Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Jedna noc | The Night Of | 2016
csfd  imdb
tvůrce: Richard Price, Steven Zaillian
režie: Steven Zaillian, James Marsh
hrají: John Turturro, Riz Ahmed, Michael Kenneth Williams, Bill Camp, Jeannie Berlin

Jedna noc: Minisérie


ikona
Davies182
Když se řekne dramatická minisérie od HBO, znamená to většinou trefu do černého. Chcete vědět víc?  

Než se v prosinci hromadně vydáte na rapera Rize Ahmeda (Nightcrawler) do kina na nové Star Wars, měli byste se s ním nejdříve důkladněji seznámit skrze HBO. Právě tam totiž uprostřed léta odstartovala minisérie The Night Of. Hned její první červnová epizoda před měsíci razantně zamíchala žebříčky nejlepších seriálů roku, a my se teď Jedné noci konečně podíváme na zoubek i na TVZone. Bylo by neodpustitelné vynechat recenzi show, která v budoucnu jistojistě shrábne množství různorodých televizních ocenění!

Čím méně toho divák o základním nástřelu děje Jedné noci před zhlédnutím ví, tím lépe. V dnešní na informace bohaté době se mi v létě kupodivu podařilo, pustit si úvodní část v naprostém nevědomí o zápletce. Jaké pak bylo mé překvapení, když jsem zaujatě sledoval první nesmělé kroky hlavního protagonisty skrze noční New York! Tak nějak se předem tušilo, že nová minisérie půjde HBO od ruky, a zážitek sliboval i silný cast, takže jsem to risknul a střihnul si pilotní hodinu naslepo. Byl to zatraceně příjemný vypravěčský šok, a proto teď před dalšími odstavci doporučuji to samé i ostatním. Dobře, jedeme dál.

Nejhorší noční můra, ze které se nelze probudit.The Night Of vypráví pohnutý dramatický příběh vysokoškolského studenta Nasira Khana. Pakistánsko-americký školák to na prestižní zámořské škole podle všeho nemá zrovna jednoduché, k potížím před tabulí se ale záhy přidají ještě mnohem závažnější trable. Nasirovi se život změní v okamžiku, kdy uprostřed noci přijímá pozvání od neznámé, značně atraktivní dívky k tomu, aby s ní strávil nezapomenutelnou noc v jejím apartmánu. Karty osudu ovšem tentokrát vážně nekecaly, a Naz se ocitá v palčivém víru událostí, na které už opravdu nikdy nezapomene. Bohužel. Vše začíná krví na jeho rukou...

Po pozření neznámé drogy v mezičase těch nejodvážnějších nočních radovánek se Nasir ani nenaděje, a už prchá se zakrváceným nožem v ruce z domu, v němž naprosto nečekaně chladne dívka jeho snů. Vzpomínky na uplynulých několik hodin života vzaly za své v následku užití hypnotik, Naz si naposledy pamatuje jen střípky: jak únavou usíná v kuchyni, záři ledničky, divoký sex... Potom se v oblouznění probouzí do nejstrašnější noční můry, jakou si jen dokáže příčetná mysl představit. Bude to dlouhá noc, a skončí na policejní stanici ve vazební cele. Vyslýchající detektiv, studené mříže a fotografování do rejstříku zločinců na Naze působí značně surreálně. Ale není to sen.

Ještě, že se kolem ochomýtá John Torturro. Jeho John Stone je dobrácký právník, který má čuch na pokřivenou spravedlnost, a za vidinou zaslouženého přivýdělku často pomáhá i tam, kde se o nevinnosti na první pohled zrovna mluvit nedá. Možná i proto mu zrak téměř okamžitě spočine na podezřele klidném, vychytrale působícím Nasirovi. Slovo dá slovo a zvědavý Stone nakonec přislíbí vyjukanému studentovi svou pomoc. Vzhledem k tomu, že ani jeden z nich na začátku jejich strastiplné pouti skrze americkou justici netuší, co přesně se vlastně stalo a proč, má divák o napínavé drama postaráno. Po bezkompromisně drsné a naturalistické Jedné noci nebudou soudní thrillery už nikdy, co bývaly.

Žádné veselé barvičky. Jen tma, šeď a hutné, pomalé drama.Temnota roztahuje křídla. Pošmournými obrazy hýřící minisérie HBO má něco, co ji mílovými kroky posouvá mimo rámec tvorby ostatních televizních seriálů. Je totiž ohromujícně reálná. Ať už během sledování Stoneova pátrání po pravdě, zkoumání důkazů očima detektiva Knighta, svědectví rozpadající se Nazovy rodiny anebo při Khanových scénách z vězení či soudních přelíčení, tam všude jede HBO na plný plyn. Bez servítek, bez jakéhokoli růžového filtru. Nic nedává ani na moment tušit, že tu alespoň něco musí dopadnout dobře. Každou další minutu přibývají bez výjimky všem postavám nové šrámy na duši i na těle, a lépe dost možná nebude. Nasira nezvratně formuje drsné vězeňské prostředí, nepříjemnou nemocí stižený Stone ztrácí důvěru v naději, a do důchodu se chystající Knight se pro změnu tváří, že nepřehlédnul nic důležitého.

Důvod, proč je Jedna noc tak neuvěřitelně vtahující, líbivě depresivní a dramaticky pustošivá, nese jméno Steven Zaillian. A pokud vám snad iniciály SZ doteď nic neříkaly, tak teď už budou. Oceňovaný americký scénárista se totiž v Hollywoodu podílel na takových skvostech, jako jsou Schindlerův seznam, Gangy New Yorku, Americký Gangster, Moneyball, nebo třeba Muži, kteří nenávidí ženy. Prostě zázrak vedle zázraku a nezapomenutelným příběhem osázené filmy, které jsme všichni viděli minimálně jednou. Tentokrát je to navíc poprvé, co se Zaillian jako režisér upsal i k dlouhodobější televizní tvorbě, a výsledek rozhodně stojí za to. Garance toho, že pustíte-li si celou minisérii najednou jako více než osmihodinový film, a přitom vše uteče jako máchnutím katovy sekery, je zde určitě na místě.

Ale dost již bylo superlativů, The Night Of je jednoduše řečeno povinností. Udělejte si dobrovolný stresující výlet do neotřelých televizních kulis čpících po hutném dramatu a pyšnících se nezapomenutelným pocitem beznaděje. Kafe a cigára jsou během víkendového sledování jen a jen doporučeny, a možná si k ruce výjimečně přichystejte i láhev něčeho silnějšího než jsou pouhá vína z prologů tématických článků Teda George. Bude to zapotřebí, tahle ukrutně neradostná story se totiž s nikým mazlit nehodlá. Za to, jak hrozitánsky smutnou a návykovou historku nám letos HBO naservírovalo, si naše oblíbená kabelovka zase jednou zaslouží nechat na růžích ustláno.

Verdikt

avatar10/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    hanach

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace