Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Pravá krev | True Blood | 2008-2014
csfd  imdb
hrají: Anna Paquin, Alexander Skarsgård, Stephen Moyer, Rutina Wesley

Pravá krev: 7. sezóna


ikona
Spooner
Proč nad poslední řadou upířího hitu pláče většina fanoušků? 

Dneska to bude osobní. Pravá krev patřila mnoho let mezi srdcovky, která mi dokázala servírovat správný mix brutality, zajímavé upíří mytologie, humoru a ulítlých zápletek, jež se naštěstí nebraly příliš vážně. Jenže po skončení nejšílenější páté řady se z tvůrčího křesla odporoučel duchovní otec projektu, Alan Ball, a situace v Bon Temps již nikdy nebyla tak zábavná jako dřív. Pod záštitou producenta Briana Bucknera se totiž True Blood stal v šesté štaci jen slabou nahrážkou sebe sama, v níž šílené zápletky nahradil nevyužitý potenciál a ujetý humor se vyskytoval čím dál méně. Sedmá série pak měla kapitolu našich starých známých osudově uzavřít. Buckner ovšem místo toho přehodil výhybku a zamířil přímo do televizních pekel.

O příběhu se ani nemá moc cenu rozepisovat. Zde se totiž většinu sezóny téměř nic zajímavého a příběhově podstatného nestane. Zapomeňte na nějakou velkou závěrečnou hrozbu, jež by nadobro rozhodla o životech oblíbených charakterů. Místo toho zde známí hrdinové nejdříve bojují proti skupince nakažených upírů a zfanatizovaných buranů, aby pak v závěrečných dvou třetinách seriálu chodili z místa na místo a řešili své osobní problémy a nevyřešené vztahy. Což v praxi znamená, že například Sookie se zase zabouchává do starého dobrého Billa a sexy upírka Jessica zde řeší osobní krizi tím, že se postupně vyspí s třemi pohlednými nápadníky. A pak se tyto situace celou další epizodu řeší a nudně se kecá. Napětí a humor téměř žádný, chuť propíchnout scenáristům srdce kůlem maximální.

Místy to opravdu vypadá, že seriál dostali na starosti čerstvě vystudovaní scenáristi, kteří ovšem z předešlých sezón viděli maximálně dvě epizody a upíří kousek si tak spletli s červenou knihovnou. Koho zkušeného by jinak mohlo napadnout věnovat naprosto stupidním vztahovým dilematům více prostoru, než napínavějším a zajímavějším liniím. A proč byla spousta klasických charakterů zcela odsunuta do pozadí a jejich místo nahradila megaotravná Lettie Mae, asi nejvíce nenáviděná postava celého seriálu? Jediným menším kladem pak zůstávají a zajímavější linii vyfasují pouze nikdy neselhávající Eric s věrnou Pam, jejichž zápletka s Yakuzou má alespoň potenciál. Jenže i ti dostanou kvůli všemožnému vztahovému balastu minimum prostoru, japonská mafie zůstane naprosto nevyužitá a celá linie se ukáže být totálně triviální.

Závěrečné setkání s všemožnou havětí z Bon Temps tak už nejspíš ani nemohlo být více odfláklé. Chování postav nedává smysl, ze stupidních dialogů a Sookiiných mouder vás bude bolet hlava již po druhé epizodě a celé řadě úplně chybí humor. Kdejaké scény, z nichž si populární upířina uměla dříve udělat tu správnou srandu, jsou zde myšleny naprosto vážně a vy jen budete se smutkem vzpomínat na časy, kdy za kormidlem této šílenosti stál Alan Ball a měl scenáristy hezky pod kontrolou. Nadhled a ironie tak dali divákům definitivní sbohem a ani sem tam trefná hláška Erica s Pam tuto zoufalou nudu nijak nezachrání. I samotná režie si už vzala nejspíš dovolenou a epizodám chybí spád a tempo. Důležitá úmrtí jsou zde natočena naprosto odbitým způsobem a oblíbená postava je při nich radši odkrouhnuta mimo obraz. O nefungujícím a emočně prázdném zpracování stěžejní události posledního dílu už se radši moc rozepisovat nebudu. Toho nadávání a naříkání bylo už stejnak na jednu recenzi až až.

Finále samotné totiž zoufalost tvůrců ještě více podtrhuje. Ano, fanoušci plakali, ale bohužel ze zcela jiných důvodů, než si na HBO představovali. Velebená kabelovka tak uzavřela jeden ze svých nejúspěšnějších seriálů posledních let tím nejhorším možným způsobem a bez všech pozitiv, díky nimž jsme Pravou krev měli ještě pár lety rádi. Poslední série je tedy prohrou ve všech směrech, při níž měli i skalní fandové co dělat, aby nepřetáčeli. Takový konec si ani ta otravná Sookie nezasloužila.

Verdikt

avatar3/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar1/10

    mickeysekk

  • avatar1/10

    jiri.vit

Pravá krev: Úvod 7. řady


ikona
Spooner
Upíří hitovka vstoupila do své poslední řady. Má ale ještě co nabídnout? 

Tvůrci Pravé krve to v začínající poslední sérii nemají zrovna jednoduché. Předcházející Sookiiny patálie se totiž zrovna dvakrát nepovedly a seriál jako by po odchodu tvůrce Alana Balla ztratil tu správnou porci nadhledu, krve a ujetých příběhů. Byla to prostě docela nuda. Tvůrčí tým se tak musí kromě řádně osudového a důstojného uzavření populární upířiny soustředit také na napravení pošramocené reputace. To se ovšem zatím příliš nepovedlo a vypadá to, že scénáristé se ze svých chyb vůbec nepoučili.

Dějově jsme samozřejmě ihned navázali na závěr minulé série. Americký zapadákov je napaden hromadou prapodivných zombírů a následná jatka nedopadnou pro místní obyvatele, i přes pomoc Billa a spol., vůbec dobře. Několik obyvatel v čele s Arlene je uneseno a hlavní hrdinové se musí navíc vzpamatovat i z jednoho nemilého úmrtí. Většina občanů tedy, dosti nelogicky, dává masakr za vinu zbylým upírům a hlavně nebohé Sookie, která tak zažívá další perné chvilky. Času na bědování ale moc není a Bill s Andym se vydávají po stopách ještě mrtvolnějších upírů, aby zachránili ztracené vidláky. No a Pam se mezitím vydala na cestu kolem světa, aby našla svého pohřešovaného stvořitele Erica.

Moc zajímavě to tentokrát opravdu nezní. Výsledek je ale prozatím ještě daleko horší a hlavně nudnější. Problém je už se samotnou zápletkou, která moc potenciálu do budoucna opravdu nenabízí. Na rozdíl od předchozích řad, v níž nám tvůrci hned v úvodu představili několik nadějných liníí, se zde vše bude nejspíše točit okolo tupých zombírů a jejich pročišťování Bon Temps. Což je na závěrečnou sérii upířího hitu, u níž tvůrci slibovali osudové a velkolepé zakončení, celkem slabota. Jediná, kdo tuto dějovou prázdnotu drží jakž takž nad vodou, je nikdy neselhávající Pam a její marocká linie.

 Tvůrci jakoby se však ani nesnažili přijít s něčím novým a nápaditým. Kromě akčního úvodu a upírské ruské rulety se zde totiž prakticky nic nestane a místo nastartování dějových linek se zde jenom řeší vztahy mezi jednotlivými charaktery. Naštvaná Sookie tak chodí sama po nocích a nezvedá na protest mobil, Jessica postojí celou epizodu (!!!) u jednoho domu a Jason si vydupává respekt divokým sexem na kapotě auta. Tempo je pomalé, dialogy v některých případech až příliš pitomoučké a režii se nedaří prodat ani zásadnější události. Úvodní akce tak postrádá drajv, rádoby šokující smrt většina diváků odzývá a ani vykonstruované odsouzení Sookie všemi burany není natočeno dvakrát přesvědčivě. Tvůrci navíc zřejmě zapomněli, že jedním ze stěžejních prvků předchozích sérií býval nadhled a šílený humor. Zde se bohužel ničeho takového nedočkáme, první epizoda se bere až příliš vážně a ani Jason si tentokrát příliš nezahláškuje.

Jakožto velký fanoušek HBO hitu musím konstatovat, že na aktuální stav Pravé krve je dosti smutný pohled. Scénáristé jakoby se nepoučili z chyb předchozí sezóny a servírují nám ještě méně zajímavý děj s velkou porcí vztahových problémů. Zvrhlá zábava a nadhled prvních pěti sérií je pryč, charaktery vás ve většině případů již moc nezajímají a seriál už nemá absolutně ničím překvapit. Krize po odchodu duchovního otce projektu, Alana Balla, se tak paradoxně čím dál více prohlubuje. Můžeme jen proto naivně doufat, že tvůrcům se nakonec podaří kdysi zábavný kousek důstojně uzavřít a diváci nebudou poslední díly sledovat jen v odevzdané apatii.

Verdikt

avatar4/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar2/10

    jiri.vit

Pravá krev: Recenze 6. série


ikona
Spooner
Má upíří hit od HBO ve své šesté řadě vůbec ještě co nabídnout? 

Před šestou sezónou seriálové hitu True Blood se událo v upířím zákulisí malé zemětřesení a z pozice hlavního tvůrce na svoji žádost odešel duchovní otec projektu, Alan Ball. Tvůrce neméně kultovního seriálu Odpočívej v pokoji a scénárista Americké krásy už měl asi sexuchtivých krvesajů tak akorát dost a raději přešel ke své nové srdcové záležitosti, drsňákovi Lucasu Hoodovi z Banshee. Otěže tak po něm převzal producent Brian Buckner, jenž do té doby pracoval jen na kultovních Přátelích či jejich spin-offu Joey. A to není zrovna první jméno, které by mě napadlo pro práci na tvorbě krvavého seriálu plném sexu a roztomile šíleného příběhu. Dokázal nás tedy nový šéf seriálu překvapit, nebo s odchodem Alan Balla zmizela z Bon Temps také všechna šťáva a ulítlé nápady? Bohužel možnost číslo dva je pravdou.

Příběhově to přitom z počátku vypadalo více než dobře. Válka mezi lidmi a upíry je totiž prakticky na spadnutí, jelikož charismatický guvernér Louisiany vyhlásí proti nočním obyvatelům tvrdé zákony a většinu jich zavře do svého upířího koncentráku. Navíc se nám tu potloukají dva starodávní upíři, jejichž účast slibovala velkou neplechu. Tím prvním je znovuzrozený Bill s krví Lilith v žilách, jenž ze začátku působí dojmem, že by svým krknutím pokácel celý nedaleký les. No a pak tu máme Lilithina potomka Warlowa, megamocného vílo-upíra, jehož jediným cílem je vzít si jeho vyvolenou Sookie. Potenciál na další šťavnatou sérii zde byl prostě obrovský. Už po pár dílech je ale většině diváků jasné, že tady tentokrát něco nehraje. Tempo je pomalé, na hlavních frontách se toho nic moc neděje a oblíbené postavy kecají mnohdy prakticky o ničem. Situace se ovšem nelepší ani v nadcházejících dílech a čím dál více je ze šesté série cítit vyčpělost a jakási tvůrčí bezradnost.

Scénáristům rozhodně nechybí slušné nápady a pár správně ulítlých šíleností by se také našlo. Tvůrci jakoby tyto ingredience ovšem nebyli tentokrát schopni pořádně zamíchat dohromady a ve výsledku tak splácali jen jakýsi patvar. Najednou tomu totiž chybí Ballova hravost, jeho schopnost udělat si sám ze sebe srandu a vytěžit zápletky na maximum, někdy skoro až za divákovu mez.  Potenciál většiny příběhových linií nebyl vytěžen ani z poloviny a v epizodách, kdy by měla většina linek zběsile gradovat, se překvapivě dostaví spíše nuda a tvůrci jedou na volnoběh. Překvapivě pak ubylo také oněch zábavných WTF momentů, které již k seriálu neodmyslitelně patří. Ano, pár lahodných scén se samozřejmě dočkáme i tentokrát (Ericova závěrečná scéna vede), jenže oproti předchozím řadám bych jich napočítal sotva polovinu.

Tvůrčí bezradnost se pak ještě více podepsala na jednom neduhu, kterým oblíbený seriál trpí už pár let, a tím je přebytek postav. Scénáristé si zkrátka se vší tou armádou upírů, vlkodlaků a buranů neví moc rady. Charaktery s nesmírným potenciálem jsou nevyužity, plno oblíbených a zajímavých postav zde v podstatě nemá žádnou úlohu (copak udělá za celou sezónu taková Tara či Lafayette? Prakticky nic) a taková vlkodlačí smečka už definitivně přesluhuje. Typickým příkladem promarněné šance je vzříšený superupír Bill, jenž se v úvodu prezentuje opravdu ve velkém a divák se jeho budoucích schopností skoro až nemůže dočkat. Jenže co poté Bill celou sezónu udělá? Jen čumí do blba, chová se jako idiot a má vidiny s nahatými ženskými. Ani ostatní obyvatelé Bon Temps na tom nejsou o nic lépe a taková Sookie celou druhou polovinu série jen produmá nad závažným dilematem. Zaujme a pobaví jen tak pár starých známých v čele s Ericem a Jasonem, jimž šťáva nedojde snad nikdy.

O moc lépe na tom však nejsou ani nově přichozí, protože čerstvá várka upírů, lidí a podobné havětě se za moc zajímavé zrovna považovat nedá. Nejvíce to bohužel odskákal právě fanoušky napjatě očekávaný Warlow. Ten totiž podle prvních záběrů vypadal na zarostlého drsňáka skoro jak z divokého západu. Stačilo ale pár dílů, jedno velmi laciné odhalení a z jednoho z nejstarších upírů na světě se stal nezajímavý model, většinu času dřepící za mřížemi či u stromu a stejně jako novými schopnostmi nabytý Bill pak nepředvede skoro nic. Šesté řadě tak v podstatě chybí pořádně silný záporák, jelikož potenciál všech zúčastněných je zadupán pod zem nebo nesmyslně přivázan ke stromu. A to je škoda.

Šestá porce Pravé krve je tak bezpochyby zklamáním. Ano, najde se pár momentů a scén, u nichž se divák baví, jak za starých časů. Herci si své party také stále užívají, i když někdy v podstatě ani nemají moc co hrát a obsazení Ruthera Hauera do vedlejší role byla ta správná trefa do černého. Jenže takových tref bylo tuto sezónu zatraceně málo a divákům tak zůstane po šesté řadě skoro stejná pachuť, jako upírům po naředěné dávce jejich oblíbeného pití. Ani závěr seriálového zklamání však nenabízí žádné interesantní zápletky do budoucna, napínavý cliffhanger nikde a člověk se tak nemá ani nač moc těšit. Doufejme tedy, že se Sookie a spol. do příštího léta pořádně vzpamatují a Brian Buckner zajde k Ballovi na kafe pro nějakou ty inspiraci.

Verdikt

avatar5/10

Spooner

Pravá krev: Úvod 6. série


ikona
Dr.Z
Má True Blood i v šesté sezóně stále co nabídnout? 

Seriály hlavní sezóny už skončily a nyní se postupně rozjíždí letní směna a i ta toho nabízí opravdu hodně. Kromě novinek se vrací také trvalky, mezi které se svou šestou řadou patří právě True Blood. Lidé, upíři a kdoví co ještě se znovu schází v Bon Temps, aby nás zase jednou za nechutného louisianského vedra (jak příznačné pro poslední dny) vykoupali v hektolitrech krve a odhalili nějaké to tajemství kolem Stackhousovic rodinky. Neméně důležitou částí šesté řady bude bez pochyby Bill Compton a jeho záliba v pití již zaručeně prošlé krve, což s sebou samozřejmě nese řadu nepříjemností, mezi které by se dala zahrnout schopnost změnit se v nevábně vyhlížející louži a vůbec se z něho stal takový superupír. Ale nepředbíhejme.

Pátá řada to rozjela ve velkém stylu. Po několikaletém troškaření na písečku v Bon Temps a přilehlém okolí se True Blood ve své aktuálně předposlední sérii tak říkajíc rozlétlo do světa a my tak mohli vnímat upírskou problematiku v širším měřítku. Z takto rozjetého cirkusu se už špatně vyskakuje, takže věřím, že se i nadále podíváme na fungování vztahů mezi lidmi a upíry (a dalším potvorami) na celé Zemi. Všichni ale víme, že je to spíš jen takové zpestření a že centrem veškerého dění je Bon Temps, potažmo jím je Sookie Stackhouse. To loni odhalila kus ze své minulosti, když se jí začal zjevovat jakýsi tajemný přízrak, který evidentně toužil Sookie poznat důvěrněji. A zřejmě se mu to v blízké době i splní. Nu, uvidíme, co pro nás scénáristé naplánovali s novou postavou Warlowem. Ovšem pokud bychom chtěli spekulovat, půjde zřejmě o nového záporáka, se kterým budou mít naši hrdinové problém, protože se údajně jedná o hodně starého upíra. Naštěstí je teď z Billa takový upíří terminátor, takže by se mu mohl postavit. Ale kdo ví. Nechme se překvapit.

Naštěstí je teď z Billa takový upíří terminátor.Načrtnutí hlavních dějových linií bychom tedy měli, ale co ty ostatní? True Blood patří mezi seriály, jenž jsou postaveny na formátu mnoha příběhových linek, které, na rozdíl od Hry od trůny, mají zastoupení v téměř každé epizodě dané sezóny. Výhodou oproti tomu „trůnovskému“ způsobu je, že se nebudete nudit u dílů, kde absentují vaše oblíbené postavy. Nevýhoda je pak zcela zjevná. Epizoda není nafukovací a i když máte k dispozici necelou hodinku, nestihnete do ní nacpat všechno, logicky se pak věnujete hlavním liniím více a těm vedlejším méně. Výrazné je to právě i u tohoto dílu, ve kterém převládá dění kolem Sookie, Billa a Erica (nečekaně). Upozaděny jsou pak čtyřčata Andyho Bellefleura, Alcidova smečka a problémy Sama Merlotta. Takovéto rozdrobení a výrazné kouskování příběhových linií pak v podstatě vede k tomu, co se stalo i nyní, že výše zmíněné linky působí zbytečně.

Co si budeme povídat, True Blood bylo vždycky o Sookie a Billovi a o jejich vztahu, všechno ostatní byl tak trochu navíc. S tím bych rozhodně problém neměl, co mi ovšem vadí, je už od páté řady nastolená mytologie ohledně jakési Lilith, která se zjevuje nahá a zasviněná od krve. Tvůrci se bohužel snížili k tomuhle upírskému klišé, kdy se vždycky objeví nějaká starší a mocnější pijavice, která si za dobu své existence vypěstovala řadu osobnostních poruch a většinou to ústí v jatka, případně ovládnutí světa. Druhého Russela Edgingtona nepotřebujeme (i když s ním byla sranda), nezbývá tedy než doufat, že Warlow nabídne něco víc a překvapí nás. Jedině překvapit nás může i další nová postava. Charismatický guvernér Louisiany do kamer hlásá válku s upíry, ale doopravdy mu jde jen o osobní cíle. Inu, opravdu originální zápletka.

Úvod šesté řady na mě působí celkem slabě a zatím mi toho příliš mnoho nenabídl. Může to být způsobeno tím, že jsem teprve nedávno viděl pátou sérii a mám tak stále v živé paměti ten závěrečný nářez, po němž teď následuje jisté zklidnění a představení nových příběhových linií. Které nabídly co přesně? Jak Alcide běhá po lese? Andyho trampoty se čtyřčaty (jasně, rostou krapet rychleji, ale dalo se čekat, že nebudou úplně normální)? A Lafayette je kde? Opravdu mdlý úvod do nové sezóny mě příliš nezaujal, ale jak znám True Blood, ono se to zase rozjede a hodnocení poleze postupně nahoru.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Dr.Z

Pravá krev: První dojmy z 5. série


ikona
Spooner
Sookie má zase naděláno na problémy, je to ale stále stejně zábavné a napínavé? Jak se rozjela nová série Pravé krve?  

A jsou zase zpět! Vidláci, upíři, vlkodlaci a zbylá havěť z Bon Temps se opět vrací s pravidelnou dávkou napětí, humoru, sexu a krve. Tvůrci seriálové hitu od HBO minulé čtyři roky dokazovali, že upírská tématika se dá stavět také na něčem jiném než jen na rádoby zapeklitém milostném trojúhelníku a vlkodlacích sundávající si neustále tričko (i na tohle tu však samozřejmě dojde). Ke kvalitě totiž stačí, když jsou napínavá dobrodružství neobyčejné číšnice Sookie prošpikovány dostatečnou porcí nadhledu, ve které se navíc pro nějaké to vyrvané srdce z těla nejde daleko. A vypadá to, že i v nadcházející sérii Pravá krev své kvality potvrdí.

S našimi hrdiny se pochopitelně setkáváme ihned po napínavém cliffhangeru z minulé sezóny, který udělal radost nemálo lidem. Tara totiž zjistila, že stavět se do cesty výstřelu z brokovnice, se nevyplácí a moc dobře to s ní nevypadalo. V Pravé krvi je ale i nemožné možné a tak se Sookie s Lafayettem snaží Taru zoufale zachránit. S čímž pomáhá také za každé situace hláškující upírka Pam, jež má navíc ještě nehorázně šik teplákovou soupravu. Ani ostatní postavy se však rozhodně nenudí. Bill s Ericem totiž snaží co nejrychleji utéci všemocným Autoritám a takový Sam se zase musí vypořádat s vlkodlačí smečkou, která smrt svého vůdce nějak nemůže přenést přes čenich. Zápletek je ale mnohem více, jelikož tvůrci se stále nezbavili svého pravidla, že každá postavička musí mít vlastní dějovou linii. A že tady těch postav už pobíhá.

Deborah Ann Woll v roli Jessicy by byla sexy snad i oné teplákovce.Velké množství dějových linek je delší dobu neduhem oblíbeného seriálu a i tentokrát by s tím mohly být malinko problémy. Nejenom, že kvůli tomu působí úvodní díl nové série poněkud roztříštěně a v půlce se díky stále novým a novým příběhům trochu zpomalí tempo, ale navíc se opět ukazuje, že některé linie budou slabší a možná i zbytečné. Bez příběhu místního šerifa bychom se asi v klídku obešli a zápletka s Jasonem a navrátilcem Newlinem taky vypadá na slušný úlet. Zvrat v oné postavě bývalého pastora navíc aspiruje na jednu z nejvíce wtf seriálových scén roku. Závěr dílu některým lidem také radost neudělá. Tímto tempem už za chvíli v onom zapadákově nezbude nikdo normální, což také není dvakrát dobře. Zbylé zápletky už jsou ale hodně zajímavé a mají dost potenciálu na to, abychom ty horší pasáže přežili. Již blízké poznání Autorit navíc vzbuzuje velká očekávání. A to si tvůrci ten největší trumf, návrat oblíbeného záporáka Russelal Edgingtona, stále schovávají a obává se ho jenom chudák Alcide.

I přes výtky to ale vypadá, že Pravá krev nabídne stejnou porci hlášek, napětí a hektolitrů krve jako v předchozích sezónách. Již první díl totiž těmito atributy vůbec nešetří, pár upírů se v noci projde naposledy a Deborah Ann Woll v roli Jessicy by byla sexy snad i oné Pamině teplákovce. Je navíc pravděpodobné, že seriál se po pár dílech opět hodně rozjede a slabší dějové linky budou odklizeny do pozadí. Sookie a spol. mají zkrátka nakročeno k další povedené sérii, která udělá radost každému fanouškovi.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Spooner

Pravá krev: 2. sezóna


ikona
KarelR
Udržel upíří hit od HBO svoji vysoko nastavenou kvalitu? 

Druhá série upíří televizní pecky se na české verzi HBO teprve rozjíždí, lid internetový ji má ale už důkladně nakoukanou. Připomeňme si ji:

Sezóna se rozjela víc než slibně. Cesty našich hrdinů se rozdělily, abychom nemuseli podruhé koukat na to samé, na scénu vtrhla hrstka nadějných nových postav a záhy se ukázalo, že tvůrci rozhodně nehodlají ubrat na nekompromisnosti násilí a použitých výrazů. Jásat po pár dílech, které vyslaly půlku osazenstva do Dallasu a naznačily nebezpečnou hrozbu v Bon Temps, ale bylo trochu předčasné. Sice se objevilo pár zajímavých dějových linek a vesmír Pravé krve se rozrostl o další nadpřirozené hrozby, celkový dojem však byl čím dál tím horší. Zatímco se sourozenci Stackhouseovi pletli do globálnějších upířích problémů, odolávali novým milostným výzvám a vůbec dělali docela interesantní věci, doma se vařilo z vody.

Z tajemné Maryann, jejíž přítomnost byla zprvu vítaným osvěžením, se postupem času vyklubala imbecilní bestie a člověka přestalo zajímat, jaký osud že to plánuje starému kamarádovi Samovi a všem, kdo se jí postaví do cesty. Kompletní dění v Bon Temps, snažící se o hrátky na klasickou hororovou apokalypsu, tak šlo někdy od půlky série rychle k čertu a nezachránilo ho ani hláškující duo spasitelů, jež jako jediné dokázalo prosvítit závěrečné epizody.

Tím, že seriál vsadil z 50% na jednu kartu a následně prohrál, si tvůrci vykopali vlastní hrob. Často se z něj dokázali vyškrábat jen díky dallaským opletačkám se Společenstvem Slunce a díky vychytaným epizodkám se zatím nevyčerpanými postavami. Krom sexuálních problémů Jessicy a Hoyta, Godricova prozření nebo Ericových hrátek na slušňáka vám ale v hlavě za pár týdnů neutkví téměř nic - jen si budete matně pamatovat na to, že Bill se Sookie pořád dokola řešili, jak to mezi nimi vlastně má fungovat. A to začalo být po pár dílech otravné i přesto, že oblíbené „kousni mě a budeme navždy spolu“ zabralo v pohodě únosné minimum času.

Pravá krev si tak možná udržela svoje povrchní kvality, ve druhé sérii se ale proměnila v roztříštěnou vztahovku s citelnou absencí "starého dobrého Lafayetta" a s minimem zásahů do černého, jejíž rozpačitost korunovalo nevýrazné finále s laciným cliffhangerem. Tam, kde prvních 12 dílů servírovalo skvěle provázanou podívanou se spoustou zábavných a nekorektních narážek, snažil se nás druhý tucet odbýt houfem menších problémů, přičemž dobrá půlka z nich nakonec nepadla na úrodnou půdu. Šokující nebo cool momenty se sice úplně nevytratily, nebylo jich ale zdaleka tolik, abyste si brzy nezačali uvědomovat pravidelné podskakování vysoko nastavené laťky. Nemluvě o tom, že natěšení na další díly (minule zcela samozřejmé) musela tentokrát takřka výhradně zajišťovat velká přehlídka prvotřídních sexbomb. A na tom se seriál vážně postavit nedá. Alespoň ne takhle ambiciózní.

P.S. Minimálně jednu nesmrtelnou scénu nám ale druhá série dala...

Verdikt

avatar5/10

KarelR


Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    Lucifrid

  • avatar7/10

    Krasa

Pravá krev: 1. sezóna


ikona
st39.6
 

Jsme zvyklí, že jakmile se pod nějaký seriál podepíše HBO, dá se v něm velmi snadno zpozorovat kvalita. Bývá to výjimečná látka, jejíž produkce by ze scénáristického nebo finančního hlediska byla pro jiné stanice nerealizovatelná. True Blood do téhle škatulky nezapadá, vlastně je to seriál natolik zvláštní, že nezapadá vůbec nikam.

K upírům se poslední dobou vrací více tvůrců a každý z nich se do tohoto světa snaží přinést něco nového. Snad proto, aby nad novým výtvorem nemohl každý mávnout rukou jako nad dalším hororovým nesmyslem. True Blood dělá něco podobného: Ssaží se vymanit ze zaběhlého upířího stereotypu (tím, že upírům nevadí kříže, česnek a podobné "nástroje", mimochodem vzniká pomalu ale jistě stereotyp nový). Nakonec se seriálu daří dostat ze zaběhlých kolejí něčím úplně jiným: upíři tu světu otevřeně přiznávají svou existenci a snaží se žít mezi normálními lidmi. Navíc hlavní hrdinka Sookie je tak trochu jako z X-Men.

Nemá to nic společného s tím, že ji hraje Anna Paquin (která je tu mimochodem nepřijemně vlezlá), ale s jejími zvláštními schopnostmi - slyší cizí myšlenky. Seriál se nijak nežene do vysvětlování téhle podivné vlastnosti, Sookie je prostě jedna z mnoha postav a od ostatních ji odděluje schopnost šťourat se jim v hlavě. Je to zvláštní charakter sám o sobě, doteď totiž podobné seriály / filmy stály na tom, že nic netušící svět plný obyčejných lidí křižují nadpřirozené postavy ze strašidelných báchorek. Najednou se ocitáme v realitě, kde není jisté vůbec nic. Sice nevíme, jestli je "tam v dáli" někdo podobný, ale sama existence postavy, která není ani upír, ani člověk a tím pádem nezapadá do žádného schématu/mytologie, diváka uvádí do zvláštního stavu nejistoty.

Na takové zvláštnosti si zvykejte - ani po několika dílech nebudete mít tušení, kam by měl seriál směřovat, jakou úlohu tu postavy mají. Má třeba nějakou důležitou roli Sookiin bratr Jason, který ojede každou ženskou, která se kolem něj projde? Nebo snad její šéf, jehož myšlenky jsou pro Sookie těžko čitelné, protože jsou prý moc animální? (Sam mimochodem štěká ze spaní, jsem jediný, kdo tu čichá další podivné stvoření?) A když už jsme u toho - bude True Blood pouze romancí mezi Sookie a upírem Billem, jehož myšlenky pro jistotu číst nelze vůbec? Co na nás tvůrci chystají, budete se ptát sami sebe a odpověď vám nikdo nedá.

Možná proto je tak těžké si na True Blood zvyknout. Úplně všechno se tu vymyká konvencím a občas má člověk pocit, jako by sledoval nějakou buranskou ptákovinu (myslím, že nejsem jediný, kdo po chvilce proklíná ten příšerný jižanský přízvuk, který tu má úplně každý). Jeden románek tu střídá druhý, romantický seriál se ale rozhodně nekoná. Pobíhají tu upíři, horor to ale také není. Můžete se snažit, ale po chvilce dumání se vám "Krev" stejně nikam zařadit nepodaří.

Seriál je to nicméně pěkně natočený a ačkoliv se odehrává na venkově ve velmi uzavřené komunitě, vypadá celkem draze. Rozhodně nestraší podobně lacinými triky jako Moonlight, na takové věci se tu nehraje. Vyprávění je velmi komorní, staví na solidních hereckých výkonech (i když je mi proti srsti chválit kohokoliv právě kvůli tomu příšernému přízvuku) a propracovaných mezilidských vztazích zachycených v inteligentním scénáři.

True Blood každopádně nepatří mezi seriály, které si okamžitě oblíbíte. Naopak, trvá mu velmi dlouho, než se ve vašem obýváku zabydlí. Je to běh na dlouhou trať. Vydržíte s ním hlavně proto, že v sobě skrývá ohromný potenciál a že se neřadí mezi bezhlavé úlety, kde jedna epizoda kopíruje druhou.

Verdikt

avatar8/10

st39.6

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace