Zlatá sedmdesátá: Kult
17:00 | 23.10.2021 |
Ku příležitosti oznámení netflixovského spin-offu se podíváme na Zlatá sedmdesátá neúprosnou optikou času. Mnozí se nebojí seriál nazývat kultovním, legendárním a jedním z nejlepších. Jiní ho hází do vod šedého průměru s tím, že se od řady dalších sitcomů nijak neliší. Já však patřím do skupiny první a rád bych vám tu ozřejmil, proč si myslím, že Zlatá sedmdesátá si přídomek kultovní zaslouží jako málokterý seriál.
Základní ingredience správného sitcomu jsou zde beze zbytku naplněny. Rozličná parta přátel s různorodými charaktery v prostředí, jež je něčím zvláštní a neobvyklé. V tomto případě jde o atmosféru sedmdesátých let, kterou tu tvůrci těží do poslední kapky, ať už jde o kostýmy, účesy, barevná intermezza nebo kulturní reference. Můžete si říct, že parta teenagerů posedávajících ve sklepě není pro sitcom nikterak originální zápletkou. Navíc tu nenajdeme žádný jednotící motiv prostupující napříč sériemi, jako je například hledání matky v HIMYM. V tuto chvíli ale přichází na scénu hlavní výsada této situační komedie, a tou jsou postavy.
Ať přemýšlím jak přemýšlím, když se mluví o těch nejznámějších sitcomech, většinou jsou hlavní protagonisté dospěláci. Charakterové vlastnosti jsou vždy nějak vyhnané do extrému, aby byla postava zajímavá a nosná. To ale u dospělé figury nikdy nebude působit tak reálně a uvěřitelně jako u puberťáka. To, že hrdinové v That ‘70s show jsou teenageři, dává jejich charakterům zvláštní uvěřitelnost, která pomáhá snáz se do nich vcítit, oblíbit si je a ztotožnit se s jejich pohnutkami. Zvlášť pokud se jedná o typy, které jsou takhle pěkně vybarvené.
Paradoxní je, že hlavní protagonista seriálu je zároveň postavou možná nejméně zajímavou. Je snadné si ho oblíbit kvůli jeho specifickému humoru, ale krom výrazných nerďáren a nejhoršího účesu všech dob těžko něčím vybočuje. Oproti tomu tu máme Donnu, silnou ženskou hrdinku angažující se prakticky ve všem od sportů po feminismus. Tu parádně doplňuje zpočátku ukňouraná Jackie, prototyp nafrněné rozmazlené panenky, jež však během několika sérií sleví ze svého ječáku ve prospěch o něco hlubšího charakteru. Dál tu je studnice sarkastických poznámek, kudrnatý vyhul Hyde, který opět ve zdařilé interakci doplňuje naivního hezouna Kelsa, tu nejméně ostrou tužku v penále. A nesmíme zapomínat na Fese.
A ano, opravdu je to Fes, ne Fez. Pravým cizokrajným jménem, které v seriálu ani nezazní, ho ostatní neoslovují, protože je moc dlouhé. Zvolili mu proto přezdívku Fes, která vznikla zkratkou Foreign Exchange Student. A jedná se pravděpodobně o otevřeně nejnadrženějšího člověka v dějinách seriálů. Jeho explicitní poznámky „co na srdíčku to na jazýčku“ vůči ženám všech věkových kategorií od čtrnácti do sedmdesáti let jsou stejně pobuřující, jako jsou vtipné. Mix téhle šestice dává celé sérii těžko opakovatelný nádech přirozenosti a zábavnosti. Tento dojem může kazit laugh track, ale na ten už jsme u většiny sitcomů zvyklí. Do ostrého kontrastu s dojmem přirozenosti poté vstupují živé představy mladých zhulenců, jež často tvoří ty nejzábavnější skeče v rámci epizod, podobně jako tomu bylo u Scrubs.
Co ještě posouvá Zlatá sedmdesátá na vyšší příčky žebříčku oblíbenosti? Postavy a zase postavy. Nemluvíme tu ale o dalších teenagerech. Sžívání se s charaktery totiž napomáhají vztahy a spory napříč generacemi, které tvoří další nosnou humornou linku. Je totiž dost snadné se plácat do stehen u toho, když Ericovi rodiče spílají za to, že ho nachytali s pivkem nebo jak si venčil šaška v koupelně. Protože kdo tyhle situace nezažil, že jo.
Zároveň postavy rodičů našich oblíbených teenagerů slouží jako vhodné občerstvení děje – neřešíme jen puberťáky, jejich alkoholové dýchánky a vztahy, ale i rozvody rodičů a sexuální životy manželů v důchodovém věku. Všechny tyto peripetie jsou následně probírány v dnes už legendárních třistašedesátkových vyhulených scénách. Tvůrci nechtěli na kameru ukazovat, jak šestnáctiletí hrdinové pálí brčka, proto zvolili jako nouzové řešení koncept scén, kdy se kamera uprostřed otáčí na jednotlivé hrdiny okolo sebe a instantní klasika byla na světě. Další přísady do receptu na sladký sitcom.
Přiléhavé je i herecké obsazení. Víme, že seriál sloužil jako odrazový můstek do Hollywoodu pro Ashtona, Tophera a Milu. Další z herců tak úspěšní nebyli, což ale nikterak nesnižuje jejich podíl na skvostu. Vždyť jen Lea, vlasatého lennon-type hipíka, jenž většinu času zapomíná, kde je, s kým je a jak se jmenuje, dokonale ztvárňuje herec Tommy Chong. Ten si mimochodem na sérii odskočil do vězení za držení drog. Taky máte tak rádi, když mají herci stejné vlastnosti, jako jejich role? Můžeme zmínit i řadu cameo rolí, které vždy zpětně rádi objevujeme. Seriálem se promenovali Dwayne Johnson, Bruce Willis, Joseph Gordon-Levitt, Lindsay Lohan nebo Jenna Fischer alias Pam z Kanclu.
Sedmdesátky ale nejsou bez neduhů. Málokterý seriál se vyhne vyčpělosti posledních řad, toto dílko není výjimkou. Nelze se ubránit dojmu, že seriál postupem času ztrácí tempo, fóry se lehce opakují a naši hrdinové nemají kam směřovat, tak se prostě párují dohromady. Zároveň seriál v poslední části ztrácí jedny z nejoblíbenějších tváří, tedy Kelsa a Erica. Topher Grace se totiž chtěl uchytit na áčkovém poli hollywoodských hvězd rolí Eddieho Brocka ve třetím Spidermanovi (sami si zhodnoťte, jak se mu to povedlo). Proto odešel z poslední série.
Autoři si byli dobře vědomi toho, že seriál stojí a padá právě s postavami, proto přišli s šíleným nápadem, že po sedmi sériích by hlavního hrdinu obsadili jiným hercem a změnu jeho zjevu by ozřejmili africkým podnebím. Horší vysvětlení pro recast role jsem asi v životě neslyšel, což si naštěstí papaláši včas uvědomili, zařadili zpátečku a přišli s novou postavou. Ta byla stejně vlasatá jako neoblíbená, proto byla jeho první série zároveň sérií poslední pro všechny. Dojem skvělého sitcomu, který hřeje obsazením, humorem i atmosférou, ale zůstává nezměněn a nám věrným tak nezbývá, než se opatrně těšit na nedávno ohlášený spin-off. A vy se můžete přiznat, jak moc máte seriál rádi.
P.S. K mé oblíbenosti seriálu přispívá mimochodem i skvělý český dabing, ve kterém exceluje Jan Cina jako Eric a Miroslav Hanuš jako jeho fotřík Red.
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Popravdě od té chvíle co jsem slyšel o tom pokračování, tak mám chuť si to
znova po letech pustit.