Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Věřte nevěřte | Beyond Belief: Fact or Fiction | 1997–2002
csfd  imdb
tvůrce: Dick Clark
hrají: James Brolin, Jonathan Frakes, Don LaFontaine

Věřte nevěřte: Úvod 5. řady


ikona
tomasmy
jonathan frakesvěřte nevěřte
Je zpátky! Věřte nevěřte. 
Legendární seriál Věřte nevěřte se v Americe vysílal v letech 1997 až 2002 a dočkal se čtyř sérií a 45 dílů, z nichž šest moderoval James Brolin a zbytek Jonathan Frakes, který se nemalou měrou zasloužil o kultovní status tohoto parádního seriálu. Ten se stal populárním nejen u nás, ale pod názvem X-Factor: Das Unfassbare také v Německu. A právě Němci uvedli u příležitosti loňského Halloweenu zbrusu novou epizodu. S Jonathanem Frakesem, studiem, stejnou podkresovou hudbou a znělkou, optickými iluzemi, čtyřmi tajemnými příběhy, z nichž některé jsou pravdivé, a pod výše uvedeným názvem, který už nebudu psát podruhé. (X-Factor se mimochodem v Německu jmenuje všechno, co nějak souvisí s paranormálními jevy a záhadami, snad jen kromě Akt X, ale i ta mají obludně dlouhý podtitul). 

Tahle jedna nová epizoda kompletně v produkci Němců (u sousedů se natáčelo a také štáb byl německý, jenom Frakes své vstupy natočil v L.A.) ale byla jen začátek. Uplynul rok a o letošním Samhainu odvysílala RTL2 díly hned dva. Tedy, ona vlastně vysílala díly úplně celý den, ale nové byly dva. Jejich produkce se tentokrát do L.A. už přesunula komplet, přestože se stále točí primárně pro Německo, které si objednalo rovnou osm epizod. Frakes je u toho stále a počet příběhů se u obou letos odvysílaných dílů ustálil na klasických pěti. A protože jsem už od dětství největší fanoušek Věřte nevěřte v České republice a všechny díly znám téměř nazpaměť, zpráva o tomto vzkříšení mě rozhodně nenechala v klidu a musel jsem okamžitě zjistit, jak dopadlo. Nezastavila mě při tom ani ta vlastně jediná, ale sakra podstatná překážka, a sice to, že německy umím jen několik vybraných slovíček. Anglicky hovořící verze fakt není, přesto jsem tu méně, tu více porozuměl a nyní se vám své dojmy pokusím zprostředkovat. 
 
 
Nejvíc je mi líto, že jsem neporozuměl ničemu, co říkal Jonathan Frakes, a je to velká škoda. Na jeho moderátorském stylu se ale naštěstí vůbec nic nezměnilo, Nechybí jeho typický šibalský úsměv a rekvizity, díky kterým do pořadu vnáší humor. Všechny jeho vstupy jsou ale o něco kratší než ve starých dílech, což mi osobně přijde docela škoda. I tak si ho ale diváci užijí v novém studiu víc než dost. (Ano, tady ho mám mnohem radši než ve Star Treku).

Co se samotných příběhů týče, ty tentokrát mají různou stopáž  jsou tu příspěvky, které dohromady těch minut nemají ani pět, ale i dvojnásobně dlouhé. Ve všech třech dílech se stihla velmi sympatickým způsobem omlít všechna typická témata  nechybějí zde upíří, vlkodlaci, varovné vize, strážní andělé, duchové i čarodějky. Dojde i na záhadná zmizení a ještě záhadnější znovuobjevení se a dokonce i na cestování v čase a na příběh z Divokého západu, ale ani ten není ve Věřte nevěřte ničím novým. Absentují tu sice „60. léta na americkém středozápadě“, ale takové to příjemné mrazení v zádech, jež dokáží příběhy z tohoto seriálu spolehlivě navodit i dnes, tu naštěstí neschází. Samozřejmě ne vždy a všude, ale rozhodně ve správných chvílích. Žádný ze čtrnácti příběhů sice asi do budoucna nezlidoví a nepostaví se po bok těm největším klasikám (takových jsou desítky), ale to vůbec nevadí. Také herecky je to tady prostě standard, opět nic nového, jen ve velké části příběhů hrají mladí a krásní lidé. Příjemně mě také překvapilo to, jak dobře všechny příběhy vypadají  kamera je skvělá a na eurech se asi úplně nešetřilo, hlavně první díl vypadá fakt skvěle. A to je to jen „obyčejné“ Věřte nevěřte.   

 
 
Z nejméně pravděpodobného a nejméně známého seriálového návratu na světě se vyklubalo příjemné překvapení. Věřte nevěřte německé řízení rozhodně nijak neuškodilo. Nejvíc mě těší to, že vše zůstalo při starém a svět tak dostal regulérní pátou sérii se vším všudy (německý remake s německým moderátorem by možná byl jednodušší, ne?), dílů navíc bude ještě přibývat. Jen je škoda té němčiny, respektive absence anglické jazykové mutace. Tak snad časem dostaneme nějakou srozumitelnější. Je to dobré, takže by byla škoda, kdyby ne. 
---
Autor: Tomáš Mysliveček
Foto: RTL2
Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

tomasmy

Naprosto typické, klasické a staré dobré Věřte nevěřte se vším všudy. Tenhle návrat se povedl, snad ho Němci nebudou těžit s nekonečností sobě vlastní. Ale vzhledem k tomu, jak často nové díly vycházejí, tak asi ne.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace