Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Pán tygrů | Tiger King | 2020-2021
csfd  imdb
tvůrce: Rebecca Chaiklin, Eric Goode
režie: Rebecca Chaiklin, Eric Goode
hrají: Joe Exotic, Carole Baskin, Bhagavan Antle, Howard Baskin, John Finlay, Eric Goode, Rick Kirkham

Pán tygrů: 1. řada


ikona
Sam.Vimes
Měli byste věnovat pozornost dokumentu o exotických kočkách a jejich ještě exotičtějších chovatelích? 

„Víc tygrů žije v USA v zajetí než ve volné přírodě na celém světě.“

Nestává se zrovna každý den, že chovatel ze zoo jde do vězení za objednávku vraždy.“

„Jsem Joe Exotic, také známý jako Král tygrů, ozbrojený homosexuální vidlák s mulletem.“

Tiger King si po premiéře rychle získal status něčeho, co prostě musíte vidět. Pokud nechápete, proč by vás měl zajímat dokument o chovu velkých koček v USA, naprosto vám rozumím. Krátká odpověď je, ať si pustíte úvodní tři minuty první epizody, které krátkým sestřihem spolehlivě nalákají na zbytek. Delší odpověď následuje.


Dokumentarista Eric Goode se právě zabýval obchodem s hady, když se jeden ze zákazníků chtěl pochlubit nedávno koupeným sněžným levhartem, kterého měl v dodávce. Fascinovaný Goode následně strávil pět let natáčením o velkých kočkách a jejich chovatelích, protože u nich narazil na zlatou žílu bizarních postav a neuvěřitelných příběhů.

V centru Pána tygrů stojí Joe Exotic, majitel tygří zoo v Oklahomě a výstřední muž milující pozornost za každou cenu. Mezi další postavy patří Doc Antle, který vede svou zoo prakticky jako kult s ním jako polygamním vůdcem; Carol Baskin, která možná nakrmila tygry svým předchozí manželem a možná ne; dále pak trestanci, závisláci na pervitinu, Joeovi manželé nebo producent neodvysílané reality show o Joeovi. Většina z nich by z fleku mohla sloužit jako záporné postavy pro seriál typu Justified, jen by se asi divákům zdály nerealisticky přehnané. V Tiger Kingovi je všechno – odbarvený mullet, hrozná tetování, drogově bezzubé úsměvy, všudypřítomné střelné zbraně, nejhorší svatební fotky vůbec, vzájemné osočování, podrazy, bizarní country klipy a mnoho dalšího, co nechci prozrazovat.


Tiger King je fascinující antropologická studie.Tvůrci měli štěstí v kombinaci několika faktorů. Jednak v množství šílených věcí, které se ve světě amerického chovu velkých koček staly už před natáčením a které se pak i odvíjely filmařům před očima. A jednak v tom, co všechno byli aktéři ochotni s dokumentaristy sdílet a říct na záznam. Někteří (mnozí) kvůli vlastnímu egu, další asi nedomýšleli, jak to bude vypadat, nebo jim to bylo úplně jedno. U Joeovy zoo asi pomohlo i to, že všichni už byli na kamery zvyklí z neustálého natáčení pro jeho kanál.

Z natočeného materiálu se sestříhalo sedm svižných epizod plných výstředních antihrdinů a jejich bizarních příběhů. Když jeden bývalý trestanec vypráví o staré vraždě a zbavování se těla informátora, skoro to zapadne jako jedna z těch fádnějších historek. V jádru stojí postupně eskalující konflikt Joe Exotica a Carol Baskin, který diváka rychle vtáhne. A vždycky když si začne myslet, že už ho nic nemůže překvapit a to celé už nemůže být šílenější, přijde konec epizody lákající na téma dalšího dílu a spolehlivě dokáže, že ano, může. Tiger King je ve výsledku vlastně fascinující antropologická studie.


Vírem šílených události se ale tak trochu nechali strhnout i samotní tvůrci. Senzaci jdou trošku naproti a až překvapivě se zapomíná na samotné tygry, o kterých to původně mělo být především. Nad čímž zpětně projevil lítost i sám Goode. Přinejmenším mělo důrazněji zaznít, že tihle tygři se už do přírody vrátit nedají, a mohl se objevit nějaký zoolog, který by přidal odbornější pohled.

Když se oprostíte od všech vtípků o manželovi Carol a Joeových vztazích, přes všechno to zábavné drama a určité charisma některých zúčastněných by se ale rozhodně nemělo zapomínat, že nejde o fiktivní postavy, ale o skutečné lidi. Lidi, kteří se ohánějí hájením zájmů zvířat, ale ve skutečnosti jim na ničem nezáleží méně, jsou pokrytečtí, zlí, nemají ani špetku sebereflexe a mnohdy zacházeli opravdu hodně špatně s lidmi i zvířaty kolem sebe.


Tiger King kromě nezasloužených žádostí o amnestii pro Joea a nového vyšetřování zmizení manžela Carol Baskin (které po všech těch letech jen těžko k něčemu povede) vyvolal i vlnu zájmu o zacházení s velkými kočkami v zajetí. Přinejmenším snad zničil atraktivitu focení se s tygříky. Čas ukáže, jestli i pomůže tygrům podobně jako dokument Blackfish kosatkám nebo jestli zůstane jen exotickou skoro-reality show, kterou všichni sledovali v karanténě.

Verdikt

avatar7/10

Sam.Vimes


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    mimomisu

  • avatar7/10

    Ravenous

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace