Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Spaced | 1999-2001
csfd  imdb
režie: Edgar Wright
hrají: Simon Pegg, Jessica Stevenson, Nick Frost, Julia Deakin, Mark Heap

Spaced: Recenze


ikona
Witch
 

Je nepočítaně důvodů, proč by se vám Spaced mohli líbit. Pro začátek, bylo by obtížné najít jiný televizní produkt, který tak dobře oslovuje vyznavače cult fiction, milovníky filmu, komiksů, seriálů a popkultury obecně. Spaced jsou tak trochu jako Přátelé, ovšem ujetější, vtipnější, s menším důrazem na vztahové peripetie, zato s milionem odkazů na Star Wars a akční filmy, a především s hrdiny, kteří nevypadají, že se ráno dvě hodiny šlechtili před zrcadlem. Tim a Daisy sice formálně patří k mladým tvůrčím lidem žijícím v obrovské a pestré metropoli, ale všechny rysy jejich seriálové reality se až nečekaně podobají nedokonalostem skutečného života. Proto se například Tim bojí, že by se vydavatelé jeho komiksům vysmáli, a tak si raději vydělává na částečný úvazek jako prodavač v komiksovém bazaru, a Daisy zase trpí extrémně nízkou pracovní morálkou, díky které napíše v průměru tak jeden článek za čtvrt roku (díkybohu, že existuje sociální podpora, jinak by si nemohla dovolit ani svůj podíl na laciném nájmu). Na jejich loserovství je příjemné právě to, že vlastně až takoví loseři nejsou. Kdybychom přistoupili na premisu, že i sitcom může mít konkrétní ponaučení, Spaced k divákovi vysílají přibližně tohle: „Když je ti šestadvacet, a přitom nemáš zrovna svědomitě budovanou kariéru a lesklý snubní prstýnek, tvůj život může pořád ještě stát za to.“ Nad většinou produkce tak vynikají nejenom zábavností, ale taky tím, jak shromažďují na jedno místo všechno, co má jejich generace ráda.

První řada Spaced o sedmi dílech ve Velké Británii původně běžela na Channel 4 v roce 1999, druhá v roce 2001. Jessica se  Simonem tak dlouho uvažovali o třetí sérii, až od té první uplynulo osm let, oběma přibyly vrásky, Simonovi trochu ubyly vlasy, režisér Edgar Wright se začal věnovat filmu a další řada seriálu o mladých singles už jaksi pozbyla smysl. Ve sběratelské DVD kolekci Spaced se ovšem dá kromě jiných materiálů dohledat i několik vystřižených, alternativních a někdy pouze cvičně natočených scén, které napovídají něco o tom, kam by se osudy hrdinů mohly vyvíjet dál. Jak už jsem se zmiňovala ve svém mírně naštvaném textu na blogu, chystá se i americká verze Spaced, která bude dost možná delší – samozřejmě za předpokladu, že se vůbec přenese za pilotní díl.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (20)
© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace