Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
See | 2019-?
csfd  imdb
tvůrce: Steven Knight
režie: Francis Lawrence, Anders Engström
hrají: Jason Momoa, Alfre Woodard, Sylvia Hoeks, Hera Hilmar, Christian Camargo

See: Pilot


ikona
Spooner
Jak se představila vysokorozpočtová novinka s Jasonem Momou, která má být největším hitem Apple TV+? 

O tom, že Apple 1. listopadu odstartoval svou streamovací službu Apple TV+, jste už asi slyšeli. Kravaťáci od „jablíčka“ se rozhodli být další velkým seriálovým hráčem a konkurencí pro Netflix a spol., i když svým obsahem logicky své rivaly zatím vůbec nestíhá. To zde chtějí ale samozřejmě co nejdříve změnit, a tak hned první den vypustili do světa čtyři ambiciózní novinky, které hvězdami a velkým rozpočtem rozhodně nešetří. Tím nejvíce ambiciózním projektem, jenž se měl stát vlajkovou lodí nové služby, je pak post-apokalyptické See s Jasonem Momou. 

Rozpočet se totiž vyšplhal na neskutečných 15 milionů dolarů za epizodu, což je prakticky stejně jako blížící se Mandalorian či poslední řada Hry o trůny. Z nenápadného See se tak rázem stal jeden z nejdražších seriálů vůbec. Zahraniční recenze jsou však prozatím katastrofální a po nevýrazném traileru to byla jen další indicie toho, že Apple odstartuje na streamovacím písečku spíše velkolepým failem. Opravdu se v pilotu zlé obavy naplnily?

 

V novince se podíváme do daleké post-apokalyptické budoucnosti, v níž na tom lidstvo zase jednou není nejlépe. Po virové epidemii v 21. století zemřela většina obyvatel a ti, co přežili, přišli o jeden z nejzákladnějších smyslů, zrak. Slepí lidé tak žijí v kmenech, snaží se najít nejrůznější způsoby k přežití a zrak už je pro přeživší tak nepředstavitelnou věcí, že je víra v něj považována za kacířství. Příběh nás pak zavede do vesničky Alkenny, již velí nebojácný válečník Baba Voss. Ten očekává narození dětí, jež každou chvíli porodí tajemná žena, která před několika měsíci přišla těhotná do vesnice. A do níž se Baba mezitím zamiloval a oženil se s ní. Nyní se však k vesnici blíží tzv. Witchfinders královny Kane hledající kacíře, kteří se provinili proti víře. A zdá se, že si jdou právě pro Babovu ženu. Udatný velitel se s celou vesnicí proto musí vydat na cestu o přežití. A to ještě netuší, že čerstvě narozená dvojčata mají jeden nečekaný dar.

 

Jestli se tedy pilotu nedá něco upřít, tak že se v něm pořád něco děje. Úvod je totiž prakticky survivalem, v němž hlavní postavy pořád někam utíkají či bojují a na dlouhé dialogy tu není čas. A v tomto ohledu to svým způsobem funguje. A to díky svižné a řemeslně přesné režii Francise Lawrence (Já, legenda či většina dílů Hunger Games). Epizoda má celkem spád, Momoa zase hází své drsné výrazy, akční sekvence je více než solidní a skvělá kamera přesně ví, jak zabírat nádherné kanadské scenérie. Fámy o tom, že Apple hodlá produkovat jen nezávadný obsah pro rodinky, se naštěstí nepotvrdily a už pilot nabízí krvavé či jinak nepřístupné momenty. Divák se tak na první pohled nemá moc kde nudit a není čas nad novinkou přemýšlet. Jenže jakmile své mozkové závity přeci jen roztočíte, začíná být se See dost velký problém.

 

Zápletka je totiž prozatím tak šíleně jednoduchá a předvídatelná, až se divím, že ji má na svědomí tvůrce parádních Peaky Blinders, Steven Knight. Ano, člověk se vlastně při utíkání party Baba Vosse hezky béčkově baví. Samotný post-apokalyptický svět pro mě ovšem zatím není vůbec zajímavý, dialogy místy dost bolí, postavy jsou dosud spíše ploché a děj vám tak nedává příliš důvodů, proč seriál sledovat i nadále. Což je u tak nákladné produkce a s ambicemi streamovací služby malinko průser. Scénář se zkrátka příliš nepovedl a v některých okamžicích je i nechtěně směšný. Jak je např. možné, že lidé, kteří se musí pohybovat po lese za pomocí ťukání klacků, pak v boji jeden na jednoho bojují skoro jako Daredevil a zdá se, že je slepota nijak nelimituje? A takových věcí se zde najde poměrně dost. Jason Momoa si zase hraje svůj standard, zbytek postav ale v úvodu vůbec nezaujme a taková Alfre Woodard mě svým přehráváním malinko vytáčela.

 

See se tak v pilotu předvedlo jako svižné bezduché béčko se solidní akcí. Jenže problém je v tom, že Apple chtěl od této novinky vzhledem k obřímu rozpočtu a kampani daleko víc a chtěl si vytvořit svůj první seriálový megahit. Jenže na to je příběh zatím jednoduchý, svět i přes svou drsnost až příliš sterilní a celkově je zde málo důvodů, i vzhledem k aktuální obří konkurenci, proč See sledovat i nadále. A to se ani nerozepisuji o tom, že onen obří rozpočet zatím není na výsledku tolik vidět. U pilotu tak nebude trpět tolik, jak naznačovaly zahraniční ohlasy, do výhry Appleu má ovšem tento kousek zatím hodně daleko.

Verdikt

avatar5/10

Spooner

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace