Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Tajná invaze | Secret Invasion | 2023
csfd  imdb
tvůrce: Kyle Bradstreet
hrají: Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn, Emilia Clarke, Olivia Colman, Cobie Smulders, Don Cheadle, Martin Freeman

Tajná invaze: Minisérie


ikona
Redakce
marvelmcunick furysamuel l. jacksonsecret invasiontajná invaze
Šlápl Marvel zase vedle? 

Asi všichni už poznali, že marvelovky nejsou zrovna (s výjimkou třetích Strážců Galaxie) v nejlepší kondici, a to se netýká pouze filmů, ale také jejich seriálů, kde už čekáme na povedený kousek docela dlouho. A minimálně já jsem věřil, že toto prokletí zlomí očekávaná Tajná invaze. Sólovka Nicka Furyho se dopředu pyšnila lákavým obsazením, inspirací ve chválené komiksové předloze či snahou stát se temnějším špionážním thrillerem. Znělo to zkrátka celé možná až moc dobře. S výsledkem, který sledovaností Disney+ navíc dost prohučel, je to ale o něco složitější.

Jak to vidí Spooner:

Naprosto odfláknutá a líná práce. Tajná invaze začala poměrně sympaticky a používala základy, z nichž se dala vystavět hodně napínavá a mrazivá podívaná, ve které nebudete vědět, komu z hrdinů máte věřit a kdo je naopak zlý Skrull. Ostatně chladná atmosféra špiónských kousků v úvodu docela funguje, scénář se s některými postavami sympaticky nepáře a seriál láká i na zajímavý vývoj známých charakterů. Jenže po pár epizodách jako by se tvůrci rozhodli všechno spláchnout do záchodu, odešli z placu a zbytek seriálu za ně nejspíš dotočila umělá inteligence. Zejména v druhé polovině Tajné invaze totiž není nic, jen čistá rutina, šeď a tvůrčí odevzdanost bez jakékoliv snahy pokusit se o něco nápaditého, napínavého či alespoň trochu zajímavého.

Nadějná zápletka se tedy změní v ukecanou a čím dál hloupější nudu, v níž jednotlivá odhalení Skrullů pozná divák dlouho dopředu a většinou se tu jen krkolomně povídá v pár místnostech. Může mi někdo vysvětlit, co na tomto takřka komorním seriálu s minimem akce stálo přes 210 milionů dolarů? To se vše vyplýtvalo na nevýrazné digi blbnutí ve finále? A k čemu je tu sakra skvělé obsazení, když tu skoro nikdo nemá co hrát? Samuel L. Jackson a Ben Mendelsohn si sice v pohodě odehrají svoje, např. oscarová Olivia Colman ani přes veškeré snahy nezakryje, že je tu její postava vlastně dost zbytečná. 

Ne, tady se zkrátka „marvelácký Andor“ nekoná a místo radosti z dospělé komiksárny a vyspělého thrilleru budete mít pocit marnosti a naprosto promarněného potenciálu, v němž je scénář čím dál pitomější a režie čím dál odevzdanější. Místo očekávané pecky jsme tak dostali seriál, v němž není prakticky nic, nemá žádný specifický styl a se známými tvářemi zachází dost nešťastně. Takhle se žánrovka, či kvalitní seriál, opravdu nedělá. 4/10

Jak to vidí Ojik: 

Tak to ani tentokrát nevyšlo. Marvelovské tápání a „superhrdinská únava“ bohužel pokračují i v projektu, který sliboval být civilnější a vážnější podívanou, jež mohla opět posunout žánr do nových sfér. Sólové dobrodružství Nicka Furyho, který musí zabránit snaze svých někdejších mimozemských spojenců Skrullů ovládnout nepozorovaně Zemi a vyhubit lidstvo, ale ve svém provedení vůbec nedostojí proklamacím o napínavé špionážní akci, kterou slibovali autoři i zdařilé ukázky.

Avizovaná globální paranoia se však vůbec nekoná a tvůrci volí úplně jiný koncept, který nesmírně atraktivní námět mění v nezáživnou a velmi neuspokojivou podívanou. O dobyvačných choutkách měňavých mimozemšťanů, kterým došla trpělivost s Furyho sliby o nalezení nového domova a rozhodli se podmanit si Zemi, všechny postavy vědí od začátku. O situaci mají dokonalý přehled, ví, kdo tahá za nitky, kde se nachází i koho z pozemšťanů už stačil nahradit za mimozemskou kopii. Seriál se tak mění v poměrně komorní naháněčku dvou znepřátelených skupinek a veškeré podrobnosti o titulární invazi a jejích důsledcích se divák dozvídá z dialogů. Akce, ale především napětí absentují a celá minisérie trpí podivným tempem – vleče se navzdory krátké stopáži jednotlivých epizod, ale současně jako by hnala kupředu bez ohledu na své postavy, emoce i údajně dalekosáhlé následky pro fikční svět.

Do vod průměru ale Tajnou invazi shazuje především líné a antiklimaktické finále, kde se už v půlce epizody dočkáme nepěkné digitální bitky. V minulosti jsem ty akčně méně zdařilé marvelovské seriály přirovnával k DC tvorbě na stanici CW, závěrečný souboj Tajné invaze ale kromě směšného provedení zarazí svojí myšlenkou, která nepřipomíná ani ty nejhorší komiksárny z doby před dvaceti lety, jako spíše špatnou fanfikci. Po zbytek epizody pak místo uzavírání linek dochází k násilnému otevírání dvířek k rozvíjení dalších osudů postav.

Marvel si zkrátka opět vylámal zuby na formátu šestidílné minisérie složené z ani ne 40minutových dílů – pokolikáté už? Námětu by slušelo zpracování buď v rámci nabušeného celovečeráku, nebo desetihodinového, pomalu vyprávěného dramatu, kde by paranoia a napětí postupně rostly do závratných výšin. Především by se ale musely změnit scénář a celkové pojetí, protože takto jsme dostali rutinně natočenou, uondanou a generickou komiksovou šeď, která se brzy vykouří z hlavy. 5/10 

 

Jak to vidí tomasmy:

Nad průměrností a hloupostí většiny MCU seriálů skřípu zuby. Naplno mě bavily vlastně jen WandaVision a Hawkeye. A teď Tajná invaze. Tenhle velký seriálový event se vcelku povedl. Jistě, o žádné dechberoucí dílo ani druhého druhého Kapitána Ameriku se samozřejmě ani tentokrát nejedná, ale o nadprůměrnou podívanou nakonec ano. Žádná přehnaná očekávání jsem přirozeně neměl, ale vzhledem k tomu, v jak příšerné formě jsou v posledních dvou letech všechny marvelovské projekty (třetí Strážce jsem ještě neviděl), jedná se o malinký zázrak, který mohl dopadnout mnohem hůř, ale samozřejmě i lépe. 
 
 
 
První tři díly přinášejí funkční špionážní thriller se skvělou komorní atmosférou, výtečným Jacksonem a neméně skvělým Donem Cheadlem, jehož Rhodey má konečně taky pořádný prostor. Dojde na velmi sympatické strefování se do Slovenska a osobně mi přišly náramně vhod také absence jakýchkoliv větších akcí a s naprostým nadšením jsem hltal každý dialog u stolu či jiného kusu nábytku. Výborně fungovala i práce s postavami, paralela k současnému Rusku a dění na Ukrajině a herci měli co hrát. Tedy s výjimkou Olivie Colman, která je jinak naprosto vynikající vždy a všude, jen tady je tak nějak do počtu. Veškerou mainstreamovou komiksovou tvorbu posledních dvou let i svou naprosto průměrnou komiksovou inspiraci Tajná invaze hravě strká do kapsy a náramně sympatická podívaná pak vrcholí čtvrtým dílem, fantastickou konverzační záležitostí, které (až na tu akci) nemám prakticky co vytknout. 
 
Jenomže po čtvrtém díle následují ještě další dva a seriál navzdory krátké stopáži jednotlivých kapitol ztrácí tempo i kvalitu. Finále je nepříjemně a nehezky uspěchané a nakonec dojde i na generický nezáživný digibordel, jemuž se seriál až dosud vyhýbal. A je to náramná škoda, protože kdyby poslední dva díly nebyly tak odfláklé, šel bych s hodnocením možná výš. Tajná invaze přesto zůstává dílem, které nejen, že mě svou existencí neotrávilo, ale na které budu rád vzpomínat, neboť mi u něj po opravdu hodně dlouhé době nepřišlo na mysl, že veškeré MCU je už jenom absolutní ztráta času. Není. Mouchy má velké, ale nebál bych se ho velmi opatrně označit za skvělé - nebo alespoň za příjemné, nelze ovšem nesouhlasit s Ojikovými slovy - jako celovečerák nebo naopak ještě sevřenější a delší drama by výsledek byl lepší. A možná by i stačilo, kdyby diváka zaskočila paranoia z pomyšlení na to, kdo je kdo a komu věřit. Tou jsem netrpěl. Chyba. 7/10   
 

Verdikt

avatar5/10

Redakce


Hodnocení čtenářů

  • avatar1/10

    machy

  • avatar6/10

    Palo111

  • avatar4/10

    pytlak15

  • avatar5/10

    elusindar

  • avatar7/10

    slord

  • avatar6/10

    pazyvonwbk

Tajná invaze: První dojmy


ikona
Spooner
Válka o přežití lidstva, v níž nemůžete nikomu věřit. 

Marvel sice aktuálně slaví úspěchu s povedenou rozlučkou Strážců galaxie, jinak však už nějaký pátek platí, že se oblíbenému komiksovému studiu příliš nedaří a kdysi neomylný Kevin Feige udělal několik nehezkých bot. A to platí nejen o filmové, ale i seriálové sekci, která se loni s Moon Knihgtem, katastrofální She-Hulk a teen Ms. Marvel dosti zadrhla. Letos se proto bude z většiny sázet na osvědčené hrdiny. Už ve středu odstartuje svou seriálovou misi veterán Nick Fury s tváří Samuela L. Jacksona, jež bude adaptovat jednu z oblíbených komiksových předloh a zároveň má ambice být poněkud dospělejší a vážnější marvelovkou, co se bude pohybovat ve vlnách špionážního thrilleru. Parádní obsazení i dohled autora oceňovaného Mr. Robota, Kylea Bradstreeta, pak dávalo velké naděje v kýženou seriálovou trefu. Úvodní dva díly, které jsme díky Disney+ mohli exkluzivně dříve zhlédnout, ale neodstartovaly úplně sebejistě.

Nick Fury se sice momentálně pohybuje kdesi na vesmírné stanici a na zprávy svých kamarádů ze Země příliš nereaguje, jeden vzkaz ovšem nemohl nechat bez povšimnutí. Jeho skrullský kamarád Talos a věrná parťačka Maria Hill totiž zjistili, že zradikalizované části Skrullů už došly nervy s Furyho sliby, že najde jejich rase nový domov, a tak se rozhodli, že si ho vybudují na Zemi. A ještě předtím vyhubí celé lidstvo. Chtějí pak toho docílit vybudováním mezinárodních konfliktů, které se vyvinou k nepěknému konci. A jelikož se Skrulllové mohou přeměnit v kohokoliv, dokázali se dostat už na moc vlivná místa. Fury si je vědom velkého rizika, a tak se společně s Talosem a Marií vydává celou záležitost vyřešit. Jenže ve svém osamělém boji nemůže věřit takřka nikomu.

A nutno říct, že tvůrci své sliby o špionážním thrilleru beze zbytku naplňují. Tajná invaze je opravdu velmi pomalou podívanou, která hodně pozvolna buduje atmosféru, napětí a pocit, že v této tajné válce se opravdu můžete spolehnout jen sami na sebe. Scénář i režie se snaží věrně plnit všechny atributy žánru a také se pokouší být jednou z temnějších a dospělejších marvelovek. Seriál si tak v úvodních epizodách celkem zdařile drží vážnou tvář a humor se zde objeví jen v pár chvílích (a když už na něj v druhé epizodě dojde, „odnese“ to nebohé Slovensko). Jenže i přesto, že se tu zdá všechno na svém místě, výsledek bohužel tolik nešlape.

Marvelovskou variaci na film Jeden musí z kola ven, k němuž se tvůrci v inspiraci často odvolávali, tu úplně nečekejte. Na to je scénář chvílemi poměrně líný a nenápaditý a režie v některých pasážích poněkud krkolomná a hledající svůj styl. To platí zejména o úvodním díle, v tom druhém už si režie začíná „sedat“ přeci jen o něco víc. Scénář pak sice umí hezky budovat vztahy mezi postavami a lákat na jejich tajemství a postupný vývoj, zároveň si ovšem neodpustí až křečovité vysvětlování očividných věcí. Takřka každá postava zde např. musí zmínit, že Fury už je starej, divnej a ztratil svou dřívější sebejistotu a jiskru. To asi, kdyby to náhodou ani napočtvrté nikomu nedošlo. Podobné vodění za divákovu ručičku pak snahy o tajemný špionážní příběh přeci jen shazují. Režie pak sice několik slibných momentů vykouzlí, zatím ovšem tápe v akčnějších pasážích a doplácí na až nečekaný televizní look, u něhož je vidět, že tentokrát v Marvelu opravdu šetřili.

V herecké sekci je to pak zatím 50:50. Samuel L. Jackson si v pohodě odehraje to svoje, jeho poněkud zmatený a unavený Fury slibuje nadějný vývoj do budoucna a je zdaleka nejzajímavější postavou na této komiksové šachovnici. Skvělý Ben Mendelsohn v roli Talose mu pak bez problémů kryje záda a druhá epizoda slibuje, že z Kingsleyho Ben-Adira by mohl vyrůst solidní záporák. Olivia Colman ani Emilia Clarke však zatím nemají moc co hrát a staří známí v čele s Donem Cheadlem tu jsou dosud spíše za povědomé křoví. To snad ale následující epizody zlepší.

Tajná invaze zkrátka v prvních dílech neoslnila tolik, jak jsem doufal. Kvituji odklon ke špionážní látce a temnějšímu přístupu, tvůrci ovšem jako by se všemi žánrovými atributy nedokázali patřičně pracovat a chybí jim drajv a potřebný tah na branku. Scénář pak s jednotlivými prvky pracuje poněkud krkolomně a jisté konflikty servíruje jako z rychlíku bez dostatečně vybudovaných základů. I přesto si však seriál dokáže získat vaši pozornost. Zápletka je totiž pořád nadějná, ústřední postavy a konflikty fungují a pokud si tvůrčí styl malinko více sedne, stále nás mohou čekat velké věci. A pořád je příjemnější koukat se na zmateného Furyho než na twerkující She-Hulk.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Marvel Studios 

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Nick Fury se vrací zpátky na Zem, aby zhatil Skrullům jejich plány na zneškodnění lidstva. Marvel se sympaticky pustil do špionážních a dospělejších vod, v úvodu má ovšem tento jejich výlet scenáristické i režijní rezervy. Postavy Furyho a Talose však fungují bez problémů a základ pro hutný thriller je tu stále solidní. Snad tedy autoři naplní svůj potenciál aspoň v následujících týdnech.


Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Spiker

  • avatar7/10

    slord

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace