Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Vikingové | Vikings | 2013-?
csfd  imdb
tvůrce: Michael Hirst
režie: Ciaran Donnelly, Johan Renck
hrají: Travis Fimmel, Gabriel Byrne, Jessalyn Gilsig, Gustaf Skarsgård, Katheryn Winnick

Vikingové: Úvod 4. řady


ikona
Spooner
Ragnar a jeho krvavá parta jsou konečně zpátky. Budou zase servírovat šťavnatou historickou kvalitu? 

Vím, že jsem s tímto názorem tak trochu v opozici, třetí řada oblíbených Vikings však pro mě byla jedním z největších zklamání loňského roku. Z hutné a skvěle napsané řezničiny, která si vystačila s kutím piklí na vlastním písečku a nějakým tím nájezdem na Británii, se najednou stal rádoby napodobitel Hry o trůny, v níž nám rapidně přibylo postav a skákalo se z jedné země do druhé. Jenže to bohužel příliš nefungovalo a scénář mnohdy místo toho, aby posouval zápletky kupředu, se zabýval nudnými vztahy. Prostě, nezlobte se na mě, ale žádná sláva hodna Valhally to opravdu nebyla. Napraví tedy čtvrtá série, jež bude čítat rovnou dvacet epizod, historické brutalitě reputaci? Našlápnuto bychom k tomu docela měli.

Začínáme samozřejmě tam, kde jsme minulý rok skončili. Naše parta nájezdníků se vrátila z Paříže a Ragnar se stále vzpamatovává ze svých vážných zranění. Bjorn tak vezme vůdcovské žezlo na chvíli do svých rukou a nechá Flokiho konečně pykat za jeho činy, zatímco Aslaug už začíná pomýšlet na manžílkův trůn. Lagertha s Kalfem si mezitím rozdělí panování v Hedeby, což se samozřejmě nelíbí mnohým jejím odpůrcům. Rollo pak v Paříži dle očekávání vystrkuje drápky a pravděpodobně si začíná podepisovat svůj vlastní ortel.

Epizoda A Good Treason je zkrátka typickým úvodem se vším všudy. Kromě závěrečné pětiminutovky se zde vlastně nic moc nestane a celý díl tak slouží jako seznámení s aktuální situací oblíbených charakterů a načrtnutím prvních příběhových linek. A kupodivu to docela stačí. Konflikty mezi Ragnarem a spol. totiž opět začínají narůstat a společně s nimi se vrací i ta stará známá atmosféra, v níž by se napětí mezi postavami dalo krájet. Tedy přesně ta atmosféra, která mi během minulé sezóny chyběla. Epizodě pak pomáhá také fakt, že tentokrát nejsou tvůrci s linkami rozlétaní po všech čertech a soustředí se především na dění v Kattegatu s občasnou odbočkou do Paříže či za Lagerthou. Seriálu zkrátka sedí více, když se soustředí jen na pár postav a netříští díl zbytečnými výlety do Británie a spol.

I když pak režie tentokrát záměrně jede na pomalejší plyn, nudit se rozhodně nebudete. A to zejména kvůli charakterům, jež většinou pořád fungují, a jejich další vývoj nás zatraceně zajímá. Všemi milovaný Ragnar si tentokrát dává spíše pauzu a stopáž si tak pro sebe krade čím dál více vůdčí Bjorn a samozřejmě rebelující Rollo se svou netradiční svatební nocí. No, a pak tu máme samozřejmě ještě sexy Lagerthu, která řekne sice za celý díl asi tak tři věty, i přesto je ovšem za každých okolností strašně bad ass. Na druhou stranu se nemohu zbavit menšího dojmu, že charaktery typu Floki a Aslaug už nám tu začínají mírně přesluhovat a mám pocit, že zejména v konfliktu Ragnar/Floki se už scenáristé dosti točí v kruhu.

Návrat Vikingů je tak spíše pozvolný a tvůrci nás tentokrát odmítli odrovnat kulervoucím masakrem či příběhovou bombou. To ale vlastně vůbec nevadí. Vikingové totiž dávají ve svém úvodu fanouškům přesně to, co chtějí, a dokazují, že zvládnou diváka uspokojit i bez pořádného máchání sekyrou. Pár hluchých míst se tu však i přesto najde a obav, že nám to celé zase sklouzne do vztahové omáčky a kvůli dvojnásobné porci epizod se bude ještě více natahovat, jsem se pořád nezbavil. Nakročeno má ovšem tentokrát Ragnar se svojí družinou hodně nadějně.

Verdikt

avatar7/10

Spooner

Vikingové: 3. sezóna


ikona
Davies182
Máme dokoukáno! Platí stále Vikingové za výbornou historickou řezničinu?  

Prý jsme tu dlouho neměli žádnou makrorecenzi, takže prosím. Račte mrkat. Se Spoonerem jsme právě v redakci dokoukali zatím poslední řadu Vikingů, a mlátí se to v nás pocitově hlava nehlava. Takže se zákonitě musíme trochu vypsat, s Lothbrokovým dobrodružstvím to totiž tento rok nebyla vůbec žádná legrace. Tentokrát ale nemáme na mysli pouze dramatické dějové zákruty, ale i viditelné průšvihy ve scénáři, kdy nám Hirst ze seriálu nenápadně dělal historickou růžovou knihovnu. Anebo ne? Do jaké míry může osudová práce s televizními postavami negativně ovlivnit jednu z nejakčnějších show dneška? A kde končí tvůrčí záměr a začíná narativní nedomyšlenost?

Jak to vidí Davies182

Auč. Onen rádoby smutný závěrečný díl to dosti pokazil, a to jsem chtěl být na třetí Vikingy převážně hodný. Legrační pařížský twist na mě jednoduše nezafungoval, a to z jednoho prostého důvodu: nejen, že jsem jej prokouknul na dlouhé minuty dopředu (znalci dějepisu mají pochopitelně výhodu), finále kvůli němu navíc bylo tak trochu nevděčné. Odtažité. Neuvěřitelné. Jako by poté, co se Hi(storie)rst pokusil(a) šokovat, opadl o Ragnara a jeho vousaté kumpány rázem veškerý divácký zájem. Čímpak to? Protože bez odpovídající katarze není prožitek a naopak. V jejich poslední severské hodině nás History nesmlouvavě přesytilo kousky dramatu, romance, akce i napětí. Dohromady však bohužel v takové nemastné neslané kombinaci, že se z toho Daviesovi udělalo nevolno. Ano, jedná se zcela překvapivě o subjektivní názor. Jakmile mám ale pocit, že ději nevěřím nos mezi očima, je něco špatně – očividnému tvůrčímu záměru navzdory. Chtělo to více osudovosti. Údernější soundtrack. A možná i kus vytříbenějšího herectví, sorry. Pojďme si raději v dalším odstavci povědět o kompletní 3. sezóně jako takové.

Vikings letos dle mého začali na výbornou. Návrat známé atmošky, nové dobyvatelské ambice, bitka jako z hollywoodské produkce, tajemný poutník a Kattegat v ohrožení. Super. Do seriálu se nicméně čím dál tím častěji vkrádalo něco, co od krvavých barbarů nikdo prioritně neočekával, a sice vztahy. Vztahy a více melodramatického tlachání na úkor sekání meči a sekerami. Chceme pochopitelně, aby se charaktery vyvíjely, a toužíme také znát jejich věrohodnou motivaci, kterou často bývá právě láska k jiné osobě. Nic z výše popsaného by ale nemělo přebíjet původní feeling drsné, špinavé podívané z mrazivého Severu, kde lišky dávají dobrou noc. Zkuste si představit, že by se kupříkladu v The Affair od Showtime vyhrotila situace, a začlo se tu střílet, téct krev a běhat od mrtvoly k mrtvole – čistě pro srovnání. Cajk? Vůbec. Namísto máchání čepelemi se tento rok ve Vikinzích spíš mluvilo, a když byla s intrikujícími Lagerthou, Athelstanem a Ragnarem ve Wessexu jó nuda, přepl se děj do jejich polo-opuštěné vesnice, kde jsme sledovali Aslaugčino křepčení nad uřvaným Ivarem nebo Siggyiny podezíravé pohledy. Pořád to jsou krutí Vikings a stále je mám rád, protože jsou bezhlavě sví. V další řadě by si ale měli dát pořádnýho majzla na to, aby se více věnovali chlapským sporům v hodovní síni než těm ženským v kuchyni. Nebo hůře ložnici. 7/10

Jak to vidí Spooner

Tak za tohle se tvůrci do Valhally nedostanou. Vikingové nám sice i ve třetí řadě předvádí výtečnou řemeslnou práci s hutnou atmosférou, špičkovou výpravou, prověřenými herci a neselhávající, i když už trochu ukoukanou, akcí. Jenže Michael Hirst a spol. jakoby před třetí řadou až příliš koukali na Hru o trůny a chtěli nám nabídnout podobně rozšířený svět přeplněný charaktery i dějovými linkami z několika břehů Evropy. Tato snaha se ovšem brzy změnila v největší slabinu seriálu. Zatímco v GoT, avšak třeba i v druhé řadě Vikings, z toho vznikla spousta pletich a dramatických situací, zde dostáváme v mnoha dílech dialogově plytkou vztahovku, jež by se mohla klidně přejmenovat na Kattegat zlomených srdcí. Některé linky jsou naprosto zbytečné, nikam nevedou ani nijak dramaticky nevyústí. S oblíbenými řezníky je proto minimálně v první polovině seriálu nečekaná nuda, kterou poté zachraňují především Ecbertovy pikle z Wessexu.

 

Nejvíce to pak odnášejí oblíbené postavy, jejichž motivy a vztahy jsou odfláklejší, než jsme si uplynulá léta zvyklí. Seriálový tahoun Ragnar je zde po většinu stopáže předurčen k roli pouhého statisty, otravný Floki jen pořád na všechno nadává, Rollo jen drsně čumí a Lagertha se zase mnohdy chová jako zamilovaná puberťačka, co změní během scény nesmyslně názor. A ani nové charaktery, kromě zajímavého řízka Kalfa, toho příliš nezachrání.  Na postavách vám už zkrátka příliš nezáleží a to je v sezóně, kdy slušná řádka z nich rádoby dramaticky umře, docela problém.

Jenže ani v druhé polovině se situace příliš nezlepší a ani návrat do starých dobyvatelských kolejí nejde scenáristům příliš od ruky. Krásným příkladem je z mého pohledu nesmyslně adorovaná osmá epizoda s útokem na Paříž. Ano, je sice hezké, že tvůrci měli koule bitvě věnovat většinu stopáže a zřejmě i rozpočtu, a některé záběry jsou proto opravdu lahůdkové. Ale k čemu to je, když je divákům už od prvních minut jasné, jak to celé skončí. Epizoda postrádá jakékoliv napětí, gradaci, především však dělá z našich hrdinů, kteří vždy vyčnívali perfektní taktikou a plánováním, naprosté idioty, jež většinu času jen stojí u lodi a zmateně čumí na padající mrtvoly. Házejte si po mně kamenem, jak chcete, ale za tuhle epizodu Hirste fakt nedík. Závěrečný díl jakoby scenáristickou odfláklost už jenom korunoval. Finále sice nabízí nečekaný potenciál a konflikty do budoucna. Já ovšem nevím, jestli o toho chci po tomto krutém vystřízlivění vůbec být. V porovnání se špičkovou druhou sérií jde o zkrátka o dosti bolestivý pád do seriálového průměru, u něhož mě udržela jen anglická zápletka, ďábelský Travis Fimmel a stále nádherná Katheryn Winnick. Ta se naštěstí, na rozdíl od seriálu, jen tak neokouká. Ta celková šestka je proto tentokrát o hoodně odřenou sekyru.  6/10

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (3)

Verdikt

avatar7/10

Davies182

Vikingové: 2. sezóna


ikona
Davies182
Ragnar Lothbrok válí. Hádejte, jak se jmenuje nejparádnější historický seriál současnosti?  

"Otevřete si prosím čítanky, přečteme si pohádku. Ta dnešní je o tom, kterak se zprvu nenápadné dokumentární stanici History s jejími Vikingy povedlo převálcovat dokonce i takového giganta jako HBO s podobně laděnou Hrou o trůny... Kdo začne?"
Třída ztichla v němém úžasu, pouze ze zadní lavice se tenkým hláskem ozvalo: "Ale pančelko, to je přeci s prominutím hloupost! Každý ví, že Hry o trůny jsou zdaleka tím nejlepším, co v televizi dávají!"
Vzduch se najednou ochladil, v dálce zahřmělo. "Zkus mě znovu přerušit, Pepíčku, a dostaneš jednu štítem mezi oči. Je ti to jasné?" Přísná žena v nejlepších letech si odhodila blonďatou ofinu z čela, z očí jí sršely blesky nenávisti.
"Ano, paní Lagerthová," pípnul chlapec.
"Výborně. Takže..." 

Takže je to neskutečná pecka, což už jste ale díky mnoha aktuálním fandovským výkřikům z internetových fjordských dálav jistě zaregistrovali sami. Proč si ovšem tito lidé neustále berou do úst právě seriál ze Západozemí, mají-li krvavé Vikings s něčím porovnávat? Na to je vcelku jednoduchá odpověď. I zde totiž sledujeme nekonečný příval mocenských intrik, nelítostné boje o svrchovanou vládu nad dobytými územími a pletichy nemilosrdných charakterů, jež jsou pro jejich osobní vítězství ochotné udělat téměř cokoliv. A ještě je tu jedna poslední věc, která ze seriálu nezastavitelně tryská všemi směry v rudém gejzíru, a sice... akce. Lépe řečeno tři vikingské zadnice nekompromisní akce, která vyráží dech.

A jak je naneštěstí poslední dobou až důvěrně známo, právě onu vychvalovaná Hra o trůny postrádá. Zatímco Martinem vytvořené bitvy jsou v televizi trestuhodně osekány na hrozivá pochodující vojska či maximálně pár šermířských soubojů (ano, Blackwater, já vím), scénárista Michael Hirst se s cákajícími hektolitry životadárné tekutiny za doprovodu epické hudby rozhodně nebabrá. Ragnar Lothbrok se možná v úvodu druhé řady rozhádal s bojovnou Lagerthou, vztahová rozmíška jim ale kupodivu nezabrání v dalších nájezdech na pobřeží Anglie. Napněte plachty a zkontrolujte lanoví, vyráží se drancovat. Pozor na kladivem rozmlácené lebky, meči prošpikované hrudníky a amputované končetiny!

Mozkomíšní mok, střeva a další vnitřnosti lítají na všechny stranyHirst si s námi v jeho druhé, tentokrát desetidílné sezóně strhující severské historie znamenitě pohrával. Ono to totiž celou dobu tak nějak ošemetně vypadalo, že se nedočkáme zajímavého záporáka. Omyl! Kterápak zmije se nám to tu producíruje v rouše beránčím? Z přátel se stávají vyčůraní padouši, z nepřátel nenadálí spojenci – klesající sledovanost tímto v mých očích zůstává nepochopena. Odradila snad diváky absence krutého Gabriela Byrnea? Herecké eso Donal Logue aka král Horik sice jarla Haraldsona nijak výrazněji nezastiňuje, ani však za ním nepokulhává. Dobře ztvárněnou postavu poznáte tak, že ve vás skrze bednu vzbuzuje přesně takové emoce, jaké jí tvůrci při psaní dali do charakterního vínku. Šedovlasá, díl od dílu vypočítavější Logueho svině prostě funguje na jedničku s hvězdičkou.

Sympatie, lítost, vztek, katarze. Vše tenhle seriál díky výborně napsaným postavám má, což si jeden nejcitelněji uvědomí zejména během závěrečných titulků poslední epizody. Každý chce vládnout pokud možno co největšímu množství věčně podmráčených fjordů, Ragnar se bude muset ohánět sekerou i pod vlastní střechou. Jak do toho všeho stíhat rodinné hádky? Starost o problematické potomky? Krvavé provinční zrady a půtky? A v neposlední řadě již zmíněné anglické nájezdy? Také chrabří žoldáci a rytíři v plátované zbroji slouží jejich statečným, protřelým vůdcům, a ti se svého zlata a poddaných nevzdají pouhým mávnutím kouzelného proutku. Když už, tak spíše důkladně nabroušenou čepelí. Wessexská linie se pak díky zajetí jednoho z Ragnarových lidí notně rozroste, atmosféra jižních břehů zaplaví obýváky. Vikings jsou ale napěchovaní rezonujícím napětím, i když v nich dvě postavy šibalsky kafrají nad korbely s medovinou.

Nepochybuji o tom, že si spousta nejen našich čtenářů druhou řadu Vikingů pečlivě syslila na pořádně atmosférický maraton. Svým způsobem vám nyní jako jeden z "once a week" diváků závidím, máte totiž před sebou zdaleka nejlépe vypadající a hlavně bezchybně šlapající kus severské historie (nebo chcete-li mytologie), jaký v současnosti televize nabízejí. Nemám vůbec nic, co bych vytknul a myslím, že mohu s klidnou rukou napsat, že ani chystanou třetí sezónu žádný kvalitativní propad nečeká. Za rok to znovu bude mrda jako hovado. Bez pardónu.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (13)

Verdikt

avatar10/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    Karbous

  • avatar9/10

    Mephos

  • avatar10/10

    verbst

  • avatar10/10

    jiri.vit

Vikingové: Úvod 2. řady


ikona
Dr.Z
Vikingové jsou zpět s druhou řadou. Podaří se navázat na kvalitu té předchozí? 

Po velmi vydařené první řadě se opět hlásí Vikingové, kteří si nás i po pouhých devíti dílech okamžitě získali a my hltali každou další epizodu. Přijít s něčím novým a kvalitním je vždycky těžké, ale ještě těžší je si tu kvalitu udržet. Do seriálu History Channelu vkládáme velké naděje a doufáme, že nás Michael Hirst a spol. nezklamou. Vikingské příběhy inspirované skutečnými událostmi jsme si totiž oblíbili.

 

Konec minulé řady naznačil, že to novopečený jarl Ragnar Lothbrok nebude mít vůbec snadné. Rolla už nebavilo stát v bratrově stínu, takže začal přemýšlet, jak by se i on mohl dostat do světla reflektorů. To vyústilo v bitku, kterou nás tvůrci uvítali do druhé sezóny. A úvod to byl velmi povedený. Opět se ukázalo, že v jednoduchosti je síla. Vikingové nepotřebují žádné efekty, nepotřebují si krvavou řež nijak přehnaně digitálně přikrášlovat. Stačí dva hloučky polonahých a nebezpečně se tvářících drsňáků se štíty a sekerami a poctivá nakládačka. Šestiminutová šarvátka nás pak ve výsledku přenese zpátky do vesnice, což může být pro někoho mírné zklamání, protože po nadupaném začátku zařadí Vikings nižší rychlost. A začnou se řešit vztahy.

Ano, jak se zdá, i někteří Vikingové by potřebovali navštívit manželskou poradnu. První epizoda sice nese název Brother's War, ale spíš než války bratrů zde silněji zaznívá Women's War, tedy válka žen. Ragnar si to totiž u své drahé polovičky pěkně podělal. Vzhledem k tomu, že mu manželka neporodila dalšího potomka, jarl si tak šel zadělat na škvrně jinam. Těmhle problémům se sice věnuje více jak polovina epizody, ale překvapivě to není nuda. Zdálo by se, že nasadit takový kalibr, jakým je odchod manželky a matky, je trochu risk, vzhledem k tomu, že po dlouhé přestávce nemáme k postavám tak blízko, jak bychom třeba měli uprostřed sezóny, ale světe div se, funguje to. Je cítit, jak ponížení Lagerthy, tak rozpolcenost dospívajícího Bjorna, který se musí rozhodnout, zdali půjde se svou matkou, nebo zůstane s otcem, jenž jako vzor selhal.

Úvodní díl druhé řady tak ukazuje, že u Vikings se rozhodně o žádném kvalitativním propadu mluvit nedá. Bitky fungují stále skvěle a pokud se zarostlí válečníci nemlátí sekerami, můžeme se spolehnout na kvalitní a napínavé dialogy a dobře napsané postavy, které toho mají navíc ještě hodně co říct. Je však jasné, že nás spíš zajímají výbojné plavby Ragnara, než nějaké tlachání u krbu o tom, jestli mít jednu manželku, nebo dvě. I když Ragnarovo rozjímání nad bigamií bylo docela úsměvné, my se spíš těšíme na to, až si zase nebrousí sekeru a vypluje na britské ostrovy, v těchto momentech byli Vikings minulou sezónu nejsilnější a podle ukázek z další epizody to vypadá, že letos tomu nebude jinak. Troufám si říct, že nás čeká další drsná a krvavá podívaná.

P.S. pokud mi zabijou ještě jednoho oblíbeného Vikinga, tak už se vážně naštvu.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar8/10

Dr.Z

Vikingové: 1. sezóna


ikona
Davies182
Dějepis ve škole je pasé, čučte na bednu! Jak dopadla první sezóna opěvovaných Vikings?  

Na adresu bojovných eskapád srandovně ostříhaných námořníků už jsme na TVZone složili mnohá slova chvály. Vedení televizního kanálu History - který se přitom ještě donedávna věnoval spíše dokumentární tvorbě - se začalo rochnit i v hraných příbězích, a zadařilo se. Vlastně se všechno povedlo úplně na výbornou: pistolník Costner, epická The Bible a teď drsný sever. V několika následujících odstavcích se vás opět budeme snažit přesvědčit, že maraton devíti epizod první řady Vikingů vážně stojí za to.

Pokud ani po dvou měsících stále netušíte, která bije, doporučuji sjet kurzorem myši níže k začátku Spoonerovy recenze. Michael Hirst (Tudorovci, Borgiové), lákající mj. na zkušeného herce Gabriela Byrnea, stvořil historickou akční jízdu na drakkarech po boku těch nejdrsnějších chlapů (i žen!), které si dovedete představit. Drancování Anglie za asistence krvavých severských čepelí a hromového bojového pokřiku charakterních postav, kterým vdechl seriál život, platí za jedno z největších televizních překvapení začátku roku. A teď už tedy konec napínaní a honem k obšírnějšímu vysvětlení, proč se Ragnar Lodbrok k tomu desítkovému hodnocení nakonec neprosekal.

Strhující bitky si vystačí i bez spartakovských zpomalovaček.Všechny šípy s nekvalitními letkami tedy raději vystřílíme hned zkraje recenzentského vyprávění. Jen málokterý seriál se v dnešní době vyhne otravným muškám, ať už v podobě minoritních nebo těžkopádnějších chybek. V případě Hirstova mrazivého dobrodružství se možná jedná o obtěžující hmyz s jepičím životem, i tak jej ale nelze ignorovat. Kámen úrazu zde leží hlavně ve způsobu, jakým se střídají adrenalinové pasáže s "nutnými k odříkání". Uzívaného scénáře (ještě ale, že celý seriál napsal ten samý člověk) si lze povšimnout zejména v posledních dvou epizodách Vikingů, kdy dochází k téměř učebnicovému monologu ze strany tvůrců. Návštěva chrámu v Uppsale je sice pozoruhodným tripem, už po půlhodině jí ale dojde dech. Samotný závěr pak střídá dvě naoko důležité linie s Ragnarovým cizoložstvím a Lagerthiným bojem se zhoubným morem, děje se tak ale jakoby mimochodem. Přeloženo: je to docela nuda. Kde je najednou kulervoucí akční atmosféra předchozích částí?

Dějiny severských jarlů a králů holt nebyly jen plné cákající rudé tekutiny, občas se ke slovu musí dostat i nějaké ty dialogy. Nic ve zlém, Hirstovi se pochopitelně daří i na ukecanější půdě. Jen by to prostě chtělo obezřetnější práci s napínáním diváka... Netvrdím však, že závěrečná slova a verbální zvraty finální epky All Change neberou dech! A to jsme teprve na začátku. Každému, kdo má mytologii Bohů, dohlížejících na zasněžené fjordy a jejich ostřílené obyvatele, v malíku, je jasné, že se schyluje k velikým věcem. Ragnarova rodinka se v dalších sezónách (?) doufejme ještě pořádně rozroste, a pak... něco syčí v dáli, a parní lokomotiva to rozhodně nebude.

Má tedy ale osazenstvo kanadsko-anglické televize z perspektivního hlediska vyprávění vůbec ještě co zdokonalovat? Zajímavé postavy? Check. Strhující bitky, které si vystačí i bez zpomalovaček? Check. Odpovídající atmosféra a chladivá severská krajina, lahodící nejednomu oku? Check. Kdokoliv by se snad podivoval nad neuvěřitelně vysokým hodnocením Vikings na mnoha internetových filmových databázích, stačí mu k odpovědím velice málo - po takových dvou hodinách ve společnosti Ragnarovy bandy propadnete krvavému drancování a znásilňování žen stejně snadno, jako nemalá část naší redakce. Čekání na první ukázku z druhé sezóny bude hodně mučivá procedura, o nářezového Caesara ze stáje Starz už náhle není takový zájem... alespoň v mých očích.

Byli jste varováni. Nečekejte od zdlouhavého finiše jinak výborných Vikings kdovíjakou akční nálož, ale spíš celkem fajn ukecané historky z domácnosti jednoho ambiciózního rebela, a jste za vodou. Ale o co se tu vlastně snažím, stejně jste to už všichni dávno viděli. Ne? V tom případě lovu zdar a modlete se, aby sem česká distribuce konečně začla v houfnějším počtu dovážet nové zahraniční seriály na blu-ray. Tohle je totiž tutovka.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (5)

Verdikt

avatar9/10

Davies182


Hodnocení čtenářů

  • avatar10/10

    jiri.vit

  • avatar9/10

    Gar-mogoth

  • avatar8/10

    JAn_G

  • avatar8/10

    Dr.Z

Vikingové: Pilot


ikona
Spooner
Jak se uvedli očekávaní Vikingové? Naplnili nemalá očekávaní? 

Na první pohled nenápadná stanice History Channel stihla minulý rok celkem solidně překvapit. Její ambiciózní minisérie Hatfieldovi a McCoyovi totiž slavila až překvapivý megaúspěch. Sledovanost bořila rekordy, tvůrci posbírali nespočet cen a Kevinu Costnerovi opět začaly volat filmová studia. Hlavně to byl ale výtečný projekt, jenž dokázal, že výjimečné tituly plné hvězd nemusí vznikat jen na HBO a podobných kabelovkách. Hoši z History Channel se zkrátka ocitli na vrcholu a své postavení se rozhodli jaksepatří využít. Přicházejí tak s dalším ambiciózním historickým projektem. A ani tentokrát rozhodně netroškaří.

V novém seriálu Vikings si totiž vzali na paškál rovnou jednoho z nejslavnějších skandinávských bijců, Ragnara Lothbroka. S ním se setkáváme jako se zkušeným bojovníkem a farmářem snažící se uživit svoji rodinu. Už ho však nebaví neustále se opakující výpravy na východ, ze kterých se přivážejí čím dál menší odměny. Ragnar má totiž mnohem větší, a pro mnohé i bláznivější, plán. Chce se totiž vypravit přes oceán na západ, do zemí nezměrného bohatství. Proti jeho revoluční myšlence ovšem stojí současný vládce, nemilosrdný Earl Haraldson, jenž nechce o podobných věcech ani slyšet a žádá po Ragnarovi poslušnost. Ten se však rozhodne nařízení svého pána vzdorovat, najmout si vlastní posádku a do nebezpečných vod vyrazit na vlastní pěst…tedy v tomhle případě spíš meč.

Seriál má rozhodně tu správně vikingskou atmosférou, kterou byste od podobného tématu čekali. Atmosféra je hutná, místní příroda neúprosná a sluníčko byste zde hledali marně. Vše je náležitě špinavé a místní obyvatelé vám spíše zaseknou sekyru do hlavy, než aby si s vámi podali ruku. Atmosféra je jednoduše náležitě hustá a temná a bez debat patří mezi hlavní klady pilotu. V tom se toho i přes více než slibnou úvodní bitku zase tolik nestalo a dočkali jsme se jen představení hlavních charakterů a jejich úmyslů. Což rozhodně není špatně, zvláště když má scénář na starosti odborník přes historickou tématiku, Michael Hirst (Tudorovci, Královna Alžběta). Tomu šli ostatně zajímavé postavy a dialogy vždycky od ruky. A je to na výsledku dost znát, příběh se zatím vyvíjí více než slibně a dialogy do konce osmého století skvěle pasují. Nejdůležitější jsou zde ale stejnak ti Vikingové.

Právě postavy a samozřejmě také herci jsou další hlavní devízou úvodního dílu. Ragnar se již od začátku profiluje jako velice silný hlavní hrdina, jenž udělá pro svůj cíl cokoliv a který zvládne bez problémů na svou stranu ukecat hordy válečníků. Jeho představitel Travis Fimmel na to dostatek charismatu určitě má. Že to ale proti nelítostnému vládci s tváří Gabriela Byrnea nebude mít vůbec jednoduché, snad ani nemusím zmiňovat. On si ty záporné a odpudivé charaktery uměl vždycky dostatečně užít. Bacha si ovšem musíme dávat také na ženské, které zde nebudou žádným pátým kolem u vozu a budou svým mužům velmi silnou oporou slušně se ohánějící mečem. Tyhle ženušky zkrátka nebudou jen vytírat krev po brutálních bitvách a to je jenom dobře. Silných ženských postav není totiž nikdy dost.

Atmosféra do krvavých dobrodružství dokonale vtáhne, postavy už snad ani nemohly být zajímavější, ovšem i přesto se zde najde pár chybiček. Výborný vizuál a kamera se sice snaží udělat z Vikingů epickou podívanou, televizního looku se však tvůrci zatím nezbavili a papundekl je z kulis a otrhaných hadrů přece jenom cítit. Prozatím také chybí nějaký ten kulervoucí moment, díky němuž bychom sbírali čelist ze země. Toho se ale nejspíše dočkáme v dalších epizodách, jelikož bitev a hektolitrů krve si užijeme jistě víc než dost. Brutální válečníci se i tak představili ve velkém stylu a s obrovským potenciálem do budoucna. Pro temný historický seriál s výborným příběhem a dostatečným počtem usekaných hlav je ostatně v televizi místo vždycky.

Verdikt

avatar8/10

Spooner


Hodnocení čtenářů

  • avatar8/10

    xvladax

  • avatar9/10

    Gar-mogoth

  • avatar8/10

    Dr.Z

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace