Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Vlkodlak: Noční lovec | Werewolf by Night | 2022
csfd  imdb
režie: Michael Giacchino
hrají: Gael García Bernal, Laura Donnelly, Harriet Sansom Harris, Eugenie Bondurant, Kirk R. Thatcher

Vlkodlak: Noční lovec: Recenze


ikona
Spooner
Disney+marvelMichael GiacchinoVlkodlak:Noční lovecWerewolf by Night
Hezký hororový úlet, nebo zbytečná žánrová odbočka? 

Marvel už během posledních let několikrát prokázal (i když si to někteří kritici nechtějí připustit), že si ve svých komiksárnách dokáže pohrát s nejrůznějšími žánry. Aby si zde ale troufli na tradiční horor, který navíc bude černobílý a poctou děsivým kouskům z 30. či 40. let, to by od slavného studia čekal jen málokdo. Jenže tým okolo Kevina Feigeho nyní sype z rukávu jeden projekt za druhým. A jelikož se obsah na Disney+ musí plnit, co to jen jde, nebáli se zde experimentu, jenž v dosavadní tvorbě komiksové stáje nemá obdoby. A navíc tento pokus nechali zrežírovat člověka, na něhož jsme zvyklí zejména v obklopení hudebních nástrojů – oblíbeného skladatele Michaela Giacchina. Dokázal však tento netradiční mix v rámci značky obstát, nebo se jedná o naprostou trefu mimo?

Halloweenský 50minutový speciál nás opravdu zavede do míst, do nichž se Marvel ještě nevydal. Dostáváme totiž příběh skupiny lovců monster, jež se sejde ve správně strašidelném sídle prastarého rodu. Zemřel totiž jejich vůdce, který disponoval mocným artefaktem, proti němuž neměla šanci prakticky žádná příšera. Ti největší borci ze všech se proto sešli, aby se během nebezpečného lovu po tajemném monstru rozhodlo, kdo od zesnulého mocnou relikvii získá. Drsňáci se všemožnými zbraněmi však netuší, že se jedno monstrum nachází i v jejich řadách. A vzhledem k názvu titulu můžete dvakrát hádat, jaké to je.

A nutno říct, že řeči o zcela odlišné marvelovce opravdu nelhaly. Vlkodlak si jde vážně naplno svou cestou, s ostatním kousky slavného univerza nemá na první pohled nic společného a ve své poctě dobovým hororům je věrnější, než byste čekali. Giacchino totiž ukazuje, že má v žánru opravdu nakoukáno a staré fláky připomíná nejen černobílým vizuálem, občasnými vadami obrazu či skvělou atmosférou, ale také parádní kamerou či prací s jednotlivými scénami a záběry. Svým vydatným fanouškovstvím, nadšením a nápady pak minifilm připomene např. Grindhouse. 

Giacchinovi navíc nedělá problém ani akce, jež mixuje (stejně jako celý snímek) staromilského ducha s modernějšími svižnějšími bitkami a kupodivu se nebojí ani vydatných cákanců krve. Ano, Noční lovec je na marvelovské poměry docela brutální podívanou, v níž se dočkáme i několika pěkných úmrtí a je bez debat tím nejkrvavějším kouskem, který se v MCU dosud urodil. Pravda, samotná zápletka je možná až příliš jednoduchá, žádné překvapení se v ní neurodí a kvůli krátké stopáži jsou vztahy mezi postavami zkratkovité. A vedlejší charaktery tu nejsou prakticky ničím jiným než tradičním masem na porážku. Režie však přímočarost vynahrazuje velkým drajvem a až nečekaně sebejistou rukou.

Marvelovský speciál je tedy speciální se vším všudy. Už teď je totiž jasné, že Vkodlak: Noční lovec bude v porovnání se zbytkem universa stát tak trochu mimo. Jenže to všichni věděli a o to nápaditější a sympatičtější jízdu si Giacchino mohl dovolit. Je zkrátka vidět, že mu nechal Feige poměrně volné ruce a on si mohl s přesným Gaelem Garcíou Bernalem a snaživou Laurou Donnelly dělat, co chtěl. Ano, ve výsledku jde v podstatě „jen“ o přímočarou jednohubkovou blbinu, která trochu doplácí na krátkou stopáž. Splní ovšem přesně to, co od trailerů slibuje. A divák začne po skončení doufat, že se Marvel k podobným experimentům bude uchylovat častěji.

---

Autor: Milan Rozšafný
Foto: Disney+ 

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar7/10

Spooner

Lovci monster musí splnit nebezpečný úkol, aby se určilo, kdo z nich získá mocný artefakt. Netuší ovšem, že se mezi nimi skrývá chlupaté překvapení. Sympatická pocta starým hororům, v níž skladatel Michael Giacchino ukazuje nejen poměrně sebejistou režijní ruku, ale také nesmírnou lásku k žánru. Hezký úkrok MCU zcela jiným směrem a svižná hororová jednohubka v jednom.


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Axis

 • avatar7/10

  konvax

 • avatar7/10

  hroubek

 • avatar6/10

  Palo111

 • avatar7/10

  Sub-Zero

 • avatar6/10

  Ravenous

 • avatar7/10

  Dathomir.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace