Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Grand Tour | 2016-2024
csfd  imdb
tvůrce: Jeremy Clarkson, Richard Hammond, James May
hrají: Jeremy Clarkson, Richard Hammond, James May

The Grand Tour: Jedna na cestu


ikona
tomasmy
james mayjeremy clarksonrichard hammondThe grand tourtop gear
Jak dopadlo grand finále Grand Tour (a Top Gearu)? 
Trojice Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond se pospolu poprvé objevila na televizních obrazovkách v roce 2003. Clarkson a Hammond už o rok dřív, May se k nim přidal až ve druhé sérii nového Top Gearu. V té době ještě pořad BBC ani zdaleka nebyl takovým kultem a celosvětovým fenoménem, kterým se stal během několika následujících let. Příběh o tom, jak měl Jeremy hlad a jak se pánové přesunuli z veřejnoprávní televize na Prime Video, na němž si od základu vybudovali show The Grand Tour, všichni znáte. Takže udělejme střih do součansnosti - píše se pátek třináctého (jeden z těch opravdu historicky smutných a významných) září roku 2024. Den, kdy se Svatá trojice (nebo tři králové, každý jim říká jinak) vydala vstříc svému poslednímu společnému dobrodružství. Po dlouhých 22 letech, 22 řadách Top Gearu a pěti sériích Grand Tour nastal čas dát si Jednu na cestu a zabalit to. Jak tedy poslední dvě hodiny ve společnosti legend dopadly? 
 
 

Neznám žádného kulturně inteligentního člověka, který by ty tři neměl rád. Autům nerozumím a jsou mi úplně ukradená, Top Gear ale miluju. Nejdřív mi učarovaly jejich cestopisné speciály, pak i zbytek pořadu, který byl vždycky primárně o zábavě a blbnutí. A přitom byl chytrý a poučný a nenudil ani ve chvílích, kdy se opravdu snažil o seriózní test auta. A právě proto byl tak úspěšný, právě proto (a díky naprosto výjimečné moderátorské magii) má těch fanoušků tolik. A Grand Tour na tom samozřejmě bylo úplně stejně. To grandiózně odstartovalo v listopadu 2016, přičemž jsme za tři roky dostali pořádnou nálož skvělých dílů. A právě od prosince 2019 už vycházejí jen tradiční cestovatelské speciály (o těch souhrnně až jindy). A teď už nebudou ani ty (tedy rozhodně ne s touhle partou, Grand Tour hodlá pokračovat s novými moderátory). Tuhle dlouhou a nezapomenutelnou éru se naštěstí podařilo ukončit velkolepě, více než důstojně a nádherně nostalgicky.  
 
 

A jak jinak to zakončit než se vydat do míst, kde to celé před lety začalo? Tedy ne na letiště v Dunsfoldu (kde je teď volno, protože Top Gear to definitivně zabalil), ale do Afriky - do míst, kde v roce 2007 vznikl první speciál z Botswany. Jeremy, Richard a James se nyní potkávají v sousedním Zimbabwe s jediným úkolem - ignorovat veškeré instrukce pana Wilmana a prostě si jen užít cestu - jednoduše ho přejet z východu na západ, celkem 1900 kilometrů. A to všechno v autech dle vlastního výběru - v takových, která si vždy přáli mít. Že se jim to celé maličko zkomplikuje a že nakonec do té Botswany stejně uhnou, to snad ani není třeba dodávat.
 
Už od prvních minut se speciál nese v naprosto klasickém duchu. A kdo by snad na začátku pochyboval, jestli dvouhodinová stopáž není moc (za časů Top Gearu  byla naprosto v pořádku, ale v posledních třech speciálech se to s tou jejich délkou už trošku zvrtlo), jeho obavy budou rozmeteny prakricky okamžitě. Tentokrát jsou dvě hodiny opodstatněné, velmi adekvátní, ve filmu není ani minuta navíc a nudná není jediná vteřina. Přehldíka klasických förů začíná už po dvaceti kilometrech, kdy se Hammondovi poprvé rozbije auto, se kterým jezdili Profesionálové. Po krátké debatě, zda svému kolegovi tentokrát nepomohou, když je to naposledy, se Clarkson a May nakonec rozhodnou, že to udělají jako vždycky a divák se prostě musí usmívat od ucha k uchu.
 
 
 
A povědomých zápletek přijde ještě víc - v jeden moment si pánové pořídí lodě, aby překonali jezero plné krokodýlů a o něco později pak využijí své geniality a znovu si udělají ze svých aut vlaky, přičemž opravdu nezapomenutelná konstrukce se povede Hammondovi. Cestou natáčejí zvířata (tentokrát jim to jde - Amazon má zřejmě lepší kameramany než BBC), míjí Viktoriiny vodopády, naposledy si kupují praktické dárky, pořizují suvenýry, které by mohly způsobit problémy na hranicích a celou cestu vzpomínají. A divák s nimi.
 
 
 
Jedna na cestu dává vzpomenout na ty nejlepší speciály ještě z éry Top Gearu, ostatně těm divácky nejoblíbenějším se kvalitou bez problémů vyrovná. Celé dvě hodiny plynou v poklidu, neodehrávají se tu žádné velké divočiny, přesto, co se humoru týče, je to vážně nadupaný díl - všechny fóry jsme sice slyšeli už stokrát, ale vůbec to nevadí. A pak přijde nevyhnutelné - poslední půlhodina, která na nostalgii a emocích ještě přidá. Jeremy, Richard a James nakonec opravdu dojedou do míst, na kterých řádili poprvé. Dojde na velice dojemné a překvapivé setkání se starými známými (jak moc je nebo není v tomto případě nahrané, je úplně jedno), dojde na neméně dojemné prostřihy a kruh se nakonec definitivně uzavře. A když nakonec po stejné trase dojedou ke svému stromu na ostrově Kubu, nestyďte se za to, když vám třeba i ukápne slza. Oni si to zaslouží.    
---
Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: Amazon Prime Video
Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar9/10

tomasmy

Nádherná, zábavná a dojemná tečka za tím jejich případem. Touhle bombou se pánové rozloučili na výbornou.


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    pytlak15

The Grand Tour: 1. série


ikona
Sam.Vimes
Jak dopadl přerod klasického Top Gearu v amazonovské The Grand Tour? 

Jeremy jednou nedostal teplou večeři, jedno vedlo k druhému a nakonec trio oblíbených moderátorů společně s producentem Andy Willmanem opustilo BBC a rozjelo nový automobilový pořad na Amazonu. The Grand Tour není ani tak regulérní první řadou, jako spíš duchovním pokračováním Top Gearu, jak jsme ho znali poslední víc než dekádu. Tak se pojďme podívat co a jak se změnilo a co zůstalo při starém.


Místo studia v BBC se teď natáčí ve velkém putovním stanu. A je to dobře, původně se sice uvažovalo o úplném vypuštění studiových prostřihů, ale vstupy ze studia hezky fungují jako ukotvení mezi jednotlivými segmenty, díky kontaktu s diváky působí show o něco živěji a taky to umožňuje srandičky jako je Conversation Street. Ta nahrazuje staré zprávy, prostě pár minut „hospodských tlachů“, ovšem nadmíru zábavných.

Celá produkce měla v zádech právníky BBC, kteří hlídali aby se neporušovala autorská práva. Jednou z „obětí“ byla i hvězda v autě za rozumnou cenu nebo zkrátka jakýkoliv host. Jenže místo aby to Clarkson a spol. tiše přešli, zařadili Celebrity Brain Crash, kde si vždycky pozvou někoho slavného, jen aby nebohá celebrita „zemřela“ nějakou bizarní nehodou těsně než dojde do studia. Na tom si mimochodem můžeme ukázat jeden z hlavních rozdílů mezi The Grand Tour a novým Top Gearem: Jamesův running joke: „Znamená to tedy, že nepřijde?“ by papírově vlastně neměl být moc vtipný, ale v jeho šarmantním, suchém, málem až monty-pythonovském podání spolehlivě funguje vždy.


Klasická trať v Dunsfoldu je pochopitelně pryč, místo ní má ovšem Grand Tour zbrusu nový, vlastní okruh Eboladrom (kvůli tvaru), kde nechybí ani hravé názvy jednotlivých úseků. Zato ale chybí živoucí legenda, muž který je nelegální v 17 státech a jehož pot je používán na čištění vzácných kovů, The Stig. Jak poznamenal Chris Evans v jednom z mála svých povedených vtipů, opatrovnictví dostali oni (BBC). The Grand Tour místo něj představuje Američana, muže jenž považuje vše, co není americké nebo osmiválec, za komoušské. A jde snad o jediný větší přešlap pořadu, Američan je totiž již napoprvé jen úsměvný a pak už únavně nevtipný. Snad bylo lepší nesnažit se tvořit nového Stiga (mimochodem stejná chyba jako když si Evans místy hrál na Jeremyho), ale nechat prostě bývalého závodníka Nascaru Mike Skinnera nehrát roli, ale říct o autech pár postřehů sám za sebe.


Teď k tomu nejdůležitějšímu, k hlavní náplni pořadu. Jakkoliv jsme Top Gear milovali, v posledních letech už přeci jen trošku stagnoval a potřeboval nový impuls. Celé rozkmotření s domovskou BBC a přechod k Amazonu bylo nakonec asi to nejlepší, co se mohlo stát. V Grand Tour pořád najdete testy luxusních superaut (stále nasnímané vyloženě luxusní kamerovou prací), výlety po exotických lokacích i bizarní výzvy s rozpadajícími se ojetinami či speciálně upravenými auty. Jen je v nich vidět zase trochu větší jiskra, jako v Top Gearu o několik řad nazpět. Snad právě díky novým produkčním možnostem, ale i omezením a výzvám.

Amazon na Grand Tour nešetřil a je to vidět. Už jen samotné převážení stanu po celém světě stojí velké peníze, o natáčení filmů plných superaut a destrukce ani nemluvě. Když je pro pointu vtipu potřeba raketomet, tak holt James dostane raketomet. Ne vždy je to ku prospěchu, například segment s hraním lodí, kde se ovšem místo papíru používá letiště a místo tužky jeřáb a auta, je spíše jen okázalý než zábavný. Takových je naštěstí jen menšina, snad nebudou v budoucnu přibývat.


Přes všechno cestování, drahá auta i výbuchy, to hlavní, to na čem pořad stojí a padá, jsou prostě ti tři postarší chlápci. Tři Britové s neodolatelným smyslem pro humor, někdy sofistikovaným, někdy vyloženě dětinským. Tři kamarádi, jejichž přátelské pošťuchování a neuvěřitelné charisma dokázaly pohánět bezmála dvě stě dílů automobilových pořadů. Jejich odchod vyrval z Top Gearu jeho tlukoucí osmiválcové srdce a přenesl jej sem, k Amazonu. Krásně je to vidět už i v úvodní scéně – když Jeremy odjede z deštivé Anglie (=BBC), přijede do slunné Kalifornie a na dálnici se k němu najednou připojí James a Richard, je to jeden z nejdojemnějších momentů, které jsem loni v televizi viděl. Potvrdilo se zkrátka to, co jsme všichni předvídali už dávno. Tím pravým Top Gearem je teď The Grand Tour.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar9/10

Sam.Vimes


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    pytlak15

The Grand Tour: Úvodní epizoda


ikona
do_Od
Jak dopadla veleočekávaná novinka od Clarksona a spol.? 

Tak jsme se přece dočkali. Nový pořad Jeremy Clarksona a spol. někteří vyhlíželi už od chvíle, kdy byl chudák Jeremy "odejit" a místo něj do čela Top Gearu nastoupil nesympatický mrňous Chris Evans. Jak to s ním dopadlo už čtenáři TVzone pravděpodobně dávno ví, takže se do toho nebudu ani pouštět, stejně tak dopředu říkám, že jsem nové epizody TG neviděl a tudíž s nimi ani GT v dnešní recenzi porovnávat nehodlám (navíc věřím, že to kolega Sam.Vimes v budoucnu napraví). Ne, dneska se podíváme striktně na to, jak to trojici slavných moderátorů na úvod jejich nového pořadu šlapalo samo o sobě. A budu upřímný, je to pro ně možná i lepší.

Na začátek musím říct, že úvodní video, ve kterém se Jeremy ihned po odchodu z BBC vydává za lepším zítřkem, byla pro mě osobně první nápověda, že Grand Tour pojede v mnoha aspektech jinudy, než jak jsme na to byli u Top Gearu zvyklí. Ano, maličko jsem čekal, respektive spíše se lehce obával, že s novým pořadem nedostaneme nic jiného, než jen "původní" show v nových kulisách, s pár novými segmenty, Stigem 2.0 a ničím víc. Což, nechápejte mě zle, by nebylo vůbec nijak špatné. Přesto, trocha invence nikdy neuškodí, a kdo si myslí, že byly poslední Clarksonovy série Top Gearu stejně tak dobré, jako například pátá, či šestá, ten má na nose růžové brýle a nostalgie mu zatemňuje mozek.

Tenhle dojem mi naštěstí kluci rychle vyvrátili. Ten základ, tedy kecání o autech, testy, závody a hromada pošťuchování mezi oblíbenou trojkou, se nevytratil. Koneckonců, to by si snad ani žádný správný fanoušek TG nepřál. Nicméně, všechno zbylé se tvůrci pokusili oprášit, a přestože se jim to v polovině případů tak úplně nepovedlo (Američanovy hlášky, celebrity, hádka s publikem), tu snahu prostě musíte ocenit. Navíc, první epizoda je první epizoda, a jakmile se zjistí, co funguje, a co ne, dramaturgie bude jistější a celé si to eventuálně mnohem líp sedne.

Drobné vady na kráse se zkrátka daly čekat, můj dojem je však i přes ně mnohem míň rozpačitý, než jak se to zatím může zdát. Nová dráha je super, když se ještě ohlédnu zpátky za tou úvodní sekvencí, nic tak epického snad v Top Gearu ještě nebylo, a přestože celý díl mohl být o deset, patnáct minut kratší, poslouchat ty tři zmatené pány v obležení Američanů, jak se hádají, baví, a především testují, co všechno si můžou dovolit, prostě nikdy nebude "zabitý čas".

Nebudu psát, že Top Gear je mrtvý, ať žije The Grand Tour. Top Gear možná neplánovaně zajel do pitboxu a sekundy běží, GT ale sotva dostavěl auto a tohle byla jeho první testovací jízda, která se rozhodně neobešla bez drobných kiksů. Ten pravý závod nás teprve čeká, a je myslím v zájmu všech, aby to bylo vyrovnané až do konce. Clarkson je každopádně zpátky a letošní sezóna tak bude ještě zajímavá!

P.S. slečnu s brýlemi, která ve stanu celou dobu stála za Jeremym a svým úsměvem okouzlovala kameramana, bych osobně nechal takhle stát v každé jejich epizodě. Hrozně cute.

Verdikt

avatar7/10

do_Od

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace