Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Falcon and the Winter Soldier | 2021
csfd  imdb
tvůrce: Malcolm Spellman
režie: Kari Skogland
hrají: Anthony Mackie, Sebastian Stan, Daniel Brühl, Emily VanCamp, Wyatt Russell

The Falcon and the Winter Soldier: S01E05


ikona
Spooner
Finále seriálové marvelovky je za rohem. Jak na něj láká předposlední epizoda? 

Na seriálovou týmovku Falcona s Winter Soldierem jsem se z letošních seriálových marvelovek těšil asi nejvíce. Doufal jsem, že se tvůrcům podaří navázat na atmosféru a akční fazónu filmových dobrodružství Kapitána Ameriky a naservírují nám svižnou komiksovku mixnutou akčním thrillerem. O to víc mě však výsledek zklamává a dělá ze mě v podstatě nejméně spokojeného člena redakce. Seriál sice zobrazuje po společenské i politické stránce celkem zajímavý svět po předešlém „probliknutí“ a zároveň nahazuje velmi zajímavé motivy či postavy, jenže samotné zpracování po scenáristické a zejména režijní stránce dosti pokulhává. A pátá epizoda slabiny projektu zdaleka nejvíce.

Začíná to přitom více než solidně. John Walker se po svém výbuchu na konci minulého dílu střetává se Samem i Buckym a následně přichází nejen o štít, ale americká vláda ho posléze zbavuje také role Kapitána Ameriky. Kdo se ovšem důležitého postu místo něj? Na tahu je logicky opět Sam, jenž si musí srovnat v hlavě všechny osobní i historické pro a proti. S jeho rozhodováním mu samozřejmě pomůže i kámoš s kovovou rukou. Aktivisté Flag Smashers v čele s Kali pak ještě rozhodně neřekli poslední slovo.

Jenže po výtečném a správně emotivním úvodu, který je dosud jednou z nejlepších sekvencí seriálu, se bohužel dostavuje nuda a solidní režijní bezradnost. I tentokrát platí, že příběh obsahuje několik zajímavých a potenciálně silných prvků a např. se mi líbí, jak se zde pracuje s postavou Johna Walkera. Jenže k čemu to je, když scénář neumí tyto linie dostatečně vytěžit a utápí se často v dialogové vatě. Režie Kari Skogland je navíc stále neuvěřitelně utahaná, roztříštěná a hlavně neskutečně rutinní. Režisérka sice umí občas vykouzlit skvělou scénu, viz. zmiňovaný začátek či minulé finále, s civilní atmosférou a osobními liniemi hrdinů však pracuje tak nějak napůl a nejen, že nedokáže materiál těžit na maximum, ale já osobně už jsem se např. v hlavní zápletce okolo Flag Smashers a otravné Kali dostal do solidní divácké apatie.

Místo toho, aby předposlední epizoda šlapala na plyn a divák po ní nemohl dospat na finále, tak svým tempem pomalu uspává, mnohé scény se zbytečně natahují a režie stále nemůže najít formu. Civilní atmosféra a větší důraz na populární postavy je pak sice fajn, v porovnání s Civil War a Winterem Soldierem ovšem seriál bolestivě ztrácí a servíruje podstatně méně zábavnější podívanou. Začínám pak být docela skeptik a obávám se, že ani blížící se závěr mé rozmrzelé dojmy nezlepší. 

P. S.: Rádoby velké cameo bylo sice docela fajn, v podstatě mě ale nechalo úplně chladným. 

The Falcon and the Winter Soldier: S01E04


ikona
Sam.Vimes
Jak pokračuje dobrodružství zimního vojáka a sokola v Praze vydávané za Rigu? 

The Falcon and the Winter Soldier už je za polovinou své krátké řady. Já jsem teď čerstvě dohnal první čtyři epizody a musím říct, že vzhledem k očekáváním vysoce nastaveným seriálem WandaVision (kvalitativně) a filmovým druhým Kapitánem Americou (kvalitativně i žánrově), jsem mírně zklamán. Byť je to ten druh zklamání, kdy i tak dávám palec nahoru, jen ne tak přesvědčivě, jak jsem doufal.


Ve čtvrté epizodě dostává Bucky od Wakanďanek jen krátký časový úsek, než mu bude zabaven proradný baron Zemo. Času, jež mu byl dán, ale využívá efektivně, a tak se spolu s Falconem dostávají blíž k teroristce Karli Morgenthaum, jíž se okřídlený hrdina snaží rozmluvit trhání vlajek a zabíjení lidí. Pod nohy se jim ovšem plete nový Cap s parťákem.

Dvě nejvýraznější věci v novém díle jsou město a kapitán. Začneme městem – Prahy si tady užijeme do sytosti, objektivně se tvůrcům povedlo vybrat hezké lokace a navozovat jimi tu správnou (a pro Američana mírně exotickou) atmosféru středo-/východoevropské metropole. Čistě subjektivně mi pohled na pasáž Lucerny nebo Zámecké schody jaksi boří iluzi, že bychom měli být někde v Pobaltí, ale zase mám radost, že vidím hrdiny od Marvelu na důvěrně známých místech.


Pro děj zásadnější je pak kapitán, přesněji tedy John Walker, nový Captain America. Redakční kolega Spooner sice říká, že je jeho představitel Wyatt Russell herecké dřevo, ale mně tedy přijde pro roli armádního panáka adekvátní. Je zajímavé sledovat jeho posun od vyznamenaného vojáka, jenž svou absenci superschopností podává jako pozitivum (alespoň ideově), k někomu, kdo ve světě kostýmovaných hrdinů dostává opakovaně nakládačku. Což nakonec vygraduje až k velice působivému závěru.

The Falcon and the Winter Soldier: S01E03


ikona
Diego.Dorlan
Jak se vedlo ve třetím díle našim hašteřivým hrdinům? 
Ve druhém díle jsme se dozvěděli, že naše ústřední dvojice bude potřebovat pomoc od externího konzultanta, což se následně projeví nejen jako skvělý vtip od jedné z postav, ale především jako zajímavá zápletka pro celý díl.


Baron Zemo zde dostává poměrně hodně prostoru, protože ústřední dvojice se s jeho pomocí vydává do kriminálního podsvětí v Madripooru. Zde doufají, že najdou odpovědi na své otázky týkající se séra schopného stvořit super vojáky. Fungující dynamika Sama a Buckyho je zde téměř překvapivě efektivně doplněna o záporáka Zema, přičemž tato křehká aliance musí vybalancovat nelehkou historii se společným cílem.

Během této mise se trojice setkává s nečekanou pomocí od další známé postavy, která je jejich jedinou šancí zjistit, jak je to vlastně se sérem na tvorbu supervojáků. Dozvídáme se také více o lidech, kteří stojí za “Flag Smashers” a nový Kapitán Amerika začíná pomalu ale jistě ukazovat, za jakými hodnotami stojí.


Třetí díl si drží nastavenou laťku a ukázal nám zase novou část marvelovského vesmíru, kterou jsme předtím nikdy neviděli. Překvapivě dobře fungující chemie mezi dvojicí Avengerů a Barona Zema mě bavila celou epizodu. Další postavy, s nimiž se naši hrdinové setkávají jsou taktéž fajn obohacením děje s příslibem snad dalších zajímavých věcí v budoucích dílech.
Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

The Falcon and the Winter Soldier: S01E02


ikona
krauset
Vydali se spolu Falcon a Winter Soldier konečně do akce?  

„Vetřelci, androidi, čarodějové“, tedy podle Sama kategorie nepřátel, s nimiž Avengers obvykle zápolí, takzvaná Velká trojka. Alespoň jak vysvětluje Buckymu v jejich první společné scéně, která k překvapení mnoha diváků přišla až ve druhé epizodě seriálu. Značná mezikulturní referenčnost nyní provází seriály Marvelu, po WandaVision, které se vztahovalo k americkým sitcomům, tu tentokrát máme velkou nerdí debatu o rozdílech mezi čarodějem a kouzelníkem. A jako Tolkienovec velmi oceňuji skutečnost, že Bucky byl tak velkým fandou Hobita, že si okamžitě sehnal britskou kopii z roku 1937 a nehodlal čekat na americké vydání o rok později. 

 

Poté, co se parťáci dohodnou, že základním dělítkem mezi lidmi s magickými schopnostmi je to, zda nosí, či nenosí klobouk, nastává první výsadek a společná akční scéna, v níž se Falcon a Winter Soldier snaží překazit pašování vakcín (!!!) revoluční skupinou supervojáků. Buddy-movie komiky není přehnaně mnoho, ale téměř každá hláška padne přesně („Mám to celé natočené“). Mezi Samem a Buckym je nečekaně poutavá dynamika i díky kauze Kapitánova štítu, jehož se Sam v první epizodě vzdal.

Na Marvelu mimo jiné obdivuji, jak zvládá polidšťovat (superhrdinské) postavy. Kapitánův náhradník, kterého byli všichni připraveni po konci první epizody nesnášet, se dočkal nečekané pozornosti hned na začátku nového dílu, který ho okamžitě prokreslí pomocí partnerky a nejlepšího přítele jako zdatného a obětavého vojáka, nikoliv jen neschopný nástroj k propagandě (i když tyhle aluze na First Avenger, první film s Kapitánem, jsou tu také). Není to žádný model pro televizní kamery. 

 

Motiv revolucionářů, kteří chtějí obnovit svět během probliku, kdy státy, jak je naznačeno, zřejmě nehlídaly své hranice tak ostražitě, a heslo „Jeden svět, jeden lid“ jsou něčím, na co by mohlo slyšet i dost liberálů, nejen fanatici, a zajímá mě, jak s tím tvůrci naloží. Stejně tak mě zaujala myšlenka, že existoval afroamerický supervoják, ale jeho osud byl tak moc odlišný od plakátovosti, jak si jen lze představit. Epizoda mi připomněla seriál The Wire svým vtipným zvratem, kdy policie sice bezdůvodně zastaví černocha hádajícího se na ulici Baltimoru s bělochem, ale sbalí bělocha. Následná terapie ve vězení přinese perfektní repliku „pohlédnutí do duše není soutěž v zírání“.

Příště se podíváme za jistým padouchem vězněným v Berlíně a já, jakožto z redakce zatím nejspokojenější divák, se těším, co přinese návrat jednoho z nejsubtilnějších a nejzajímavějších marvelovských filmových záporáků.


© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace