Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Walking Dead: Dead City | 2023 - ?
csfd  imdb
tvůrce: Eli Jorne
hrají: Jeffrey Dean Morgan, Lauren Cohan, Gaius Charles

The Walking Dead: Dead City: První dojmy


ikona
Ojik
AMCNeganThe Walking DeadThe Walking Dead: Dead City
Nemrtvý fenomén v novém seriálu opouští venkov a míří přímo do srdce New Yorku. Prospěla Živým mrtvým tato změna prostředí?  

Když tvůrci Živých mrtvých oznámili konec své zombie ságy, fanoušci kdysi nesmírně populárního seriálu ani nestihli smutnit. Souběžně s nečekanou zprávou o ukončení seriálového kolosu, který s námi byl nakonec dlouhých dvanáct let, totiž stanice AMC ohlásila plány na řadu spin-offů a sequelů, které měly dál sledovat osudy některých z klíčových postav. Tři čtvrtě roku po finále mateřského seriálu přichází první kousek s podtitulem Dead City, který sleduje velmi nepravděpodobnou dvojici – drsňačku Maggie, která v seriálu (s drobnou přestávkou) byla od druhé série, a napraveného padoucha Negana, jenž hrdinům dlouho zatápěl, než se polepšil a stal se nepostradatelným členem komunity. Jelikož však Maggie přímo před očima brutálně – a zcela bezdůvodně – zavraždil manžela, stěží může zrovna od ní očekávat pochopení a odpuštění. Nesourodé duo ale nyní musí spojit síly, aby se postavilo novým problémům. Je ovšem po úvodních dvou epizodách o co stát?

Velikým překvapením je fakt, že první skutečný spin-off Živých mrtvých neztrácí čas nostalgií a ulpíváním v dějových linkách a lokacích původního seriálu. Zapomeňte na další bloumání po osadách někde v Georgii a opakované loučení se starými známými. Hned na úvod jsme vrženi doprostřed dění. Maggie se pohybuje v okolí New Yorku, kam byl novou skupinou útočníků při přepadení Hilltopu unesen její syn. Bandu vede člověk zvaný Chorvat, který kdysi patřil k Neganovým Spasitelům. Pomoc antihrdiny s tváří Jeffreyho Deana Morgana by tak mohla Maggie přijít vhod při jejím pátrání v jednom z izolovaných epicenter nákazy, kde se skrývají nejen padouši, ale hlavně statisíce zombíků.

Přesun děje a časový skok vlastně dávají smysl – nákladné kulisy původního seriálu byly dávno strženy a herecký ansámbl se rozprchl k dalším projektům. Tvůrci těchto praktických důvodů využívají ve svůj prospěch a snaží se rozšiřováním mytologie a fikčního světa Dead City co nejvíce odlišit od původního Walking Dead. Bohužel se jim to ale daří jen napůl. Motiv osady Nový Babylon a jejího trestního zákoníku, jehož dodržování v okolí vynucují obávání maršálové, by si zasloužil více rozvinout, stejně tak svérázné komunity, které přežívají na zamořeném Manhattanu. Ačkoliv je chvályhodné, že se nemlátí dialogová sláma a jde se rovnou do akce, změna prostředí a tónu je zkrátka natolik razantní, že by seriálu slušela delší expozice. Co Novobabylonským Negan provedl? Kde je jeho rodina a kdo je tajemná Ginny? A jak je možné, že na východním pobřeží přeživší provozují postapokalyptický motel i bar? Na dráždivé otázky snad časem dostaneme odpovědi, ale s jejich absencí vyvstává problém se na novou kapitolu světa Živých mrtvých řádně napojit.

Bohužel, s výměnou prostředí a především tvůrců se mění nejen prostředí, ale i ústřední duo protagonistů. Zejména Neganova poměrně pečlivá psychologická drobnokresba, budovaná několik sérií, jako by byla úplně smazána a veškerý vývoj postavy a jejího charakteru vzal zpátečku. Negan se opět chová jako arogantní a především kruté hovado – a není to stylové ani zábavné. Přesný balanc mezi hláškujícím drsňákem a výčitkami pronásledovaným chlápkem, který Morgan postavě vetknul, totiž scénář Dead City posílá do stoupy. Tatam je i katarzní rozuzlení vztahu Negana a Maggie z konce seriálu; vše je najednou při starém, ona ho zase nesnáší a jemu je to navíc najednou putna. Jako bychom sledovali úplně nové postavy, k tomu ne moc dobře napsané.

Co se bohužel nezměnilo vůbec, jsou typické nešvary, kterých se Walking Dead nemohlo zbavit až do svého konce. Zombíci se navzdory šnečímu tempu a vydávanému hluku pořád objevují ve větších i menších počtech bez varování i povšimnutí a zastihují postavy zcela nepřipravené. Když si to děj žádá, hrdinové jim bez problému utečou, jindy jen o centimetry uniknou záhubě. Skutečnost, že v první epizodě se hned dvě postavy nechají zcela nelogicky zabít, je bohužel všeříkající. Prostorová orientace se mění mezi záběry dle potřeb děje, a když někdo našlapuje jako myška, aby k sobě nepřilákal pár metrů vzdálenou skupinu chodců, není to překážkou k tomu, aby o pár vteřin později řval jako o život.

Připočteme-li si k tomu poměrně nudnou akci a strnulou režii, je první třetina série zklamáním. Dojem nezlepší ani vedlejší linky s maršálem a Ginny, které jsou zatím poměrně nezajímavé. Chválit tak mohu zatím jen dvě věci. Za prvé originální, byť nepříliš frekventovanou práci s typickými newyorskými žánrovými proprietami (mrakodrapy, krysy, švábi). Přesun děje z venkova do velkoměsta je však dosud spíše nevytěžený a úvodní dva díly například vůbec neobstojí v konkurenci úplně prvních epizod Walking Dead zasazených do Atlanty, jejichž atmosféra byla dokonalá. Druhou pochvalu zaslouží postava Chorvata, která nechává všechny nové (a bohužel i staré) charaktery v prachu za sebou. Željko Ivanek i v těch několika málo scénách dokáže vyvolat znepokojení i zvědavost, o co jeho úlisnému padouchovi vlastně jde. Být takoví všichni Chorvati, dobře si tu cestu na Jadran za týden rozmyslíte. Klidně ale jeďte, protože nový seriál ze světa Živých mrtvých zatím není něco, co byste museli sledovat bez odkladu.

---

Autor: Ondřej Černý 
Foto: AMC
 

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar5/10

Ojik

Negan a Maggie se vracejí a musejí spojit síly, aby zachránili malého Glenna ze spárů Neganova někdejšího kumpána. Nový seriál ze světa Walking Dead ale doplácí na své ambice s rozšiřováním fikčního světa a nabízí více otázek než odpovědí. Hloupá akce a mizerná práce s postavami pak zatím bohužel připomínají ty nejslabší epizody původního seriálu a snahu o originalitu dost sráží.


Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    ZAJDA.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace