Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Star Trek: Strange New Worlds | 2022-?
csfd  imdb
tvůrce: Akiva Goldsman, Alex Kurtzmann, Jenny Lumet
režie: Akiva Goldsman, Jonathan Frakes
hrají: Anson Mount, Ethan Peck, Rebecca Romijn, Jess Bush, Bruce Horak

Star Trek: Strange New Worlds: Pilot


ikona
tomasmy
anson mountparamount+star trekstrange new worlds
"Jsem Enterprise, ne Discovery." Nebo ne? 

Když byly ve druhé řadě seriálu Star Trek: Discovery "představeny" postavy kapitána Pikea, Spocka a Number One (dnes již s příznačným jménem Una), fanoušci byli nadšeni. Já též, protože právě tyto tahle trojice je jediným světlým bodem nejen zmiňované série, ale vůbec celé Discovery. A téměř okamžitě se začaly ozývat jejich hlasy, že by si tenhle trojlístek zasloužil vlastní seriál. Sice to chvíli trvalo, ale nakonec je opravdu tady. V novém seriálu se tak naplno vracíme na Enterprise, do údobí mezi prvním pilotem původního seriálu (Klec) a druhým pilotem, v němž už v kapitánském křesle seděl James T. Kirk v podání Williama Shatnera, kterážto postava se zde objeví též, ale až později. Ale vás už zajímá, jestli se Tajemné nové světy povedly, nebo jestli jsou spíš jako Discovery. Rád vám tímto oznamuji, že povedly a nejsou!

 

Tohle je skutečně Star Trek, jak má být. Má hodně z atmosféry TOS (té především) i TNG a vrací se také k formátu uzavřených epizod. Pilot se k nejlepším epizodám této ságy sice neřadí, ale nepříliš zajímavé piloty a zejména celé první série jsou u Treku pravidlem, ale to sem nepatří. Tenhle pilot rozhodně žádný průšvih není a když si (minimálně) stejnou laťku udrží i zbytek sezóny, budu spokojen. 

Na tomto místě se musím zminit o intru, i tady jde totiž o návrat ke klasice. A o pořádný. Nejdříve je tu legendární proslov (tentokrát zní samozřejmě z úst Ansona Mounta) a pak jsou nám za zvuků skvělého hudebního tématu kombinujícího hned několik motivů svých předchůdců (z nichž nejvýraznější je - nepřekvapivě - znělka TOSky) servírovány záběry na Enterprise a její průlety kolem mnoha rozmanitých planet, což zase připomene intro Voyageru. Tady nelze vytknout vůbec nic - pojďme dál.  

Epizoda prošpikovaná množstvím odkazů a pomrknutí pro fanoušky (jak je zvykem) nám představuje Spocka ve vážném vztahu s T'Pring (viz TOS) a Pikea v lehce poustevnickém módu, jenž se rozmýšli, zda se po událostech v Discovery vrátit do kapitánského křesla opravované Enterprise. Jak už to tak bývá, tohle dilema rozhodne Flotila tak trochu za něj, Enterprise totiž musí na svou další misi vyrazit o něco dřív. A protože cílem mise je nalezení ztracené Uny a několika jejich kolegů a nějaká ta diplomacie s cizím druhem, je Pike jedinou volbou.   

Padesátiminutová epizoda nenudí, velice příjemně a rychle utíká, scenáristé neservírují blábloly, nikdo tu tragicky nepláče a všichni tu jsou sympatičtí. Herci jsou do jednoho naprosto skvělí a svým předchůdcům rozhodně nedělají ostudu. Hlavní trojice už to dokázala před pár lety, zde se ovšem přidávájí další postavy představené již v 60. letech - Uhura (v tomto časobém období kadet), sestra Christine Chapelová a doktor M'benga. Casting se povedl nejen u těchto, ale i u nových postav, z nichž některé jsou příbuzní těch, jež už známe (z budoucnosti).

Akce tu není, ale to skutečně ani trochu nevadí. Nebyla ani v TOSce, ani ve většině dílů Nové generace a Voyageru, Star Trek o ní primárně ani nikdy být neměl a vše nasvědčuje tomu, že takový seriál může úplně v klidu fungovat i dnes (trocha akce ale samozřejmě taky bude). Pilotní díl nabízí hromadu diplomacie, titulní nové světy, seznamuje diváka s posádkou a krásně se na to všechno kouká. Zatím to vypadá, že SNW cestou superpříšerné Discovery nepůjdou, tak snad to vydrží, protože tenhle seriál má našlápnuto k tomu, aby nesl označení moderní klasika. Na další díly se fakt těším.  

---

Autor: Tomáš Mysliveček

Zdroj: Paramount+ 

 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (5)

Verdikt

avatar8/10

tomasmy

Tohle je Star Trek tak, jak ho fanoušci znají a chtějí. Nic víc asi není nutné říkat.


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    BigFoot

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace