Tatau: Pilot
10:00 | 22.04.2015 |
... a po dni od zhlédnutí si již z pilotu Tatau nepamatuji skoro vůbec nic. Vlastně ano, jednu věc jsem si v hlavě zafixoval a jen tak ji z ní silou vůle nedostanu, a to sice, že je BBC Three nepřiznanou ostrovní odnoží americké SyFy. Nebo se o to alespoň někdo ve vedení této třetiřadé (ha ha) televizní stanice snaží. Co všechno je tedy na mysteriózním krimi z písečných ostrovů špatně? A proč mohl seriál klidně konkurovat Ztraceným, ale zatím jen trestuhodně selhává?
Cookovy ostrovy leží zhruba někde v půli cesty mezi Havají a Novým Zélandem. Obývá je mimo jiné značná část potomků původního maorského kmene, a platí také za poměrně oblíbenou cestovní (čti dovolenkovou) destinaci. Pokud bychom měli věřit BBC, vypadají ostrovy jako zeměpisný mix mezi "lostovskou" realitou a... ehm... lotrovskou Středozemí. Což dává vzhledem k tomu, kde se geograficky nacházejí, dokonalý smysl. Teď si sem na dovču vyjeli dva kámoši Kyle a Paul, dle všeho rodilí Angličané jako poleno. A jen tak na ni nezapomenou.
Drsný hezounek Kyle se otřepává z ošklivého rozchodu s přítelkyní. Právě ona nešťastná životní událost je pro něj podnětem k vlastoručně nadesignovanému tetování na paži, které si nechá udělat těsně před odletem na dobrodružnou jízdu uprostřed oceánu. Tento úvod je mimochodem v pilotu bezskrupulózně natočený, rychlý, nic moc nevysvětlující a zároveň jakoby odbytý. Paradoxně ale funguje, protože se pyšní zajímavým střihem a náznaky, že by mohlo jít o seriál pro diváky, kteří se u bedny nebojí přemýšlet. A sem tam si něco domyslet.
Než se nadějeme, rozvalujeme se s oběma kluky na pláži, kolem se potulují divní lidé a místní pomalovaní stařešinové se Kylea (hlavní hrdina) ptají, kde přišel k tak velmi, převelmi zajímavému tetování (odtud také název seriálu). K vyjukané dvojici se rázem připojí i přátelská sexy blondýna s flákačským dealerem lehkých maorských drog, a teprve potom se začínají dít věci. Věci, které by chtěly děsit, napínat a budovat slušnou atmosféru, ale místo toho jsou jen k smíchu a nutí diváka prozívávat celé scény. Čeká nás úsměvná krimi pod kokosovými palmami. Turisté, pozor – střezte se brakových scénářů!
Místo napětí úřaduje grandiózní nudaÚstřední dvojka se hned prvního večera probojuje halucinogenním tripem, v němž Kyle vidí divnou ženu. Mladou maorskou ženu v rudých šatech, která jej vyděšená prosí o pomoc. Ráno je pak na řadě probuzení po nechtěném grupáči (fakt), nehezké vzpomínky, třeštící hlava, a plus to hloupé tetování... proč k sakru tak šíleně svědí? A to ještě Kyle netuší, že bude na červené šaty narážet pravidelně – i v bdělém stavu. Je dívčina v nebezpečí? Je mrtvá a jedná se o její éterickou projekci? Je vůbec skutečná? Nebo jde o něco úplně jiného? Záhady se výletníkům provrtávají mozkovnami a hrozí, že je připraví o zdravý úsudek. Tady nepomůže ani policie či zhulený kámoš z baru. Nikdo se nechce o ničem bavit, všichni jen obdivují Kyleovo tetování. A začínají s tím být krajně nepříjemní...
O brutálním propadáku psát nelze. Tatau má pár svých světlých momentů. Těm napomáhají zejména sexy ostrovní kulisy a celkem snaživí herci, občas se dokonce dostaví i nečekané mrazení v zádech. Ale jedná se o výjimky, a tím vše hasne. Hlavní dějovou linii předvídá Hollywoodem protřelý divák dlouhé minuty dopředu, o scénář a režii se postarali přespříliš horliví studenti filmové školy, a celé je to ke všemu tak ukrutně nudné, že hrozí akutní přetáčení vpřed. K poslednímu styčnému bodu se SyFy už vážně chyběly jen otřesné CGI efekty, tomuhle sub-tropickému dobrodružství se raději vyhněte obrovským obloukem. "Ztraceni 2" se holt pořád ještě hledají.
Verdikt
Davies182
Vaše hodnocení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Jestli ale čekáte na nové Přátele, něco s masovou sledovaností na veřejném kanálu, tak ten vlak už ujel a nevrátí se. O číslech sledovanosti z devadesátých let se dnešním seriálům (i těm nejsledovanějším jako Big Bang Theory) může jenom zdát. A ta fragmentace pokračuje. Dnes se do druhých a třetích sezon dostávají seriály s ratingy, které by ješte před třemi lety nestačily ani na dokončení první sezony. Jediné čemu sledovanost roste je americký fotbal.
Stejné to je i u nás. Některé dietlovy seriály měly sledovanost přes devadesát procent diváků. To už nejde zopakovat ani kdybyste natočili nejlepší seriál všech dob.