Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Shardlake | 2024
csfd  imdb
tvůrce: Stephen Butchard
režie: Justin Chadwick
hrají: Arthur Hughes, Anthony Boyle, Sean Bean, Ruby Ashbourne Serkis

Shardlake: 1. řada


ikona
tomasmy
c. j. sansomdisney+sean beanshardlake
Vraždy za temných časů Jindřicha VIII. 

Jen pár týdnů po fenomenálním Šógunovi přistál na Disney+ další vysoce kvalitní seriál, opět z produkce Starz. S fantastickou japonskou tragédií se sice srovnávat nedá, ale kvalit má tolik, že nejspíš ani dnes nebudu šetřit chválou. Shardlake je prozatím čtyřdílná série, o jejíž existenci jsem ještě zhruba před měsícem neměl sebemenší tušení. Nicméně vězte, že vědět by se o tomto nenápadném kousku rozhodně mělo.

Shardlake totiž ani zdaleka není zajímavý jenom tím, že má na plakátu Seana Beana. Ten koneckonců není ani hlavní postavou, zdrží se tu dohromady jen pár minut a hraje "jenom" Thomase Cromwella, takže pokud dojde na pokračování, dá se očekávat, že nakonec opravdu zemře, nicméně teď tak daleko ještě nejsme. Ale už je to blízko. Takže pokud vás zajímala jen odpověď na tuto palčivou otázku, už nemusíte číst dál.

Jestli existuje šance na pokračování? Rozhodně ano. Jednak ho naznačuje otevřený konec a jednak skutečnost, že seriál vychází z knižní série britského spisovatele C. J. Sansoma, který bohužel zemřel čtyři dny před premiérou seriálu, jenž je mu věnován. Jeho série o Matthew Shardlakeovi čítá celkem sedm knih, přičemž seriál adaptuje první z nich, která v češtině vyšla pod názvem Rozpuštění. Jak už asi tušíte z minulých odstavců, jedná se o historickou sérii odehrávající se v Anglii za vlády Jindřicha VIII. Především je to ale série detektivní, takže tu máme naprosto dokonalou nejen čtenářskou, ale i diváckou kombinaci. A kdo že je ten Matthew Shardlake? Londýnský právník, kterého L.P. 1537 vyšle Cromwell do jednoho z klášterů, jehož majetek chce církev pod vedením krále získat. Zatímco existence onoho kláštera se nejspíš chýlí ke konci, dojde v něm k vraždě královského vyslance. Shardlake se pouští do vyšetřování a odhaluje při něm další nepravosti...

Jelikož se jedná o britskou detektivku, a to historickou britskou detektivku, je jasné, že velkolepou akci tu hledat netřeba. Shardlake je přesně takový, jak se dá očekávat - pomalu plynoucí podívaná, která dává vyniknout vynikajícím hereckým výkonům, skvostné dobové atmosféře i extrémně zajímavé zápletce a celé to samozřejmě má úroveň.

Atmosféra je skutečně báječná - klášter je řádně potemnělý a studený a v určitých momentech dovede být i strašidelný, ale seriál se většinu času odehrává právě v jeho zdech a do exteriérů se moc nepodívá, takže ta hnusná špína Londýna v 16. století až tak nevynikne, což je za mě v tomto případě škoda. Nicméně když už se vyleze ven. je to opravdu řádně stylové - z větší části se točilo v Rumunsku, které je pro příběhy tohoto typu jako stvořené.

 

Jelikož má seriál jen čtyři ani ne hodinové díly, jedná se o ideální materiál k tomu, sjet ho na jeden zátah. A nudy se opravdu není třeba bát. Děj je řádně britsky spletitý a plný zvratů, nechybí tu napětí, události na obrazovce v divákovi vyvolají spoustu otázek a příběh, prostředí i doba skutečně vtáhnou. Tyhle anglické dějiny si navíc autor předlohy rozhodně z prstu nevycucal, takhle nějak to skutečně probíhalo. To jen fiktivní postavy se tu potkávají s těmi skutečnými - zatím tedy došlo vlastně jen na Cromwella, ale v případě dalších adaptací se ke slovu dostane i sám Jindřich VIII. i se svými manželkami. A protože Sansom byl nejen vystudovaný historik, ale i právník, není třeba o předkládaných událostech zásadně pochybovat. Jedna věc tu sice je, ale to je výsledek moderní doby.

Za adaptací pak jakožto scenárista stojí Stephen Bitchard, který je podepsaný pod prvními třemi sériemi téměř fenomenálního Posledního království, režie se ujal Justin Chadwick (film Králova přízeň, seriály Ponurý dům či MI5), takže předloha jen těžko mohla skončit v povolanějších rukách, a podle toho vypadá i výsledek. Je to vážně skvělé a jako příznivce podobných látek mě těší, že ona vražda tu vlastně není zas až tak podstatná - alespoň na první pohled. Zato náboženských sporů a sondy do života tehdejší anglické společnosti je tu dostatek. A všechny aspekty příběhu jsou skutečně mimořádně kvalitní.

 

Ačkoliv z plakátu by se mohlo zdát, že se jedná o nějakou bůhvíjakou Disney fantasy, mnohem blíž má Ecovu Jménu růže. Jeho genialit (alespoň v seriálové podobě) samozřejmě nedosahuje, ale může se mu skutečně velice hrdě postavit po bok. Já se fanouškem tohoto právníka ve skvělém podání zatím nepříliš známého Arthura Hughese stal prakticky okamžitě. Kvalitní předlohový materiál a prý i velmi kvalitní adaptace jsou stále jevy nepříliš často vídané, ale tady se to podle všeho zase sešlo. Kdyby k natočení dalších dílů nedošlo, byla by to nejen velká škoda, ale taky obrovská nespravedlnost. Tady by skutečně měli být spokojeni prakticky všichni - milovníci detektivek, zajímavých historických látek i kvalitních podívaných. Fakt si to běžte na toho Myšáka pustit.  

---

Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: Disney+ 

Verdikt

avatar8/10

tomasmy

Ve všech směrech pozoruhodné. Detektivní zápletka šlape jako hodinky, seriál je z historického hladiska fascinující, atmosféra je skvělá, děj vtahující a herci výteční. Vynikající výpravu snad ani není třeba zmiňovat. Už teď absolutní žánrová klasika!

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace