Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Star Trek: Podivné nové světy | Star Trek: Strange New Worlds | 2022
csfd  imdb
tvůrce: Akiva Goldsman, Alex Kurtzmann, Jenny Lumet
hrají: Anson Mount, Ethan Peck, Rebecca Romijn, Jess Bush, Bruce Horak

Star Trek: Podivné nové světy: 2. řada


ikona
tomasmy
Paramount+podivné nové světystar trekstar trek: Strange New Worlds
Slyšet Spocka zpívat. 

Druhá řada Podivných nových světů před pár týdny úspěšně dospěla ke svému konci a opět potvrdila svůj status nejlepšího (nebo alespoň nejoblíbenějšího) Star Treku současnosti. Tvůrci zústali věrni osvědčenému starému konceptu samostatných epizod, ale co se hraní si s žánry týče, utrhli se tentokrát pořádně ze řetězu, protože během deseti týdnů nám bylo naservírováno hned několik pozoruhodných experimentů. Projevilo se tvůrčí blbnutí na kvalitě seriálu, nebo mu naopak prospělo?

 

Podivné nové světy do nás ve druhé sérii praly jednu vynikající epizodu za druhou a i těch pár drobných zaváhání (přesněji řečeno dvě, konkrétně čtvrtý a šestý díl) se mi velmi líbilo a tuhle recenzi píšu s pocitem, že vlastně nemám co kritizovat, protože tenhle seriál je stále opravdu radost sledovat - nabízí ryze startrekovské zápletky, fantastické herce a hlavně naprosto úžasnou dynamiku postav a vzájemnou chemii celé posádky, což je důležité faktum, bez té by to totiž skutečně nešlo. Vynikající je samozřejmě i technická stránka - zejména soundtrack a efekty, ale vlastně i všechno ostatní. Scenáristé navíc přicházejí s hromadou na první a mnohdy i jakýkoliv další pohled riskantních, ale zajímavých nápadů, které jim ale náramně vycházejí (například Spock coby člověk). Seriál je neustále velmi svěží (a svižný) a lidé za kamerou tohoto Star Treku očividně velmi dobře vědí, co dělají, a já stále zoufám nad tím, proč takto kvalitní není Discovery.

 

Se všemi deseti novými dobrodružstvími tak, kam se dosud nikdo nevydal, jsem opravdu spokojen. Ať už je to nejlepší soudní epizoda v historii Star Treku a snad i všech soudních epizod, tedy dokonalá paráda pojednávající o procesu s komandérem Unou plná fantastických dialogů, další cesta do alternativní reality (tentokrát s La'an a Jamesem T. Kirkem), příběh o tom, kterak se Spock stal člověkem a ďábelsky se smál či komorní, lehce hororové finále řady, každý si zase přijde na to své, protože tenhle Trek je prostě pro všechny. Ačkoliv asi ne každému přijde vhod ten největší experiment vůbec (ne, není to ten poloanimovaný crossover), tedy muzikálová (!!!) epizoda, já ji musím pochválit. Dobré muzikály mám rád a tenhle se opravdu vydařil. Zpívání na Enterprise je zábavné (ale rozhodně ne ujeté), ale taky pořádně emocionálně vyhrocené (ale ne přehnaně) a krom nádherných písní na diváka čeká i příjemné zjištění, když vyjde najevo, že celá Pikova posádka je velmi sympaticky pěvecky nadaná. Zejména tedy La'an Noonien Singh (tedy Christina Chong), ale třeba i Uhura (respektive Celia Rose Gooding). A ano, i pan Spock se pěvecky činí velmi sympaticky.

Zdržím se ještě u jedné epizody, a vy asi tušíte, že se krátce rozepíšu o napjatě očekávaném a již výše zmíněném poloanimovaném crossoveru s Lower Decks. Inu, i toto dopadlo náramně dobře, což ale už dopředu téměř zaručovala režijní přítomnost komandéra Rikera. A ten opět nezklamal, neboť jsme dostali zábavnou a nápaditou epizodu plnou hromady odkazů (jak je ostatně u Lower Decks dobrým zvykem), která je zároveň nejlepším dílem celého animáku z 24. století.

Druhá řada Tajemných nových světů ale netěží jen z kvalitních zápletek, ale zejména z vydařené práce s postavami. Ačkoliv divák ví, že se většině z nich samozřejmě nic nestane (což je veliká nevýhoda třeba jinak fajn závěrečného cliffhangeru), scenáristé se stále snaží přicházet s něčím novým, a zatím se jim to daří. Každý člen posádky dostane svůj prostor (samostanou epizodu) a vážných a nepříjemných témat se tady řeší víc, než se může zdát. Aktuálně skončivší sezóna je pak důkazem, že kvalita první řady rozhodně nebyla jen anomálie, neboť se ji podařilo úspěšně přenést. Rozhodně neklesá, ale ani (jak je u Star Trek seriálů zvykem) ani nestoupá, prostě se stále drží na vysoké úrovni, která z tohoto seriálu činí tu nejlepší televizní žánrovou podívanou současnosti.

---

Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: Paramount+ 

Verdikt

avatar9/10

tomasmy

Starý dobrý Star Trek stále v tom nejkvalitnějším kabátě. Skvěle napsaný, výtečně zahraný, fantasticky vypadající i znějící, s perfektními zápletkami a velkou mírou akce, napětí, humoru a solidních dramat. Vynikající.


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    max452

Star Trek: Podivné nové světy: Pilot


ikona
tomasmy
"Jsem Enterprise, ne Discovery." Nebo ne? 

Když byly ve druhé řadě seriálu Star Trek: Discovery "představeny" postavy kapitána Pikea, Spocka a Number One (dnes již s příznačným jménem Una), fanoušci byli nadšeni. Já též, protože právě tyto tahle trojice je jediným světlým bodem nejen zmiňované série, ale vůbec celé Discovery. A téměř okamžitě se začaly ozývat jejich hlasy, že by si tenhle trojlístek zasloužil vlastní seriál. Sice to chvíli trvalo, ale nakonec je opravdu tady. V novém seriálu se tak naplno vracíme na Enterprise, do údobí mezi prvním pilotem původního seriálu (Klec) a druhým pilotem, v němž už v kapitánském křesle seděl James T. Kirk v podání Williama Shatnera, kterážto postava se zde objeví též, ale až později. Ale vás už zajímá, jestli se Tajemné nové světy povedly, nebo jestli jsou spíš jako Discovery. Rád vám tímto oznamuji, že povedly a nejsou!

 

Tohle je skutečně Star Trek, jak má být. Má hodně z atmosféry TOS (té především) i TNG a vrací se také k formátu uzavřených epizod. Pilot se k nejlepším epizodám této ságy sice neřadí, ale nepříliš zajímavé piloty a zejména celé první série jsou u Treku pravidlem, ale to sem nepatří. Tenhle pilot rozhodně žádný průšvih není a když si (minimálně) stejnou laťku udrží i zbytek sezóny, budu spokojen. 

Na tomto místě se musím zminit o intru, i tady jde totiž o návrat ke klasice. A o pořádný. Nejdříve je tu legendární proslov (tentokrát zní samozřejmě z úst Ansona Mounta) a pak jsou nám za zvuků skvělého hudebního tématu kombinujícího hned několik motivů svých předchůdců (z nichž nejvýraznější je - nepřekvapivě - znělka TOSky) servírovány záběry na Enterprise a její průlety kolem mnoha rozmanitých planet, což zase připomene intro Voyageru. Tady nelze vytknout vůbec nic - pojďme dál.  

Epizoda prošpikovaná množstvím odkazů a pomrknutí pro fanoušky (jak je zvykem) nám představuje Spocka ve vážném vztahu s T'Pring (viz TOS) a Pikea v lehce poustevnickém módu, jenž se rozmýšli, zda se po událostech v Discovery vrátit do kapitánského křesla opravované Enterprise. Jak už to tak bývá, tohle dilema rozhodne Flotila tak trochu za něj, Enterprise totiž musí na svou další misi vyrazit o něco dřív. A protože cílem mise je nalezení ztracené Uny a několika jejich kolegů a nějaká ta diplomacie s cizím druhem, je Pike jedinou volbou.   

Padesátiminutová epizoda nenudí, velice příjemně a rychle utíká, scenáristé neservírují blábloly, nikdo tu tragicky nepláče a všichni tu jsou sympatičtí. Herci jsou do jednoho naprosto skvělí a svým předchůdcům rozhodně nedělají ostudu. Hlavní trojice už to dokázala před pár lety, zde se ovšem přidávájí další postavy představené již v 60. letech - Uhura (v tomto časobém období kadet), sestra Christine Chapelová a doktor M'benga. Casting se povedl nejen u těchto, ale i u nových postav, z nichž některé jsou příbuzní těch, jež už známe (z budoucnosti).

Akce tu není, ale to skutečně ani trochu nevadí. Nebyla ani v TOSce, ani ve většině dílů Nové generace a Voyageru, Star Trek o ní primárně ani nikdy být neměl a vše nasvědčuje tomu, že takový seriál může úplně v klidu fungovat i dnes (trocha akce ale samozřejmě taky bude). Pilotní díl nabízí hromadu diplomacie, titulní nové světy, seznamuje diváka s posádkou a krásně se na to všechno kouká. Zatím to vypadá, že SNW cestou superpříšerné Discovery nepůjdou, tak snad to vydrží, protože tenhle seriál má našlápnuto k tomu, aby nesl označení moderní klasika. Na další díly se fakt těším.  

---

Autor: Tomáš Mysliveček

Zdroj: Paramount+ 

 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (5)

Verdikt

avatar8/10

tomasmy

Tohle je Star Trek tak, jak ho fanoušci znají a chtějí. Nic víc asi není nutné říkat.


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    BigFoot

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace