestu na výsluní posunul na neurčito. A tak se Hunnam po letech vrací tam, kde slavil svůj největší úspěch, do světa seriálů. V novince Šantaram podle románu Gregory Davida Robertse pak spojil síly s tvůrcem netflixovského Punishera, Stevem Lightfootem, a po třech epizodách zatím dokazuje, že na nadějně vypadající seriálové projekty má zkrátka čuch. A ani v nich nemusí být motorky.

Tentokrát se totiž od drsných motorkářů a nekompromisní atmosféry Kurta Suttera přesouvá do zcela jiných vod, konkrétně do Indie 80. let. Hraje si totiž kriminálníka Lina Forda, jenž byl odsouzen za zabití policisty a kvůli tomu, že ho mají spoluvězni za práskače, musí z vězení uprchnout. A své nové útočiště, najde v exotické Bombaji, jež ho okamžitě nadchne. A najde zde nejen nečekaného kamaráda v podobě ukecaného Inda Prabhua, ale zakouká se tu také do půvabné Karly. Jenže ta zde má se zdejšími mafiány i smetánkou rozehranou vlastní nebezpečnou hru a i sám Lin brzy poznává temnější stránku Bombaje. Bude tedy indické město pro Lina novým nadějným začátkem, nebo mu naopak přinese další problémy?

Šantaram pak rozhodně nepatří k seriálům, jež by vás hned od začátku zaháčkovaly svým dravým tempem či strhujícím příběhem. Naopak, zde se v tomto případě opravdu nikam nespěchá a tvůrci nám místo toho pozvolna představují exotické, ale stejně tak dosti nehostinné, prostředí Bombaje se spoustou rozličných charakterů. A právě to jsou hlavní prvky, jež hrají v úvodních epizodách prim a snadno diváka „přemluví“ k sledování dalších dílů. Stejně jako v nedávném seriálu Tokyo Vice od HBO Max, i zde mají autoři výhodu v tom, že rozehrávají kriminální a gangsterský příběh v dosti neokoukaných kulisách, jež dokáží patřičně prodat či využít. 

Seriál se tak může zatím pochlubit sice pomalou, ale v některých momentech o to působivější atmosférou, jež se divákovi hezky dostane pod kůži. Podíváme se na nejrůznější místa Bombaje, chudými slumy počínaje a luxusními bordely či restauracemi konče, a potkáme samozřejmě i nejrůznější existence v čele s mafiány či zkorumpovanými poldy. Scénář pak dokáže se všemi těmito prvky náležitě pracovat, představit a uvážlivě je rozhazovat po této krimi šachovnici. Ano, po příběhově stránce jsme opravdu na začátku, scénář ovšem prozatím pracuje s dějem či představováním postav, jejich vztahy a rozkrývání tajemných motivů s tou správnou rozvahou.

A navíc se mohou opřít o výtečnou řemeslnou stránku a zatím neselhávající režií. Ta člověka chytne hned na začátku, kdy při skvělém útěku z vězení ukáže, jak výborně se zde pracuje s napětím. Apple navíc zase jednou s penězi netroškařil. Bombaj vypadá díky štědrému rozpočtu nádherně a nešetří hezkým vizuálem či skvělými záběry. A pak je tu samozřejmě ještě hlavní hvězda Charlie Hunnam, který opět naplno ukazuje své charisma a ukecaného frajírka a lumpa, jenž ovšem chce začít znovu, zvládá bez problémů. Seriál však naštěstí nebude stát pouze na něm a diváky jistě zaujme půvabná a tajemná Karla v podání Antonia Desplat či taktéž charismatický Alexander Siddig v roli mocného mafiána.

Šantaram tak začal svou seriálovou jízdu až nečekaně sebevědomě a coby napínavá kriminálka v netradičním prostředí by mohl být jedním z černých koňů podzimní sezóny. Precizně se zde načrtávají postavy i pomalu houstnoucí zápletka, která podle všeho nebude stát jen na přesně obsazeném Hunnamovi, ale minimálně na špičkovém řemeslu a nadprůměrné režii. Tohle by zkrátka mohl být jeden z těch nenápadných „jablíčkových“ trumfů a důkazů, že si streamovací služba umí své seriály pečlivě vybírat. Snad tedy budou tvůrci mít i nadále tak pevnou a sebevědomou scenáristickou ruku jako doteď.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Apple TV+ 

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Sympatický Charlie Hunnam se představuje coby uprchlý vězeň, co chce v Bombaji začít nový život. Brzy však zjišťuje, že tu není zrovna bezpečno. A známý herec opět dokazuje, že si seriály umí šikovně vybírat. Šantaram má totiž nakročeno být hutnou a pomalu plynoucí kriminálkou s výtečnou atmosférou neokoukaného prostředí, jež se člověku velmi brzy zaryje pod kůži.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace