Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Star Trek: Picard | 2020-2023
csfd  imdb
tvůrce: Alex Kurtzman, Gene Roddenberry
hrají: Patrick Stewart, Santiago Cabrera, Isa Briones, Alison Pill, Harry Treadaway, Jeri Ryan, Jonathan Frakes

Star Trek: Picard: 3. řada


ikona
tomasmy
picardstar trekthe next generation
Picard končí a po boku má celou svou starou partu. 
Prvním moderním Star Trek seriálem, který dospěl ke svému konci, je po třech sériích Picard. A je to škoda. To je ta horší zpráva. Závěr jeho dobrodružství, do kterého se tentokrát pustil s celou svou starou partou z Enterprise, za sebou ale nechává dokořán otevřená vrata do budoucna. To je ta lepší zpráva, a naštěstí není jediná. Jak tenhle novogenerační reunion po dvaceti letech dopadl? 

O třetí řadě Picarda se dá ovšem říct nejen to, že uzavírá nejen tenhle seriál, ale i Novou generaci, protože je to prostě pravda. Zatímco první řada vsadila jen na pár známých tváří a pokračovala v budování světa Star Treku a vesmíru konce 24. století zápletkou se syntetiky, druhá, neméně skvělá, se točila okolo starého známého Q, hrátek s časem a návratu nezničitelných Borgů. Velké finále je ale kvalitativně obě hravě strká do kapsy, protože tvůrci opravdu servírují regulérní pokračování Nové generace, které je plnohodnotným desetihodinovým filmem, navíc se starými známými znělkami. Tvůrci spoléhají na nostalgii a fanservis, který ale není tak hloupě účelový jako dost často třeba ve Star Wars, naopak je většinou opodstatněný a pokud ne, tak i tak opravdu funguje a pocity naprosté zbytečnosti rozhodně nenavazuje. Třetí řada Picarda je svým způsobem vlastně úplně jiný seriál, což je jedno z jeho největších pozitiv. 
 
 
 
Kromě Jean-Lucovy posádky se alespoň na skok vrací také hromada dalších postav. Kromě těch, které odhalil už trailer (Moriarty v podání Daniela Davise), se tady objeví také pár dalších postav z Nové generace a Voyageru, nejen castingových překvapení je tu ale mnohem víc, a já bych je skutečně nerad prozrazoval. Dějově se výrazně navazuje také na Deep Space 9 a během deseti dílů se stane takové množství ohromných věcí, že jsem měl několikrát opravdu na krajíčku (radostí). K nepopsatelné radosti z toho, co jsem viděl a slyšel, pak došlo hlavně v posledních dvou epizodách, které patří k tomu naprosto nejlepšímu, co jsme za více než půlstoletí startrekových finálí dostali. Z herců navíc po celou dobu sálá ohromná radost z toho, že ve Star Treku zase můžou hrát, což stále platí nejen o vynikajícím Patricku Stewartovi, ale i o Michaelu Dornovi (Worf) a hlavně Jonathanu Frakesovi, který si plnohodnotný Rikerův comeback užívá skutečně mimořádně.
 
 

Prostor samozřejmě dostanou i nové postavy, zejména trojice Ed Speleers jako Jack Crusher, Amanda Plummer coby hlavní záporačka Vadic a Todd Stashwick, představitel kapitána Shawa, velitele Titanu, Rikerovy staré lodi. Všichni jsou skvělí, scénář s nimi moc hezky pracuje a jejich osud (minimálně tedy co se pánů týče) vám jistě nebude lhostejný. Naopak Michelle Hurd, jejíž postava Raffi byla na minulých sériích tím nejotravnějším prvkem, je tentokrát (zejména v druhé polovině řady) výrazněji upozaděna, což je - alespoň tedy za mě - dobře. 
 
A o čem vlastně pojednává třetí série, která je nabušená luxusní akcí, velkolepými bitvami, hromadou vesmírných lodí, nebojí se zabrousit do politického thrilleru a nádherný vesmír konečně ukazuje v celé své rozlehlé kráse? Píše se první rok 25. století. Jean-Luc je zpátky na svém Chateu, ale poté, co obdrží záhadné volání o pomoc od Beverly Crusherové s varováním, že nemá nikomu věřít, sbalí se, přihodí k sobě svého bývalého komandéra a společně zinscenují inspekci na Rikerovu bývalou loď Titan. Na něm teď komandéra dělá Sedmá z devíti, takže s její pomocí provedou malou vzpouru a vydají se doktorce na pomoc. Tu najdou na palubě napadené lodi Eleos. Společnost jí dělá její syn Jack, po němž z ne zcela jasných důvodů prahne všehoschopná lovkyně odměn Vadic... Raffi mezitím hledá portálové zařízení, které by mohlo být použito ke zničení Hvězdné flotily. Spiknutí proti ní je ale mnohem hrozivější a Vadic ani navrátivší se hrozba Borgů nemusejí být tím největším nebezpečím.
 
 
 
Postupně se na scéně samozřejmě objevuje většina starých známých, přičemž největší radost dost možná způsobí odhalení toho, koho vlastně hraje Brent Spiner, protože trailer opět tak trochu mátl obsahem a nakonec to není tak jednoduché, jak se zdálo, logické ale naštěstí ano. Absence několika důležitých postav napříč Treky naopak docela zamrzí, ale člověk holt nemůže mít všechno. Třetí řada Picarda je tak trochu milostným dopisem Star Treku i jeho fanouškům a oslavou všeho, co je na něm tak dobré. Naštěstí má kvalitní formu i obsah a tak absolutně plní svůj účel. Dobrých sci-fi seriálů (a space oper obzvlášť) je pořád nehezky málo, takže jsem rád, že v rukách schopných tvůrců (v tomto případě Terryho Matalase) nemá Trek problém zazářit. 
---
Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: Paramount+

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (6)

Verdikt

avatar9/10

tomasmy

Třetí série je nádhernou tečkou za dobrodružstvím Jeana-Luca Picarda a celé jeho posádky. Každý díl je lepší, než ten předchozí, s odkazy a nostalgií tvůrci perfektně pracují a ještě stíhají odvyprávět zajímavý a atraktivní příběh se spoustou akce. Velkolepé zakončení, jak má být.


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    max452

  • avatar9/10

    Adasin

  • avatar9/10

    Attikus

Star Trek: Picard: Pilot


ikona
Spooner
Jedna z nejoblíbenějších postav Star Treku se vrací v očekávaném seriálu. Vyplatí se ho ale sledovat? 

Když se řekne Star Trek, snad každému automaticky naskočí tři jména. Spock, James T. Kirk a v neposlední řadě také Jean-Luc Picard. Legendárního kapitána s tváří Patricka Stewarta znají i lidé, kteří nekoukali na Novou generaci, a rozhodně jde o jeden z nejvděčnějších charakterů slavného univerza. A jelikož se na streamovací službě CBS All Access rozhodli po úspěchu Discovery ždímat vesmírnou značku až na dřeň a Stewart je i na stará kolena pořád cool, došlo i na návrat slavné tváře internetových gifů. Star Trek: Picard se pak snadno stal jedním z nejočekávanějších seriálů tohoto roku, a to nejen u trekkies. Dokážou však tvůrci postavu po více než dvou dekádách od konce seriálu prodat… ehm, nové generaci?

 

S bývalým kapitánem lodi Enterprise se tak potkáváme po téměř 20 letech, kdy si Picard užívá zaslouženého důchodu na své vinici ve Francii a vzpomíná na svého nejlepšího přítele, androida Datu. Z Hvězdné flotily pak odešel za velmi dramatických okolností a v době, kdy byla po masakru na Marsu zakázána výroba syntetiků. Jeho chvilky odpočinku ale naruší mladá Dahj, která v sobě objevila neznámé schopnosti a jdou po ní nebezpeční lidé. A ve své vizi viděla právě starého dobrého Picarda. Ten díky svým snům, v nichž si povídá s Datou, brzy zjistí, že má s Dahj společného více než tušil. Rozhodne se ji proto ochránit a vrátit se zpátky do akce. Věci ovšem naberou nečekaný spád.

Stejně jako v případě Discovery, i Picard se snaží svým jak přiblížit modernímu pojetí nastavené filmy od Abramse a spol., tak dodat tu správnou dávku nostalgie. A nutno uznat, že právě se vzpomínáním na staré časy se tu operuje velmi jemně a rozhodně se na nostalgickou notu netlačí tak na sílu, jak jsem se bál. Máme tu androida Datu i několik narážek pro skalní fanoušky. Zároveň se však tvůrci nebojí známý svět rozvíjet a naznačit, že Hvězdná flotila se za roky od Picardova odchodu dosti změnila. Což jsou všechno velmi zajímavé nápady, jež skrývají solidní potenciál do budoucna. Problém ovšem je, že i přes tyto sympatické ideje pilot zrovna dvakrát nestrhne.

 

Mix moderního pojetí a nostalgie dosud v úvodu příliš nefunguje. Zatímco skalní fandové budou v pilotu právě díky nostalgii a náznakům do budoucna zřejmě spokojeni, obávám se, že nepolíbené diváky epizoda příliš neosloví a dost možná je začne časem i nudit. Může za to pak zejména naprosto rutinní režie bez jediného nápadu, jež jakoby vypadla z těch mdlých celoplošných seriálů, které běží… no, na CBS. Ano, vizuál je sice hezky „trekovský“ a na tricích se asi úplně šetřit nebude. Když vás ovšem režie svým pomalým tempem příliš nestrhne a celé to má navíc neuvěřitelně těžkopádné dialogy, je vizuál opravdu jen hezkým pozlátkem. Naštěstí se divák může i při ospalé režii spolehnout na skvělého Patricka Stewarta, jenž si návrat do své oblíbené postavy evidentně užívá všemi doušky. Na druhé stranou je tu pak ale také nevýrazná Isa Briones, jež by nějakou tu hereckou školu určitě ještě snesla.

Úvod Picarda zkrátka úplně nepřesvědčil. S nostalgií se tu sice pracuje šikovně a novinka se snaží být hezky staromilská, režie však servíruje klasický televizní průměr, jenž v dnešní době nemá moc čím překvapit. A zatímco nové filmy i Star Trek: Discovery dokážou svým svižným přístupem nalákat i nové diváky, zde se obávám opaku. Potenciál do budoucna je tu ale stále vysoký, samotný příběh i závěr slibují hezké věci a Patrick Stewart prostě dokáže pořád utáhnout cokoliv. Doufám tedy, že se v případě prvního dílu jednalo pouze o typický rozpačitý start, po němž tvůrcům po pár týdnech všechno hezky zaklapne dohromady, a naservírují nám ještě pořádnou vesmírnou jízdu. V opačném případě budu totiž opravdu hodně zklamán.

Verdikt

avatar6/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    max452

  • avatar7/10

    xvladax

  • avatar9/10

    MrkevCervena

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace