Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
TRON: Uprising | 2012-?
csfd  imdb
tvůrce: Steven Lisberger, Bonnie MacBird
hrají: Elijah Wood, Bruce Boxleitner, Emmanuelle Chriqui, Mandy Moore, Lance Henricksen

TRON: Uprising: 1. sezóna


ikona
Davies182
Seriálové light cycly dojely do cíle. Stála první řada animovaného TRONa za to?  

Tak nakonec to těm holomkům z Disneye přeci jen vyšlo - není totiž tajemstvím, že se povedený TRON: Uprising během doby jeho nezvykle dlouhého vysílání (na sezónu) potýkal s několika existenčními krizemi. Zrušit, či nechat žít? Teď je už ale naštěstí celkem devatenáct epizod akční pecky zdárně za námi. Vyplatilo se investovat čas do barevného vyprávění Becka, následovníka samotného Trona?

Mocichtivý Clu, virtuální zástupce živoucího Kevina Flynna - jenž vdechl programu život - se rozhodl separovat tvůrce od svého polygonového dítěte. Ani Tron, dohlížitelská "policejní jednotka" počítačového světa, nakonec na Clua nestačila. Programy se bouří, revoluce je na spadnutí. A to je chvíle pro Becka a jeho přátele mechaniky, aneb rebelií ku svobodě. Již pilotní kreslená epizoda představila fanouškovsky oblíbené univerzum gridu ve světle plném svěží akce. Snad nikdo ze začátku doopravdy neopovrhoval sexy závody na light cyclech, charismatickým rebelem Beckem (Elijah Wood!), či neotřelou atmosférou ve spojení s (opět) chytlavým soundtrackem.

Nutno podotknout, že si seriál postupně zcela určitě vybral několik slabých, vlastně i sprostě průměrných částí. Měli jsme tu spousty marných scénáristických kliček (odcizení disku hlavnímu hrdinovi), jednu notně zpomalující love story (Zed a Mara), i díly plné akce, jež z nějakého důvodu ale stejně nedokázaly naplno zabavit (bitka na Argon Street). Koho by však trápilo pár rozporuplných půlhodinek, když to celé dohromady má tak nehorázný drajv? Ukázalo se totiž, že u epizodního vyprávění tvůrci rozhodně zakořenit nehodlají - naopak jsme se dočkali výpravného konzistentního dobrodružství v poutavém prostředí.

Disney si svůj projekt pohlídal i přes reálnou hrozbu jeho zrušení, za což mu teď patří všechna čest. Jak náročné muselo pro Charlieho Beana být "odrežírovat" téměř úplně všechny části adrenalinové jednohubky, tváří v tvář mizejícím divákům? Můžeme jen hádat - brnkačka to ale zcela jistě nebyla. Věčná škoda strmých propadů sledovanosti: argumentem snad budiž skutečnost, že povstaleckému rozjezdu asi vážně chyběl jakýsi citlivější scénáristický zásah do zprvu jasně nastíněné dramatické linie. Kam jen vyšuměla? Všechno se v podstatě rozjelo až k úplnému konci, a i když story celkově moc nedrhla, dalo se oněch zbytečných odboček uprostřed klidně vyvarovat.

Beckovi řádně zatápí nejen virtuální Joker.Ale dosti již minoritních negativismů. Když se na diváka z televize valí jedna strhující akcička za druhou, na přemýšlení moc času nezbývá. Což však na druhou stranu neznamená, že by dialogy z pozadí anarchistických pixelových událostí neměly hlavu a patu! Tady se musí Beck vypořádat s protivníkem ne nepodobným Ledgerovu Jokerovi, támhle zase hrozí nezvratné "zotročení" rebelových přátel, kteří jej bez problémů budou nelítostně lovit až na pokraj svých sil... A potom, když to čekáte nejméně, se scénář překvapivě vytasí s nadmíru povedenou romantickou vsuvkou aneb láska nezná hranic. Nejen za tahle utrápená znepřátelená srdíčka určitě palec nahoru.

První sezóna televizního TRONa prolezla našimi přijímači s odřenýma ušima. I když se tedy po stránce kvalitativní více než zadařilo, bohužel tvůrci míní, diváci mění. Podobně jako u nedávných Hromkoček je tak nyní ve hvězdách, zda-li ona druhá série nakonec vznikne, či nikoliv - finální scéna by tomu nicméně odpovídala. I když, přeci jen se ze začátku počítalo jen s devatenácti epizodami, no ne? Tak se nechme (snad mile) překvapit. Zatím disky do ruky, a ať žije TRON!

P.S. Číselný hodnotící verdikt mi láme srdce, tady je to totiž za čistých osm a půl ;).

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Freddy33

TRON: Uprising: První dojmy


ikona
Davies182
Vítejte v pestrém světě živoucích programů, které nechodí pro ránu daleko. Animovaný TRON se povedl! 

Čekali jsme více než rok. Tolik uplynulo od prvního oznámení chystaného seriálového soukmenovce oblíbeného TRON: Legacy. Teď si tvůrci původního kultovního TRONa z dvaaosmdesátého mohli už podruhé vydechnout: Sedmého června si animovaný Uprising odbyl premiéru a obavy se nevyplnily – legendu se naštěstí opět pošpinit nepodařilo, naopak!

Dějově se TRON: Uprising vměstnává do období mezi prvním a druhým filmem. Úvodní povinné seznámení s prostředím a postavami nepůsobí křečovitě, ani zmateně. Palec rozhodně nahoru za umné shrnutí „historie gridu“, tj. programu, v němž se příběh odehrává. Již od začátku se divák ocitá doslova uprostřed akce, a skrze hlavního hrdinu – Becka – je mu postupně poodkrýváno, o co všechno vlastně v novém 18-ti dílném seriálu půjde.

A nebude toho málo. Kevin Flynn (filmový Jeff Bridges) stvořil grid. Virtuální realita mimo náš svět, ve které programy ožily a vypadají a chovají se jako obyčejní lidé, je plná barviček, pompézních nebezpečných her a dech beroucí akce. Život má přeci být zábava, že. Kevin pak vdechl život Cluovi, svému dvojníkovi a zástupci v gridu, a společně stvořili Trona – ochránce a dohlížitele nad bezpečností a spojovací článek mezi počítačovým a reálným světem. Cluovi ale moc přerostla přes hlavu. Zbavil se Trona, a nyní hodlá obyvatele gridu zotročit a těšit se z privilegií. Kdo mu v tom zabrání?

Na první pohled se toho od filmů moc nezměnilo. Pár postav bylo sice vyškrtnuto, přibyla ovšem spousta nových. Co ale zůstává stejné, je stylizace a zjevná inspirace novějším TRON: Legacy. Jistě, vždyť slibovaná audiovizuální pastva pro oči byla jedním ze stěžejních lákadel na nový projekt. V pilotní epizodě jsme se tak dočkali nejen úchvatných akrobatických kousků s poletujícími disky a sexy honiček na motorkách, ale také vykradení originální hudby od Daft Punk a efektních zpomalovaček.

Virtuální realita mimo náš svět je plná barviček, pompézních nebezpečných her a dech beroucí akce.Seznamujeme se s Beckem – ukázkovým mladým rebelem (Elijah Wood), jehož změny v systému a ztráta přítele dovedly k razantnímu kroku: osobní válce. Tu se rozhodl vyhlásit Teslerovi, Cluovu generálovi (Lance Henriksen), který byl vyslán pustošit za něj gridská města. Vír úsměvných hlášek, zábavné elektrizující akce a osobité atmosféry se v první půlhodince nezpomalil ani na vteřinu. O to více zamrzí občasná plochá animace, hrůzné kiksy v podobě třímetrových nohou hlavních postav, a sem tam odpudivé 3D obličeje, co se z televize na diváka šklebí.

Tentokrát lze však s přivřenýma očima zapomenout na několik logických lapsů, stejně jako ochotně odpustit celkovou nevýraznost jednotlivých charakterů – přeci jen jde prioritně o akci. A ta se zatím v TRON: Uprising ukázala v tom nejlepším světle. Doufejme, že se za týden dočkáme další svěží nálože v podobě pořádných bitek! A možná něčeho víc.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (4)

Verdikt

avatar8/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Phil cze

 • avatar8/10

  Memphis

 • avatar8/10

  Sarger

 • avatar8/10

  Davies182

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace