Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Umbrella Academy | 2019
csfd  imdb
tvůrce: Gerard Way, Gabriel Bá
hrají: Elliot Page, Tom Hopper, David Castañeda, Emmy Raver-Lampman, Robert Sheehan, Aidan Gallagher

The Umbrella Academy: 3. řada


ikona
Diego.Dorlan
NetflixThe Umbrella Academy
Jeden z originálnějších seriálů se letos vrátil se střetí řadou, jak to dopadlo? 

Ke sklonku roku je vhodný čas na dohánění restů a tak vám přinášíme jeden z těch největších. Letos v červnu měla premiéru třetí řada The Umbrella Academy, která se svým příchodem bohužel trefila přesně do pauzy, kterou měla čtvrtá řada Stranger Things. Seriál se i přes svou značnou popularitu probojoval na vrchol sledovanosti na pouhou chvilku. Jak se třetí řada povedla a zda stále stojí za to jí věnovat pozornost, se dočtete níže.

Sourozenci Hargreevesovi na konci minulé řady utekli před další apokalypsou zpátky do současnosti, ale téměř nic není tak, jak čekali. Jejich původní místo zabírá nová skupina, jelikož v této časové rovině nevznikla akademie pro "deštníky", ale pro vrabčáky. Členové těchto hrdinských uskupení musí ovšem své neshody vyřešit rychle, jelikož útěk před apokalypsou opět nebyl úplně bezproblémový a hrozící nebezpečí vyžaduje vznik křehké aliance.

Třetí řada s sebou přinesla nejen hromadu klasických problémů, jako třeba konec světa, ale také nový úhel pohledu, kterému podlehla většina postav. Zdá se, že tvůrci konečně našli vhodnější rovinu pro Luthora, který byl vždy nejhůře realizovanou postavou. Velkou změnou prochází také Allison a Vanya, u níž je téma sebeobjevování a změny mnohem prominentnější, a to nejen díky novému jménu - Viktor. Celou tuto situaci okolo Elliota Page vyřešili tvůrci velmi umně a v podstatě nechávají všechny postavy, aby se k této situaci vyjádřily přesně tak, jak bychom od nich mohli očekávat.

Pohled do nitra postav je tentokrát mnohem zajímavější než samotná zápletka. Ta není v zásadě nijak špatná, jen je to taková trochu poslepovaná mozaika, která prezentuje hromadu zajímavých a zábavných témat či podzápletek. Ty volně plynou a vyvíjejí se, ale nevyvolávají pocit, že by seriál cílil na stejně kvalitní celkový dojem jako v minulosti. Jednotlivé zápletky fungují samy o sobě na výbornou a právě s novými polohami tolika postav skvěle plynou. Ať už to je mnohem větší role Reginalda Hargreevese, otce této v podstatě dvojité rodiny nebo celkový konflikt s vrabčáky, tak seriál každou chvíli nabízí zábavnou podívanou, která ovšem nedokáže ladně navazovat na své předchozí kroky.

I přes poněkud rutinní a lehce roztříštěnou zápletku má seriál i ve své třetí sérii hodně co nabídnou. Od povedeného soundtracku, který je vždy silnou stránkou seriálu, přes vyhrocený konflikt deštníků s vrabčáky, až po sondy do nitra mnoha oblíbených postav. I přes mírnou nesouvislost série se seriálu i ve třetí řadě stále daří být zábavnou a dobře ubíhající podívanou.

---

Autor: Jakub Kratochvíl
Foto: Netflix 

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Diego.Dorlan

The Umbrella Academy ve své třetí řadě stále hraje velmi silně. Trochu více je upozaděný celkový příběh, ale tato změna hlavního zaměření je vykompenzována mnohem hlubším zkoumáním osobních problémů jednotlivých postav. To vše je okořeněné konfrontací s akademií vrabčáků. Jedná se tedy o silný a hlavně zábavný zážitek.


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Palo111

The Umbrella Academy: 2. série


ikona
Diego.Dorlan
Jak se nám líbily další eskapády nadaných sourozenců z The Umbrella Academy? 
The Umbrella Academy se ve své první sérii představila jako naprostá pecka, která nás bavila od začátku do konce. Samotným závěrem se samozřejmě otevřela (nebo byla spíše násilně vykopnuta) vrátka pro pokračování. To dorazilo minulý týden a rovnou v úvodu vám mohu říct, že to je opět velká pecka, kterou si nesmíte nechat ujít.
 
 
 
V závěru první série se členové The Umbrella Academy rozhodnou k zoufalému kroku, aby se zachránili před apokalypsou. Cestují zpátky v čase. Pětka ovšem v tomto ohledu nemá příliš lichotivou reputaci a tak se samozřejmě něco pokazí. Sourozenci se vrátí v čase, ale každý v trochu jiném. Všichni přistanou v 60. letech, ale rozmezí mezi nimi dosahuje až tří let. Pětka ovšem hned v úvodu zjistí, že apokalypsa je sledovala do minulosti a tentokrát má nukleární povahu. Začíná tak závod s časem, kdy se sourozenci musí najít a spolu vyřešit novou verzi apokalypsy a možná se po cestě pokusit zabránit i pár dalším věcem.

Druhá série The Umbrella Academy za mě byla jedním z nejočekávanějších seriálů letošního roku. Tak tomu bylo i před tím, než se většina seriálů začala odkládat a díky tomu bude možná The Umbrella Academy největší peckou letošního roku. Nicméně jsem přesvědčen, že i kdyby konkurence byla, tak bych nebyl z této série o nic méně nadšený. Hned na začátku si rozhodně zaslouží pochvalu zvýšená produkční hodnota. Ta je znát jak na hezky zpracovaném prostředí 60. let, tak na tricích či choreografii soubojů, které jsou mnohem koplexnější a lépe realizují schopnosti postav.
 
 
 
Největší výtkou k seriálu je za mě určitá míra prvoplánovitosti. Ta je znát zejména na některých scénách, jež byly velmi dobře provedené v první řadě. Těmto scénám tak ve výsledku chybí náboj, jímž na nás zaútočili tvůrci v první řadě, například taneční scéna je velmi vhodným a možná nejvíce okatým případem. Toto negativum je ovšem velmi vydatně vykompenzováno. Znovu můžeme mít radost z naprosto skvělého soundtracku, který byl pýchou první série a jehož druhá štace je stejně kreativní a zábavná. Již teď mám několik písniček zařazených do playlistu a v brzké době pravděpodobně přibudou i další.
 
Největší změnou si ale prošly samotné postavy. Ty jsou ve druhé řadě jsou mnohem komplexnější a zajímavější. Tvůrci měli prostor vydefinovat postavy v novém prostředí, nezávisle na sobě a také nezávisle na jejich otci. To většině postavám velmi prospělo a máme tak čest sledovat mnohem zajímavější protagonisty, kteří jsou komplikovanější, zahloubanější a celkově lépe realizovaní než v první řadě. Jejich interakce jsou tak v důsledku mnohem reálnější a vzbuzují mnohem komplexnější emoce.
 
 
 
Celkově mě velmi bavila struktura seriálu. Mnoho věcí do sebe začíná zapadat v pozdějších dílech a je opravdu skvělý pocit, když si dokážete spojit stejné informace jako postavy a získáte tak výbornou scénu s přesně tou správnou mírou zadostiučinění. Nedá mi nezmínit aspekt cestování v čase, který je ve druhé řadě ještě prominentnější, než v té první. Seriál tuto mechaniku používá velmi okatě a díky dějové struktuře se moc nezaobírá tím, zda to smysl dává nebo ne. Pro tvůrce je přední, zda je tento aspekt zábavný a to se jim daří velmi dobře.
 
 
 
V současném vysychajícím seriálovém rybníčku nemají sice dysfunkční sourozenci moc silnou konkurenci, ale i kdyby měli, tak by se jednalo o jednu z nejlepších seriálových událostí, které jsme letos zatím mohli vidět. Deset dílů mi uteklo extrémně rychle a už teď se těším na pokračování. Tvůrci měli po první sérii určitý prostor pro zlepšení a osobně musím konstatovat, že po úrovni celkové kvality překonala druhá série tu první. Pokud jste si tedy po první sérii nebyli jistí, zda se seriálem chcete pokračovat, tak si pusťte tuto řadu a užijte si jeden z nejzábavnějších seriálů, kterému můžete aktuálně věnovat svou pozornost.

Verdikt

avatar9/10

Diego.Dorlan


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  slord

 • avatar8/10

  Tranda-lina

The Umbrella Academy: 1. série


ikona
Diego.Dorlan
Jak se povedla adaptace komiksu z pera zpěváka My Chemical Romance? 

Předlohou pro The Umbrella Academy je komiks od Gerarda Way, zpěváka bývalých My Chemical Romance a kreslíře Gabriela Bá. Čtenáři znalí komiksů se tak mohli těšit již notnou dobu před premiérou. Pro mě, jakožto neznalce předlohy, se The Umbrella Academy zapsala do podvědomí prvním teaserem, kde se představují v krátkých oknech postavy za hudebního doprovodu. Ten minutový teaser čišel tak zajímavou atmosférou, že jsem se rozhodl si o disfunkční rodině superhrdinů nezjišťovat vůbec nic a užít si vše, co tohle rozhodnutí přinese. A že toho nebylo málo.

O čem tedy The Umbrella Academy je? V říjnu roku 1989 se po celém světě narodilo 43 dětí. Zajímavostí ovšem bylo, že matky, jimž se tyto děti narodili, nebyly ještě ten den ráno vůbec těhotné. Právě díky tomuto důležitému detailu se Sir Reginald Hargreeves rozhodl adoptovat co nejvíce těchto dětí. Podařilo se mu jich získat sedm. Své adoptované potomky potom začíná cvičit v používání jejich dovedností a připravuje je na mise, které mají vést k záchraně světa. Nicméně i nejlepší plány občas nevyjdou a plán s výchovou dětí rozhodně mezi ty nejlepší nepatřil. Po dlouhé době odloučení, kdy jednotlivý členové The Umbrella Academy žijí své životy, se sourozenci scházejí na pohřbu svého otce, který podle všeho umřel přirozenou smrtí. Krátce po pohřbu se dostavuje poslední sourozenec se zpožděním a varuje své bratry a sestry, že se blíží apokalypsa a mají pouze osm dní na záchranu světa.

Hlavní předností The Umbella Academy jsou její postavy. Ať už se jedná o ústřední skupinu sourozenců, jejich robotickou matku anebo opičího komorníka Poga, tak jejich interakce, historie a vztahy jsou jednou z nejzajímavějších a nejlépe vykreslených aspektů seriálu. To vše podtrhává velmi dobře vybraný casting a úžasné herecké výkony na všech frontách. Ať už sledujete Klause, jak se snaží sehnat peníze na drogy nebo Vanyu, ztvárněnou Ellen Page, cvičící na housle, tak Vás jejich výkony a potíže opravdu vtáhnou do děje. Samotný svět je také velmi zajímavý a drží divákovu pozornost. Vždy když se agentura pro zachování časového kontinua, pro kterou pracoval Číslo Pět, objevila ve scéně, tak bylo na co koukat.

Seriálu také pomáhá úžasně vybraný a poskládaný soundtrack, který je naprosto nutné zmínit v recenzi. Sám Gerard Way se angažoval v realizaci několika písniček pro potřeby The Umbrella Academy a celkový výběr hudby je jednou z věcí, kterou si mnoho diváků bude pamatovat dlouho do budoucna, až budou poslouchat písničky ze seriálu po cestě do práce nebo do školy.

Výše v článku se Vám mohlo zdát, že The Umbrella Academy je perfektním seriálem, ale bohužel se zde nějaké neduhy dají najít. Úžasné postavy a jejich samotné interakce tak zejména sebrali prostor, který by byl v jiných případech věnován rozvedení samotného hlavního děje. S dějem se sice neděje nic extrémně špatného, ale v mnoha případech se zdá být příliš mechanicky sestrojen za účelem párování postav k sobě. Díky tomu se tak místy postavy chovají poněkud prvoplánově, aby tak mohli posunout děj na konkrétní body, kam by se jinak dostával organicky příliš pomalu.

Ve výsledku se sice seriálu nepodařilo dosáhnout dokonalosti na všech frontách, ale rozhodně se jedná o kousek, který by si žádný seriálový fanoušek neměl nechat ujít. Velmi suchý humor v kombinaci s úžasnými a velmi dysfunkčními postavami sám o sobě vystačí na zajímavou podívanou. Záchrana světa, superschopnosti a cestování časem se tak skoro dají považovat za bonus a to vše v doprovodu úžasného soundtracku, který si budete pamatovat ještě dlouho, vytváří dohromady skvělou podívanou.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (3)

Verdikt

avatar8/10

Diego.Dorlan

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace