Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ve službách FBI | White Collar | 2009
csfd  imdb
tvůrce: Jeff Eastin
režie: Dennie Gordon, Jeff King
hrají: Matt Bomer, Tim DeKay, Willie Garson, Tiffani Thiessen,

Ve službách FBI: Úvod 6. řady


ikona
Krasa
Neal Caffrey se vrací. Naposledy. Jak se nám líbil začátek poslední řady Ve službách FBI? 
Odcházení. Tímto výrazem by se dala definovat šestá řada seriálu Ve službách FBI, který zkrátka není tak populární, jak by si jeho domovská televize USA jistě představovala. Jenomže jakkoliv projektu kolísaly během roků ratingy, jeho fandovská základna je tvrdá jako žula a šestou sérii svého oblíbeného seriálu si takřka vydupala. Krátkou, šestidílnou a definitivně poslední. Jaký je začátek odcházení Neala Caffreyho z televizních obrazovek a směřuje celá zlodějská taškařice k uspokojivému závěru?
 
 

Pátá řada skončila cliffhangerem jako víno a vše spělo k razantní změně feelingu. Jenomže i tentokrát jsme se dočkali klasické seriálové kličky a veškeré velké kroky byly v úvodní epizodě v podstatě zahrány do autu. Pokud si už nevzpomínáte, Neala na konci páté řady kdosi unese a strhne mu z nohy jeho ochranný nákotník. Polízanice ale nakonec není tak horká a vyřeší se v rámci jedné poměrně rutinní epizody. Dořeší se i staré šrámy s krásnou pachatelkou Rebeccou a únosce Booth má nakonec v seriálu pouze kratičký part. Dějová linka, kterou se zabývat finální řada seriálu tedy vyplyne až z okolností a rozhodně nijak výrazně nepromíchá již rozdané karty.
 
 

Co je ale důležité, Ve službách FBI pořád výtečně šlape v té kriminálně komediální rovině. Už nyní je nám jasné, že tenhle odlehčený seriál nám bude chybět a že se bude vzhledem k atraktivnímu tématu obtížně nahrazovat. Proto tedy nyní apeluji spíše na neznalce projektu, než na kované fandy. Ve službách FBI získalo možnost rozloučit se se ctí a neskončí tak strojeně „v polovině věty“, jak to delší dobu vypadalo. Proto dejte seriálu šanci. Je to přesně ta návyková jednohubka, která vám před spaním přijde vhod. A navíc s relativně konstantní kvalitou. Včetně úvodu šesté řady, nutno podotknout.

Takže ano. I díky menšímu počtu epizod jsme v očekávání a dle pozoruhodného dialogu Rebeccy a Neala v závěru epizody se začínáme bát o kýžený happy end. 

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Krasa

Ve službách FBI: 5. sezóna


ikona
Krasa
Doháníme resty a servírujeme recenzi nejpohodovějšího seriálu současnosti. Jakou mělo formu Ve službách FBI? 
White Collar alias Ve službách FBI je pohodovka. Je svěží, má výtečné herce, jednoduchou konstrukci a nebere se vážně. A zvláště onou poslední charakteristikou se odlišuje od slavnější oficírské série televize USA Suits. White Collar má Neala, bývalého zločince, playboye a génia v jedné osobě, a policajta Petera, čestného chlapa, který Neala před lety chytil, a nyní spolu řeší případy krádeží umění. Kdo hledá seriál na odpočinek, co je vtipný a akční, tenhle kousek mu prostě s chutí posvětíme. Neřeší se v něm vraždy (!), má ústřední děj i dílčí epizodky, a je prostě taaaaakhle sympatický!
 
 

V recenzi úvodu páté série jsme se udivovali nad řadou změn, jimiž se Jeff Eastin rozhodnul rozvířit stojaté vody. Sledovali jsme Peterovo povýšení, tudíž i příchod nového agenta, s nímž měl Neal řešit nové případy. Nepřekvapivě se však jednalo pouze o jakousi vějičku a záminku ke zvratu. Což nás i trochu zamrzelo, protože nový agent, David Siegel, se jevil jako sympaťák a scény s ním patřily k tomu nejlepšímu z páté série. Ta se tak po jeho brzkém odklizení ze scény stala poměrně rutinní záležitostí. Ze začátku se „hasily“ pozůstatky předchozí řady, uprostřed se Peter s Nealem nořili do nových případů, a konec opět připravil půdu na další rok.
 
 

Nejvýraznější novou postavou se tak stala Rebecca. Z úvodu plachá rudovlasá dívka, posléze Nealova dokonalá přítelkyně. A pochopitelně osoba, kolem níž Eastin namotal řadu komplotů a podivuhodných reálií, a která každému divákovi White Collar a podobných seriálů musela být už od začátku „něčím“ podezřelá. Z dosavadních Nealových žen nám prostě padla do oka nejméně a pátá sezóna její přítomností tak trochu trpí. Naštěstí její roli vyvažuje záporák Curtis Hagen, který je na druhou stranu příjemně nevypočitatelný, a psychologická hra, kterou hraje s Nealem, jednoznačně napíná.
 
 

Spíše než ústřední linka nás tedy bavily jednotlivé případy sympatického dua. Ať už ten z epizody „Master Plan“, v němž se Neal v přestrojení za komorníka snažil přijít na kloub záhadě ztraceného dědice, či epesní honbu za pokladem z poslední epizody, která patřila k nejzábavnějším částem řady. A leč jsou pochopitelně rozuzlení případů často za vlasy přitažená, buddy složka je v seriálu neustále funkční a Matt Bomer s Tim DeKayem by společně utáhli i hodinovou pasáž složenou výhradně z dialogů. Willie Garson je ve své roli snad ještě výraznější než coby výstřední gay v Sexu ve městě, a plakát s Tiffani Thiessen máme i na popáté chuť si vyvěsit v pokoji. Dokonalá to manželka.
 
 

Pátá řada končí v polovině věty. O to útrpnější bylo (extrémně dlouhé) čekání, zda USA odklepne ještě jednu, finální sérii. A ano, White Collar získal šestiepizodovou možnost na řádné zakončení a důstojné rozloučení se s Nealem, Peterem a jejich strastmi. Pátá série patří k těm matnějším. Chtěla by se zoufale někam posunout, ale přitom je svázána dějovým nákotníkem. Ale i přesto stále vládne svojí svižností, vtípky a napětím mezi ústřední dvojicí a pohodou i luxusem, co z projektu sálá. Takhle si prostě představujeme „lehkou četbu“. A nemůžeme se dočkat jejího rozuzlení. 
 
Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Krasa

Ve službách FBI: Úvod 5. řady


ikona
Krasa
Kdo si chce u bedny hlavně odpočinout, je pro něj nadprůměrný White Collar jako dělaný!  

Čtvrtou řadu White Collar, nebo-li primáckým výrazivem Ve službách FBI, jsme na jaře obdarovali velmi solidní osmičkou. Zatímco Kravaťáci, pocházející ze stejné televizní stáje USA, se postupně zalykají svým egem, zlodějskému mágovi Nealovi Caffreymu se stále daří být vtipně nad věcí. Na konci čtvrté řady došlo ke křivému obvinění agenta Petra Burkea a k jeho poněkud nečekanému zatčení. Moudří diváci však rozhodně nemohli počítat s tím, že by se pátá série zabývala Peterovým pobytem ve vězení. White Collar přeci jen střílí ostrými a řeší zapeklité situace jednoduše, elegantně a hlavně zábavně. Namísto věznění tak dochází k Peterově povýšení a kolegiální dvojice Peter a Neal se vrací zpět do newyorkských ulic.

 

I když vlak sestavený ze značkových obleků a moderních zločineckých utilit nejede po úplně stejných kolejích. Peter povyšuje v práci a na flek Nealova poručíka bude muset sám dosadit někoho nového. Neal zase potkává Hagana, zločince, který před lety znamenal jeho vlastní propustku z vězení, a chca nechca s ním spřádá nebezpečný deal. Premiéra páté řady s názvem „Backdraft“ přináší pořádné tempo a plejádu zvratů, které by se daly nahustit i do několika hodinových epizod. Závěrečný zvrat je pak obzvlášť propečený a hádáme, že hrozba z něho plynoucí bude pro pátou sezónu tou stěžejní.

 

V ústřední roli nadále zůstává vztah mezi Peterem a dvojicí Neal + Mozzie. Peter s Nealem jsou přátelé i pracovní kolegové, avšak ta zvláštní nedůvěra a drobné lži mezi nimi jsou nadále velmi opojné. Osobně si přeji, aby se o mnou zmíněné patálii Peter co nejdříve dozvěděl. Velmi by mě totiž zajímalo, jak by již jako ředitel celého oddělení bílých límečků s nastalou situací naložil. Na druhou stranu, otázkou Peterova případného přeložení do Washingtonu příliš nadšený nejsem. I kdyby to mělo pro naši partu znamenat jen přesunutí do jiného města, nedovedu si White Collar bez newyorkských ulic představit.

 

Co je nejdůležitější, White Collar nadále dobře funguje v té nenáročně komické poloze. Postava Mozzieho, ač bych na ni před pěti lety nevsadil ani děravý groš, je stále zábavná a jeho konspirační báchorky, převleky a způsoby, jimiž umně bruslí z problémů, jsou nadále efektivní. White Collar není spotřebním seriálem, v němž můžete libovolně přeskakovat epizodami. Pro jeho absolutní vychutnání je zapotřebí znát historii obou hlavních hrdinů. Jasně, že je to občas velmi šablonovité a milovníkům logiky se budou i v páté řadě protáčet panenky. Jenomže to kouzlo tam pořád je! S Castlem se pravděpodobně jedná o nejspolehlivější televizní odpočinek, který si můžete v současnosti naladit. A úvodní „Backdraft“ nám jen sděluje, že ani v následujících týdnech tomu nebude jinak.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Krasa

Ve službách FBI: Recenze 4. série


ikona
Krasa
Sympatické FBI drama završilo čtvrtou řadu. Jsou Neal a Peter stále ve formě? 

Televizi USA znají čeští seriáloví fanoušci především díky právnickému hitu Suits. O dva roky starší, vyžehlené špionážní drama White Collar se však v České republice takové porce zájmu nedostává. V Americe se přitom jedná o podobný populární „držák“, jakým je kupříkladu Castle a byli bychom velmi překvapeni, kdyby čtvrtou řadou pouť Petera Burka a Neala Caffreyho navždy skončila. Pátého března jsme zhlédli finální šestnáctý díl série a cítíme povinnost se z naší závislosti touto kombinací vážnosti i humoru vypsat. Proč si White Collar nezaslouží, aby běžel v nočních hodinách na programu Prima pod zcela zaměnitelným názvem Ve službách FBI?

 

Čtvrtá řada seriálu začíná na exotickém tropickém ostrově, na němž se Neal schovává před lovcem odměn Collinsem. Ačkoliv je úvodní dvojdíl na míle vzdálen chladným kancelářím americké FBI, chemie mezi Nealem, Peterem a Mozziem je po první průměrné a dvou velmi slušných sériích již pevně zakořeněná. A tak když se po tropické odbočce vrátí děj zpátky do ulic New Yorku, diváka nemrzí dějová zkratkovitost anebo časová fantastičnost prvních epizod. White Collar má s populárními Suits totiž řadu společných rysů. Dějové náhody, nerealističnost i žánrová klišé. Tvůrci seriálu však excelují ve vedení postav, které by přitom v jiných rukou mohli působit nesympaticky. Mladý podvodník s vizáží modela, který umí veškeré zlodějské i pašerácké triky? Přední agent FBI profilovaný jako moula a submisivní manžel? Dovedeme si představit, jak by nám taková ústřední dvojice jinde lezla na nervy. Jenomže ve čtvrté řadě White Collar funguje týž trik, jako v obou sezónách Suits. V zásadě nesympatické postavy jsou umě profilovány velmi atraktivně a vy se tak těšíte na další epizodu už jen kvůli nim.

 

Mustr White Collar není ve čtvrté řadě vlastně nikterak upraven. V každé epizodě sledujeme dílčí případ, ve kterém hraje role pětice hlavních postav. Šéf Peter, konzultant Neal, agenti Diana a Jones a samozřejmě Mozzie. Síla jednotlivých dílů se tak odvíjí od atraktivity daného případu a čtvrtá řada je v tomto ohledu v dobré formě. Nejvíce se nám asi líbila třináctá epizoda spjatá s vyšetřováním majitelů jazzového klubu anebo epizoda devátá, v níž si Neal s Peterem proti sobě zaboxovali v ringu. Abyste si seriál dostatečně užili, je potřeba přistoupit na určitá pravidla. Práce FBI se zde velmi podobá jakýmsi americkým legendám pro mládež. Neustále se chodí někam v utajení, Neal s Mozziem umějí vše od falšování podpisů až po vyrábění skleněných lahví na whiskey a největší pravdu má agentova manželka Elizabeth. Jenomže to vše je rozdáváno ve velice vtipné a „feel-good“ atmosféře, při níž se nelze necítit dobře. I Mozzieho vinařský apetit doslova svádí strávit každý týden čtyřicetiminutovou epizodu se sklenkou červeného. S úsměvem a v dobrém rozmaru.

 

Kromě epizodních případů se čtvrtou řadou proplétá příběh o Nealově minulosti. V druhé polovině série se objeví postava tzv. Sama v podání Treata Willamse (sakra, ten ale sešel!). Zdánlivě nicotný příběh o Nealově otci se posléze změní v zajímavé vyšetřování politických špiček a ke konci série je poměrně pěkně gradován. Jak by také ne, když si tajemného senátora Brasse zahrál Titus Welliver a dává přitom vzpomenout na své výtečné role ve Ztacených nebo v Sons of Anarchy. Herecké výkony jsou ostatně přesné a povzbuzují dobrou náladu celého projektu. Ústřední dvojice si své role evidentně užívá a Tim DeKay alias Peter Burke se na některých dílech dokonce podílel i režisérsky.

 

Zatímco Suits se snaží o jakýsi umělecký přesah a hlavní příběh je v něm přeci jen přednější než vedlejší případy, White Collar je naladěno na pohodovější notu. I ve čtvrté řadě dokazuje velikou formu a nabízí vítanou alternativu všem, které už omrzela neustálá vyšetřování vražd. Zatímco Mike Ross se snaží, seč může, aby ututlal svůj diplomový podvod, ve White Collar se zaměňují role a identity neustále. A možná i kvůli této variabilitě je to i po letech stále zábava a nám nezbývá než ji i nyní doporučit!

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Krasa


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    barkii

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace