Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Smrtící podoba | Dead Ringers | 2023
csfd  imdb
tvůrce: Alice Birch
hrají: Rachel Weisz, Ntare Guma Mbaho Mwine, Aaron Dean Eisenberg, Jennifer Ehle, Emily Meade, Britne Oldford, Poppy Liu,

Smrtící podoba: Minisérie


ikona
krauset
alice birchdavid cronenbergdead ringersrachel Weiszsmrtící podoba
Co je lepší než jedna Rachel Weisz? Dvě Rachel Weisz.  

V posledním roce jsme se dočkali dvou remaků či doplnění filmů Davida Cronenberga. Je to pochopitelné, jeho tématem je často biopolitika a nyní žijeme v době, kdy dochází k průlomům v genetice, umělém oplodnění, v šlechtění orgánů i masa. První aktualizací byl snímek Crimes of the Future, které kanadský režisér poprvé natočil v roce 1970, jednalo se tehdy o poměrně krátký, hodinový film, který stavěl na dost specifickém dystopickém ladění světa, kde se pěstují orgány a obchoduje se s nimi na černém trhu.

 

Tuto vizi Cronenberg předloni doplnil snímkem fantastičtějším, explicitnějším a ambicióznějším. Viggo Mortensen v něm hraje jakéhosi performera, pěstitele vlastních orgánů, jehož tělo dokáže produkovat nepotřebné orgány, které za přítomnosti publika odstraňuje jeho partnerka Léa Seydoux. Druhý remake či převyprávění se týká Dead Ringers, v původním českém názvu Příliš dokonalá podoba, nyní s trefnějším titulem Smrtící podoba. O tu se však postarala coby showrunnerka Alice Birch.

Když v roce 1988 natočil David Cronenberg, mistr psychologického a tělesného hororu, Dead Ringers, inspiroval se skutečným příběhem dvojčat, které spáchaly v osmdesátých letech sebevraždu. Do ústřední dvojrole obsadil Jeremyho Ironse, jenž ztvárnil jak Elliota, lva salonů, tak stydlivého Beverlyho, který potřebuje bratrovu pomoc při získávání žen. Ten protřelejší, tedy Elliot, ji svede, Beverly pak zvesela randí. Oba pracují jako špičkoví porodníci a Cronenberg situaci využívá mimo jiné k tomu, aby předvedl mnoho děsivých řezných nástrojů (ne že by gynekologické nástroje neměly jistou cronenbergovskou kvalitu samy o sobě). 

Loni přišla showrunnerka Alice Birch, která se podílela na fenomenální druhé řadě Succession i na převodu románu Normal People do úspěšné minisérie, s remakem. Po oznámení jsem se logicky tázal, zda je opravdu potřeba dělat remake skvělého Cronenbergova filmu, ale přítomnost Rachel Weisz a ostatně samotné Birch dávala tušit, že nepůjde o další samoúčelné zpeněžení starého filmu. 

Weisz tedy přejímá Ironsovu dvojroli. I původní jméno, Beverly, zvalo k tomu, že by mohlo jít o ženu. Beverly a Elliot Mantle jsou jednovaječná dvojčata, která pracují v porodní klinice a zabývají se plodností. Beverly se stará spíše o fyzickou stránku věci, o samotné porody, zatímco Elliot pracuje v laboratoři, a to nehledě na lékařskou etiku. Respektive staví svoji etiku a touho po vědeckém průlomu výše než přísahu dávno mrtvého Řeka. Zabývá se genetickým výzkumem a v její DNA je porušovat pravidla. Přeje si expandovat. Beverly je zakřiknutější, více se držící pravidel, Elliot divočejší, provokativnější a libuje si v hraní her. A to i sexuálně, což nám předvede, když vyzve manžela pacientky, která je právě na toaletě, aby se před ní v rychlosti obnažil. Baví ji šokovat. 

Sestry jsou nerozlučné, dokud se Beverly nezamiluje do přitažlivé herečky, která k ní přišla na gynekologické vyšetření. Elliot ji svede, ale Beverly naváže vztah. Jakmile si Elliot uvědomí, že tentokrát nejde jen o flirt, začne žárlit. A nakonec trpět separační úzkostí. 

Mezi Cronenbergovými Dead Ringers a novou verzí nepanuje příliš dokonalá podoba. Došlo k mnoha změnám a aktualizacím. Nejočividnější je samozřejmě změna pohlaví dvojčat. To dle mého názoru činí příběh osobnějším, jelikož jsou to nyní ženy, jež vedou porodnické centrum a jsou v centru zápletky o schopnosti počít a porodit. To dává na vědomí i první záběr seriálu: Beverly drží v rukou mrtvý plod, své další neúspěšné těhotenství, další potrat. A kdo ji oplodňuje? Sestra.

Mezi další aktualizace patří důraz na vliv kapitálu a štědrých donorů na zdravotnictví, na jejich snahu určovat, kudy se bude ubírat výzkum, a tlak na exkluzivitu, když jde o tu nejlepší péči. Tento trend reprezentuje jedna z důležitých vedlejších postav, Rebecca (výborná Jennifer Ehle, původně obsazená do role Catelyn Stark ve Hře o trůny), miliardářka a investorka, jíž musejí dvojčata svůj vizionářský koncept porodní péče budoucnosti představit. Ona samozřejmě vidí příležitost pro exkluzivitu, k nevůli Beverly, která si myslí, že ta nejlepší péče má být dostupná i pro nemajetné ženy. Mezi hlavní Beverlyiny teze patří to, že těhotenství není nemoc a nemělo by se k němu tak přistupovat. Elliot však dokáže prodat svůj ne zcela legální genetický výzkum a získat jak Rebečinu pozornost, tak fondy. Za zmínku stojí i Rebečina mladá manželka s tváří Emily Meade (Leftovers, The Deuce), která je v tomto typu role tradičně skvělá. 

Dead Ringers, jež mají v sobě něco z Crimes of the Future, jsou vylepšením Cronenbergovy vize, nabízejí dotaženější symbolismus, delší stopáž příběhu prospívá, neboť umožňuje ukázat více aspektů porodnické práce včetně etické roviny medicíny a výzkumu, a dává toxickému i milujícímu vztahu sourozenců vyznít tragičtěji. Dvojnictví je tradičně znepokojivý topos, je jedno zda jdeme k Dostojevskému Dvojníkovi či k Nolanovu Dokonalému triku. Rachel Weisz odvádí jeden ze svých nejlepších výkonů kariéry, její manýrismus jako Beverly i Elliot je zcela distinktivní, téměř vždy víte, kterou sestru sledujete, a to i bez pomocných znaků, jako jsou rozpuštěné vlasy či oblečení. Kamera si možnosti dvojnictví užívá a přináší pokřivené obrazy duality, důmyslnou hru odrazů zrcadel i nápadité vizuální symetrie. 

Silná obrazová stránka se však neomezuje na dvojnictví. Vlastně jsem od seriálového Hannibala neviděl snímání údů, těla, masa, pokrmů během opulentní hostiny s takovou hmatatelnou, smyslovou, chuťovou evokací. 

Vizuálně úchvatný, krvavě rudý (Beverlyina laboratoř připomíná komoru ozářenou rudými neony, v níž se utkává Vader s Lukem v Impérium vrací úder), znepokojivě aktuální. Dead Ringers jsou pro mě nejlepší minisérií roku 2023, navzdory účasti velké hollywoodské herecké hvězdy nepochopitelně přehlíženou cenami. Její sledování by mělo být na předpis pro každého, kdo má zájem o vysoce umělecké, ambiciózní, šokující, tělesné umění, které má zároveň co říct o moderním zdravotnictví, genetickém výzkumu a rodinných vztazích. 

---

Autor: Tomáš Krause
Foto: Amazon Prime

 

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar9/10

krauset

Smyslný, zneklidňující, vizuálně úchvatný thriller o dvojčatech, která patří ve svém oboru, porodnictví, ke světové špičce a nemíní se zastavit něčím tak banálním, jako jsou lékařské předpisy. Rachel Weisz možná v životní (dvoj)roli. Kdo může říct, že vylepšil Cronenberga? Showrunnerka Alice Birch nyní ano.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace