Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Severní vody | The North Water | 2021
csfd  imdb
tvůrce: Andrew Haigh
režie: Andrew Haigh
hrají: Jack O´Connell, Colin Farrell, Stephen Graham, Roland Møller, Sam Spruell

Severní vody: Minisérie


ikona
Spooner
amcbbccolin farrellseverní vodythe north water
Colin Farrell změněn k nepoznání a počin, u něhož vám bude opravdu zima.  

Současný televizní či streamovací rybníček je tak přehlcený lákavými a slibně obsazenými seriály i minisériemi, že divákovi snadno uteče pod radarem kousek, jenž si to úplně nezaslouží. V ideálním světě by přitom minisérie s Colinem Farrellem v jedné z hlavních rolí budila velkou pozornost. Jenže hollywoodská hvězda se tentokrát vrhla do malinko špinavějších vod námořních žánrovek, jimž u širokého publika zrovna pšenka nekvete. A je to zatracená škoda, protože novinka podle Iana McGuireho je totiž správně mrazivou a nepříjemnou podívanou se vším všudy. A Colin Farrell se zde zase jednou předvádí v plné herecké síle.

Ale všechno hezky popořadě. Dostáváme se do Velké Británie v polovině 19. století, kdy se velrybářská loď plná drsných a neohrožených chlapáků chystá na plavbu do drsných arktických vod. Mezi posádkou je pak také nováček, uhlazený doktor Patrick Sumner, který dříve působil v armádě. Už brzy po vyplutí z přístavu pak poznává, že jsou jeho noví kolegové často ještě brutálnější a krutější, než se na první pohled zdá. To je případ zejména harpunáře Henryho Draxe, jenž má blíže k ďáblu než člověku. Čím dále do chladnějších vod se navíc jejich loď dostává, tím více se z jistých členů posádky vytrácí lidskost. Úkolem kapitána Brownleeho je pak i mnohem víc, než jen ulovit co nejvíce tuleňů a velryb. A náš doktůrek také skrývá jedno temné tajemství.

Severní vody jsou pak tím správně neúprosným, špinavým a pomalu plynoucím chlapáckým počinem, jichž je v současnosti už jako šafránu. Postavy jsou drsné jako šmirgl papír, mrazivá atmosféra vám vleze až za nehty a celé je to zkrátka až brutálně nelítostné a fyzické. Jedná se o jeden z těch kousků, kde pocítíte každé říznutí do krvavé rány (zejména, když kamera v těchto případech nikam neuhne) i čím dál větší zoufalství a psychický pád jednotlivých postav na dno. Scénář se navíc také rád rýpe charakterům hluboko pod kůži a dostáváme tedy psychologicky hutný kousek plný skvěle napsaných dialogů, v nichž se probírá vše od víry až po zvířecí instinkty a touhy přežít za každou cenu. 

Když pak minisérie v polovině uhne trochu odlišným, ale zcela očekávaným, žánrovým směrem, je pak sledování série ještě mnohem intenzivnější a drsnější. A to vše samozřejmě i díky přesně režii, která nikam nespěchá, i přes zdánlivě pomalejší tempo se však sebejistě táhne vpřed a za pouhých pět epizod se toho zde stane opravdu poměrně dost. Tvůrce a režisér projektu v jedné osobě Andrew Haigh pak nedává postavám ani divákům vážně nic zadarmo a servíruje počin, u jehož sledování vám nebude dvakrát dobře. Díky nádhernému vizuálu a mnoha úchvatným záběrům arktické krajiny ovšem na příjemně nepříjemné pocity místy snadno zapomenete.

A pak je tu ještě ono přesné obsazení, jež rozhodně nestojí pouze na Farrellovi, ale má hned několik výrazných tváří. Máme tu výtečného Jacka O´Connella, který po westernové pecce Godless znovu ukazuje, že si špičkové minisérie vybírat prostě umí. A s každou další rolí herecky roste. Pak tu máme britskou jistotu Stephena Grahama a správně slizkého Sama Spruella, jenž za odpudivou postavou hlavní hvězdy příliš nezaostává. Colin Farrell tu pak předvádí jeden z nejvíce démonických výkonů své kariéry, kvůli němuž se změnil k nepoznání a vy budete mít z jeho naštvaného a nelítostného výrazu husí kůži. Postava Henryho Draxe je pak dokonalým mixem monstra poháněného zvířecími pudy s vychytralým parchantem, jehož nelze podceňovat. A vedle něhož bude dle mého i Farrellův blížící se Tučňák z Batmana vypadat jako hrozný dobrák.

Severní vody rozhodně nejsou minisérií pro každého. Mnoha divákům nesedne pomalejší tempo a také fakt, že je to celé opravdu dost zlé a nelítostné. A je pravda, že závěrečný díl mohl být po všem tom pekle ještě daleko silnější a výživnější. Na druhou stranu, pokud vám atmosféra i výtečná práce s postavami sednou, už vás toto pětidílné putování až do konce nepustí. Podobná lodní dobrodružství skloubená s bojem o přežití se navíc v současnosti nevídají každý den, a už proto se vyplatí chladné novince věnovat pozornost. Zejména když se jedná o poctivou žánrovku se vším všudy.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Velrybářská loď se vydává na lov do arktických vod. Čím dále se ale dostávají, tím více se z některých členů posádky stávají zvířata. A další budou kvůli tomu bojovat o přežití. Mrazivé lodní dobrodružství s parádními hereckými výkony a skvěle napsanými postavami. Minisérie, která ukáže nepěkné vlastnosti lidí a vám u ní nebude zrovna do smíchu. I přesto si ji však fanoušci žánru a psychologicky hutných pecek dozajista užijí.

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace