Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Strážce pořádku | Justified | 2010-2015
csfd  imdb
tvůrce: Graham Yost
hrají: Timothy Olyphant, Nick Searcy, Jacob Pitts, Erica Tazel, Walton Goggins

Strážce pořádku: Město strachu


ikona
Spooner
city primevalfxjustifiedstrážce pořádkutimothy olyphant
Ustál Strážce pořádku přerod z moderního westernu v městskou kriminálku? 

Seriál Justified aka Strážce pořádku patří mezi mé velké seriálové srdcovky, která sice měla v některých řadách své mušky, vždy mě ale dokázala převálcovat svou atmosférou hutného moderního westernu, hravým scénářem a zejména výtečně napsanými postavami. Raylana Givense v podání Timothyho Olyphanta, jenž uměl ve správný moment vždy vytasit bouchačku i břitkou hlášku, si divák ihned zamiloval, stejně jako jeho rivala, Boyda Crowdera s tváří charismatického Waltona Gogginse. Když se tedy začal blížit návrat mé oblíbené značky, začal jsem se těšit i bát zároveň.  Tvůrci si totiž vzali na paškál jinou předlohu spisovatele Elmora Leonarda a drsného maršála (jenž se přitom v předloze ani nevyskytuje) přesunuli do rušného Detroitu. A to sebou samozřejmě přineslo změnu atmosféry i přístupu. Dokázal ovšem Strážce pořádku proměnu ustát se ctí?

 

Přechod do drsného velkoměsta, v němž se Raylan zaseknul kvůli snaze dopadnout vraždícího magora Clementa Mansella, opravdu přináší do seriálu řadu novinek. Ne se všemi budou fandové spokojeni. Hláškující a drsný Raylan s koltem vždy u pasu sice zůstává, feeling neo-westernu si ale vzal z logických důvodů dovolenou a nahradila ho moderní městská kriminálka, která v jistých okamžicích připomene Bosche a další podobné zástupce subžánru. Všudypřítomné country vystřídal jazz, místo Boyda dostáváme jiného charismatického záporáka a kupu nových postav, s nimiž přichází i jiná dynamika s hlavním hrdinou. A ono to ze začátku velmi sympaticky šlape.

Raylanovo nahánění s Clementem, který se nebojí překračovat pomyslnou hranu, ale stejně vždy uteče policistům a tamním zákonům mezi prsty, začíná velmi nadějně. Mansell v podání skvělého Boyda Holbrooka se publiku velmi rychle představí jako správně nevypočitatelný záporák, u něhož nevíte, v jaký moment někomu pošle kulku do hlavy, a napětí mezi ním a Raylanem by se dalo krájet. Stejně tak funguje vztah oblíbeného maršála s Clementovou právničkou Carolyn, kteří k sobě i přes řadu rozdílných názorů najdou cestu. A samozřejmě stále stoprocentně funguje i samotná postava Raylana Givense, jenž musí do toho všeho řešit i trable s dospívající dcerou, a s jehož charakterem scenáristé stále pracují velmi šikovně a posunují ho tím správným směrem.

Jenže s postupujícími epizodami se začíná ukazovat, že načrtnutý příběh nedokáže osmidílnou stopáž úplně utáhnout a autoři si v nových vodách nejsou zdaleka tak jistí jako v prověřeném Harlanu. Příběh proto musí natahovat o vedlejší zápletky a dějové odbočky, jež však nejsou zdaleka tak nosné jako v případě původního Justified, což se týká i některých vedlejších postav. Seriál tak zhruba v polovině dost stojí na místě a tvůrci si čím dál více začínají pomáhat poměrně okatými scenáristickými berličkami a bohužel i logickými lapsy. To pak ubírá nejen samotné hlavní lince, ale zejména atmosféře. 

Stále více se totiž ukazuje, že přechodem z amerického zapadákova do města Justified tak trochu přišlo o své výjimečné kouzlo a v podstatě se stalo jen další městskou kriminálkou v řadě. Což jsou vody, v nichž upřímně seriál už tolik nevyniká a je pouze dalším solidním kouskem v řadě. A Clement Mansell, i když se Holbrook zatraceně snaží, nikdy nebude tak vrstevnatým a lahůdkovým charakterem, jimž byl Boyd Crowder.

Nechci však znít jak starý fotr, co si stěžuje na nové pojetí a brblá, že za starých časů bylo vše lepší. Jenže i na samotných scenáristech je vidět, že nejvíce si jsou jistí, když mohou sázet na prověřené propriety, nostalgii a hlavního hrdinu, jehož si Timothy Olyphant pořád proklatě užívá a dokáže seriál utáhnout i v těch nejpomalejších pasážích. V poslední třetině navíc seriál zase chytne ten správný dech, příběhová smyčka se začne hezky utahovat a samotné finále musí udělat radost snad každému fanouškovi. A i přes menší brblání bude chtít kvůli závěrečným 10 minutám hned každý další sérii. Nový Strážce pořádku tak rozhodně není bezchybný a zůstal za minulými přestřelkami Raylana Givense trochu v závěsu. I přesto se tvůrci dokázali vrátit poměrně důstojně, aniž by hlavní postavě a původnímu seriálu udělali ostudu, a s přeci jen zase trochu jiným konceptem. Kdybychom se však příště vrátili do Kentucky, asi by se nikdo nezlobil.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: FX 

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Spooner

Oblíbený maršál Raylan Givens se přesunul z Kentucky do Detroitu a z moderního westernu se tak stala klasická městská kriminálka. Drsňák s tváří výtečného Timothyho Olyphanta se sice neztratí ani zde, slabší hlavní dějová linka ovšem celou sérii nedokáže utáhnout a scenáristé si s jejím natahováním v půlce nevím moc rady. Jakmile se ovšem sází na postavy a příběh začne gradovat, fandové Justified si opět přijdou na své.


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Ravenous

Strážce pořádku: Úvod Města strachu


ikona
Ravenous
"You´ll scratch my back, I´ll scratch yours." 

Keď príde na zostavovanie rebríčkov najlepších seriálov, málokedy v nich absentuje Justified. Spočiatku nenápadná pecka stanice FX pridávala s každou novou sezónou na zaujímavých charakteroch, vyzretom scenári, precíznom vývoji deja a postáv a ako britva ostrých dialógoch. Dnes sa teší zaslúženému statusu obrovskej chlapskej pecky, ktorú by si mal pustiť každý jeden z vás – či už je chlapom alebo nie. Po odvysielaní finálnej 6. sezóny a jednom z najsilnejších TV koncov sa štramák Raylan Givens porúčal. Ubehlo 8 rokov a Timothy Olyphant sa k svojej pravdepodobne najlepšej a definitívne najslávnejšej roli vracia. Ako dopadol úvodný rozjazd?

Maršal Raylan Givens je o pár rokov starší. Staršia je i jeho dcéra, Willa (Vivian Olyphant). Tá práve prežíva turbulentnú pubertu, preto sa otec rozhodne, že si spravia menší road trip. Veci sa ale, ako to býva, skomplikujú. Jedna nepríjemná náhoda v kombinácii s ešte nepríjemnejším sudcom (Keith David) ho zdržia v Detroite, kde bude viac-menej nedobrovoľne súčasťou honu na zločincov. A tu sa veci skomplikujú znova...

 

Okrem tradične suverénneho, sympatiami oplývajúceho Olyphanta sa k voľnému pokračovaniu Justified s podtitulom City Primeval dostavili Boyd Holbrook (Logan, piaty Indiana Jones, Narcos), Aunjanue Ellis-Taylor (King Richard, Ray), Vondie Curtis-Hall (Blue Bayou, Harriet), Marin Ireland (Hell or High Water, The Boogeyman), či Victor Williams (seriály Bull, The Good Lord Bird, alebo The Righteous Gemstones). Všetci menovaní a herecké obsadenie všeobecne odvádzajú čistú prácu. Dialógy intonované bezchybne, práca s mimikou a gestikuláciou tak isto – ako sa to od projektu prvej akosti ostatne aj očakáva. Jedinú výnimku pre mňa stelesňuje dcéra hlavnej postavy. Vivian Olyphant, ktorá chovaním nie dvakrát vzorného potomka stvárňuje, je skutočnou dcérou Timothyho Olyphanta. Jej kreácie ma nevytáčajú ani vyslovené neštvú, avšak neviem sa ubrániť pocitu, že sa jej veľmi nechce tráviť čas na pľace. Hádam sa to s pribúdajúcimi časťami zlepší.

 

Po technickej stránke pokračuje seriál tam, kde pred rokmi skončil. Žiadne technické nedostatky ako zlá kamera, zle nastrihaný zvuk, prípadne odpudivé filtre som nezaznamenal. Nové prostredie betónovej džungle „Motor City“ pôsobí osviežujúco. Z hudobného hľadiska je to taktiež pozitívum, vyzdvihnem najmä zopár osvedčených rockových vypaľovačiek. Tie sú umne využité pri údernom nástupe Holbrookovej postavy, ktorá diváka okamžite zaujme. Existuje tu nádej na prekonanie legendárneho Boyda v podaní Waltona Gogginsa z pôvodnej série? Nádej je vždy, no dôležité je len to, aby bol profilujúci sa „big bad“ šťavnatý, komplexný a mal ťah na bránku sám o sebe - a expozičný diel vo vás tento pocit rozhodne vyvolá.

---
Autor: Róbert Humeník
Foto: FX

 

 

Verdikt

avatar8/10

Ravenous

Premiérová časť Justified: City Primeval strieľa ostrými. Maršal Givens opätovne diktuje svojou charizmou tempo, nové postavy na oboch stranách zákona sú trefne obsadené a adekvátne predstavené. Menšie obavy vyvolá iba po nepotizme páchnuca castingová voľba, na súdy je však ešte priskoro. Tak, na čo čakáte? Bežte si to pustiť!

Strážce pořádku: 6. sezóna


ikona
Spooner
Dočkal se duel Raylana s Boydem stylového a úctyhodného zakončení? 

Poslední týdny nabízely, co se televizních událostí týče, hotové žně. Každý druhý seriálový fanatik sjížděl maratón řádně temného Daredevila, mnozí neodolali uniklým epizodám Hry o trůny a další slintali u teaseru na druhou sérii Temného případu či epické náloži Vikingů. Je proto tak trochu škoda, že pod těmito velkými jmény nenápadně proplulo finále opomíjené skorowesternové pecky Justified. To totiž nejen, že s přehledem dokáže konkurovat oněm zmíněným značkám, ale hlavně nám jeho tvůrci názorně předvedli, jak by měla vypadat každá závěrečná série úspěšného seriálu.

Asi pro vás po nespočtu mých recenzí nebude žádným překvapením, že vidlácké trampoty Raylana Givense patří minimálně od druhé sezóny mezi mé velké srdcovky. Tvůrci v čele s prověřeným Grahamem Yostem nám servírovali vybroušenou podívanou plnou lahůdkových charakterů, drsných hlášek s výtečnou atmosférou amerického zapadákova, jež je místy tak skvěle westernová, až čekáte, kdy zpoza stromu vyjde Clint Eastwood a dá si s hlavním hrdinou skleničku pálenky z nedaleké stodoly. A to vše za doprovodu výtečného scénáře, jenž kromě napínavých ústředních dějových linek jednotlivých sezón nabízí i vypiplané postavy a kontinuální děj, v němž se dokážou staré hříchy oblíbeným charakterům krutě vracet i po několika sezónách. Říkáte si, proč vlastně opakuji fakta již několikrát řečená a fanouškům dobře známá? Zaprvé, protože v případě závěru seriálu si neuškodí jeho hlavní klady ještě jednou připomenout. A zadruhé proto, že finálová řada nám tyto pozitiva servíruje v tom nejlepším možném kabátku.

  

Scenáristé si totiž pro nás opravdu přichystali to nejlepší na konec a nabídli nám napínavé střetnutí, které plní téměř všechny fanouškovské sny. Máme tu tedy opět drsnou atmosféru, výborně vystavěný příběh s kupou zvratů a napínavých situací či Raylanovy a Boydovy suché hlášky. A samozřejmě opět neschází ani prvotřídní péče o hlavní aktéry krvavé polízanice, jejichž chování vás místy překvapením posadí na zádel, vždy však dává dokonalý smysl. Zkrátka všechno, na co jsme od stanice FX za uplynulou pětiletku zvyklí. Jen to tentokrát dostáváme ještě v daleko svižnějším a sebevědomějším podání. Timothy Olyphant a Walton Goggins si pak znovu užívají každou proceděnou větu i vývoj svých nejslavnějších postav a Joelle Carter coby Ava je díky velkému prostoru v mnoha epizodách překvapivě i herecky převyšuje.

Tvůrcům se navíc skvěle daří pracovat s pověstným nádechem poslední řady. Šestá série nejen, že nepostrádá onu osudovou atmosféru, kdy všechno spěje do dlouho očekávaného konce, navíc se ovšem tou správnou měrou ohlíží za předchozími řadami a jejich událostmi. Alespoň na minutku se zde proto staví nejeden přeživší z minulých sezón, vzpomene se na staré křivdy či události a některé staré známé se dokonce podaří tvůrcům slušně naroubovat do nového děje a poskytnout jim tak patřičné zakončení. Je proto radost sledovat, jak se z Lorrety stává nejdrsnější puberťačka v celém Kentucky, jejíž osud se začíná vyvíjet malinko povědomým směrem, či konstábla Boba v drsnějším a nahláškovanějším módu. Všechna tato vzpomínání na léta minulá pak nepůsobí vůbec lacině či vykonstruovaně, ale naopak skvěle uzavírají děj i osud jednotlivých postav.

 

Scénář ovšem rozhodně není jen o vzpomínání, závěrečné naháněčce Raylana s Boydem a čím dál zoufalejší Avě. Máme tu totiž i zbrusu novou zápletku s marihuanovým králem Avery Markhamem, jenž by chtěl v Harlanu rozjet svůj zelený kšeft a za pomoci svých drsných sidekicků si k tomu pomáhá nelegální a krvavou cestou. Ani přes závěrečnou sérii však tato dějová linka nepůsobí vůbec navíc a z Markhama se naopak během pár minut stává další silný hráč na harlanské šachovnici. Sam Elliot si tuto výživnou roli opravdu vychutnává a je přímo ukázkovým záporákem, od něhož by seriálová konkurence měla opisovat. I přitom mu stačilo si jen oholit ten ohyzdný knír. Avery Markham tak přesně za minutu dvanáct sesazuje ze záporáckého trůnu babču Bennettovou. Tvůrci zde navíc opět potvrzují svůj talent na labužnické vedlejší charaktery korunované navíc tou správnou castingovou trefou. I jejich šestá štace totiž nabízí několik drsných a slizkých postaviček, jež jsou napsány a zahrány s takovou chutí, až vás bude v některých případech mrzet, že nás musí tak brzy opustit. Na druhou stranu, nikoho více slizkého a ujetého, než vrahouna Boona, už si snad ani na konec vymyslet nemohli.

Závěrečné řada Strážce pořádku je tedy téměř vlhkým snem všech fandů. Atmosféra je správě drsná, všichni staří známí dostanou svoji chvíli zazářit, nervy drásajících situací je zase požehnaně a hlavní trojice dostane tu nejlepší scenáristikou péči. Menší kaňkou tak pro mě zůstává jen samotné finále. V něm sice tvůrci zase jednou ukázali, že umí pořádně překvapit, a nadělili charakterům osud, který si zasloužili. Po předchozích famózních epizodách, jež dokázaly napětí a očekávání našponovat na maximum, jsem přeci jen čekal malinko nekompromisnější jízdu. Zde se na můj vkus vyřešily některé záležitosti až příliš rychle a snadno. Očekávání byla možná ale až příliš veliká.

I přesto jde ovšem o jeden z nejpovedenějších závěrů posledních let, jenž nemůže úplně nakrknout snad žádného fanouška. Po Sons of Anarchy se tak během půl roku loučím s další srdcovkou, která se dočkala té správné důstojné tečky a rozloučila se s diváky v té nejlepší formě. A opravdu není náhoda, že oba tyto famózní seriály pochází ze stáje kabelovky FX. Takže, klobouk dolů před tamními kravaťáky. Doufejme, že díru po Justified co nejdříve zaplní další drsnou peckou a Timothy Olyphant se po odhození kovbojského klobouku konečně vrhne do charismatických celovečerních rolí. Málokomu bych filmový úspěch přál tolik, jako jemu.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (6)

Verdikt

avatar9/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    Roman89

  • avatar9/10

    Ravenous

Strážce pořádku: Úvod 6. řady


ikona
Spooner
Drsňáci Raylan Givens a Boyd Crowder se chystají na poslední střetnutí. Nechali si tvůrci to nejlepší na konec? 

Kravaťáci z kabelovky FX si nejspíš řekli, že mě budou v aktuálních měsících hodně trápit. Je to totiž teprve měsíc, co z jejich obrazovek nadobro odfrčeli motorkáři ze Sons of Anarchy a já byl nucen uronit nejednu slzu. Sotva jsem ale usušil kapesníčky, už se musím loučit s mojí další velkou srdcovkou. Tentokrát se do televizního důchodu chystá stylové Justified, seriál plný drsných charakterů, neopakovatelných hlášek a nezaměnitelné vidlácké atmosféry. Tvůrci navíc už několikrát prokázali, že umí příběh i postavy vyvíjet zatraceně zajímavým směrem a i po letech nás sakra překvapit. Loňská sezóna pak patřila mezi ty nejnabušenější a navnadila nás na to pravé osudové a krvavé finále. A přesně to v závěrečné sérii také nejspíš dostaneme.

Do hledáčku oblíbeného drsoně Raylana Givensa a jeho kolegů se totiž konečně dostává samotný Boyd Crowder. Náš maršál se pak snaží svůj poslední případ před odchodem na Floridu vyřešit co nejpoctivěji a k dopadení své nemesis použít všechny možnosti. Tou první je z věznice propuštěná Ava, která se vrací k milovanému Boydovi jako Raylanova spojka. Svědomí a její city se však začíná ozývat až nepříjemně rychle a nebohá bloncka začne mít o svém úkolu brzy pořádné pochybnosti. Druhým maršálovým želízkem v ohni je pak starý známý Dewey Crowe, jenž je po dalších právnických oklikách opět propuštěn z vězení a chce se vrátit zpět ke svému kriminálnímu životu. A právě toho by chtěl hlavní hrdina využít.

Tvůrci se zkrátka s ničím nepárají a již od prvních minut rozmisťují postavy po šachovnici pro tento očekávaný duel. Tempo je sice v úvodu malinko pomalejší, než jsme zažili například v nářezovém začátku minulé řady. V tomto případě ovšem “línější“ rozjezd není vůbec od věci. Jinak je tady naštěstí vše při starém. Špinavá atmosféra stále nemá chybičku, postavy zase cedí ty nejdrsnější hlášky a opět se mohou pochlubit tou nejlepší scenáristickou péčí, jež slibuje jejich další zajímavý, a hlavně uvěřitelný, vývoj. Fanoušky pak potěší také fakt, že tentokrát se tvůrci snad už nadobro vykašlali na řešení epizodních případů a budou se soustředit především na ústřední linie.

Z prvního dílu je pak už od počátku znát malinko temnější a osudovější styl, který tím správným způsobem hraje na onu smutnou strunu poslední série. Máme tu nejeden odkaz na předešlé řady, charaktery naivně přemýšlí o své budoucnosti mimo Harlan a nekompromisní finále vám dá jasně najevo, že zde opravdu veselý konec plný úsměvů a objímání očekávat nemůžeme. Ostatně už všichni moc dobře víme, že z Harlanu se jen tak někdo živý nedostane. Vážnější styl pak dodává epizodě ještě víc na atmosféře a divákovi dává naději, že se tvůrci se svým klenotem rozloučí tím nejdůstojnějším způsobem.

Strážce pořádku zkrátka do svého závěru vykročil nejlepším možným způsobem. Nečekejte žádný zběsilý rozjezd plný rozstřílených mrtvol, ale spíše scenáristicky vypiplaný úvod, v němž si Timothy Olyphant a Walton Goggins vychutnávají každou větu a tvůrci pomalu připravují půdu na závěrečné krvavé střetnutí. Pevně tedy doufám, že se tvůrcům skvěle rozjeté finále nerozsype pod rukama a já budu moci zase po měsíci vytáhnout kapesníčky.

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Strážce pořádku: 5. sezóna


ikona
Spooner
Proč si i pátá řada Justified zaslouží veškerou pozornost? 

Proč si to neříct hned na rovinu, Raylan Givens je zkrátka bourák. A jeho tvůrci ještě větší. Přicházet již pátým rokem s vrcholnou seriálovou zábavou a ještě ve své páté štaci zvyšovat na obrátkách totiž rozhodně není nic snadného. Tvůrcům drsné story ze špinavého Harlanu se to však i přesto povedlo a nekompromisní maršál se ve své páté štaci prostřílel až k samotnému kvalitativnímu vrcholu.

Ostatně, už začátek této pekelně povedené sezóny a neuvěřitelný počet čerstvých mrtvol naznačoval, že letos se máme opravdu na co těšit. Boyd zde totiž nejen, že se snaží dostat milovanou Avu z vězení, ale navíc se společně s Wynnem Duffym čím dál více zaplétá do drogových průserů. Raylan si pak mezitím sice v klídku vyšetřuje epizodní případy a užívá si se sexy sociální pracovnicí Allison. Nebezpečná rodinka Daryla Crowea se však již zabydluje v jeho revíru, což drsný hláškař rozhodně nehodlá nechat jen tak. A to je teprve začátek této jižanské polízanice.

Tvůrci tedy i popáté přichází s velmi poutavým a nařachaným příběhem na všech frontách. Ano, pár scénáristických chybiček by se zde tentokrát přeci jen našlo. Vězeňská linie Avy vyšumí ke konci překvapivě do ztracena a Raylanovi kvůli dílčím případům chvíli trvá, než se zapojí do místního dění. To jsou ale jen menší kaňky na tomto strhujícím příběhu, který vás opět dokáže několikrát překvapit a zároveň nesmírně potěšit. Tempo je strhující, atmosféra je stále parádní, scénář dokáže neustále přicházet s novými nápady a vypiplané dialogy si musí vychutnávat nejeden seriálový labužník.

Ústřední zápletka zápletka okolo Croweovic famílie se naštěstí vydala trochu jinými cestičkami, než podobná linie rodiny Benettů z druhé série. I když nějaké ty podobnosti bychom tu pořád nalezli. Tato disfunkční rodinka ovšem nabízí řadu nesmírně zajímavých charakterů, jejichž vývoj je uvěřitelný a dokonale zapadnou do zdejší atmosféry drsného buranova. Daryl Crowe pak sice možná nepatří mezi nejlepší záporáky seriálu. Jeho rivalita s Raylanem a nebezpečně rozehraná hra s Boydem jsou však skvěle napsané a v posledních epizodách pak budete postavě po právu přát ten nejkrutější konec. Škoda, že Michael Rapaport předvádí tak šílený jižanský přízvuk, že by ho místní obyvatelé asi propíchli vidlemi.

Naprosto nic se nezměnilo ani u přímo lahůdkových postav a hereckého obsazení. Timothy Olyphant si svého čím dál naštvanějšího Raylana Givense nehorázně užívá a některé jeho hlášky, například ta ze závěrečné epizody, už zřejmě nyní patří k tomu nejdrsnějšímu z letošního televizního roku. Nejvíce plusových bodů u diváků ovšem i přesto získává výtečný Walton Goggins se svým stále větším psychopatem Boydem, jenž nám navíc předvede stylové varování proti kouření. Také fandové vedlejších policejních charakterů si tentokrát přijdou na své, jelikož v místních kanclech strávíme až překvapivě dost času. Taková Rachel v podání Ericy Tazel pak dokáže většího prostoru beze zbytku využít. Potěší pak epizodní roličky známých tváří, jež by svojí drsností mohly ihned konkurovat ústřednímu duu. Takový Eric Roberts či David Koechner by klidně zvládli i vlastní seriál.

Pátá řada Strážce pořádku tedy bez debat patří mezi to nejlepší, co nám krvavé přestřelky z Harlanu zatím nabídly. Samotný konec pak slibuje vskutku drsnou, emotivní a zatraceně osudovou finální řadu, u které nechceme chybět. A nejraději bychom ji viděli hned teď. Vzhledem k aktuální formě seriálu je totiž opravdu nepravděpodobné, že by tvůrci poslední střet mezi Raylanem a Boydem zásadním způsobem podělali.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (5)

Verdikt

avatar9/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    verbst

  • avatar10/10

    Ravenous

Strážce pořádku: Úvod 5. řady


ikona
Spooner
Drsňák Raylan Givens začíná svou pátou sezónu. A zatím má stále co nabídnout. 

“On this lonely road, trying to make it home…“ no však už tuhle stále nehorázně chytlavou znělku po čtyřech sezónách výtečného Strážce pořádku určitě znáte. Ještě aby ne, když se populární seriál stanice FX řadí již několik mezi seriálovou špičku a tvůrci v minulé sérii dokázali, že výtečné nápady jim pořád nechybí. Nyní se drsňák Raylan Givens společně s miláčkem diváků Boydem vrací již po páté. A vypadá, že tvůrcům dech nedochází ani tentokrát.

S naším oblíbencem se tak po roce setkáváme malinko nečekaně u soudu, kde má přelíčení jeho oblíbený otloukánek Dewey Crowe, jenž je díky Raylanovým praktikám propuštěn na svobodu a jako bonus si ještě odnáší hodně tučně odškodné. Maršál z Kentucky si však od přitroublého kriminálníka příliš dlouho neodpočine, jelikož na Floridě začínají řešit krvavé trable, v nichž je namočen zbytek Deweyeho povedené rodinky a náš ostrostřelec má celou událost pomoci vyřešit. Nenudí se ovšem ani náš druhý nejoblíbenější drsňák z Kentucky, Boyd Crowder. Ten nejenom, že se pokouší za každou cenu dostat z vězení svou milovanou Avu, ale navíc musí společně s Wynnem Duffym řešit problémy kolem nedodané drogové zásilky z Detroitu. Prostě a jednoduše, čeká nás další sezóna plná hlášek a rozstřílených mrtvol.

Právě Crowderova zápletka pak diváka v úvodu nové řady zaujme nejvíc a jsem upřímně zvědav, jak tato cesta za pomstou nakonec skončí. Walton Goggins navíc, stejně jako jeho nejpopulárnější charakter, už naplno přepnul do nekompromisního režimu a je tak v úvodu drsnější a zajímavější postavou než drsňák v kovbojském klobouku. Tím nechci říkat nic špatného o životní roli Timothy Olyphanta, to rozhodně ne. Také Raylan Givens stále baví na sto procent a hláškující scény mezi ním a nebohým Deweyem budou zřejmě zase patřit k těm nejvtipnějším v celé sezóně. Menší problém mám ovšem zatím se zápletkou okolo Croweovic problémové famílie, která už se nejen z trailerů profiluje jako hlavní dějová linka páté řady. Děj se sice na první díl rozjíždí více než slibně a rodinka je prozatím plná zajímavých charakterů. Jenom mě trochu mrzí, že po celkem svěží zápletce minulé řady tu máme zase trošku příběhový krok vzad a vracíme se již ke klasickým nebezpečným rodinám. Těch jsme tu ale za čtyřletou historii oblíbeného seriálu měli už celkem dost a malinko se bojím, aby se linie až příliš nepodobala Bennetovic rodince. Scénáristé Justified mají však ve zvyku mě často příjemně překvapovat a je tedy hodně pravděpodobné, že vše bude nakonec zase úplně jinak.

To je ovšem jen malá připomínka k návratu největších drsňáků z Kentucky, protože úvod už jinak snad nemohl být nařachanější. Oproti malinko pomalejšímu startu loňské série se zde totiž jede na plný plyn již od samého začátku. Atmosféra je zase parádní, Timothy Olyphant hláškuje, Walton Goggins servíruje jeden drsný pohled za druhým, a tak nečekaný počet mrtvol a vystřílených nábojnic nedostáváme někdy ani v samotném finále. Tvůrci navíc už v úvodu stačili představit řadu nových zajímavých postav, jejichž herecké tváře vám budou nejspíš hodně povědomé. Michael Rapaport sice nikdy nepatřil mezi mé oblíbence, zde by mu ale role jednoho ze záporáků mohla hodně sednout. Potěší také rolička Davida Koechnera, jehož většinou vidíme hlavně v komických vedlejších rolích, a do Raylanova života by měla co nejdříve zasáhnout také stále půvabná Amy Smart. A když zvládla obšťastnit svého času i Jasona Stathama, tak nevidím důvod, proč by jí to nemohlo vyjít také zde.

Raylan se zkrátka i ve své páté štaci představil ve velkém stylu a divák se nemá v první epizodě ani moc kde nudit. A rozhodně to není jenom tím, že by mi tento nekompromisní maršál přes rok tak moc chyběl. Tvůrci zkrátka vědí, jak své fanoušky co nejvíce potěšit. Proto tak nějak tuším, že i mé menší pochybnosti okolo příběhu rozstřílí co nejdříve na kaši. Jen do mě, hoši. Krvavých přestřelek a překvapení z Kentucky není nikdy dost.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (13)

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    verbst

Strážce pořádku: Recenze 4. série


ikona
Spooner
Je drsňák Raylan Givens i počtvrté ve formě? 

Drsný maršál s pěkným kloboukem, Raylan Givens, si již v telce úspěšně odkroutil svou čtvrtou sezónu, což je doba, kdy už slušné řadě seriálů dochází (nebo už dávno došel) dech. Drsných chlápků z Kentucky se ovšem tato situace evidentně netýká. Minulou řadu to sice, i přes její nesporné kvality, vypadalo, že se tvůrci díky neustále se propírané rodince Bennetových malinko zastavili na místě. Raylan však ve své čtvrté štaci všem dokázal, že má momentálně seriálovou formu, jako málokdo.

Tentokrát už se totiž přichází s novým příběhem a odkaz Bennetových je nenávratně pryč. Místo toho nastal čas pro zatím největší případ Raylanovi kariéry. Neohrožený maršál se totiž vydává po stopě tajemného Drew Thompsona, jenž jako jediný může dostat za katr mafiánského kápa z Detroitu a už se desítek let vesele schovává v drsném Harlanu. Raylan a místní policie ovšem nejsou jediní, kdo jde tajemnému muži po krku a své vlastní pátrání tak rozjedou nejen nemilosrdní hoši z Detroitu, ale také náš starý známý Boyd Crowder. Ten do toho musí však vyřešit také kupu vlastních problémů. Olova se zkrátka i tentokrát vystřílí zatraceně hodně.

Scénář se totiž nepřekvapivě opět povedl na jedničku a hlavní dějové linky si zase plně získají naši pozornost. Totožnost hledaného Thompsona se dá sice vytušit již pár dílů dopředu stejně jako fakt, že osudy některých postav neskončí tak růžově, jak si plánují. To ale vůbec nevadí, ostatně na originalitu si tvůrci Justified nikdy nehráli. Figurky na šachovnici se totiž opět daří rozmístit velice zajímavě, atmosféru i napětí už se tvůrci také naučili správně dávkovat a i přes předvídatelnost některých zápletek si pro nás tvůrci připraví hned několik překvapení. Celý příběh navíc tentokrát vygraduje asi zatím v nejlepším a na poměry místních drsňáků i nejemotivnějším finále seriálu, po němž se bude na již schválenou pátou sérii čekat hodně těžko.

I přes to ale chvíli trvá, než se hlavní dějové linky pořádně rozjedou. Máme zde totiž také několik dějových odboček, například s novým náboženským problémem či uprchlým vězněm, které zde vlastně i tak trochu překážejí. Ani v nich se sice hláškami a vystřílenými nábojnicemi nešetří, ale hlavní zápletky se tak zbytečně zdržují a příliš to neprospívá ani samotnému tempu seriálu. Na rozdíl od předchozích dvou sérií zde také malinko chybí výrazný záporák, který by našim oblíbencům pořádně zavařil. Gangstera Nicka Augustina byste asi naštvat nechtěli, ovšem ani tak nesahá záporným postavám typu Quarelse či Bennetovic rodinky ani po kotníky a divák tak nějak nevěří, že by měl nad Raylanem či Boydem vůbec někdy navrch.

Za každé situace jsou zde ale stále výtečně napsané postavy, které by seriál utáhly, i kdyby celou dobu jen hrály pexeso. Miláček fanoušků, Boyd Crowder, má sice z počátku menší nevýhodu, jelikož linie s mladým kazatelem vyšumí do ztracena a divák se tak na chvíli začíná bát, že oblíbené postavě dochází dech. Jakmile se však tvůrci rozjedou hlavní dějové linky naplno, tak vezmou tyto obavy velmi rychle za své. Na konci už se divák jen velmi těžko rozmýšlí, zda více drží palce právě Boydovi nebo Raylanovi přepnutému do badass módu.  Timothy Olyphant i Walton Goggins hrají pochopitelně na sto procent, ale naštěstí nás nadále pekelně baví i ostatní charaktery. Kdykoliv se na scéně objeví starý mazák Art, tak to vypadá, jakoby s Raylanem soutěžili v počtu nejúdernějších hlášek za minutu a většinou to skončí zaslouženou remízou. Také Raylanovi parťáci Tim a Rachel dostali konečně zaslouženě více prostoru, čehož dokáže hlavně válkou zkušený kolega dostatečně využít.

Tvůrcům Justified zkrátka ani počtvrté nedochází dech. Zpočátku sice chvíli trvá, než se některé zápletky pořádně rozjedou, ale pak už dostaneme přesně to, na co jsem v Harlanu zvyklí. Hláška střídá hlášku, nábojnice padají ve velkém a postavy nás stále nehorázně baví. Bezchybný Timothy Olyphant zase dokázal, že i ve chvíli, kdy se na jeho pozici největšího televizního drsňáka začíná cpát Lucas Hood z Banshee, s ním musíme naplno počítat.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    Ravenous

Strážce pořádku: Úvod 4. řady


ikona
Spooner
Největší televizní drsňák se vrací. Koho uhláškoval k smrti tentokrát? 

Minulá sezóna nedopadla pro neohroženého maršála Raylana Givense zrovna nejlépe. Zatím nejvíc charismatický záporák celého seriálu Quarles to má sice již velmi bolestivě za sebou, hlavní hrdina však asi na dobro přišel o svou bývalou ženu Winonu, toho času čekající na narození jejich prvního potomka. Aby toho ale nebylo málo, tak se ho jeho povedený tatíček Arlo pokusil zabít, ovšem při své snaze si spletl policisty v klobouku a nyní hnije vesele ve vězení. V Raylanově životě se toho zkrátka událo sakra hodně a pohnulo by to jistě s kdejakým drsňákem. Jenže na počátku čtvrté série výborného seriálu Justified se potvrzuje, že drsnější postavu, než je Raylan Givens, momentálně asi v televizi nenajdete. Novodobý Clint Eastwood se totiž vůbec nezměnil a vše u něj zůstalo při starém. A to je rozhodně dobře.

Timothy Olyphant už během prvních pěti minut úvodní epizody dokáže svým fanouškům rozzářit den. Tak efektně, vtipně a drsně už uprchlého vězně dlouho nikdo nechytil, zvláště ne s takovou kadencí hlášek za minutu. Olyphant si prostě svého drsného maršála užívá i počtvrté, s chutí cedí každou pronesenou hlášku a věříte mu každý drsný pohled. Před jeho výrazem a nabitou bouchačkou by si i Václav Klaus rozmyslel své nedávné kontroverzní rozhodnutí. Timothy Olyphant ale rozhodně netáhne stále nadprůměrný seriál sám. Jeho starý známý Boyd Crowder v podání bezchybného Walton Gogginse je totiž v těsném závěsu a už první díl naznačuje, že opět bude mít s nastolováním svého drogového pořádku hodně práce.

Tím se dostáváme k příběhu, který se hned na začátek série začíná vyvíjet celkem zajímavě. Hlavní linka epizody okolo tajemného báglu a naštvaného černocha v kufru sice jede po zajetých scénáristických kolejích seriálu. Závěr dílu však dává jasně najevo, že v této záležitosti si Raylan užije ještě hodně srandy a jeho fotřík Arlo nám za katrem také rozhodně nezměknul. Jejich zápletka se navíc bude zabývat třicet let starými událostmi a o překvapení zde zřejmě nebude nouze. Ještě zajímavěji ale vypadá dění okolo Boyda a jeho nezvyklé konkurence. Ve městě se totiž začíná zabydlovat mladý kazatel Billy, který nechává vyřvávat vidláky ve svém stanu hallelujah, ti se do toho kroutí jako po požití závadného alkoholu a on jim do toho tluče do hlavy klasické americké náboženské nesmysly. Je však Ježíš tím pravým důvodem, proč Billy do města přijel a Boydovi tak najednou klesají kšefty? Uvidíme, každopádně nutno říci, že Joseph Mazzello aka nováček Billy dokázal udělat velmi pozitivní dojem již během svých zatím tří minut.

V Harlanu se toho zkrátka příliš nezměnilo a my jsme za to hodně vděční. Olyphant a Goggins si své role náležitě užívají, hlášky se sypou, zajímavý a napínavý příběh je opět na cestě a atmosféru mají tvůrci již také dávno v malíku. Snad jedině z toho ukecaného šerifa v podání Pattona Oswalta máme trochu rozpačitý dojem. Jinak ale působí první díl čtvrté řady Raylanových skopičin jako výtečné shledání se starými známými, kteří vám vlastně celý ten rok docela chyběli a jste zatraceně rádi, že je konečně vidíte.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    Grrty

  • avatar9/10

    Memphis

Strážce pořádku: 3. sezóna


ikona
Mr. Hlad
Jak dopadla třetí řada seriálu s pravděpodobně největším televizním drsňákem současnosti?  

Asi bychom dnes v televizi jen těžko hledali většího drsňáka, než je Raylan Givens. Tomuhle chlapíkovi by se nejspíš hodně líbilo, kdyby mohl žít před nějakými sto padesáti lety, kdy se v Americe zas až tak moc neřešilo, jestli šerif zastřelil uprchlého zločince právem, nebo prostě jen proto, že se chtěl vyhnout papírování.

Ale Givens bohužel musí makat v jednadvacátém století v zaprděném Kentucky a i když by nejradši postřílel většinu lidí ze svého okolí, nemůže. A tenhle kontrast tlačí ve třetí řadě Strážce pořádku tvůrci mnohem víc dopředu. Hlavní hrdina byl vždycky drsňák, který se s nikým moc nepáral, ale obvykle dal padouchům férovou šanci se vzdát, než jim do břicha našil čtyři kulky. S hláškami také neměl nikdy problém a přirovnávání Timothyho Olyphanta ke Clintu Eastwoodovi dávalo občas větší smysl, než by si fandové Drsného Harryho byli někdy ochotni přiznat. Raylan Givens je prostě hodě zajímavá postava a tentokrát se chová ještě víc jako cvok utržený ze řetězu, který se může schovávat za placku a jeho nadřízení z něj mají žaludeční vředy. Občas už sice Givensovo drsňáctví může působit trochu vychtěně, ale Timothy Olyphant ho pořád dokáže prodat tak, že mu to jednoduše budete žrát. Pokud vás tedy samotný hlavní hrdina bavil dřív, teď vás bude bavit nejspíš ještě o něco víc.

Bohužel i když tvůrci sbírají kladné body za to, že z Raylana udělali ještě většího sympaťáka, možná by bylo lepší, kdyby se víc věnovali zápletce a záporákům. Tentokrát je tou hlavní sviní albín s arogantním úsměvem Quarels, který má rád Scorseseho Taxikáře, přijel z Detroitu vydělat nějaké peníze pro mafii a v ložnici provádí věci, u kterých byste rozhodně nechtěli být. Neal McDonough vystřihl prvotřídního záporáka a stoprocentní svini, ovšem to je paradoxně trošku potíž. V předchozí řadě byla totiž celá sebranka padouchů mnohem skutečnější a reálnější a vedle toho, že pěstovali trávu a zabíjeli lidi, to byla vlastně obyčejná vidlácká rodina s vlastními pravidly, která člověk chápal a respektoval. Quarels je sice charismatický, ale jen drsňák a nemá bohužel moc prostoru na to, aby se stal něčím víc.

Za což do značné míry může i to, že tvůrci hodně řeší staré problémy z předchozích epizod. Je potřeba přerozdělit byznys zesnulé Mags Bennett, najít kupce pro hromadu marihuany, zjistit, kde jsou peníze, které si nárokuje hajzlík Dickie (stále výborný Jeremy Davies) a nějak se vyrovnat s faktem, že černošská komunita, jíž šéfuje řezník Limehouse, je zapletena prakticky ve všem, co se tu kdy šustlo. Zkrátka je potřeba dovyprávět a dořešit spoustu věcí. Je sice fajn, že se na ně tvůrci nevykašlali, ale nejspíš by bylo přeci jenom lepší věnovat hrábání se v uzavřených záležitostech trochu méně času a zaměřit se na nové věci. Takhle na konci třetí řady může mít člověk pocit, že se vlastně nic nikam moc neposunulo a že dostal spíš druhou část druhé série než regulérní třetí sezónu.

Rozhodně ale pořád nového Strážce pořádku doporučujeme, Timothy Olyphant je jako Raylan Givens výborný, pár hodně dobrých hlášek a drsných scénu tu taky je a jako hlavní problém se nakonec jeví fakt, že se tvůrci jednoduše rozhodli poctivě dořešit minulost, než se začnou věnovat novým věcem. Na jednu stranu tím třetí řada trošku trpí, na druhou si fandové Mags, její rodiny a jejího odkazu, jenž zahrnuje hromadu drog, dolarů a vlivu, určitě tuhle řadu užijí. Příště už by to ale chtělo trošku víc šlápnout na plyn a přivést i pár nových věcí.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    Bud

  • avatar8/10

    killerzeli

  • avatar8/10

    Memphis

  • avatar9/10

    Sartorius

  • avatar8/10

    phou.raelly

  • avatar8/10

    Ravenous

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace