Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dámský gambit | The Queen´s Gambit | 2020
csfd  imdb
tvůrce: Scott Frank, Allan Scott
režie: Scott Frank
hrají: Anya Taylor-Joy, Harry Melling, Moses Ingram, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster

Dámský gambit: Minisérie


ikona
Diego.Dorlan
Co říkáme na minisérii z dílny Netflixu o šachové mistrini? 

Když jsem si poprvé zjišťoval, o čem vůbec seriál vlastně je, tak jsem i přes svůj kladný vztah k šachům lehce pochyboval, že mě osloví takovým způsobem, jak se mu to nakonec povedlo. Nicméně vstřícný vztah k šachům rozhodně není podmínkou pro kvalitní seriálový zážitek. Je to spíše přidaná hodnota pro jinak skvělý seriál, jenž si zaslouží pozornost každého diváka.

Beth Harmon se v útlém věku dostává do sirotčince po nešťastné autonehodě. Je sice zamlklá, ale velmi inteligentní, a když jednoho dne uvidí jejich údržbáře, jak hraje šachy, tak ji tato hra velmi zaujme. Ve volných chvílích se s ním učí hrát ve sklepě, ale jejímu učiteli brzy dochází, že Beth je na jiné úrovni hraní než on sám. Rozjíždí se tedy série eventů, která Beth úplně změní život. Zda to bude k lepšímu nebo horšímu ovšem bude muset rozhodnout ona sama, jelikož být tou nejlepší na světě není tak snadné, jak se může na první pohled znát. Vlastní démoni jí to rozhodně neulehčují.

  

The Queen's Gambit je po všech stránkách extrémně dobře zpracovaným dílem. Ať už se zaměříme na herecké výkony nebo vizuální stylizaci, tak seriál hraje úplně jinou ligu. Zasazení do 60. let minulého století také vytváří mnohem zajímavější a dramatičtější situace, než jaké by mohly vzejít při modernější stylizaci. Seriál má hutnou atmosféru a když Beth hraje šachy, tak vás hra naprosto vtáhne. Velmi mě bavilo, jak si tvůrci hrají s prezentací her. Někdy ukážou téměř celou hru a šachová bitva má pak úplně jiný nádech než v případech, kdy sama Beth popisuje, jaké pro ni utkání bylo. Tvůrci šikovně přechází mezi těmito přístupy a to udržuje jednotlivé epizody velmi svěží. 

 

Anya Taylor-Joy je v seriálu naprosto dokonalá. Vykreslení Beth a jejích démonů spolu s traumaty z minulosti se jí totiž povedlo na výbornou. S Beth je velmi snadné soucítit, fandit jí v jejích zápasech a prožívat s ní strasti z tragických životních momentů. Ať už jsou strávené nad šachovnicí nebo ty ověnčené neřízeným životním přístupem. Pokud nebude za tento herecký výkon oceněna nějakou tou soškou, tak se budu velmi divit. Velmi kvalitně je také zpracovaná kamera a vizuální stránka seriálu jako celek. Za zmínku stojí také hudba, je zde ke slyšení několik dobových písní, ale zejména originální soundtrack si zaslouží pochvalu. Orchestrální tóny fungují v seriálu skvěle a nesou značnou dávku emocí, což podtrhává osudové momenty v životě Beth. 

Když jsem začínal s prvním dílem, který se mi už tak velmi líbil, rozhodně jsem nevěděl, jak velkolepý zážitek mě čeká. Seriál postupně graduje a drží si výbornou rovnováhu mezi životní rovinou Beth a tou šachovou. Divák nikdy nemá pocit, že minisérie je pouze o jednom aspektu jejího života. Sledujeme tak velmi dobře vyvážený příběh jehož finále je tak velkolepé, jak jen může šachové finále být. A to se ukazuje jako překvapivě zábavné a dramatické. 

 

Po výše popsaných odstavcích pak nemám ani jinou možnost, než udělit seriálu maximální hodnocení. Seriál překvapil tím nejlepším způsobem, jak je to jen možné. Pokud Vás Beth Harmon jen částečně zaujala, tak neváhejte a dejte seriálu šanci. Jsem si jistý, že nebudete litovat, protože podobně kvalitních seriálů se většinou neurodí moc a letos je takto kvalitní dílo o to vzácnější.

Verdikt

avatar10/10

Diego.Dorlan


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ragnarok

 • avatar9/10

  Sub-Zero

 • avatar9/10

  slord

 • avatar9/10

  Tranda-lina

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace