Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Strike | 2017-?
csfd  imdb
tvůrce: J. K. Rowling
režie: Michael Keillor
hrají: Tom Burke, Holliday Grainger, Kerr Logan, Killian Scott, Ben Crompton

Strike: Neklidná krev


ikona
tomasmy
Kormorán a Červenka jsou zpět. 
Detektivní série s Cormoranem Strikem z pera J. K. Rowlingové, respektive Roberta Galbraitha, je už novodobou klasikou, která rozhodně stojí za pozornost. Britská BBC naštěstí stále pokračuje v jejim adaptování a navíc s autorkou drží sympatické tempo. Zatímco minulý rok tak spatřila světlo světa už šestá kniha, jen o pár měsíců později jsme se dočkali televizního zpracování knihy páté, která nese název Neklidná krev. Takže otázka zní - pokazilo se něco?  

Nepokazilo, naštěstí je to opět sázka na jistotu. Ačkoliv každá kniha je objemnější, než ta předchozí(Neklidná krev má už téměř tisíc extrémně čtivých stran), do čtyř hodinových dílů se vejde vše podstatné a děj celou dobu příjemně odsýpá. Samotný případ, do něhož se Strike s Robin pustí tentokrát, je navíc z celé série prozatím nejlepší, opravdu se nedá předvídat a tvůrci si s ním opět poradili více než dobře. 
 
 

Strike se tentokrát rozhodne otevřít jeden pomník. S prosbou o pomoc za ním totiž přijde žena, jejíž matka před čtyřiceti lety záhadně zmizela. Ačkoliv to zpočátku vypadá, že vyšetřování nikam nepovede, složitá a temná minulost se nakonec začne pomalu rozplétat - jak s celým případem souvisí tarotové karty, horoskopy a psychopatický vrah Dennis Creed, který už roky trčí v léčebně, o případu nepochybně může něco vědět a navíc se jeví jako hlavní podezřelý? Složitá hádanka plná falešných stop a pochybných svědků nedá vydechnout, vede k opravdu překvapivému rozuzlení, jež žánru rozhodně nedělá ostudu a daří se ji skvěle kloubit s další významnou položkou série. 

Tou jsou samozřejmě fantasticky napsané postavy a jejich vzájemné vztahy, v čemž spočívá největší síla literárního talentu Rowlingové. Mezi Cormoranem a Robin to pořád neuvěřitelně (a čím dál víc) jiskří, což samozřejmě platí i o jejich představitelích, stále ohromně cool Tomu Burkeovi a super cute Holliday Grainger, pozorovat tyhle dva při práci je vážně radost. Čekání na to, až (jestli) se ti dva konečně dají dohromady může být pro některé jejich fanoušky už horší, ale na výslednou kvalitu to nemá žádný vliv. Strikeova detektivní agentura má navíc po minulých událostech už celkem slušné jméno, takže si může dovolit zaměstnávat i další lidi - což je příjemné jak pro linku detektivní, tak pro tu osobní.
 
 

Seriál stále zůstává věrný výchozímu materiálu a tvůrci nemají potřebu cokoliv měnit, což je dobře, protože to opravdu vůbec není třeba. Zamrzí snad jen méně prostoru pro Dennise Creeda (což by mohlo souviset s kontroverzemi ohledně toho, jak ho Rowlingová napsala, ale nebudu se pouštět do teorií) a linka, ve které Robin řeší rozvod, je v knize sice zajímavá,ale tady by působila tak nějak nadbytečně. Vejde se sem i Strikeova rodinná zápletka, takže je opravdu na co koukat, a protože to všechno skvěle funguje, je to ještě příjemnější.  

Samozřejmostí zůstává i zručná režie, výborné obsazení, sympatická atmosféra Londýna (a tentokrát i dalších míst) a velmi příjemný hudební doprovod. V detektivním žánru se sice pořád nejedná o naprostou topovku, ale velmi silný nadprůměr, kterým je bezesporu, rozhodně také nijak neurazí. Spokojeni by tady prostě měli být úplně všichni. Ačkoliv samotný případ je tentokrát opravdu docela temný, po téhle detektivce divákovi žádné deprse nehrozí, jen bude mít radost z poctivého dramatu, které ho nestíhá nudit. J.K. je prostě pořád klasa a navíc v současné době, vzhledem k absenci Luthera a Sherlocka, nemá BBC na skladě sympatičtějšího detektiva, a to se rozhodně počítá! 
 
---
Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: BBC 
Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

tomasmy

Poctivá britská žánrovka s výborně napsanými postavami a tajemným a napínavým případem. Skvělá sázka na jistotu a pohodovka, kterou nejde nemilovat.

Strike: Hedvábník


ikona
Spooner
Jak dopadla další díl knižní adaptace detektiva Strikea s názvem Hedvábník od J. K. Rowlingové? 

O britské kriminální sérii Strike podle románů od samotné J. K. Rowlingové (respektive jejího alter-ega Roberta Galbraitha) jste si u nás mohli přečíst celkem nedávno. První případ soukromého očka Cormona Strikea, Volání kukačky, byl poctivým ostrovním zářezem se sympatickým detektivním duem i skvěle převedenou atmosférou knihy. Jen ta detektivní zápletka mohla být o něco lepší a režie se mohla občas pokusit i o nějaký ten vyhrocenější moment. Na BBC se ovšem neflákali a prakticky ihned vzápětí přišli na obrazovky s adaptací druhého dílu, Hedvábníku. A zatím to vypadá, že tohoto detektiva budu mít s každým dalším dílem čím dál radši.

 

A hned na začátek musíme říct, že tentokrát dostal Cormoran k vyšetřování i daleko lepší případ. Musí totiž vyšetřit záhadné zmizení známého béčkového spisovatele Owena Quinea, na něhož si Strikea najala pisálkova nebohá manželka. Ze začátku si všichni mysleli, že spisovatel zkrátka opět někam zalezl, jak je jeho dobrým zvykem. Po chvilce se však ukazuje, že za jeho zmizením nejspíš stojí rukopis jeho plánované knížky, v níž pomlouvá a prozrazuje tajemství prakticky o všech svých nepřátelích, ale i známých. Šance, že se Owen najde v pořádku, je tak čím dál mizivější a podezřelých je kvůli jeho činům i práci opravdu mnoho. Ještě že má Strike opět po ruce svou sličnou pravou ruku Robin.

 

Co se chvály týče, mohu do puntíku zopakovat všechny klady, co platily minule. Jen s tím rozdílem, že tentokrát fungují snad ještě o třídu lépe. Stále se tu servíruje poctivé britské řemeslo se skvělou londýnskou atmosférou, jež navíc důstojně ctí ducha předlohy. Ústřední dvojice je ještě sympatičtější a díky jejich osobním strastím a čím dál lepší vzájemné chemii se dostanou divákovi ještě více pod kůži. Holliday Grainger je s každou další epizodou víc cute a Tom Burke byl do role zamlklého detektiva Strikea opravdu trefou do černého.

Největší rozdíl pak spočívá v tom, že tvůrci tentokrát pracují s mnohem zajímavějším případem, jenž je mnohem napínavější, tajemnější a propletenější než předchozí Volání kukačky. A zatím, co posledně režie spoléhala tak trochu na jistotu, tentokrát už nebojí těžit předlohu co to dá a nabízí i několik vyhrocenějších a emociálnějších scén té nejlepší ostrovní školy. Celé to pak neuvěřitelně šlape a i přes tajemný případ si režie pořád drží i onu pohodovou atmosféru.

 

Strike možná pořád nehraje tu nejvyšší kriminální ligu. Je ovšem vidět, že tvůrci si jsou s každým dalším dílem jistější v kramflecích a servírují nám poctivou žánrovou jednohubku, které je jen máloco vytknout. Detektivní případ už není předvídatelný a dvojice Strike a Robin je tak neuvěřitelně sympatická, že si ji po tomto dvojdílu už snad musí zamilovat každý. Jedná se navíc o ideální kousek na aktuální prosněžené (i když někde spíš propršené) večery, u něhož vypne zaručeně každý. Tak už neváhejte a dejte konečně tomuto soukromému detektivovi šanci.

Verdikt

avatar8/10

Spooner

Strike: Volání kukačky


ikona
Spooner
Jak dopadla seriálová adaptace známé knižní detektiva z pera J. K. Rowlingové? 

Když se řekne jméno spisovatelky J. K. Rowlingové, každému se hned vybaví Harry Potter, Bradavice, beznosý záporák a vůbec všelijaké ty kouzelnické kejkle. Jenže slavná spisovatelka už dávno nemá na triku jen slavný čarodějnický svět, jejž aktuálně rozšiřuje v další filmové sérii, ale velmi ráda (a úspěšně) v posledních letech nahlíží i do kriminálního žánru. Kromě Prázdných míst má pak na kontě i sérii okolo detektiva Cormorana Strikea, kterou sepsala pod svým pseudonymem Roberta Galbraitha. A i tentokrát z toho vznikly bestsellery, jež se nyní díky BBC dočkaly i své televizní podoby v kratičkých minisériích. Jak tedy dopadla adaptace prvních z prozatím tří knih, Volání kukačky? Dočkali se čtenáři povedené adaptace a ostatní poctivé žánrovky?

 

Hlavní hrdinou je, jak už jste doufám pochopili, soukromé očko Cormoran Strike, bývalý voják, jenž při misi v Afghánistánu přišel o nohu a nyní chodí pomocí protézy. A jak už to v podobných kouscích bývá, je to trošku podivín, jenž je kvůli své minulosti tak trochu uzavřený, ale díky svým instinktům a preciznosti vyřeší nejeden záludný případ. Což se mu bude nyní hodit. Má totiž za úkol vyřešit případ údajné sebevraždy slavné modelky Lulu, jež zemřela pádem z balkónu svého luxusního bytu. Její bratr John ovšem nevěří, že si vzala sestřička život, a poprosí svého starého známého Cormorana, aby se na případ podíval. Našemu hrdinovi pak netrvá dlouho zjistit, že na této sebevraždě opravdu cosi nesedí a je vržen do světa módy, showbyznysu a jedné zámožné rodiny. A podezřelých je samozřejmě víc než dost. Štěstí, že má Strike po ruce novou, a velice půvabnou, asistentku Robin, jež mu vždy ráda pomůže.

 

A hned zpočátku si můžeme říct, že nás opravdu čeká poctivá britská žánrovka, jichž není nikdy dost. Pravda, kriminální zápletka sama o sobě není zrovna objevná, a kdejaký kriminální harcovník na vraha nejspíš brzy přijde. I přesto si ovšem tvůrci hezky hrají s jednotlivými podezřelými a taky módní prostředí je pro diváka velmi atraktivní, i když se dalo podle mého využít ještě lépe. Opět se tu však ukazuje, že největší síla Rowlingové rozhodně nestojí v příběhu, ale skvěle napsaných postavách.

Strike je totiž v jejím podání velmi silným charakterem a detektivem ze staré školy, v němž najdete jak Raymonda Chandlera, tak i špetku potterovského Lupina. Seriáloví tvůrci z něj možná v jistých momentech dělají až příliš velkého svéráze, i přesto se ovšem díky skvělému Tomu Burkeovi dočkala vděčná postava velmi přesného ztvárnění. Jeho vztah se sympatickou Robin, v němž se mnohdy sympaticky neplýtvá slovy, pak funguje stejně skvěle jako v knížkách. Fanoušci knih by tak měli být v tomto případě velmi spokojeni.

 

Což se dá ostatně říci i o celé sérii. Samotný příběh sice mnohdy plyne jinými cestičkami než v předloze, atmosféru knihy se však tvůrcům podařilo převést na jedničku. Jde prostě o poctivou a malinko oldschool detektivku, jež si na nic nehraje a vlastně ani nikam nespěchá. Prostě řemeslně poctivý kousek, na který jsme na ostrovech zvyklí. Jenže občas si divák říká, že by mohli autoři předvést i něco víc. Strike si sice sympaticky jede to svoje, na druhou stranu ale ani nijak závratně nestrhne či nenabídne nějakou napínavější pasáž, díky níž by se tento kousek snad i mohl dostat mezi britskou kriminální špičku. Jenže k tomu jako by autoři ani neměli ambice a jedou až pohříchu na půl plynu. Což se dá ostatně říct i o tempu, které ani v závěru bohužel příliš negraduje a finále tak možná nemá takový dopad, jaký mohlo mít.

 

Volání kukačky tak kvůli režii, jež sází až na příliš velkou jistotu, díru do detektivní světa nejspíš neudělá. Pořád se však jedná o velmi dobrou žánrovou jednohubku, jejíž hlavní postavy si hodně rychle oblíbíte, a slavné předloze rozhodně nedělá žádnou ostudu. A to je pořád verdikt, o němž si mnoho spisovatelů a jejich adaptovaných knížek může nechat jen zdát. Šance, že budou mít jednotlivé série stoupající tendenci, je pak díky knihám poměrně vysoká. Ostatně o tom, jak dopadla druhá knížka s názvem Hedvábník, si povíme už brzy. Pokud si mezitím chcete promrzlé prosincové dny zpříjemnit kriminálkou s velmi silnou hlavní postavou, měli byste dát Strikeovi rozhodně šanci.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Spooner

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace