Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Vědma | 2023
csfd  
tvůrce: Adriana Kronerová
režie: Jakub Kroner
hrají: Annet Charitonova, Antónia Lišková, Josef Trojan, Dagmar Havlová, Jaroslav Dušek, Denis Šafařík, Vica Kerekes

Vědma: Minisérie


ikona
tomasmy
annet charitonovaDagmar Havlováfantasyjaroslav dušekjosef trojanVědmaVoyo
Seriál jako z jiné dimenze. 
V recenzi prvního dílu jsem napsal, že první československá fantasy minisérie (která dost možná dlouho minisérií nezůstane, překvapuje to někoho?) má obří potenciál a velkou naději na zlepšení. To první je nepochybně pravda, to druhé bylo spíš jen moje zbožné přání, ačkoliv se splnit rozhodně mohlo. Nejspíš vás nepřekvapí, že ani k jednomu z toho nakonec nedošlo. Potenciál šel do kytek někdy se třetím dílem (nejpozději) a kvalita se s každým dílem rapidně snižovala. Mohl bych napsat už jenom to, že Vědma je díl od dílu také čím dál víc dějově průhlednější a hlavně nudnější a hloupější. Tím bych to mohl celé s poklidem uzavřít, ale protože takhle krátké recenze samozřejmě nepíšeme, musím nějaká písmenka ještě přidat.
 

Jediné, co mohu pochválit prakticky bez výhrad, je vizuální stránka - myslím tedy, co se vizuálních efektů týče. V tomhle směru se seriál opravdu vydařil, ale na druhou stranu toho kouzlení a vytváření portálů je tady nakonec poměrně málo, takže žádná revoluce se nekoná. Čeho tady naopak je moc, to jsou směšné a tragické dialogy prakticky všech postav a herecké výkony téměř všech zúčastněných. Josefu Trojanovi role sedne, ale jeho charakter, stejně jako všechny ostatní, bohužel nemá absolutně čím překvapit. Dáša Havlová je fajn, Jaroslav Dušek už posté hraje sám sebe, takže jen čekáte na okamžik, kdy začne kázat své rakovinné bludy a představitelka hlavní role, Annet X, je celkem sympatická a role jí sedí, takže aspoň tak. Bohužel scénář jim hází pořádné klacky pod nohy svou debilitou, takže mohou zachránit jen máloco a taky se jim to ani nedaří. 
 
Co se ovšem brutálně nepovedlo snad nejvíc ze všeho, je dabing slovenských herců (a jednoho maďarského). Výsledek tohoto nápadu je naprosto příšerný. Je to ošklivé, zcela neposlouchatelné a naprosto hlasově mimo snad úplně u všech, takže to fakt pořádně bije do uší i hluchého, někteří dabéři se navíc v průběhu těch pěti epizod ještě i střídají (sice ne na různých postavách, ale to by nebylo ani o trochu horší) a vůbec nechápu, proč k takovýmto věcem musí neustále docházet a proč se ani tady sakra nemluví slovensky.    
 
 
Děj je nudný, nezajímavý a celkem často i směšný. Když se tam od začátku až do konce řeší milostné a rodinné vztahy a Duškova duševní labilita a herci ze sebe chrlí jeden tragický dialog za druhým, na nic zajímavého opravdu nezbývá čas. Nejpozději u třetího dílu i tomu nejpomalejšímu divákovi musí dojít, že když se dosud nic nestalo, za další dvě epizody se opravdu nic vyřešit nepodaří. A je to skutečně tak. Stane se pouze to, co divák už dlouho očekává, protože celé je to prostě tak strašně předvídatelné, že mě tady ale opravdu nepřekvapilo vůbec, ale vůbec nic. Tak jednoduše vymyšlené to je. Vrcholem celého seriálu je probuzení Golema (který je fajn) dva díly před finále a otevření mezidimenzionální brány pět vteřin před závěrečnými titulky. Žádný epický souboj dobra se zlem se tedy rozhodně nekoná, a koneckonců ani to zlo (tedy alchymista a minimálně jeden jeho potomek) není až tak zlé, ale to je tím, že je blbě napsané. Ostatně stejně jako zbytek charakterů - zlo nedělá nic vyloženě úchvatného a vzhledem ke kvalitám scénáře nejde pořádně fandit ani hrdinům kladným.
  
Ať tvůrci dělali, co chtěli, ve Vědmě žádnou filmařskou magii nezanechali. Postrádá vše, čím by ve svém žánru (tedy alespoň v tom, v němž je prezentována) mohla zaujmout. Místo toho Voyo divákům naservíruje prostě jenom další naprosto nezajímvou telenovelu v úplně stejných reálných kulisách, jen se tady míří na (o něco) mladší cílovou skupinu. Zároveň mám neblahé tušení, že se tady zadělává na ságu, která může běžet celé roky, přesto její fantasy svět nevypadá bůhvíjak promyšleně. Bohužel celá první řada je natolik prázdná, že svou existenci nemá šanci obhájit. Nápad je skvělý a v rukách zcela jiných a šikovnějších tvůrců by jistě mohl náramně fungovat, ale tohle provedení je prostě mizerné. Pilot mě sice dokázal lehce a nikterak přehnaně nahypeovat, nakonec to dopadlo jenom tak, jak jsem očekával - podprůměrným nezajímavým zbytečným seriálem. 
---
Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: Voyo

Verdikt

avatar4/10

tomasmy

Výborní herci v nudném, nezáživném, blbě napsaném a ve výsledku vlastně velmi směšném seriálu, který by bez skvělých efektů a pár fantasy vychytávek vypadal úplně stejně a byl stejně prázdný a primitivní. Ale námět má za milion.


Hodnocení čtenářů

  • avatar5/10

    slord

Vědma: První dojmy


ikona
tomasmy
Bitva dobra a zla v československém seriálovém fantasy spektáklu začíná. 

Čistokrevných filmových fantasy máme v České republice a na Slovensku poměrně málo, a ve 21. století u nás už tento žánr snad prakticky ani neexistuje - čest vynikajícím výjimkám jako jsou obě dvě Princezny zakleté v čase. Když proto Voyo oznámilo fantasy minisérii Vědma, která navíc podle ukázek jako fantasy opravdu vypadala, vyvolalo nemalá očekávání. Konečně má někdo koule a rozvíří české televizní vody taky něčím opravdu zajímavým a pozoruhodným, něčím, co není tisící kriminálka a miliontá vztahovka. Producenti (tedy hlavně Nova) si tedy tak jako tak zaslouží palce nahoru za odvahu a risk. První z pěti epizod je konečně tady a protože vás zajímá, jestli tento výtvor stojí alespoň za trochu pozornosti, tak vám hned prozradím, že jsem od výsledku nic neočekával, a proto nejsem ani zklamaný.

 

Což ale neznamená, že je Vědma kdovíjaká hrůza. Není. Jedinci, kteří fantasy žánru neholdují, se minisérii vyhnou, cílovou skupinou naopak budou převážně dospívající a mladí lidé, a ti jsou zvyklí na poněkud jiné standardy, koneckonců Vědma se prozatím nechytá ani na tu Princeznu, ale má sakra velký potenciál. Z dějového hlediska tu sice nemáme nic vyloženě originálního, ale mytologie okolo kamene mudrců a nesmrtelných alchymistů je samozřejmě zajímavá sama o sobě a budovaná je zatím docela hezky, ačkoliv v prvním díle se toho samozřejmě moc nestihne. Spoustu věcí se dozvíme jen tak mimochodem, z různých dialogů, ty důležitější věci pak ve voiceoveru vysvětluje paní Galadriel... totiž, Simona Postlerová. Právě na vysvětlení mytologie se ale v rámci prvního dílu mohlo zapracovat i víc (klidně mohl být i delší, má sympatických padesát minut, které příjemně utečou), ale zaujme i tak, takže účel splněn.

Hlavní hrdinkou seriálu je Klára, která žije se svými prarodiči v podání Dagmar Havlové a Jaroslava Duška. Skládá hudbu, studuje historii a pořád dokola se jí zdá zvláštní sen o ženě v bílém a magickém portálu. V místní galerii pak objeví obraz, který naprosto dokonale zobrazuje výjev z jejího snu. Klára se proto rozhodne, že zkontaktuje jeho autora a doufá, že zjistí víc. Při návštěvě přijde na to, že muže už zná. Babička s dědou zase skrývají nějaké velké tajemství, o které Kláře nechtějí nic říct. Takže to, že babička léčí lidem čakry, bude ještě celkem normální. Seznámí se také s tajemným mladíkem Tomem. Ten je synem alchymisty Filipa, který v rudolfínské Praze odhalil tajemství nesmrtelnosti. Teď se svým synem a jeho sestrou Lucií proplouvá staletími. Živí se zlem a negativní energií a aby se zbavili svého prokletí, chtějí se dostat do jiné dimenze, v níž nepotřebují fyzické tělo. Do ní se ale můžou dostat pouze portálem, který střeží Vědma. Osudy všech se začínají proplétat... 

 

Efekty jsou super, vizuálně to vypadá fakt moc dobře. Sice by se k tomuto tématu hodily temnější barvy, ale chápu, proč je to tak hezky barevné, a třeba se trochy temnoty ještě dočkáme. Herecky je to také zajímavé, největší prostor samozřejmě mají Josef Trojan, kterému role perfektně sedne a sympatická Annet Charitonova (neboli, jak jsem se dozvěděl během výroby tohoto textu, zpěvačka Annet X). Skvěle to táhnou, ostatní herci mají zatím méně prostoru, ale ve většině případů jsou jim dopřány zajímavé role, takže v tomto směru také vidím naději - zejména záporní představitelé Ivan Franěk a Gabriela Marcinková jsou výborní, Jaroslav Dušek tu hraje tak nějak sám sebe (což není špatně), snad jen ten Denis Šafařík by tu nemusel být. Povedla se i hudba (možná by mohla být i výraznější), což v tomhle žánru také potěší. 

Po prvním díle se Vědma prezentuje jako lepší průměr. Může se zhoršit, může se zlepšit, v tuto chvíli to lze jen opravdu těžko odhadnout. Nicméně čekal jsem mnohem horší průšvih a upoutávka na další díl vypadá skvěle (a lépe!), takže stát se může všechno. Seriál na mě nepůsobí nikterak rozpačitě, tvůrci si jsou očividně jistí v kramflecích, ale já si bohužel nejsem moc jistý celkovým výsledkem. Pro fantazáky to ale za zkoušku rozhodně stojí!  Jestli zaujme, to je otázka, já bych to nicméně nezavrhoval. 

Verdikt

avatar6/10

tomasmy

Série s ohromným potenciálem, skvělým vizuálem a neselhávajícím hereckým obsazením. Po prvním díle lepší průměr, ale tak to s úvody bývá často. Další epizody by mohly být vážně skvělé, tak uvidíme. Žádný velehit z toho asi nebude, ale nejspíš zůstaneme ušetřeni i kardinálního průseru.


Hodnocení čtenářů

  • avatar5/10

    slord

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace