Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Terror | 2018
csfd  imdb
tvůrce: David Kajganich
hrají: Jared Harris, Ciarán Hinds, Tobias Menzies, Paul Ready

The Terror: 1. série


ikona
Diego.Dorlan
Stanice AMC si připravila novou hororovou sérii. Jak se nám líbla první série The Terror? 

The Terror od stanice AMC je hororová série, která v deseti dílech vypráví příběh stejnojmenné knížky od autora Dana Simmonse. Obě díla jsou založená na skutečných událostech, kdy se dvě lodi britského námořnictva zasekly na dohled od sebe v situaci, z níž není úniku. Hororový prvek získává série hlavně z přítomnosti nadpřirozených elementů, ale to rozhodně není jediná věc, jenž může na zamrzlé lodi nahánět strach.

V roce 1845 se vypravily dvě lodě na expedici přes Severo-západní průjezd. Cílem plavby bylo objevit cestu, která by poskytla nové spojení mezi Tichým a Atlantským oceánem. Jak to mají pokusy o velké činy ve zvyku, jen těžko se obejdou bez komplikací. Lodě Erebus a Terror se díky technickým problémům, souhře náhod a přehnaného optimismu ocitnou místo širého moře na nekončící ledové ploše, z níž není úniku. Dlouhé a tuhé zimy si vybírají na posádce silnou daň, a aby toho nebylo málo, tak se při jednom z prvních průzkumu okolí podaří skupině námořníků vyvolat proti celé posádce pomstychtivou bytost z inuitských legend a mýtů.

Seriál zaujme diváky hned na první pohled, a to zejména zajímavým dobovým zpracováním a pochmurnou, místy až tísnivou, vizuální stránkou. Ta velmi pomáhá při budování atmosféry nepohodlných lodí, kde spolu musí žít na malém prostoru velké množství lidí. Noci jsou dlouhé a denního světla je velmi málo během polární zimy. Pokud by se zdálo, že už takto jsou vyhlídky posádky velmi nepřívětivé, tak se ovšem ukazuje, že člověk je často sám sobě největším nepřítelem.

Výsledná kombinace nadpřirozeného hororu a dramatu je velmi zajímavou pro sledování, ale je zjevné, že některým částem seriálu bylo věnováno mnohem více pozornosti než jiným. Drama na palubě obou lodí funguje výborně. Posádka se potýká s nepřeberným množstvím problémů, které testují nejen jejich odhodlání, ale také charakter mnoha postav. Při takto náročných podmínkách se tak ukáže, že skutečné nebezpečí nemusí být jen někde venku v podobě stvoření o kterém nikdo nic neví. Jak členy posádky postupně opouští jakákoliv reálná šance na záchranu, tak se musí všichni rozhodovat, jak se postaví k bezradně se jevící situaci.

V určitých částech se seriál ovšem nevyrovnal s výzvou tak dobře, jak bychom doufali. V případě hororových prvků se občas nejde zbavit pocitu, že pomsta, kterou na sebe posádka přivolala, se vyskytuje velmi prvoplánově. Některé scény jsou velmi zdařilé a divák si je bude ještě dlouho pamatovat, ale i přesto se jedná o pouze částečně využitý potenciál. Začátek seriálu také trochu skřípal. Po výborné první epizodě přišlo na řadu několik dílů, které vyprávěly příběh této polární expedice velmi zmateným způsobem a ve výsledku spíše oddalovaly dějové linky, které byly ve druhé polovině série velmi silné.

The Terror je seriálem, jenž má rozhodně co nabídnout. Jakmile se divák po prvních několika dílech zorientuje tak si najde něco, co ho bude bavit a zajímat po zbytek sezóny. Některé části možná nebudou pro každého stejně zajímavé, ale dohromady vytváří zajímavý a zábavný mix mezi hororem a dramatem. Vše je také dokresleno velmi hutnou atmosférou, kterou může starší bratříček The Walking Dead jen tiše závidět.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar7/10

Diego.Dorlan


Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    hroubek

The Terror: První dojmy


ikona
krauset
Jak se povedla nová mrazivá minisérie od AMC? 

Přesně tohle jsme po dlouhé, krušné zimě potřebovali, minisérii o lidech, jejichž lodě přimrzly k nekončícímu ledu. Bohužel pro naše hrdiny nebylo tání ledovců v té době tak trendy jako dnes. Těmi loďmi byly Erebus a Terror, chlouby Královského loďstva, jejichž posádka se v roce 1845 pokoušela objevit Severozápadní průplav plavbou v neprobádaných arktických vodách, a tak nalézt novou cestu do Indie a Číny. Nikdo už je pak doma nespatřil.

Televizní expedici vede showrunner David Kajganich mimo jiné s výkonným producentem Ridley Scottem podle stejnojmenného románu, The Terror, Dana Simmonse. Mimořádný casting přináší dvě HBO stálice, Ciarána Hindse (kapitán John Franklin), známého jako Caesar ze seriálu Řím a Mance Rayder ze Hry o trůny, a Tobiase Menziese (komandér James Fitzjames – Cimrman by měl radost z absolutního rýmu), který ztvárnil Bruta v Římě a Edmura Tullyho ve Hře o trůny. A ovšem Jared Harris (kapitán Francis Crozier), můj oblíbenec. Jared je syn Richarda Harrise, původního Brumbála, což si mnozí uvědomili až loni, kdy mezi potterovskými fanoušky kolovala petice, aby byl obsazen jako mladší verze Brumbála ve Fantastických zvířatech. Působivě ztvárnil profesora Moriartyho v Sherlocku Holmesovi a Lanea Pryce v Mad Men.

Harris konečně dostal hlavní roli a v prvních dvou dílech mu patří nejlepší repliky. Jeho postava je jasnozřivá, nejlépe si uvědomující polární nebezpečí i povahu objevitelství. Svého důvěrníka upozorňuje, aby byl „opatrný, jak používá slovo ,na dosah‘. Tady ,blízko’ neznamená nic. Je to horší než nic. ,Blízko’ je horší než cokoliv na světě.“  Právě následné odmítnutí delší cesty domů vede k zamrznutí.

Jestliže mají Eskymáci skutečně 200 slov pro bílou barvu, hodily by se při popisu barevné palety seriálu. Bílá není typická hororová barva, přesto děsí. Výtvarná stránka je úchvatná a uvěřitelná a ledová pustina by zasloužila hashtag „mood“, tolik používaný neoriginálními uživateli Instagramu. Snově děsivá scéna potápění z první epizody je jako něco z Dvaceti tisíců mil pod mořem, i když jde jen o metry. Výprava do podpalubí připomíná v dobrém film Master & Commander. Za soundtrack vám povětšinou poslouží vrzání dřeva a pískání větru.

The Terror je rozjímavý survival horror, velmi atmosférický a pomalý, v rozlehlosti klaustrofobní, kde odpadá klasická komplikace s přidáváním fantastických prvků do historických událostí, protože ta zdejší je natolik izolovaná, že nemá vliv na svět mimo příběh.  

V prvních epizodách dosud vládne přísná námořní hierarchie, ale jak se skáče v čase, přibývá zpustlých uniforem a posádku lodi trápí ponorková nemoc,  společenský řád se postupně rozpouští, na rozdíl od ledu vůkol, a ze seriálu se stává studie o tom, jak se člověk a komunita chová v extrémních podmínkách.

Dva kapitáni s odlišným temperamentem uvízlí na dvou lodích zamrzlých na dohled za sebou. Přesto se cesta z jednoho kapitánského můstku na druhý může zdát příliš dlouhá, když venku číhá nebezpečí. A nakolik je hrůza tam venku a nakolik v lidech? Je polární bestie opravdovější než naše strachy? A dojde na kanibalismus? Když upírá kapitán Crozier pohled na tlustý svazek napsaný sirem Francisem Drakem, nelze se zbavit pocitu, že tuhle výpravu sepisování pamětí nečeká. „Průzkumníci jsou uděláni z naděje“, říká kapinát Crozier.  Ale jak dlouho jim nějaká zbude, když moderní vynálezy selhávají a s vyhazováním ledu do povětří daleko nedopluješ. 

Od toho, jak dlouho zbude divákovi trpělivost na pomalý, hutný začátek a žaludek na 10-hodinové sledování nevyhnutelné záhuby posádky, se bude odvíjet, nakolik si seriál The Terror užije. Úvod je ale víc než slibný.

Verdikt

avatar8/10

krauset

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace