Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Expanse | 2015-?
csfd  imdb
tvůrce: Robert Lieberman, Terry McDonough
hrají: Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Wes Chatham, Thomas Jane, Steven Strait

The Expanse: Úvod 2. řady


ikona
do_Od
expanserecenzesci-fisyfy
Jak to vypadá s The Expanse na začátku druhé řady? 

Rok se s rokem sešel a seriál The Expanse se konečně vrací s úvodem do své druhé série. A nebudu vám teď lhát, těšil jsem se dost. I přes moji nelichotivou recenzi první řady ve mně ten svět politických intrik, studené války mezi Zemí a Marsem, podivného šmejdu z vesmíru a několika nepravděpodobných hrdinů nakonec docela vyrostl, a jak tu tak teď sedím se svými poznámkami k novému dvoudílu, uvědomuju si, že to skutečně začíná být víc než slušné.

Na začátek se hodí říct, že pokud za sebou nemáte knižní předlohy, nebo jste neviděli celou první sérii, nemá absolutně žádný smysl začínat tady. Znalost širších souvislostí a fungování tohoto univerza je naprosto esenciální, takže doporučuju začít hezky pěkně loňským pilotem. Nebojte, uteče to. Hlavně ale máte jistotu, že do toho nepůjdete zbytečně, The Expanse je totiž aktuálně nejúspěšnějším seriálem stanice SyFy a to znamená, že ho jen tak nezruší. Obzvlášť, když sbírá pozitivní reakce kudy chodí a fanoušci jsou taky jen výhradně nadšení. Tohle se jinak béčkové stanici zkrátka povedlo a já tentokrát musím uznat, že ty řeči o Hře o trůny ve vesmíru vůbec nejsou tak směšné, jak se na první pohled zdály.

Koneckonců, množství postav tady pomalu začíná atakovat rekordy, politická situace mezi třemi hlavními frakcemi se začíná vyhrocovat a někde v pozadí číhá neviditelná hrozba, která může bez mrknutí oka potenciálně smazat celou naši Sluneční soustavu. V podstatě tady chybí akorát ten Jon Snow. A taky známější herci a větší rozpočet. To ale neznamená, že se tvůrci nesnaží a nevytahují jiné trumfy.

Hned na úvod nám například servírují akční scénu z trénikového tábora Maršanů, která nejenže je výborně natočená a celkově prostě cool, zároveň vás velmi rychle uvede do vnímání nových postav a dále prohloubí už tak parádně načrtnuté světy, se kterými tady scenáristé pracují. V podstatě je to tak, že každý něco chce, nikdo ale není vyloženě klaďas a tak je jenom na vás, komu se rozhodnete fandit. Podobně na tom pak je i vyprávění. Zapomeňte na epizodní děj, ten se v seriálu prakticky nevyskytoval už od první série, The Expanse je tak otevřený a nelineárně vyprávěný seriál, jak jen to hranice televizního scénáře dovolí. Ano, v první řadě vedly všechny cesty na Eros a podobně se bude nejspíš ubírat i letošní řada, aktuálně jsou ale figurky zresetované a šachovnice je zakrytá. A minimálně pro mě jako nečtenáře předloh je tohle vítaná změna oproti řadě dalších seriálů.

Postavy pak sice prošly menším upgradem, takže si jsou jistější ve svých konáních, ve výsledku se ale zase tolik nezměnily. Policajt Thomase Janea pořád nesnáší vesmír a vy mu to hrozně žerete, mezitím Shohreh Aghdashloo na Zemi... (ha, ale znejistěli jste na chvilku, že jo?! Jasně, že jsem to jméno musel googlit...) pokračuje v nenápadné snaze přijít na to, co se tam nahoře (myšleno ve vesmíru) sakra děje. A vy jen doufáte, že brzy taky začne kopat zadky.

Úvod do nové série tak na jednu stranu krásně navazuje tam, kde jsme loni skončili, zároveň ale vykopává dveře do ještě rozmáchlejší sci-fi story, než se kterou jsme začínali. Já jsem jednoduše nadmíru spokojený a doufám, že to v tomhle duchu bude pokračovat i dál. Něco takového tady už dlouho nebylo.

(Jo, a málem bych zapomněl. Čekání na nový Mass Effect se mi rázem významně zkrátilo.) 

Verdikt

avatar8/10

do_Od

The Expanse: 1. řada


ikona
do_Od
Jak nakonec dopadl nejambicióznější projekt televizního otloukánka, stanice SyFy?  

Zatímco letošní seriálová sezóna je v plném proudu a my se v redakci pomalu začínáme prát o ty největší a nejhlasitější kousky (Davies zase všechno prospal), stále ještě doháníme pár restů z loňského roku, u kterých by byla jednoduše škoda, kdybychom na ně úplně zapomněli. Jedním z nich je i vesmírné sci-fi béčko The Expanse od stanice SyFy. Možná jste stihli zaregistrovat moji lehce nadšenou recenzi pilotního dílu, která zde vyšla někdy krátce před Vánoci. V ní jsem slíbil, že pakliže i zbývajících devět části této desetidílné série o vesmírných psancích, politice, teroristech a ztracených dívkách bude stát za to, určitě vám jej ještě připomenu. A jelikož sliby se mají plnit nejen o Vánocích, tady mě máte.

Jak už mnozí víte, seriál The Expanse vychází ze stejnojmenné knižní předlohy od Jamese S. A. Coreyho a jeho děj se odehrává v blízké budoucnosti, zhruba o dvě stě let později. Lidstvo okupuje většinu Sluneční soustavy, Země slouží jako hlavní sídlo OSN, kdežto Mars je samostatný militární celek. Do toho se tu točí ještě několik desítek dalších planet, stejně jako menších frakcí, usilujících o moc. A teď se nejspíš sami sebe ptáte, koho sakra napadlo udat takhle komplexní dílo právě SyFy? Upřímně? Ještě před pár týdny bych se nejspíš ptal na to samé. Teď, když to mám čerstvě za sebou… ona ta kombinace vlastně dává celkem smysl. Ne snad, že by Netflix nebo HBO nedokázali odvést podstatně lepší práci. S jejich zázemím a tvůrčím talentem, který mají dispozici, nejspíš levou zadní. Jenže kolik vesmírných sci-fi jste od těch dvou v poslední době zaznamenali? Nebo od jakékoli jiné kabelovky, či stanice? Moc ne, že jo. SyFy na rozdíl od toho- jasně, většina věcí, co tihle pánové vyplodí, nestojí za nic, ale jedno se jim přece musí nechat. Mají koule zkoušet nové věci. A dříve nebo později se jim ten risk vyplatit musel. Přesně to je případ The Expanse.

Začíná to už háčkem. Někde ve vesmíru zmizí holka. Thomas Jane hraje detektiva, který dostane za úkol ji najít. Mezitím v úplně jiné části Sluneční soustavy, malá posádka těžařské lodi Canterbury zachytí nouzový signál a po úvodních rozpacích se rozhodne na místo vyslat pětičlenný tým průzkumníků. Jedná se však o past a než tým průzkumníků stihne varovat zbytek posádky Canterbury, je loď sestřelena neznámým vojenským plavidlem – podle všeho operujícím pod vlajkou Marsu. Jen co zprávu o tomto incidentu zachytí velení OSN na Zemi, rozběhne vlastní vyšetřování za účelem zjištění pravdy o tomto útoku. A tak se rozjíždí poměrně komplikovaný sled událostí, který pokračuje každým dílem až do ne tak úplně zdárného konce, ve kterém se toho vlastně ani příliš nedozvíte, rozhodně to však bude stačit, abyste si za pár měsíců s chutí sedli k pokračování.

The Expanse logicky neoplývá hereckými hvězdami. Krom již zmíněného Thomase Janea se tu v malé roli objeví ještě Jarred Harris, aka Profesor Moriarty z druhého Sherlocka s Downeym, tím to ale hasne. Zbytek jsou ve skrze neznámí, přesto však snaživí herci, u nichž nebudete mít problém vybudovat si k nim určitou náklonnost, která, co si budeme nalhávat, je u seriálů vždycky důležitá. Překvapivě ani triková stránka není z nejlepších. Většina stopáže se odehrává v interiérech, které se příliš nemění. Na nějakou tu srandu ve vesmíru pak sice taky dojde, ale nikdy nejde o nic převratného a snad až na jediný moment, který vlastně ale ani nesouvisí s vizuálem, si ani jednou za celých deset epizod neřeknete wow- tohle jsem potřeboval vidět. Takže, proč že to vlastně potřebujete vidět?

Tak především proto, že to je slušný thriller. Navíc, nejsem sice zrovna dvakrát zdatný v přírodních vědách, ale právě ona fyzika má tady podle všeho hodně velký základ v realitě, což by vás nerdy mohlo nejspíš zajímat. Taky je tu onen fakt, že děj krásně odsýpá a scénář i na dané poměry není něco, co pětileté děcko dostalo na papír zatímco zuřivě mlátilo hlavou o klávesnici. No neříkejte, že nejste překvapení.

Samozřejmě k dokonalosti to má pořád hodně daleko. Můj dost možná největší problém, bokem od špatného CGI, je nedostatek akce počas celé první řady. A teď nemyslím dobré akce. Tu vem čert. Od vesmírného béčka bych totiž čekal alespoň „nějakou“ akci. Jenže i té je tady minimum a podle mě za to tak trochu může tvůrčí snaha přijít s něčím přece jenom trochu víc, než jen brakovou sci-fi. Na jednu stranu je to pochopitelné vzhledem k výší rozpočtu a velikosti produkce, kterou SyFy tomuto projektu poskytlo, na tu druhou- ambice neambice, pořád je to v jádru druhořadý materiál. Béčka potřebují akci stejně jako kojenec mateřské mléko. V opačném případě mu totiž hrozí, že skončí retardované. A to nikdo nechce. Pokud by tedy tvůrci do druhé řady měli na něčem zapracovat, je to právě akce.

The Expanse je na své poměry překvapivě snaživé dílo. Rozhodně je to to nejlepší, co nám zatím SyFy kdy dalo. Zároveň je to taky první pořádný seriál z prostředí vesmíru za hodně dlouhou dobu. Postavy jsou sympatické a zápletka správně napínavá, přesto se však nemůžu zbavit pocitu, že tomu chyběl trochu větší spád, každopádně větší množství akce a lépe uzavřené finále. I tak se však jedná o něco, co můžu s klidným srdcem doporučit jak milovníkům vesmírných sci-fi, tak i všem ostatním. Jestli vám to při dnešní konkurenci stačí, nebo ne, to už nechám na vás.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (18)

Verdikt

avatar6/10

do_Od


Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  xxendxx

The Expanse: Pilot


ikona
do_Od
Syfy se vytahuje s novým sci-fi. Stojí to konečně za pozornost? 

A sakra. Tak ono už nestačí, že se na nás v bedně řítí ty pecky zprava i zleva. Ony už nám je musí posílat i zespoda. A tím zespoda je samozřejmě myšlen Syfy, náš malý televizní otloukánek. Ne, že by se tedy bylo čemu divit. Ostatně seriály jako Dark Matter, Killjoys nebo Z Nation mluví za vše. I proto trošku nechápu, proč mám neustále tendenci, vrhat se do těch jejich nových kousků zcela dobrovolně. Možná za to může fakt, že jsem přece jen v mládí vyrůstal na té blbé Hvězdné bráně. Nejspíš se ve mně něco pohnulo a teď pátrám po jakémkoli náznaku, že narazím na něco alespoň vzdáleně podobného. Bohužel, novinka The Expanse to není. Naštěstí, je to něco mnohem lepšího.

Nacházíme se ve dvacátém třetím století, lidé už kolonizovali celou Sluneční soustavu a zatímco Země patří pod United Nations, Mars funguje jako samostatná správní  jednotka, disponující značnou vojenskou převahou. Tyhle dvě planety se z nějakého důvodu nemají rády. Do toho ale existuje ještě třetí frakce, neutrální spodní vrstva pracujících „belťanů,“ živořících na tzv. Opasku, který slouží například k meziplanetárnímu obchodu apod. A to jsem se prosím ještě ani nedostal k prvnímu záběru. Ano, příběh je komplikovaný, pro naše účely mu však budeme říkat spíše ambiciózní. Důvodem je fakt, že seriál vychází z povedené knižní předlohy, čítající pět dílů, přičemž šestka už je na cestě. Dobrý, ale tohle není recenze nové hry od BioWare ani filmové adaptace natočené Matthew Vaughnem pod produkčním dohledem Universal Studios. Tohle je Syfy. Takže, jak to vypadá po tom, co úvodní text zmizí a my se probudíme ve vesmíru? Inu, překvapivě stále celkem dobře.

Začíná to přitom docela podezřele, nesympatická holka je zavřená v nějaké hnusné komoře ve stavu bez tíže. Vykopne dveře ven, dočkáme se malé lekačky na úvod a když už si říkám, že jsem zase jednou někomu skočil na kus špeku, nesympatická holka zmizí a na scéně se objeví nečekaně cool Thomas Jane. Punisher vyměnil lebku za klobouk a hraje si na těžce frajerského detektiva, který dostane za úkol mezi belťany najít jednu pohřešovanou holku. Celé to vypadá slušně futuristicky a evokuje mix Blade Runnera a Pátého elementu. Hned na to však přijde další střih a jsme na těžařské lodi, dva lidi si to rozdávaj – opět ve stavu bez tíže, efekty trochu haprují, pak někdo přijde o ruku a my se seznamujeme s celkem sympatickou posádkou, která odněkud v naší soustavě „vytěžila“ led a nyní ho veze k Pásu. Záhy však posádka zachytí nouzové volání o pomoc a i když se zprvu kapitán a většina ostatních rozhodnou volání ignorovat, později jsou donuceni si to rozmyslet a tak se vydáváme na vesmírnou záchranu, silně připomínající události prvního Aliena. A ten mix je najednou zase o něco zajímavější. Nakonec, než se nadějeme, je pilotní epizoda u konce a vy tak nějak automaticky máte chuť na víc. Mise splněna, gratulujeme. Syfy se oficiálně poprvé vytáhlo se skvělým háčkem.

Ačkoliv sem sice stanice nasypala největší balík peněz, co kdy vytáhla, pořád je to bohužel sakra málo. Že nejste na kabelovce, ani ve filmu, poznáte už od prvních záběrů. Díkybohu ale tentokrát vše nestojí jen na efektech. Dočkali jsme se celkem sympatického obsazení, v čele s tradičně fajn Thomasem Janem. Kratičké cameo si tu dokonce střihl badass dědula z Breaking Bad. Krátce na to je však ten chlapík zase fuč a podobný castingový trumf už asi tvůrci nevytáhnou. Po dialogové stránce je to ale pořád strašně fajn, což je samo o sobě takový malý zázrak. Když navíc přidáte slušné tempo, dobře odsýpající děj, který zaujme a baví, vychází z toho fajn podívaná, která si své fanoušky nepochybně najde. A já budu zcela určitě mezi nimi, protože věštím, že do dvou let tu máme náběh na nové The 100, akorát o něco větší a snad i drsnější. A protože bych tu k němu rád za ty dva roky psal pravidelné recapy, je lepší, když do toho vlaku naskočím už teď. 

Kdo mé křišťálové kouli nevěří a po posledním Koukat/nekoukat na Supergirl pochybuje, že jsem ještě soudný, fajn. ČSFD momentálně ukazuje 77%, což je nejvíc, co kdy Syfy dostalo. Nicméně ještě do konce roku tady budu s nějakým rekapitulujícím shrnutím a jestli to bude pořád takhle fajn, začnu vás k tomu lákat. Do té doby asi můžete být v klidu, dohánět si všechny ty Pozůstalé, Agenty z Shieldu, Most nebo Fargo. Lehce nadprůměrné hodnocení má vzbudit mírnou pozornost, jestli vám ale žánr sci-fi nic neříká, případně vás odrazují průměrné efekty nebo neznámé obsazení, pak tohle klidně ignorujte. Další možností je sáhnout po knížkách. Tam máte rozhodně větší jistotu, že to neskončí zklamáním. Koneckonců, je to pořád jen Syfy.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar7/10

do_Od


Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  do_Od

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace