Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Světlo a stíny | Shadow and Bone | 2021-2023
csfd  imdb
tvůrce: Eric Heisserer
hrají: Jessie Mei Li, Ben Barnes, Freddy Carter, Archie Renaux, Amita Suman, Kit Young

Světlo a stíny: 2. řada


ikona
Spooner
netflixshadow and bonesvětlo a stíny
Vrány, korzáři a temnota. 

Když se před dvěma lety objevila na streamovacích vodách Netflixu adaptace knižní fantasy ságy Griša z pera Leigh Bardugo, obávali jsme se další tuctové teen žánrovky pro mladé divačky. Jenže Světlo a stíny překvapily daleko příjemnější a zábavnější podívanou, jež sice občas nezapřela ve vztahových linkách své young adult kořeny, zároveň ovšem dokázala zaujmout velmi sympatickými postavami, slušně rozehranou zápletkou a hezky vypadajícím světem s parádním vizuálem, který si bral v kulisách za vzor carské Rusko. Byla to prostě sympatická fantasy jednohubka, co si na nic nehrála a divák byl zvědavý, co bude dál. Je proto škoda, že jsme si na druhou řadu museli počkat takřka dva roky. Dokázali ale tvůrci udržet svou oddychovou kvalitu, nebo se jim kousek pod nánosem zápletek začal rozpadat pod rukama?

Z vyvolené Aliny a jejího milého Mala jsou po minulých událostech uprchlíci a z Grišů se v Ravce stává lovná zvěř. Naše hrdinka přesto nepolevuje ve snahách zničit temnou Vrásu a ví, že k tomu bude potřebovat najít další dva umocňovače. Čas se jim navíc krátí, protože Temnyj neřekl poslední slovo a vrátil se z Vrásy ještě silnější. Alina s Melem proto musí spojit své síly s tajemným korzárem Sturmhondem, jenž však není tím, kým se na první pohled zdá. Trio Vran se pak vrací do Ketterdamu, kde si chce Kaz vyřídit účty s tamním gansterem Pekkou Rollinsem.

Druhá série je tak v mnohém ambicióznější, ukazuje nám více koutů tohoto fantasy světa a zejména na začátku rozehrává velké množství dějových linek po všech čertech. A to je bohužel také hlavní kámen úrazu této řady. Zápletek je tu zkrátka až moc, postav je tu víc jak na Orloji a scénář skáče trochu zmateně z jedné linky do druhé. Sezóna tak působí ve své první polovině značně roztříštěně, roztahaně a nabízí poměrně dost hluchých míst či plácání prázdné dialogové slámy. Přitom bylo kde stříhat. Přepálená hodinová stopáž jednotlivých epizod by se totiž dala poměrně hravě zkrátit a seriál by hned měl mnohem větší drajv a tah na branku. Ani po dvou sériích např. moc nechápu, proč musíme sledovat příběh Niny a jejího zavřeného přítele. 

Jenže když se v polovině uzavřou některé linie a cesty jednotlivých skupinek postav se začnou postupně propojovat, je to už téměř podobná oddychová zábava jako posledně. Tvůrci totiž stále hezky pracují s knižní předlohou a jejími spin-offy, fajnově se tu pracuje s mytologií a po stránce vizuálu a výpravy je tu vše opět na špičkové úrovni. I když je zejména v posledních částech znát, že autoři museli nejspíše operovat s menším rozpočtem než minule a při potenciálně epických scénách si vystačit s málem. I tuto výzvu ovšem zvládli celkem bez problémů.

I v těch nejvíce kolísavých momentech se může však seriál opřít o neskutečně sympatické charaktery a neméně fajn obsazení. Ano, sice jsem lamentoval nad tím, že je tu postav až příliš, zároveň vám ale většina z nich snadno přiroste k srdci a snad každý si tu najde své oblíbence. Jessie Mei Li si je v hlavní roli jistější než minule, Ben Barnes má coby záporák stále charisma a největšími tahouny samozřejmě zůstává výtečná vraní partička, v níž si tentokrát hlavně Kaz v podání skvělého Freddyho Cartera krade většinu pozornosti pro sebe. Máme tu ovšem i řadu nováčků v čele se sympaťákem Nikolaiem. Je tady zkrátka z čeho vybírat a tuhle příjemnou sebranku hrdinů může autorům závidět kdejaký konkurenční fantasy seriál.

Světlo a stíny jsou tak zejména díky druhé půlce řady opět správně svižnou a oddychovou žánrovkou, která rozhodně nepobaví jen své teen publiku a umí být i správně napínavá, akční a pracovat se zajímavými motivy. Jen zkrátka trochu déle trvá, než se to celé rozjede a vrátí do zajetých kolejí. I přesto by seriál své ani knižní fanoušky nijak naštvat neměl. Jen škoda, že se ve finále až moc rozehrává děj na další sezónu, která přitom není ještě vůbec jistá. Už jen kvůli parádním charakterům si ovšem tahle jednohubka své případné završení ve třetí řadě rozhodně zaslouží. Tak snad tentokrát Netflix pro změnu příjemně překvapí.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Netflix 

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Světlo a stíny se sice ve své druhé štaci rozjíždí pomalu a doplácí na přemíru zápletek, v druhé půlce se tu však servíruje stejně svižný a zábavný kousek jako napoprvé. Už jen kvůli postavám se tenhle osmidílný pobyt v Ravce pořád vyplatí.

Světlo a stíny: 1. řada


ikona
Spooner
Připsal si Netflix nečekanou fantasy pecku, nebo další úsměvný fail? 

Asi všichni diváci Netflixu si stačili všimnout, že streamovací služba do nás fantasy kousky od úspěchu Zaklínače pálí s železnou pravidelností. Jenže když odečteme právě Geralta z Rivie, tak tyto žánrovky cílící zejména na teenagery dost bolí. A je jedno, jestli si k tomu tvůrci půjčili kulisy krále Artuše v Prokleté, Sherlocka Holmese v Příležitostných detektivech z Baker Street, nebo si vzali do parády populární víly Winx, vždy to bolelo zhruba stejně. Ambiciózní novinka Shadow and Bone, jež vychází z knižní ságy Griša z pera Leigh Bardugo, mohla díky svému zařazení do young adult sekce dopadnout vlastně stejně bolestivě a zaměnitelně. Jenže místo toho nám Netflix konečně ukázal, jak by měl správný fantasy kousek pro mladé vypadat.

Příběh nás zavede do Ravky, kdysi dávno mocné země, která však byla před mnoha lety následkem černé magie rozdělena na dvě poloviny. V jejím středu se totiž nyní nachází tajemná Vrása, území temnoty plné nebezpečných monster, v němž na lidi čeká ve většině případů smrt. Národ je tak po letech rozvrácen, jedna z jeho částí se chce po letech osamostatnit a ani vztahy se sousedy nejsou nejlepší. Právě do této neveselé doby přichází hrdinka a zdánlivě obyčejná kartografka Alina Starkov, která se do armády přihlásila se svým kamarádem z dětství Malem, s nímž má velmi speciální pouto. Právě při jedné jejich misi a přejezdu Vrásou však v sobě Alina objeví magické schopnosti. Stává se tak nejen tzv. grišou, členkou mocného řádu kouzelníků, ale kvůli své speciální schopnosti také vyvolenou, jež má Vrásu nadobro zničit a zbavit zemi temnoty. Jenže na královském dvoře, kde se má mezi grišy pod vedením tajemného generála Kirigana naučit ovládat své schopnosti, pak zjišťuje, že se rozhodně nevyplatí nikomu věřit. Alina se navíc ocitá v hledáčku dalších lidí, kteří by chtěli její velkou moc využít.

A ono to doopravdy šlape, a řekl bych, že už od prvního dílu nečekaně svižně a sebevědomě. Světlo a stíny je totiž poctivým fantasy řemeslem, které už od počátku jede na plyn a představuje nám hodně zajímavý a lákavý svět, jenž si bere svým prostředím a velkorysými kostýmy inspiraci zejména v carském Rusku, ale nebojí se do fantasy roviny ohýbat i další období či národy. Zejména ovšem divák tento svět celkem rád poznává, objevuje a díky parádní výpravě, zmiňovaným kostýmům a vizuálu vypadá tento svět vážně skvěle a skýtá ještě velký potenciál do budoucna. Netflix zkrátka zase jednou na své seriálové novince nešetřil a divák má místy dokonce pocit, že tamní hlavouni nalili do projektu více peněz než do první řady Zaklínače.

Příběh pak sice v jistých fázích či v chování postav nezapře své young adult kořeny a celkově nabízí podstatně přímočařejší podívanou než jiné fantasy pecky typu Hra o trůny, to ovšem v tomto případě zase tolik nevadí. Režie totiž už v úvodu servíruje skvělé řemeslo, má parádní drajv a tah na branku. Příběh se navíc posouvá rychle vpřed, většinu epizod kašle na přehnané rýpání ve vztazích či případných romantických linkách, a tak divák nemá moc času řešit jisté logické díry či sem tam skřípající dialogy. A vlastně ani nechce.  

Sebejistou režii a žánrově přesně vybalancovaný scénář pak tlačí dopředu hlavně neskutečně sympatické postavy, jež mě do jednoho až nečekaně bavily. Alina v podání Jessie Mei Li je správně sympatickou a zmatenou hrdinkou, jíž divák rád drží palce, a Ben Barnes aka záhadný Karrigan po Westworldu a Punisherovi ukazuje, že má na seriálové role celkem čuch. Nejvíce pozornosti si však pro sebe krade výtečně sehraná „vraní“ trojice gangsterů Kaz, Jasper a Inej, která pro mě byla asi největším tahounem seriálu. Linie této zdánlivě nesourodé bandy byla vedle hlavní linky tak příjemným zpestřením, až ji chtěl divák díky sympatickým představitelům vidět v některých epizodách paradoxně více než hlavní hrdinku. 

Je proto škoda, že v poslední třetině dochází tvůrcům malinko dech, vztah mezi ústřední dvojkou začne už zabírat až příliš mnoho času a celá příběhová linie se rapidně zpomalí. A naprosto klišovitá a průhledná zápletka okolo grišy Niny tyto dojmy také příliš nezlepšuje. Ano, seriál si i přes vztahový a často i dialogově prázdnější balast stále drží svou sebejistou režii a řemeslné kvality. Po příběhově nabité páté epizodě, jež hezky ukáže všechny karty, se zvolní možná až příliš. Naštěstí správně našlapané a v rámci postav hezky fungující finále tyto dojmy přeci jen vylepšuje.

Světlo a stíny tak sice ve výsledku nebudou žádnou obří fantasy událostí ve stylu Zaklínače a GoT, i přes jisté mušky však zůstávají správně odsýpající a na nic si nehrající jednohubkou s hezky funkčním a do budoucna stále zajímavým světem, co má za úkol zkrátka a jednoduše bavit. A to se mu rozhodně daří. Ano, vrcholy žánru jsou pořád někde jinde, kdyby ale každá „young adult blbina“ dopadla nějak takhle, rozhodně bych se nezlobil. Prostě poctivá seriálová zábava, kterou si v případných dalších řadách mile rád zopakuji.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Spooner


Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  slord

 • avatar7/10

  Tranda-lina

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace